Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

‘Instagram algoritması nasıl çalışır?’ sorusu kişilerden markalara, dijital pazarlamadan sosyal medya ajansı hizmetleri veren firmalara kadar herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Çoğu kullanıcı, Instagram’ın hangi gönderiyi neye göre karşısına getirdiğini ve sıralamasının nasıl olduğunu anlama aşamasında zorlanabiliyor. Aslında algoritmanın işleyişi son derece basit.

Düzenli paylaşımlar yapmak ve ilgili hashtagler kullanmak, içeriklerinizin hedef kitleye ulaştığı anlamına gelmez. Instagram’ın yeni algoritmalarına göre içerik pazarlama stratejileri planlamak ve kurgular geliştirmek gerekir. Beğendiğiniz gönderiler, kalp attığınız hikâyeler, yorumlarda sevdiklerinizi etkilediğiniz videolar, çoğu kez izlediğiniz Reels videosu, kaydettiğiniz veya birisine gönderdiğiniz içerikler Instagram algoritmanızı şekillendirmede çok etkili. Algoritmanın istediği içerikleri oluşturmak, Instagram etkileşimlerinizi hızlandırabileceği gibi keşfetteki görünürlüğünüzü de arttırmakta. Kısacası her bir kullanıcı ya da sayfa, Instagram’da zamanla sergilediği davranışlarla kendine özgü bir algoritma oluşturmaktadır.

Instagram Algoritması Nedir?

Instagram algoritması kullanıcıların sayfalarında gerçekleştirdiği paylaşımları, gösterdikleri davranışları, sağladıkları etkileşimleri bu içeriklerle ilgilenebileceğini düşündüğü diğer kullanıcılara sunması mantığıyla çalışır.

Instagram’ın ilk çıktığı dönemi hatırlayalım. Kronolojik düzende tek bir fotoğraf akışı şeklinde kullanıldığı için birçok gönderi gözden kaçabiliyordu. Kullanıcılar neredeyse Feed’deki gönderilerin yarısından fazlasına bakamıyordu. Bu sebeple gönderileri en çok neye önem verdiğimize göre sıralayan bir akış sistemiyle geliştirmeye karar verdi. Feed, Keşfet ve Reels ile Instagram bugün insanların kullanımına göre uyarlanmış özel algoritmasını kullanarak fark yaratmakta. Kişiler hikâyelerde genellikle hep en yakın arkadaşlarını görme eğilimindedir. Keşfet’e girdiklerinde ise tamamen yeni şeyler keşfetmek isterler. Reels’larda da keyifli, bilgi veren ya da duygularına hitap eden içeriklerle buluşmayı arzularlar. Dolayısıyla Instagram, insanların kullanım alışkanlıklarını dikkate alarak, uygulamanın farklı bölümlerini farklı şekilde kullanmaya olanak sağlar.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır

Instagram’da her bir gönderi, hikâye, reels veya keşfet sekmesinin kendine özgü farklılıklarda algoritmik yapıları bulunduğundan bahsetmiştik. Bu algoritmaları sağlıklı şekilde besleyip Instagram’ın istediği şeyleri yerine getirirseniz, sayfanızın gelişmesine de o kadar fazla katkı sağlamış olursunuz.

Instagram algoritması, Instagram’a kullanıcı kazandıran ve kullanıcıları uygulamada uzun süre tutan hesapları ayrıcalıklı tutmaktadır. Bir hesap, ne kadar fazla kullanıcıyı Instagram’da tutarsa, o kullanıcı sponsorlu içerikleri sıklıkla görüntülemektedir. Sayfanız eğer kullanıcıları etkiliyor, sık ziyaretçi alıyor ya da uzun süreli tutabiliyorsa, algoritma hem sayfanızı hem de içeriklerinizi diğer kullanıcılara önermeye başlar.

Algoritmalar kullanıcıların gerçekleştirdiği sayfa takipleri, içerik etkileşimleri, mesajlaşılan kişileri, reklamlara karşı tutum gibi pek çok hareketleri de izlemektedir. Dikkat ettiğinizde, ‘Keşfet’ ya da ‘Reels’ sekmeniz içinde ilginizi çeken içeriklerin ve etkileşim ihtimalinizin fazla olabileceği hesaplara ait gönderilerin olduğunu anlayabilirsiniz.

Özetle Instagram algoritması, akışınızda hangi gönderilerin sıralanacağını belirlemek için daha önce etkileşimde bulunduğunuz gönderilere bakar. Ardından, bu gönderilerle başka kimlerin etkileşime girdiğini ve başka hangi hesaplarla ilgilendiklerini öğrenir. Bu, Instagram algoritmasının ‘Keşfet’ sayfanız için hangi gönderilerin sıralanacağını daraltmasına yardımcı olur. Kendi içinde belli bir sistematiği bulunan bu işleyişi daha yakından inceleyelim;

  1. Feed Gönderileri

Instagram Feed Algortiması

Instagram’ın feed özelliği, uygulama üzerinden kimle daha çok etkileşim kuruluyorsa onun yaptıkları ve paylaştıklarının sıklıkla karşınıza çıkarması sistemiyle çalışır. Tamamen geçirilen süreyle ilgilidir. Bir hesabı ya da sayfayı beğenmeniz, takip etmeniz ya da ortak ilginizin bulunduğu sayfaların gönderilerini incelediğinizde feed özelliği devreye girer ve o sayfanın hareketleri hep karşınıza çıkar.

  1. Instagram Reels

Instagram Reels Algoritması

Instagram Reels’in asıl amacı ilgi alanlarına yönelik içerikleri kullanıcıların karşısına çıkarmaktır. Gördüğünüz Reels videolarının çoğu takip etmediğiniz hesaplardan gelecektir. Bu yönüyle ‘Keşfet’ sayfasına çok benzediğini söylemek yanlış olmaz. Temel farkı yalnızca ilginizi çekebilecek şeyleri düşünmek yerine özellikle sizi eğlendirebilecek içeriğe odaklanmasıdır. Bunu yaparken de onu sonuna kadar izlemenize ve etkileşim kurma olasılığınıza yönelik tahminlerde de bulunur.

  1. Instagram Hikâyeleri

Instagram Story Algoritması

Instagram hikâyeleri ise etkileşimde olduğunuz hesaplara göre şekillenmektedir. Hikâyesini sık yanıtladığınız kişilerin içeriklerini ve sürekli olarak beğendiğiniz ya da yorum yaptığınız hesapların gönderilerini ilk olarak görmeniz asla tesadüf değildir. Burada algoritma, ilginizi çeken içerikleri kaçırmadığınızdan emin olmak istiyor olabilir.

  1. Keşfet Sayfası

Instagram Keşfet Algoritması

Instagram’ın ‘Keşfet’ sekmesi, gerçekleştirdiğiniz etkileşimlerden hareketle, ilginizi çekecek farklı hesapların içeriklerini size sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Görüp açtığınız, belki tamamı olmasa bile bir süre izlediğiniz ya da incelediğiniz bir gönderi, algoritmanızı etkileyecektir.

Instagram’ın Önermekten Kaçındığı Şeyler

Instagram, insanlara kendilerini ifade edebilecekleri keyifli bir platform sunmayı amaçlasa da, güvenlik konusunu her şeyden önce ön planda tutar. Bu yüzden, potansiyel olarak zararlı olabilecek ve topluluk kurallarına aykırı nitelikteki gönderileri kaldırır. Potansiyel olarak üzücü veya hassas gönderiler keşfet ya da akış sayfasında gösterilmez (Tütün ürünleri gibi). Düşük çözünürlüklü ve filigranlı içerikleri de akışa dâhil etmez.

Instagram Algoritmasına Uygun İçerikler Nasıl Üretilmeli?

  1. Eğlenceli Reels Oluşturun

Reels aracılığıyla hem reklamsız hem de hızlı biçimde pek çok farklı kullanıcıya ulaşmanız mümkündür. Bazen yeni açılmış sayfalarda bile milyonlarca izlenmelere varan Reels’lar görebilirsiniz. Mantığı çok basit. Kullanıcıların ilgisini ilk 2-3 saniyelerde çekebileceğiniz kısa süreli, hizmet ya da konuya odaklı, etkileyici ve eğlenceli Reels içerikleri oluşturmayı deneyin.

  1. Zamanlamanızı Doğru Yapın

Etkileşimler, Instagram algoritmasında güçlü bir sıralama faktörüdür. İçeriğinizi yayınladıktan sonraki ilk saniyelerde mümkün olduğunca fazla beğeni ve yorum almanız önemlidir. Bu sebeple takipçilerinizin en aktif bulundukları, etkileşim kurma olasılıklarının yüksek olduğu zamanlarda paylaşımlar yapın. Aksi halde içeriğiniz çok sayıda etkileşim alan diğer hesaplardan gelen gönderiler ve hikâyeler arasında görünmez olabilir.

  1. Etkileşimi Artıracak İçerikler Oluşturun

Instagram algoritması, hikâyeleri sıralarken popülerliği bir sıralama ölçütü olarak ele alır. Bu da fazlasıyla etkileşim alan içeriğe öncelik verdiği anlamına gelir. Hikâyelerinizin daha fazla kişiye erişmesini istiyorsanız, onu görüntüleyenlerin onunla etkileşime girmeye ikna olduğundan emin olmalısınız. Kişileri, hikâyeleriniz üzerinde etkileşime davet etmek istiyorsanız anketlerden ve soru etiketlerinden yararlanabilirsiniz.

  1. İnsanların Yorum Yapmasını Sağlayın

Instagram Algoritması 2023

Gönderiler ve Reels etkileşimi algoritmada önemli bir sıralama ölçütüdür. İçeriğinizin ‘Keşfet’, akış ve Reels’de üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, etkileşiminizi artırmanız şarttır. Beğeniler elbette çok iyidir; ancak etkileşimleri fazlasıyla artırmak ve ‘Keşfet’ sayfasına düşmek için yorumların gücü tartışmasız daha büyüktür. İnsanların gönderilerinize yorum yapmalarına teşvik etmek adına içeriklerin gücünden yararlanmalısınız. Harekete geçirici soru ya da mesajlarla yanıt vermelerini sağlayabilir, düşüncelerini paylaşmaları için cesaretlendirebilirsiniz.

  1. Anketlerden Faydalanın

Instagram Algoritması Nedir

Instagram hikâyelerinde bulunan anketler, Instagram kullanıcılarının sayfalarını geliştirmelerinde son derece etkilidir. Takipçi ve kullanıcı arasında köprü görevi görmesi ve iletişimin kalıcı olarak sağlanması için anketleri aktif olarak kullanabilirsiniz.

Hizmet ve ürünlerinizi tanıtmak, satışlarınızı artırmak ya da daha fazlasını elde edebilmek için Instagram’ın gücünden yararlanmaya ihtiyacınız var. Instagram algoritması işleyişi hakkında merak ettiğiniz tüm konular hakkında bizlere ulaşabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırmak için etkili bir performans pazarlama ajansı arayışı içinde iseniz bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content