Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

B2B satışları için Linkedin profilinizi nasıl güçlendireceğinizi bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. B2B için Linkedin profilinizi nasıl değiştirmelisiniz? B2B içerikleri yayımlarken nelere dikkat etmelisiniz? Pazarlama B2B LinkedIn profili nasıl olmalı? Profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalıştığınızda başlıca öğrenecekleriniz neler olacak? Hepsi ve daha fazlası için okumaya devam edin.

LinkedIn B2B İçin En Doğru Platform

Markalar, business to business (B2B) yani şirketlerden şirketlere satış ve pazarlama yöntemlerini, son kullanıcıyı hedefleyen satışlara göre daha geleneksel metotlarla sürdürüyor. B2B pazarlamada fuarlar, hedef lokasyonlarda outdoor çalışmalar ve basılı medya kanalları kısmen işe yarıyor. Doğru mecralarda dijital olarak toptan pazarlama çalışmaları yürütmek perakende kadar karlı ve kolay olabilir. B2B için en doğru mecralardan biri kesinlikle LinkedIn! İş dünyasının ritmini elinde tutan ve birçok markanın B2B için aktif olarak yer aldığı en etkili platform. Doğru bir profil kurgusu ve dijital pazarlama stratejileri ile bu mecradan en iyi şekilde faydalanmanız mümkün. Unutmamanız gereken nokta, B2B çalışmaları perakendeye oranla daha meşakkatli ve stratejik çalışmalardır. Pazarlama B2B LinkedIn çalışmaları için Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak faaliyetlerinizde ciddi bir avantaj elde edebilirsiniz. Gelin önce Linkedin profillerinin B2B için neden önemli olduğuna kısa bakalım;

Linkedin B2B Pazarlama İçin Neden Önemli?

  • 2020 itibarıyla Linkedin’de iş dünyasında bulunan kayıtlı üye sayısı 660 milyonu geçti.
  • Sadece 30 milyondan fazla aktif şirket hesabı mevcut.
  • Linkedin üyelerinin %40’ı her gün mutlaka online oluyor.
  • Google Analytics verilerine göre şirketlerin web site trafiklerinin %45’i Linkedin’den.
  • Makale okuma verilerinde %40 okuyucunun üst düzey yönetici olduğu görülüyor.
  • B2B pazarlamacılarının %97’si Linkedin’den içerik yayımlıyor.
  • B2B Pazarlamacıları dijital pazarlama çalışmalarının %89’unu Linkedin üzerinden yapıyor.
Linkedin B2B Pazarlama

Linkedin b2b pazarlama

Tüm bu veriler gösteriyor ki; hedef odaklı B2B pazarlama etkinlikleri için Linkedin oldukça güçlü bir mecra. Şirketlerin üst düzey yöneticilerine ulaşabilir, şirketinizi tanıtırken elde edeceğiniz profesyonel iş ağlarına özel teklifler iletebilirsiniz. Web sitenize satış odaklı trafik çekebilmek ve B2B satışları için Linkedin olmazsa olmaz bir faaliyet alanı. Elbette diğer tüm sosyal medya platformları gibi Linkedin de kendi algoritmaları ve gereklilikleri ile bunu sağlıyor. Tüm bu faydalardan yeteri kadar yararlanabilmek için mutlaka Linkedin algoritmalarına göre profillerinizi düzenlemelisiniz. Linkedin B2B pazarlama da işinize çok yaracağını düşündüğümüz Linkedin ayarları;

Şirket Sayfanızı Potansiyel Müşteri Yaratma Sayfasına Dönüştürün

LinkedIn, B2B potansiyel müşteri üretimi için biçilmiş kaftan. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için şirket sayfanızı detaylandırmalısınız. İlk olarak doğru bilgilerle etkili tanıtım yazıları oluşturup yaptığınızı işi ve ürünü ön plana çıkaracak pazarlama odaklı metinler hazırlayın. Ancak çok uzun ve abartı metinler kullanmamaya özen gösterin. İş insanlarını ağırlayan bir mecra olsa da sonuçta sosyal medya platformu olduğunu unutmayın. Artık kimse uzun ve sıkıcı yazılar okumuyor. Verdiğiniz bilgilerde web sitenize yönlendirmelerde bulunun. Yazılarınızda siteye yönlendirme yapmak için teşvikler bulunsun. Kısa şirket sayfanız mutlaka dönüşüm işlemi sağlayacak şekilde hazırlanmalı.

Kullanıcıları okumaya ve sizinle iletişim kurmaya ikna etmek için açıklama metinlerinizi güçlendirin. Şirket tanıtımları, B2B pazarlaması için Linkedin profili oluşturanların en çok zorlandığı alan. Doğru, kısa ve çarpıcı olmalısınız. Sektörünüzde diğer markaların nasıl yaptığını araştırın, öne çıkan özelliklerinizi ve pasif yanlarınızı belirleyin. Daha sonra doğru niteliğe oynayarak insanların merak etmesini ve tıklamasını sağlayın. Şirket tanıtımları yazarken doğrudan sahip olduğunuz özelliklere değinirseniz bu pek işe yaramayacaktır. Kaç mağazanız olduğu, aylık ihracat skorunuz veya yıllık büyüme oranınız düşündüğünüz kadar insanları etkilemeyecektir. Onlara ne kazandırabilirsiniz, şirketinizi potansiyel müşterilerin faydasına göre nasıl tanıtabilirsiniz bunları tespit etmelisiniz. Linkedin B2B pazarlama için önemli olan etkili bir başlık bulmanız ve insanları daha fazla bilgi almaları için teşvik etmeniz.

İkinci aşama olarak başlık ve profil fotoğraflarını güçlendirin. Dikkat çekmenize yarayacak ilk etken fotoğrafınız olacak. Hubspot verilerine göre yayımların etkileşim almasını sağlayan en önemli yollardan biri de başlık ve profil fotoğrafı. Etkili fotoğraf ve logo kullanırsanız kullanıcıları yayımlarınızı okumaya ikna etmeniz kolaylaşır. Profesyonel görünmek için mutlaka vitrin sayfanızda dikkat çekici görseller kullanın. Unutmayın, ilk intiba her zaman önemlidir.

Bir Vitrin Sayfası Oluşturun

Vitrin sayfaları B2B pazarlama çalışmalarında daha iyi potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlamak için yapılmışlardır. Vitrin sayfanızı oluştururken öncelikle hedef kitle belirlemeli ve o hedef kitleye göre yayımlayacağınız içerikleri kurgulamalısınız. Bu sayede vitrin sayfanız aracılığı ile potansiyel müşterilerinizle uzun dönem etkileşimde olabilirsiniz. Müşteri segmentinizi belirledikten sonra vitrin sayfalarınızı özelleştirebilirsiniz. Birden çok segmentiniz varsa birden çok vitrin sayfası kurgulayabilirsiniz. Bunu e-ticaret yönetiminde uygulanan landing page stratejisi gibi düşünün. Hedef kitlenizi segmentlere ayırıp özel içerikler ve metinler kurgulayın. Vitrin sayfaların isimlerini kısa tutmaya, hedef kitlenizin aramalarında kullanabileceği kelimelerden oluşturmaya ve dönüşüme açık halde hazırlamaya özen gösterin. Vitrinleri web sitesine veya şirkete ilgi göstermeleri için oluşturduğunuzu unutmayın. Vitrin sayfalarda, potansiyel müşterinizi iletişim kurmaya ve etkileşimde kalmaya ikna etmelisiniz.

Linkedin B2B Pazarlama

Linkedin b2b pazarlama

Gelişmiş Aramayı Kullanın

Doğru şirket sayfası ve vitrin sayfalarla çok önemli iki adımı tamamladık. Şimdi etkisini artırmak için birkaç küçük yöntem uygulayabiliriz. Bunlardan biri de gelişmiş aramaların özelliklerini kullanmak. Linkedin B2B pazarlama için Linkedin kullanıcılarına gelişmiş aramalar sayesinde birçok avantaj sunuyor. Bölgenizi, sektörünüzü hatta kabaca hedef kitlenizi betimleyerek gelişmiş arama sağlayabilir bu aramadan ulaşacağınız profillerle iletişime geçebilirsiniz. Potansiyel hedef kitlenizi keşfetme ve en önemlisi bu kitlelerle iletişime geçme şansını elde edeceksiniz. Gelişmiş arama ayarları hedeflediğiniz kitleyi bulmanız için en güçlü tekniktir.

Aramaları Kaydedin

Birkaç denemeden sonra çok iyi sonuçlar aldığınız bir arama ayarı varsa bunu kesinlikle kaydetmeli ve uyarıları açmalısınız. Böylece yaptığınız arama sonuçları ile ilişkilendirilen profilleri bildirim olarak alabilir ya da yeniden hızlı yeni aramalar yapabilirsiniz. Linkedn Premium üyesi değilseniz sadece 3 aramayı kaydedebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Grupları Arayın

Kişileri aramak ve potansiyel kitlenize ulaşmak harika bir yol evet ama bir önerimiz daha var: grupları aramak. Gruplar kitlenizle uyumlu insanlara toplu olarak ulaşabileceğiniz etkili bir yol. Kişi bazlı arama yapmaktan çok daha hızlı ve daha sonuç odaklı. Anahtar kelimenizi kullanarak basit bir arama yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, grup aramalarında kişi aramaları kadar hedef odaklı aramalar yapamazsınız. Gelişmiş ayarlara sahip değildir, sadece ilişki düzeyi, kategori ve dile göre sınırlama yapabilirsiniz. Yeni gruplara üye olmadan önce sizin için doğru ve faydalı olacağından emin olmaya çalışın çünkü Linkedin sadece 50 gruba üye olmanıza izin verir.

Grupları Başlatın

Grupların en güzel tarafı harika bir iş ağı oluşturmanızı sağlamalarıdır. Geniş bir iş ağı yakaladıktan sonra kendi grubunuzu kurabilirsiniz. Sektörünüzde etkileşimli bir grubun kurucusu ve yöneticisi olmak oldukça etkili bir itibar ve tanıtım yöntemidir. Eğer bir grup kurmaya karar verirseniz grubunuzu satış çerçevesinde kurmayın. Kullanıcılara cazip gelecek içerikler üretin, satış odaklı olsanız bile bunu doğrudan göstermekten kaçının.

İçerik Yayımlayın

Kaliteli içerik yayımlama pazarlama B2B LinkedIn yöntemlerinde de çok önemlidir. Her zaman yaratıcı ve faydalı içerikler üretin. Sektörünüzle alakalı içerikler üretmeden önce etkili analizler yapın. Rutin belirleyin ve güçlü içeriklerinizi sponsorlayın. Daha çok kitleye ulaşmaktan daha önemlisi doğru kitleye ulaşmaktır. Güçlü içerikler üretir ve doğru kişilerin görmesini sağlarsanız B2B pazarlama başarınız artacak, hedeflediğiniz büyümeye ulaşacaksınız. Sosyal medya platformları tüketmek içindir, onlara satış odaklı olan tüketilebilir içerikler sunun. Hem fayda sağlamayı hem de satış yapmayı sağlamalısınız. Düzenli ve kaliteli içerik üreterek dikkatleri markanızın üstüne çekmeye devam edin. Emin olun sonuçlarına siz bile şaşıracaksınız.

Sonuç olarak, Linkedin B2B pazarlama stratejik ve meşakkatli bir yoldur. Doğru yayımlar ve doğru hedef kitleyi bulmanız, en etkili tanıtımları gerçekleştirmeniz gereken bu mecrayı önemseyin. LinkedIn konusunda çok fazla sorunuz varsa mutlaka Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz. Bu yöntem sorularınıza yanıt bulmak ve etkili B2B pazarlaması yapmak için harika bir yol olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply