Skip to main content

Sosyal medya ölçümleme araçları, sosyal medya performansını izlemek, değerlendirmek ve sonuç olarak iyileştirmek için kullanılan web uygulaması analiz yazılımı parçalarıdır. Sosyal medya siteleri ve platformları tarafından üretilen web performans verilerini toplamak ve anlamlandırmak için tasarlanmış web analitiği araçlarının bir alt kümesidir ve kullanıcıya performans hakkında net bir anlayış sağlayan olağan grafik gösterge panosu ve veri görselleştirme tekniklerinden oluşur.

Sosyal medya ölçümleme araçları, insanların sosyal uygulamalarda üretilen devasa miktardaki verileri verimli ve sürdürülebilir bir şekilde sıralamalarını ve anlamlandırmalarını mümkün kılar. Bir kişi, sosyal beslemeleri manuel olarak taramaktan bazı iç görüler elde edebilirken büyük sosyal medya veri kümelerinden yüksek değerli iç görüler elde etmek, herhangi bir uzun vadeli temelde neredeyse imkansız olurdu. Çünkü insan gözünün etkili bir şekilde ayrıştırması için çok fazla bilgi vardır. Sosyal medya ölçümleme araçları, yönetilebilir ve anlaşılır bir şekilde üst düzey iç görüler sunabilir.

Sosyal Medya Ölçümleme Araçları Nelerdir?

Sosyal Medya Ölçümleme Araçları - Bilmeniz GerekenlerFirmalar ve markalar, gönderilerinin nasıl performans gösterdiğini bilmek ister. Bu, özellikle sosyal medya faaliyetleri için bir tür yatırım getirisi bulmak isteyen işletmeler için geçerlidir. Benzer şekilde, influencerlar çalışan firmaların, influencer kampanyalarının etkinliğini bilmenin bir yolu olması gerekir.

Başarılı bir sosyal medya kampanyası yürütmek için sosyal medya ölçümleme araçları çok önemlidir. Sosyal medya uzmanlarının satış, müşteri hizmetleri ve duyarlılık analizi gibi sosyal pazarlama kampanyasının çeşitli bölümlerinin performansını izlemesine ve belirlemesine olanak tanır.

Satışlar açısından bu araçlar, doğrudan Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kaynaklarından gelen tüm olumlu ciroları veya satın almaları göstererek bir sosyal medya pazarlama kampanyasının ne kadar iyi gittiğini gösterir. Bu siteler, satın alma veya kayıt bağlantılarını yaymak için kullanışlıdır ve belirli bir sosyal medya analiz aracı tarafından alınabilecek trafikle doğrudan ilişkilidir. Marka tanıma ve duygu analizi için bazı araçlar, doğal dil işleme ve örüntü tanıma gibi yöntemlerle insanların bir markaya veya işletmeye yönelik duygularını bulmak veya keşfetmek için sosyal ağ sitelerinden veri madenciliği yapabilir.

Sonuç olarak sosyal medya ölçümleme araçları, sosyal medya verilerini almak, işlemek, bunlarla etkileşim kurmak ve görselleştirmek için kullanılan yazılım uygulamalarıdır. Ayrıca bu araçlar, sosyal medya monitoring için de oldukça önemlidir. Esasen bir pazarlamacının sosyal medya verilerini nasıl eyleme geçirilebilir iç görülere dönüştürdüğünün temel noktalarıdır. Örneğin; bir marka, pazarlama bütçesinin daha fazlasını belirli bir sosyal platforma ayırmasını sağlayan anlaşılması kolay grafikler oluşturmak için sosyal medya ölçümleme araçları kullanabilir.

Sonuç olarak; sosyal medya ölçümleme araçları genellikle bir sosyal medya yönetim platformuyla birlikte ve bir kuruluşun kendi sosyal medya hesaplarını ve etkinliğini yönetmek için kullanılır. İki ayrı ancak ilişkili araç, tutarlı ve birleştirilmiş verilerle çalışacak şekilde bazen entegre edilir. Bu, ayrıca analiz araçlarını kendi hesaplarına sorunsuz bir şekilde uygulayabildikleri için pazarlamacıların sosyal medya yatırım getirilerini analiz etmelerine de yardımcı olur.

