Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Kozmetik markaları dijital dünyada nasıl var olmalı? Dijital dünyada nasıl daha fazla aktif olabilirler? Kozmetik satış teknikleri nasıl olmalı? Bu içeriğimizde bu konuları ele almaya çalışacağız. Anlatmış olduğumuz her yöntem daha önceki tecrübelerimize dayandığından size katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca bu teknikleri uygulayıp maksimum kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka başarılı bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Marka savunuculuğu oluşturmak için bir topluluk oluşturun

Doğru bir yol için önce, kozmetik ürün pazarlama teknikleri oluşturmanız gerekir. Bunların en başında bir topluluk oluşturmak gelir. Bunun için, markanızla alakalı potansiyel bir kitle oluşturmanız gerekir. Ürünlerinizi alabilecek ve hatta tanıtabilecek bir topluluk sayesinde, pazarlama sürecini hızlandırabilirsiniz. Ne kadar geniş bir topluluğa katılırsanız, şansınız o kadar artar. Öte yandan, bu topluluklar sayesinde, markanıza yakın olabilecek kişilerle işbirliği yapma şansına sahip olabilirsiniz. Bu topluluklara sosyal medya üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Her açıdan birçok avantajı olan topluluklar, markanızı, hızlı bir şekilde tanıtmanıza ve satış yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ürün web sayfalarınıza referanslar ekleyin

Referans sağlayan kozmetik satış teknikleri, işlemi hızlandırabilir. Tüketiciler, alacakları ürün hakkında yorum veya görsel görmekten memnun kalacaktır. Bunun sebebi, ürün için ödeyecekleri tutarı güvenli bir alışveriş için harcamak istiyor olmalarıdır. Güven her online alışverişin odak noktasıdır. Sitenizdeki ürünlerin altına yerleştireceğiniz referanslar sayesinde bahsettiğim bu güveni sağlamış olursunuz. Yorum, hakkında yazılmış bir blog yazısı veya bir influencerın çektiği video, ürüne güçlü bir referans sunabilir. 

ÜRÜN Web SayfalarıNıZa Referanslar Ekleyin

ürün web sayfalarınıza referanslar ekleyin

İçerik pazarlamasının potansiyelini ortaya çıkarın

Kozmetik ürün pazarlama teknikleri, en iyi içeriklerle güçlendirilebilir. Hem sosyal medya hesaplarında, hem de web sitenizde mutlaka ilgi çekici içerikler üretmelisiniz. Bunun sebebi, kullanıcıyı markanıza veya ürününüze bağlamak istiyor olmanız. İnsanların ilgisini ürününüze doğru çekmeyi başarırsanız markanız hızla güç kazanır. Kaliteli içerikler için birçok birbirinden farklı fikir mevcut. Bütün bunları markanız için kullanabilirsiniz. Kendi yaratıcılığınızla ve ürünlerinizle içeriklerinizi daima güncel ve dikkat çekici tutun. Dilerseniz bu içerik fikirlerine kısaca göz atalım:

 • Ürününüz hakkında “nasıl yapılır” tarzında videolar yaratabilirsiniz.
 • Web sitenizden göndereceğiniz bir bülten oluşturabilirsiniz. 
 • Canlı yayınlar yaparak daha içten ve samimi bir duruş sağlayabilirsiniz.
 • Kullanıcılarınızla anketler yaparak, bir fikir alışverişi oluşturabilirsiniz.
 • Sektördeki insanlarla iletişim kurarak, onlarla işbirliği yapabilirsiniz.

Çapraz satış taktiklerini kullanın

Bu satış tekniği en sık kullanılan kozmetik satış teknikleri arasında yer alır. Kısaca çapraz satış tekniği, müşteri bir ürün satın aldığında karşısına öneri olarak benzer veya alakalı başka bir ürünün gösterilmesidir. Yani müşteri, almak istediği ürünü sepetine eklerken yanına farklı ama alakalı olabilecek başka bir ürün daha eklemesini sağlar. Bu oldukça akıllıca bir yöntemdir çünkü müşteri için oldukça faydalıdır. Çapraz satış tekniği kullanarak, ürünlerinizin satışını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, müşterileriniz için olumlu bir deneyim yaratmış olursunuz.

ÇApraz Satış Taktiklerini KullanıN

çapraz satış taktiklerini kullanın

Kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama çalışmaları yapın

Düzenli olarak e-posta ileterek markanız için kozmetik ürün pazarlama teknikleri geliştirebilirsiniz. Özellikle sadık müşterilerinizi memnun etmek ve onlar kaybetmemek için onlara özel e-postalar iletebilirsiniz. Bu gönderilerin içerisinde onlara özel fırsatlar veya kampanyalar olabilir. Ayrıca satın aldıkları ürünlere benzer farklı ürünlerin tanıtımını yapabilirsiniz. Öte yandan yeteri kadar alışveriş yapmayan kullanıcılara özel farklı kampanyalar oluşturarak onları kazanmayı deneyebilirsiniz. Böylece kişiselleştirilmiş e-postalar sayesinde markanızla müşteriniz arasında daha sıkı bir ilişki kurabilirsiniz.

Mikro influencerlar müşterinin kalbinin anahtarıdır

Başarılı kozmetik satış teknikleri için mikro influencerlar ile işbirliği sağlayabilirsiniz. Bu yöntem influencerlar ile daha kolay bir şekilde çalışmanızı sağlar. Ayrıca bu şekilde başlayarak ileride daha büyük kitlelere sahip influencerlar ile çalışma şansını yakalayabilirsiniz. Influencer ile takipçileri arasında güçlü bir bağ var. Bu nedenle ürününüzü tanıtmaları, markanız için güven veren bir adım olur. Böylece başarılı bir pazarlama tekniği elde edersiniz. Markanızın itibarı için de oldukça önemlidir. Bilinirlik kazanarak kitlenizi genişletebilirsiniz. Kısacası mikro influencerlar sizi daha geniş kitlelere sunarak markanızın itibarını güçlendirir ve satışları hızlandırır.

Mikro Influencerlar MÜşTerinin Kalbinin AnahtarıDıR

Mikro influencerlar müşterinin kalbinin anahtarıdır

Sosyal dinleme yoluyla müşteri bulun

Farklı mecralarda hakkınızda yapılan konuşmalar ile kozmetik ürün pazarlama teknikleri yaratabilirsiniz. Markanızla alakalı olabilecek anahtar kelimeleri seçerek başlıklar açın ve insanların hakkınızda konuşmasını sağlayın. Potansiyel kullanıcılar hakkınızda yorumlar yazarak markanızın bilinirliğini ve kalitesini yükseltebilirsiniz. Böylece verdiğiniz güven ve marka garantiliğiniz de artacaktır. İnsanlar hakkınızda yorumlar yazarak online mecralardaki yerinizi de genişletebilirsiniz. Hakkınızda yapılan aramalar artacak ve markanız daha geniş kitleler tarafından tanınacak.

Oteller ve kaplıcalarla işbirliği yapın

Ürünlerinizin en sık kullanıldığı yerler ile işbirliği yaparak, kozmetik satış teknikleri açısından daha geniş alanlara ulaşabilirsiniz. Özellikle otel ve kaplıcalar kozmetik dünyasında sıkça rastladığımız yerler arasındadır. Güzellik salonları veya dükkanlar, kozmetik ürünlerinin barındığı tek yer değildir. Oteller ve kaplıcalar da pek çok kozmetik ürüne ihtiyaç duyarlar. Öte yandan birçok potansiyel müşterinin sıkça uğradığı tatil yerleri, bir kozmetik markası için en iyi pazar yeridir. Bu tür fırsatları doğru değerlendirirseniz, markanızın kalitesini de arttırırsınız. Ayrıca ürünlerinizi her yerde gören müşteriler, sizi, ürünlerinizi deneyerek tanımış olacaklar. Böylece doğrudan hedef kitlenize ulaşarak doğru bir satış elde edersiniz.

Kozmetik markanızın pazarlamasını zirveye yükseltecek içerik fikirleri

Sosyal medya veya web siteniz üzerinden kozmetik ürün pazarlama teknikleri oluşturabilirsiniz. Ancak bu işlemi düzenli ve güncel tutmanız gerekir. Kullanıcıları her seferinde aynı içerikleri görmekten bir noktadan sonra sıkılacaktır. Bu nedenle elinizde daima bir B planı olmalı. Şimdi size vereceğim içerik planları ile, takipçilerinizin dikkatini uzun süre boyunca korumuş olacaksınız. Gelin bu içerik fikirlerini birlikte inceleyelim:

 • Herkes Instagram’a bayılır. Müşterilerinize Instagram’da görmeye değer içerikler sunun. Bunun için yüksek bütçeli çalışmalar yapmanıza gerek yok. Daha düşük bütçeyle kaliteli görseller paylaşmanız yeterli olacak.
 • “Öncesi ve sonrası” her zaman dikkat çeker. Bu tarz içeriklerle kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.
 • Ürününüz hakkında kullanım ipuçları verin. Kitleniz, makyaj hakkında yeni bilgiler öğrenmeyi isteyecektir.
 • Makyaj artistleri ile işbirliği yaparak, ürünlerinizi denemelerini ve önermelerini sağlayın.
 • Popüler hashtagler ile içeriklerinizi öne çıkarın.
 • Kamera arkasını gösterin. Markanızın arkasındaki ekibi ve hikayesini anlatın.
 • Çekilişler veya kampanyalar oluşturun. Böylece kullanıcıların ilgisini ve memnuniyetini kazanırsınız.
 • Sosyal sorumluluk projelerine veya sektörünüzle alakalı gönüllü gruplara ve etkinliklere katılın. Bu markanızın kalitesini arttırır.
 • Daima müşteriyi memnun edecek içerikler oluşturun. Ayrıca her planınızda müşterinizi öne koyun.
 • İçeriklerinizde mutlaka video veya GIF’lerden faydalanın. Böylece daha canlı bir konsept elde edersiniz.

Artık tüm incelikleriyle, kozmetik satış teknikleri nelerdir, biliyorsunuz. Daha başarılı ve hızlı sonuçlar için profesyonel bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply