Skip to main content

İşletmelerin ve markaların sosyal medya pazarlama kampanyalarına ait performans gözleme süreçlerini gerçekleştirmeye yarayan araçlara sosyal medya ölçümleme araçları denilmektedir. Sosyal medya ölçümleme araçları sayesinde bütün büyük sosyal medya platformlarını kolayca takip edip sosyal medya kampanyalarınızın performansını ölçümleyebilirsiniz. Bu araçlara bir diğer adıyla Sosyal Medya Monitoring araçları da denilmektedir. Eğer sosyal medya platformları çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızda en önemli yere sahipse siz de mutlaka sosyal medya ölçümleme araçlarından faydalanmalısınız. Peki en iyi sosyal medya ölçümleme araçları hangileridir? Sizler için bu yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bir liste hazırladık. Haydi öyleyse şimdi listemizi sizlerle paylaşalım.

Sosyal Medya Ölçümleme Araçları Nelerdir?

Sensekit

Sensekit aracı sosyal medyanın yaygınlaşmaya başladığı günlerde piyasaya çıkmış bir sosyal medya ölçümleme aracıdır. Bu araç sayesinde her marka ve işletme anahtar kelimeleri kullanarak kendileri hakkında hangi sosyal ağlarda nelerin konuşulmakta olduğunu kolayca aratabilir. Sensekit bu aramaları gerçekleştirmekten daha fazlasını da yapabilmektedir. Araç bu konuları gerçek zamanlı olarak takip edebilmekle birlikte bu süreç ile ilgili detaylı analizler gerçekleştirip kullanıcılarına raporlar. Sensekit ile sosyal medya etkileşimlerinizi kategorilere ayırarak da inceleyebilirsiniz.

Monitera

Monitera platformu daha çok hedef kitle dinleme ve gözlemleme üzerine yoğunlaşmış sosyal medya ölçümleme araçlarından birisidir. Fakat Monitera ile bundan daha fazlasını da yapabilirsiniz. Araç hem sektörel bazda hem de rakipleriniz hakkında detaylı bir sosyal dinleme gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Bununla birlikte sektörünüzde gerçekleşen yeni ürün gelişmeleri ile son tüketicilerin sosyal mecralarda bu ürünlerle ilgili neler konuştuklarını takip edebilmenize de yardımcı olmaktadır. Monitera aracının öne çıkan bir diğer özelliği ise sosyal mecralardan edindiği bilgileri tamamen markalara özel bir şekilde analizler oluşturarak raporlayabilme yeteneğidir.

Somera

Somera, listemizde yer alan diğer sosyal medya ölçümleme araçları arasında bu konu üzerine özel olarak yoğunlaşmış nadir araçlardandır. Somera sosyal medya ölçme, sosyal ağların analizi ve sosyal ağ araştırması gibi konularda hizmet sağlamak üzere uzmanlaşmıştır. Araç ile etkili bir şekilde sosyal medya reyting analizi de gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte Somera, performans metrikleri takibi konusunda da oldukça üstün özelliklere sahip bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Somera’nın analiz konusunda etkili olduğu diğer alanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Rekabet analizi
  • Duygu analizi
  • İçerik analizi
  • Görüş analizi

BoomSonar

BoomSonar, sosyal medya konusunda oldukça geniş kapsamlı hizmetler sunan sosyal medya ölçümleme araçlarından birisidir. BoomSonar ile hem sosyal medya hem de web takibini gerçekleştirip bu platformlara yönelik ölçümlemeler de yapabilirsiniz. BoomSonar, analiz ve izleme raporları hazırlama konusunda da oldukça etkili bir araçtır. Araç ile yapabilecekleriniz arasında çevrimiçi itibar yönetimi gibi konular da bulunmaktadır. BoomSonar, iyi bir sosyal medya izleme ve ölçümleme aracı olmasının yanında aynı zamanda etkili bir sosyal medya yönetimi aracıdır. BoomSonar’ın en çok öne çıkan özelliklerinin başında ise aynı zamanda entegre edilebilir bir iş platformu olarak geliştirilmiş tasarıma sahip olması yer alır.

Radian6

Radian6 hem web sitelerinde hem de sosyal medya platformlarında tüketici yorumlarını izleyebilme yeteneği ile öne çıkmaktadır. Radian6 bu yolla hem etkili bir sosyal medya takibi hem de web analizi hizmeti sağlamaktadır. Radian6, piyasada genellikle bir marka takip aracı olarak bilinmekte. Çünkü bu, onun en iyi yaptığı şeydir. Radian6 aracıyla tüm sosyal medya platformları da dahil web üzerinde gerçekleştirebileceğiniz analizleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Duygu analizi
  • Trend analizi
  • Niyet analizi
  • Demografi analizi

Brand24

Brand24 anahtar kelime bazlı çalışan bir sosyal medya aracıdır. Bu araç ile kendi belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri yine kendi belirleyeceğiniz sosyal ağlarda aynı anda takip edebilirsiniz. Daha doğrusu siz bu ayarlamaları yaptıktan sonra tüm takip işlemini Brand24 tamamen kendisi gerçekleştiriyor. Ardından da ilgili sonuçları hem mail olarak hem de uygulama üzerinden sizlere raporluyor. Sizin yapmanız gereken tek şey ise ihtiyacınız olan metrikleri belirlemek ve bu metrikleri uygulamaya girmek. Daha sonra işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bırakın Brand24 sosyal medya analiz ve ölçümlerini sizin için yapmaya devam etsin.

İlgilli Makale: Dijital İtibar Nedir? Nasıl Sağlanır?

Mention

Mention, bir sosyal medya izleme aracı için harika bir isim. Fakat bu araç, sosyal medya ölçümleme ve takip çalışmalarınız için çok daha harika özelliklere sahip. Haydi şimdi Mention’un en göze çarpan özelliği ile bu aracı anlatmaya başlayalım. Mention, tam tamına 42 farklı dil desteğine sahiptir. Bu dil desteği yalnızca platform dili şeklinde değildir. Mention tam 42 farklı dilde sosyal medya takibi ve analizi yapmanıza olanak tanır. Mention da anahtar kelime bazlı bir sosyal medya aracı olarak listemizde yerini alıyor. Mention’un uygulamasında yer alan alarm özelliğini sosyal ağlara bağlayarak anahtar kelimelerinizle ilgili tüm trend gelişmeleri kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Trackur

Trackur, web üzerinde yer alan hemen hemen her popüler sosyal ağı takip edebilmenize yardımcı olan etkili bir araçtır. Araç ile aynı anda birçok farklı sosyal ağı belirleyeceğiniz anahtar kelimeler üzerinden takip edip analiz edebilirsiniz. Trackur’un bir diğer beğenilen özelliği ise hem web siteleri hem de influencerlar için oluşturduğu skorlama sistemidir. Bu sayede sektörünüze en uygun influencerlar arasından en yüksek puana sahip olanlar ile işbirliği yapabilirsiniz. Ayrıca web sitesi skorlaması sayesinde de sektörünüzde en trend web sitelerini takip etme şansına sahip olursunuz.

UberVU

Bildiğiniz gibi Hootsuite, sosyal medya yönetimi ve analizi konularında oldukça güçlü araçlara sahiptir. UberVU da bu güçlü araçları tek bir platform altında birleştiren bir yazılımdır. UberVU sayesinde hem markalar hem de işletmeler sosyal medya varlıklarını etkili bir şekilde yönetebilir, izleyebilir ve analiz edebilir. Ayrıca UberVU sayesinde kitleniz ile kolayca etkileşime de girebilirsiniz. Araç kullanıcılarına sunmuş olduğu demografik özelliklere göre analiz yapabilme yeteneği ile öne çıkıyor. Bu demografik özellikler arasında meslek grupları ve eğitim düzeylerine göre sınıflandırma seçeneği de yer almakta.

Talkwalker

Talkwalker aracı da birden fazla dilde sosyal medya takibi ve analizine olanak sağlayan nadir araçlardan birisidir. Araç tam 187 farklı dilde veri odaklı sosyal ağ takibi, analizi ve raporlaması sağlayabilir. Araç aynı zamanda birçok farklı sosyal ağın verilerinden faydalanarak detaylı analizler yapabilme ve raporlar oluşturabilme yeteneğine de sahiptir. Talkwalker ile anahtar kelime bazlı gerçekleştireceğiniz arama sonuçlarını 50’den fazla filtre ile özelleştirerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Rival IQ

Rival IQ, daha çok popüler sosyal ağlara yönelik hizmet sunan bir platformdur. Bu platformlarda gerçekleştirilen analizler sonucunda sizin belirleyeceğiniz arama kriterlerine en çok uyan içerikleri tespit ederek raporlar. Rival IQ ile belirleyebileceğiniz kriterler ise biraz sınırlıdır. Bu araç ile aramalarınızı sosyal ağ, web içerikleri ve SEO anahtar kelimeleri bakımından filtreleyebilirsiniz. Rival IQ adından da anlaşılacağı üzere belirleyeceğiniz bu kriterlere göre oldukça detaylı bir rakip araştırması gerçekleştirmektedir.

TrendSpottr

Bu araç tam bir gerçek zamanlı trend istihbarat uygulamasıdır. Araç ile belirleyeceğiniz arama sorguları ve konuları üzerinden trend olmuş çeşitli içerikleri, influencerları ve etkinlikleri kolayca tespit edebilirsiniz. Trendspottr, belirleyeceğiniz bildirim yöntemleriyle arama kriterlerinize uygun bulduğu sonuçlardan sizi anında haberdar etmektedir. Bu özelliği ile kelimenin tam anlamıyla etkili bir Sosyal Medya Takip Aracı olarak en iyi sosyal medya ölçümleme araçları listemizde yer almaya hak kazanıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.