 1. Sensekit

Sensekit, sosyal medya ve diğer çevrimiçi kanallardaki anahtar kelime bazlı gerçek zamanlı marka konuşmalarını izleyen, dinleyen, analiz eden ve raporlayan, Türkiye merkezli sosyal medya ölçümleme araçları arasında bulunur. Sosyal medya etkileşimlerini hedeflenen etiketler halinde sınıflandırır ve markanıza, markanız veya rakipleriniz hakkındaki müşteri deneyimlerini, düşüncelerini ve duygularını tek bir platform üzerinden sunabilir. Sense Monitoring ile önemli marka verilerini anında alabilir ve olası krizlerin önüne geçmek için adımlar atabilirsiniz. Bu aracı aynı zamanda içeriği analiz etmek, influencerlar ve eğilimleri belirlemek, kullanıcı etkinliği hakkında ayrıntılı raporlara erişmek ve takipçilerinizle sisteminiz hakkında iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz.

 1. Monitera

Sosyal medya ölçümleme araçları arasında bulunan Monitera, kullanıcıların izleyicileri dinlemelerini ve gözlemlemelerini sağlayan Türkiye merkezli bir diğer sosyal medya takip aracıdır. Monitera, hedef grupları gözlemlemenin ve dinlemenin yanı sıra rekabet, endüstri, ürün trendleri ve son tüketici görüşleri hakkında bilgi edinme fırsatları sunar.

 1. Somera

Somera, sosyal medyaya yönelik ölçüm, analiz ve araştırma hizmetleri vermek üzere Türkiye merkezli bir sosyal medya ölçümleme aracıdır. Sosyal medya reyting analizi, performans metrik takibi, duygu analizi, rekabet, içerik ve görüş analizi gibi hizmetler sunar.

 1. BoomSonar

BoomSonar; marka, internet ve sosyal medya izleme, ölçüm, raporlama, sosyal medya yönetimi ve çevrimiçi çağrı yönetimine bağlı olarak sosyal medya izleme araçları ve entegre iş platformlarıdır. Bu açıdan bu araç ile forumlar gibi kategoriler de dahil olmak üzere, gazeteler, bloglar ve forumlarda da istenen site türünün sonuçlarına kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca çeşitli web sitelerinde içeriklerin yayılma ve dağılımı hakkındaki istatistikler gösterilebilir. BoomSonar, çevrimiçi aktivitelerin bulunduğu ve bölgesel kampanyaları gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz bir araçtır. Platformda anahtar kelimelerle oluşturulan uyarılar e-posta, SMS ve WhatsApp yoluyla alınabilmektedir. Ayrıca özelleştirilebilir bir arayüz kullanarak gerçek zamanlı grafikleri görüntülemeyi ve görüntülemeyi çok kolaylaştırır.

 1. Radian6

Sosyal medya ölçümleme araçları arasında olan Radian6, sosyal medyadan web sitelerine kadar birçok çevrimiçi kanalda tüketici yorumlarını izleyerek sosyal medya takibi ve analizi sağlayan bir araçtır. Marka takip aracı olarak Radian6, şirket, marka ve anahtar kelime referanslarını analiz etmek için online kanalları izleyebilir ve sosyal medya konuşmaları ile etkileşim kurarak iç görüler elde edebilirsiniz. Duyarlılık analizi, demografi, eğilimler ve amaç analizi hakkında faydalı bilgiler sağlar. Birden fazla kullanıcının aynı paneli kullanmasına izin verir. Bu, sosyal kampanyaları ve sosyal medyayı izlemede koordinasyonu, iş birliğini ve ekip çalışmasını kolaylaştırır. Bu kapsama ek olarak, Radian 6 kuruluşunuz içinde ölçeklenebilir ve işletmelerde, müşteri hizmetlerinde, satışta, pazarlamada ve daha fazlasında çevrimiçi incelemeler için kullanılabilir.

 1. Brand24

Her ölçekten binlerce şirket, markaları, ürünleri ve internetteki rakipleri hakkında çevrimiçi konuşmaları belirlemek ve analiz etmek için Brand24’ü kullanabilir. Brand24, kullanıcılarına, işletmeleri hakkında çevrimiçi olarak söylenenlerden haberdar olma, müşteri iç görüleri alma, topluluklarla etkileşim kurma, satış potansiyellerini belirleme, sosyal müşteri hizmetlerini iyileştirme, influencerlara ulaşma ve rekabetlerini izleme konusunda yetki verir. Çevrimiçi itibarınızı yönetmenize, pazarlama kampanyalarını izlemenize ve değerlendirmenize, rakiplerinizi izlemenize, müşteri geri bildirimi almanıza, sosyal satış yapmanıza ve daha pek çok şeye yardımcı olacak sağlam ve uygun fiyatlı bir medya izleme aracıdır.

Toplamda, bu özellikler, gürültüyü azaltmayı ve doğru veri ve metrikleri sıfıra indirmeyi ve daha güçlü bir sosyal medya planının nasıl tasarlanacağını mümkün kılar. Araç, birden fazla kanalda web ve sosyal medya izleme ve analizleri yapar. Şirket adı, web sitesi adresi, şirket hashtag’i, pazarlama kampanyası adı veya hashtag’i gibi şirketinizle alakalı anahtar kelimeleri izleyebilir ve sosyal medya kanallarında sosyal medya erişimi, etkileşimi, bahsetme hacmi, bahsedilen etkili kaynaklar açısından nasıl performans gösterdiğini keşfedebilirsiniz. Genel özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal medya analizi: Bahsetme hacmi, sosyal medya erişimi, anahtar kelimelerinizin duygu analizi dahil olmak üzere, anahtar kelimelerinizin Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube’daki performansını analiz edebilirsiniz.
 • Katılım metrikleri: Sosyal medya gönderilerinin, pazarlama kampanyalarının ve içeriğin oluşturduğu etkileşimi takip edebilirsiniz.
 • Etki ölçümleri: Şirketiniz veya herhangi bir konu hakkında konuşan sosyal medya yazarlarının etkisini keşfedebileceğinizden influencer pazarlama için iyi bir araçtır.
 • Trend olan hashtag’ler: Herhangi bir anahtar kelime için Instagram’da trend olan hashtag’leri bulabilirsiniz.
 • Hashtag analizi: Twitter, Instagram ve Facebook’ta bir hashtag’in kaç kez kullanıldığını görebilirsiniz.
 1. Mention

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda dinlemek, muhtemelen herhangi bir sosyal medya yöneticisinin gerçekleştirebileceği en kritik görevlerden biridir. Bu açıdan Mention gibi bir araca erişim, işin yapılmasına yardımcı olur. Araç, anahtar kelimeleri takip etme, uyarılar sağlama, duyarlılığı belirleme ve daha fazlasını yapma yeteneğine sahiptir. Ayrıca bu araç ile rakip analizi yapabilir, rakipler hakkındaki konuşmaları takip edebilir ve hedef kitlenizin dikkat ettiği trend nişleri belirleyebilirsiniz.

Mention; Twitter, Pinterest, Facebook ve Instagram siteleri dahil olmak üzere internet ve sosyal medyayı izler. Push bildirimleri veya e-posta yoluyla gerçek zamanlı olarak uyarılar sunar. Mention, anahtar kelimeler ve yaygın yazım hataları için uyarılar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca bu araç, ekip üyelerine uyarıları paylaşmak veya belirli uyarılara yanıt vermek için atamaları devretmek için erişim sağlar. Microsoft, GitHub ve Crunchbase gibi şirketler tarafından çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Pazarlama, halkla ilişkiler ekipleri ve satış ekipleri, çevrimiçi ve sosyal medyada rekabetleri hakkında neler söylendiğini görmek için de bunu kullanır.

 1. Trackur

Andy Beal tarafından geliştirilen ve sosyal medya ölçümleme araçları arasında bulunan Trackur, öncelikle markanızı çevrimiçi olarak izlemek ve yönetmek için kullanılır. Bir anahtar kelime veya marka adı girersiniz ve bu araç, aradığınız anahtar kelimeden bahsetmek için web sitelerini, blogları, forumları, tartışma panolarını, videoları, resimleri ve sosyal medya sitelerini araştırır. Göz atması ve sıralaması kolay olan güncel sonuçları da gösterir. Ayrıca görünmesini istemediğiniz kelimeleri filtreleyebilir, aramaları kaydedebilir ve sonuçları dışa aktarabilirsiniz.

Sonuç olarak Trackur bir sosyal medya izleme ve analiz aracıdır. Ne zaman bir anahtar kelime girseniz, Trackur hem ana akım hem de sosyal medyadaki sözleri arar. Zaman içinde bu tür sözleri izleyen bazı grafiklerle birlikte, bu anahtar kelimenin nerede bahsedildiğine dair genel bir bakış sunar. Bir aramayı kaydedebilirsiniz. Bu, Trackur’un onu her 30 dakikada bir otomatik olarak çalıştıracağı ve izlediği tüm medyadaki yeni sözleri size bildireceği anlamına gelir.

 1. UberVU

Hootsuite aracılığıyla uberVU, işletmelere şimdi bilmeleri gerekenleri gösteren gerçek zamanlı bir sosyal analiz platformudur. uberVU, influencerlar, hikayeler ve trendler gibi bilgileri kullanıcı dostu bir gösterge panosunda göstermek için güçlü izleme yeteneklerini, akıllı veri analizini ve şık raporlama özelliklerini birleştirerek büyük sosyal verileri analiz eder. Bu araç, pazarlamacıların sadece neler olup bittiğine dair bir fikir edinmek için 10 farklı gösterge panosunda raporlar ve sayılar çalıştırarak zaman kaybetmemeleri gerektiği anlayışıyla oluşturulmuştur.

uberVU, sosyal iletişimi gerçek zamanlı olarak toplar ve bir şirketin veya pazarlamacının insanları gerçek zamanlı olarak izlemesine ve onlarla etkileşime girmesine olanak tanır. Her şey gerçek zamanlı olarak UberVu panosundan gerçekleştiği için yorum ve sözlere yanıt göndermeyi kolaylaştırırlar. Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya yerlerinin tümüne kontrol panelinden erişilebilir. Pano, ekibinizin her bir üyesine görev atamanıza olanak tanır. Sosyal medya pazarlamacılarına, topluluk yöneticilerine ve markalara bilmeleri gerekenleri gösteren gerçek zamanlı bir sosyal medya analiz platformu uberVU, yararlanabileceğiniz influencerlar, hikayeler ve trendler gibi bilgileri göstermek için markanızın tüm sosyal medya verilerini otomatik olarak analiz eder. Ardından gerçek zamanlı olarak size çevrimiçi trendlerden gerçek zamanlı olarak yararlanmanız için bir yol sunar. Daha sonra bu bilgileri alabilir ve uberVU platformu aracılığıyla Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ iş sayfalarına güncellemeler gönderebilirsiniz.

 1. Talkwalker

Talkwalker, markaların ticari etki yaratması için kullanılan bir platformudur. Talkwalker Activate profesyonel hizmetler ekibi, Talkwalker platformundan YG’lerini artırmak için markaların iç görü ihtiyaçlarını artırabilir, hızlandırabilir veya tamamen hizmet edebilir. Dünyanın dört bir yanındaki ofisleriyle Talkwalker, 2.500’den fazla markanın eyleme dönüştürülebilir tüketici zekası ile kârlarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

Bu araç size büyük sosyal medya platformları, haberler, bloglar ve forumlarda hashtag’ler ve anahtar kelimeler için sınırsız ücretsiz arama sağlar. Mentionlar, konuşmaların dağılımı, en iyi gönderiler ve daha fazlası gibi çok çeşitli veriler sağlar. Genel olarak Talkwalker, duyarlılığı ölçmenize ve performansınızı kanallardaki rakiplerinizle karşılaştırmanıza yardımcı olan güçlü bir marka izleme platformudur. Bu aracın önemli özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Müşterilerin markalarınız, ürünleriniz, etkinlikleriniz, arama kazanma veya kampanyalarınız hakkında söylediklerini gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.
 • Mentionlarınızı bir dünya haritasına eşleyebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizle ilgili yaş, cinsiyet ve meslek gibi demografik bilgileri alabilirsiniz.
 1. Rival IQ

Sosyal medya ölçümleme araçları arasında bulunan Rival IQ, markalara dört çözüm sunar. Bunlar, rekabet analizi, influencer takibi, sosyal raporlama ve sosyal medya denetimleri şeklindedir. Rival IQ, web ve sosyal platformlardan veri toplayarak sosyal denetimler gerçekleştirir. Veriler, rakipler hakkındaki bilgileri, en iyi ve en kötü performans gösteren içeriği, hashtag analizlerini ve sosyal gönderi etiketlemelerini içerir. Bu verilerle birlikte sosyal medyada markanız için neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Rival IQ, bir dizi farklı şirketi izlemenize ve performanslarını yalnızca sosyal medya platformlarında değil, aynı zamanda SEO’da da karşılaştırmanıza olanak tanır. Aynı zamanda Facebook ve Instagram reklamlarını analiz eder ve 24 aya kadar olan geçmiş verileri içerir. Bu şekilde, rakipleriniz için çalışan genel dijital stratejileri belirleyebilir ve taktiklerinden öğrenebilirsiniz.

 1. TrendSpottr

TrendSpottr, küresel markalar, pazarlamacılar ve dijital ve PR ajansları tarafından kullanılan tahmine dayalı bir trend istihbarat platformudur. Bu araç, herhangi bir konu için gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan trendleri, viral içeriği ve önemli influencerları tahmin eder. Teknolojimiz ve ürünlerimiz, Twitter ve diğer veri kaynaklarından ‘popüler’ hale gelmeden ve ana akım bilince ulaşmadan saatler veya günler önce yüksek viral potansiyele ve pazar etkisine sahip hızlanan eğilimleri tespit eder. Bu aracın ana özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • 10 popüler konu listesinden trend içeriği, hashtag’leri ve kaynakları görüntüleyebilirsiniz.
 • Trend olan içeriği paylaşan Twitter kullanıcılarından gelen ‘Son Gönderileri’ görüntüleyebilir ve onlarla etkileşim kurabilirsiniz.
 • Hootsuite’te trend olan içeriği sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.
 • Trend olan içeriği herhangi bir anahtar kelime, kelime öbeği veya konuya göre aramak ve trendleri dile göre aramak için TrendSpottr Premium’a yükseltebilirsiniz.
 1. Sprout Social

Sprout Social, bir dizi kurumsal düzeyde seçenek sunan kapsamlı bir sosyal medya yönetimi ve izleme aracıdır. Kanallar arası sosyal dinleme özellikleri, konuların, hashtag’lerin ve anahtar kelimelerin bağlamsal ve nitel bir analizini gerçekleştirirsiniz. İçeriğinizin çeşitli sosyal ağlarda nasıl performans gösterdiğini görsel raporlar aracılığıyla anlayabilirsiniz. Kısacası bu araç, sosyal medyadaki performansınızı takip etmek için kullanabileceğiniz kapsamlı bir sosyal medya yönetim aracıdır.

Araç, sosyal medya performansını, katılımını analiz etmek, sosyal medya mesajları göndermek veya şirketiniz hakkında sosyal medya konuşmalarını dinlemek için birçok özellik sunar. Sprout Social’ın birçok özelliği vardır. Kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için çözümler sunarlar:

İşletme türüne göre:

 • Kurumsal
 • Ajans
 • Küçük işletme

İhtiyaca göre:

 • Sosyal yönetim
 • Sosyal pazarlama
 • Müşteri hizmetleri

Ağa göre:

 • Twitter
 • Facebook
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Google+
 1. Snaplytics

‘All-in-one’ sosyal medya ölçümleme araçları içinde bulunmayan bir şey, Snapchat’in tanınmasıdır. Snapchat sizin veya işletmeniz için önemli bir kanalsa, genellikle uzman bir platforma bakmanız gerekir. Bir şeyleri birleştirmek için Snapchat, sağlam bir dahili analiz aracına sahip değildir. Bununla birlikte, Snaplytics kullanılabilir. Hedef kitlenizle birlikte anlık görüntülerinizin performansıyla ilgili verileri keşfetmek için platformu kullanabilirsiniz. Snaplytics ayrıca Instagram Hikayelerinizle ilgili veriler sağlar.

Kitlenizin sizinle nasıl etkileşim kurduğunu daha iyi anlamak için zaman içindeki açılma ve tamamlanma oranlarını izlemek için Snaplytics’i kullanabilirsiniz. Bu araç ile etkileşimi takip edebilir, hatta görüntüleyenlerinizin düştüğü noktayı keşfetmek için ekran görüntülerini ve yanıtları takip edebilirsiniz. Daha sonra bu verileri, gelecekteki hikayelerinizin uzunluğunu ve akışını optimize etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca Snapchat ve Instagram takipçilerinizi takip edebilir, en başarılı edinme yöntemlerinizi belirleyebilirsiniz.

Ancak Snaplytics, analitikten daha fazlasıdır. Uygulama içinden hikayeler (hem Snapchat hem de Instagram Stories) oluşturabilir ve planlayabilirsiniz. Ayrıca gelen anlık görüntüleri yakalayabilir ve bunları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak yeniden yayınlayabilirsiniz. Snaplytics, hesabınızı yönetmek, mesajlaşmak ve hatta bir ekiple sorunsuz bir şekilde iş birliği yapmak için de idealdir.

 1. Keyhole

Keyhole, pazarlamacıların sosyal medya ve influencer kampanyalarının etkisini ölçer. Bunu, kullanıcılara bir dizi değerli özellik sağlayarak yapar. Hesabınızın içinden şunları yapabilirsiniz:

 • Kampanyaları izleyebilirsiniz.
 • Markanızı izleyebilirsiniz.
 • Influencer pazarlama kampanyalarını yönetebilirsiniz.
 • Olayları izleyebilirsiniz.
 • Pazar araştırması yapabilirsiniz.

Bu araç, platforma göre detaya inme ve Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube için analizlere erişme yeteneği ile birleştirilir. Örneğin, Twitter hashtag’lerini kullanarak, beş yıl öncesine kadar markanız için metriklerle birlikte bahsetmeler hakkında görüşler elde edebilirsiniz.

 1. Google Analytics

Sosyal medya ölçümleme araçları arasında bulunan ve ücretsiz olan Google Analytics’te arama trafiğinizi izleyen raporlar oluşturabilirsiniz. Sosyal yatırım getirinizi ölçmek için bile kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sosyal medyaya girme amacınızı belirlemelisiniz. Örneğin, marka bilinirliği oluşturmak ve yatırım getirinizi sosyal gönderilerinizden sitenize gelen kişi sayısıyla ölçmek isteyebilirsiniz. Bu tür bir hedefe yönelik ilerlemenizi izlemek için bu aracı kullanabilirsiniz. Araç, çeşitli sosyal hedef türleri belirlemenizi sağlar. Hedef bilgilerinizi girdikten sonra, her ‘dönüşüm’ için bir değer belirlemeyi seçebilirsiniz. Ardından, hedeflerinize ulaşma yolunda ilerlemenizi izlemek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. İlgili bilgileri otomatik olarak toplar ve gerekli hesaplamaları yapar.

 1. BuzzSumo

BuzzSummo, bir içerik analizi aracıdır ve marka izleme, sosyal dinleme veya rakip araştırması gibi birçok özelliğin yanı sıra sosyal medya analizi de sağlar:

 • İçerik keşfi: Sosyal medya ağlarında en çok paylaşılan içeriği bulabilirsiniz.
 • İçerik analizi: Belirli bir konuyla ilgili sosyal medya verilerini bulabilirsiniz.
 • Influencer pazarlama: Sosyal medya erişimi veya katılımına dayalı olarak bir niş veya sektördeki en iyi influencerları bulabilirsiniz.

BuzzSumo herhangi bir içeriğin sosyal etkileşimini analiz etmek için harika bir kaynaktır. En son blog gönderinizin Facebook, Twitter veya Pinterest’te kaç paylaşım aldığını görmek istiyorsanız, BuzzSumo size bu verileri sağlayabilir. Ayrıca, ilgili sektör anahtar kelimeleri için rekabet eden içeriğin performansını izleyerek içerik pazarlama kampanyalarınızın rekabete karşı nasıl bir performans gösterdiğini görebilirsiniz.

 1. Curalate

Curalate, Instagram’dan satışlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen şirketler için hibrit bir vitrin ve analiz aracı olarak hizmet eder. Curalate’in platformu, işletmelere hangi ürünlerin en fazla tıklama ve satış aldığını anlamaları için güç verir. Bu, müşterilerle hangi tür gönderilerin tıklandığını öğrenirken gelecekteki kampanyalarınızı ve ürün stratejinizi doğrudan bilgilendirebilir. Ek olarak, Curalate, ürün etiketlerini ve bahsetmeleri izleyerek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kampanyalarının performansını tespit etmeyi ve analiz etmeyi çocuk oyuncağı haline getirir.

 1. ShortStack

Tipik olarak, bir sosyal medya kampanyası düzenlemek, şaşırtıcı miktarda ayak işi gerektirir. ShortStack gibi sosyal medya ölçümleme araçları ile kampanyanızın performansını analiz ederek, katılım metriklerini görebilir ve hangi tür kampanyaların hedef kitleniz için en iyi sonucu verdiğini belirleyebilirsiniz.

 1. HubSpot

HubSpot’un sosyal medya ölçümleme araçları ile sosyal medya performansını iş ve gelir artışına bağlayabilirsiniz. İster doğrudan HubSpot üzerinden yayınlayın ister diğer araçları kullanarak yayınlayın veya hareket halindeyken sosyal stratejinizin başarısını her kanalda raporlayabilirsiniz. Kampanya performansını ölçmek için birden çok sosyal kanalın performansını da karşılaştırabilirsiniz.

HubSpot’un sosyal analitik araçları, sayıları hedef kitle, oturum uzunlukları ve gösterimler gibi belirli platform özelliklerine göre ayıran kapsamlı grafikler ve görseller sunar. Vurgulanması gereken önemli nokta, HubSpot’un sosyal analitik araçlarının HubSpot’un Marking Hub’ının bir parçası olmasıdır. Bu, platformu kullanarak, yalnızca sosyal medyaya özgü metrikleri değil, tüm müşteri yolculuğuna ilişkin bilgi sahibi olacağınız anlamına gelir. İşletmeniz için hangi pazarlama taktiklerinin en iyi sonucu verdiğini, kârlılığınızı nasıl etkilediğini görebilir ve sosyal medya kampanyalarınızın yatırım getirisi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu, HubSpot’u pazarlama ekipleri tüm kampanya işlevlerini tek bir yerde tutmak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçim haline getirir.

 1. TapInfluence

TapInfluence, influencer pazarlama platformudur. Doğru influencerları bulmanıza, kitle iç görüleri oluşturmanıza ve birlikte çalışabileceğiniz potansiyel influencerların listelerini oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ayrıca bu bilgileri almanıza, kullanmanıza ve ardından çabalarınızın ne kadar etkili olduğunu keşfetmenize olanak tanır. Buna tıklama izleme, kampanya ve proje performansı izleme ve sonuçlarınızı daha fazla araştırma için dışa aktarma seçeneği dahildir.

 1. SHIELDApp

B2B sosyal potansiyellerinin %80’inin kaynağı olan B2B markaları, LinkedIn’e giderek daha fazla önem vermektedir. Bu arada, çalışan savunuculuğuna yönelik artan ihtiyaç, markaların şirket sayfalarına ek olarak bireysel satış görevlilerinin LinkedIn varlığını izlemesi gerektiği anlamına gelir. SHIELD gibi gelecek vadeden sosyal medya ölçümleme araçları bu boşluğu doldurmaya yardımcı olur. Örneğin, SHIELD bireysel çalışan profillerinin ve gönderilerinin performansını inceler. Ortalama beğeniler, yorumlar ve hashtag’leri içeren içerik analizi, çalışanların erişimlerini en üst düzeye çıkarmak için paylaşımdan önce gönderilerini optimize etmelerine yardımcı olabilir. Ek olarak, SHIELD’in ekip raporu, işletmelerin zaman içinde bireysel çalışan profillerinin katılımını ve büyümesini yan yana sergilemesine olanak tanır.

 1. Brandwatch

Brandwatch, sosyal medya analizini altı alana ayırır:

 • Rakip analizi
 • Marka yönetimi
 • İçerik stratejisi
 • Müşteri deneyimi
 • Influencer pazarlama
 • Kriz yönetimi

Anlamlı iç görülerin nasıl elde edileceğini anlamaya çalışırken bunlar gri alanlar gibi görünse de Brandwatch her senaryoda tüm ağır işleri yapar. Sonuç olarak içeriğinizin ve markanızın dünyadaki performansıyla ilgili gerçek zamanlı verilere dayanan daha bilinçli bir sosyal medya stratejisi elde edebilirsiniz. Brandwatch, piyasadaki en iyi sosyal medya izleme ve analiz araçlarından biridir.

Bu araç internetin her yerinden çevrimiçi olarak bahsedenleri toplar. Bu aracın özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Demografi: Cinsiyet, ilgi alanları, meslek veya konum dahil olmak üzere çeşitli veriler sağlar.
 • Görüntü analizi: Şirket logonuzu içeren görüntüleri tespit etmenizi sağlar.
 • Influencer: Anahtar kelimelerinizden bahseden en iyi influencerları bulmanıza yardımcı olur.
 • Konumlar: Bahsetmelerinizin nereden geldiğini keşfetmenizi sağlar.
 • Otomatik raporlar: Verilerinizi doğrudan HTML veya PDF formatlarında gelen kutunuza almanızı sağlar.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.