Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve instagram çekilişi yaparken nelere dikkat edilmeli detayları ile birlikte bu yazıda. Sayfanız için ilgi çekici çekilişler oluşturarak, takipçilerinizi mutlu edebilirsiniz. Ayrıca başarılı çekiliş çalışmaları için profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ya da Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Instagram Çekiliş Yapma

İlk olarak, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır, tüm detaylarıyla inceleyelim. Hemen hemen her sayfanın takipçisini arttırmak için başvurduğu bir yöntem olan çekilişlerin, gerçekten çok yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi, anlık olarak kazandığınız takipçi ve etkileşim oranlarının, normale göre daha yüksek olmasıdır. Bunun için ilk olarak, yapacağınız çekilişler için önce vereceğiniz hediyeyi belirlemeniz gerekir. Ardından hediyenin resmini veya videosunu sayfanızda paylaşarak takipçilerinize ve diğer kitlelere sunabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız hashtagler ile daha fazla kişiye ulaşırsınız. Burada harcayacağınız para gözünüzü korkutmasın. Çünkü bütçenin sınırı tamamen sizin elinizde. Bu çalışmayı bir reklam kampanyası gibi görebilirsiniz. Instagram kullanıcılarını, kendi sayfanıza çekmek için kısa vadeli bir yöntem olarak düşünebilirsiniz.

Instagram ÇEkiliş Yapma

Instagram çekiliş yapma

Takipçilerinizi Arttırmak için Instagram Çekilişlerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Instagram’da çekiliş yapma, sayfanız için bir etkileşim kaynağı olabilir. Özellikle sonucunda kazanacağınız takipçi oranı, normal bir içeriğinize gelebilecek orandan daha yüksek olabilir. Bu nedenle çekiliş yapmanız, sayfanız için faydalı olacaktır. Bu çekilişleri, Instagram sayfanızda paylaşacağınız gönderi ile kullanıcılara sunabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız hashtagler sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Böylece, takipçilerinizi bir anda yükseltebilirsiniz. Genelde her çekilişin bir başlangıç ve bitiş tarihi vardır. Bu tarihler arasında, yapacağınız tanıtımlarla, sayfanıza takipçi çekebilirsiniz. 

Instagram Hediyeleri Nelerdir?

Artık Instagram çekilişi nasıl yapılır bildiğinize göre, şimdi sıra hediye seçiminizde. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, vereceğiniz hediyenin sayfanızla alakalı olmasıdır. Her alanda çekiliş veya benzeri etkinlikler yapabilirsiniz. Ancak ucunda vereceğiniz ödülün, markanızla veya sayfanızla alakalı olmalı. Bunun sebebi, alakasız hediyeler verirseniz kullanıcılar sizi sadece bir çekiliş sayfası olarak görebilir. Yani, eğer sürekli alakasız ödüller verdiğiniz çekilişler düzenlerseniz, takipçilerinizde bu durum bir alışkanlık yaratır. Sonuç olarak sizi sadece vereceğiniz hediyeler için takip edebilirler. Bunun önüne geçmek için mutlaka sayfanızın içeriğiyle alakalı olacak hediyeler vermelisiniz. Öte yandan bu çekilişler, kullanıcıların isteyebileceği türden şeyleri barındırıyor olması gerekir. İnsanların sahip olmak isteyebileceği şeyleri onlara çekiliş sonucu hediye etmeyi deneyebilirsiniz. Vereceğiniz ödül ne kadar cazibeli olursa, o kadar takipçi kazanırsınız.

Neden Instagram’da Çekiliş Yapmayı Düşünmeliyim?

Instagram’da çekiliş yapma, sayfanız için kısa vadede faydalı olabilir. Tek seferde birçok takipçi, beğeni ve yorum alabilirsiniz. Bu durum, sayfanızı keşfete düşürür ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar. Öte yandan yapacağınız çekilişlerle, var olan takipçilerinizi de memnun ederek, kendinize biraz daha bağlayabilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız çekilişlerde adil olursanız, sayfanız için oldukça fazla güven kazanırsınız. Kısaca çekiliş yapmak, birçok noktada sayfanız için faydalı olabilecek bir yöntemdir.

Instagram Çekilişi Nasıl Kurgulanır?

Şimdi adım adım, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve nelere önem vermelisiniz, onu inceleyelim. Çekilişler ile, hem var olan takipçileriniz hem de potansiyel kullanıcılar için sayfanızın önemini artmış olacaktır. Şimdi gelin, dürüst ve adil bir şekilde yöneteceğiniz çekilişleri adım adım üretmeye başlayalım.

Instagram ÇEkilişI NasıL KurgulanıR?

Instagram çekilişi nasıl kurgulanır?

Instagram Çekilişiniz İçin Ödülü Seçin

Instagram çekilişi nasıl yapılır sorusunun kilit noktası, vereceğiniz ödüldür. Burada seçeceğiniz ödül, takipçilerinizin kazanmaktan hoşlanacağı türden şeyler olmalı. Yani, zaman ayırıp çekilişe katılmalarına değecek hediyeler barındırmalı. Öte yandan, birçok insanın sahip olmak isteyebileceği özel hediyeler seçerek, çekilişteki rekabeti arttırabilirsiniz. Rekabet arttıkça, alacağınız takip ve etkileşim oranı yükselecektir. Böylece çekilişinizin değeri de artacak. Son olarak, çekilişiniz için kesinlikle elinizde olmayan veya erişemeyeceğiniz şeyleri vaad etmeyin. Bu, kullanıcıların güvenini kırar. Vereceğiniz ödül, mutlaka sizde olmalı ve kazanana hemen vermelisiniz.

Instagram Çekilişiniz için Giriş Kriterlerine Karar Verin

Instagram’da çekiliş yapma çalışması için bir planlamaya ihtiyacınız olacak. Vereceğiniz ödülü seçtikten sonra çekilişinizin gidişatını belirleyin. Kullanıcıların katılması için gereken kriterleri oluşturun. Bu kriterler, sayfanıza faydası dokunacak detaylar olmalı. Örneğin, takip etmek, beğenmek ve yorum yapmak gibi istekler olabilir. Bütün bunları, çekilişiniz başlamadan önce mutlaka belirleyin. Ayrıca, çekilişinizi başlattıktan sonra, kriterleri değiştirmeyin. Bu durum bir dengesizlik veya karmaşıklık yaratır. 

Instagram Çekilişinizin Ne Kadar Süreceğine Karar Verin

Artık Instagram’da çekiliş nasıl yapılır aşamasının üçüncü etabı olan, süre kısmına geldik. Burada, çekilişiniz için bir başlangıç ve bitiş süresi seçeceksiniz. Ayrıca seçtiğiniz süreyi çekiliş sırasında değiştirmemenizi öneririz. Bu durum, katılımcıları rahatsız eder. Çekilişinizi kısa da tutabilirsiniz, uzun da. Bu tamamen size kalmış. Ancak uzun süren çekilişlerin unutulma ihtimalleri çok yüksek. Bu nedenle düzenli olarak hatırlatıcı içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca çekilişin uzun sürmesi, size daha fazla etkileşim sağlar. Fakat kısa süren çekilişlerin de etkileşim alma oranı yüksektir.

Mükemmel Instagram Çekiliş Gönderisini Oluşturun

İçeriğinizi oluşturarak, Instagram çekilişi nasıl yapılır işlemine devam edelim. Burada hazırlayacağınız görsel veya videonun oldukça dikkat çekici olması gerekir. Böylece, kullanıcıların ilgisini çekerek, onları, çekilişinizle ilgilenmeye yöneltebilirsiniz. Ayrıca, kaliteli içerikler oluşturarak çekilişinizin daha hızlı etkileşim toplamasına yardımcı olabilirsiniz. Ödülü ve gerekli diğer çekiliş bilgilerini planladıktan sonra içeriğinizi oluşturun ve sayfanızda paylaşın.

AdıM: MÜKemmel Instagram ÇEkiliş GÖNderisini OluşTurun

Adım: mükemmel instagram çekiliş gönderisini oluşturun

Instagram Çekilişiniz Boyunca Paylaşmak İçin ‘Hatırlatma’ Gönderileri Oluşturun

Kullanıcılara Instagram’da çekiliş yapma fikri hep cazip gelmiştir. Ancak hazırladığınız çekilişleri mutlaka insanlara hatırlatmanız gerekir. Bunu da paylaşacağınız hikaye veya postlarla yapabilirsiniz. Henüz katılmamış kullanıcılara kendinizi göstererek, katılmalarını sağlayabilirsiniz. Çekilişinizle alakalı postlar paylaşarak ve hashtag yardımı kullanarak yeniden insanlara ulaşmayı deneyebilirsiniz. Her gün daha fazla kullanıcının katılması için mutlaka kendinizi öne atmanız gerekir. Aksi takdirde, takipçi ve diğer etkileşim oranlarınız düşük kalır.

Instagram Çekilişinizin Sonuçlarını Hesaplayın

Sonuçlar, Instagram çekilişi yapma çalışmasının en heyecan verici kısmıdır. Sonuçları hesaplayabileceğiniz yüzlerce web sitesi var. Bu sitelere gönderinizin linkini ekleyerek, çekiliş çarkını çevirebilirsiniz. Bu noktada mutlaka dürüst olmalısınız. Çıkan sonucu doğrudan takipçilerinize duyurmalısınız. Ancak sonuçları alırken mutlaka çekiliş kriterlerini doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca sonuçları manuel olarak kendi yöntemlerinizle çıkarmamanızı öneririz. Bu durum, sizin verdiğiniz güveni etkiler. Bunun yerine, yukarıda da bahsettiğim sitelerden güvendiğiniz bir program üzerinden sonuçları çıkarın. Ayrıca son olarak, çekilişi kazananın yanı sıra, yedek kullanıcıların da ismini almayı unutmayın. Eğer kazanan, bazı aksiliklerden ötürü ödülü alamazsa, yedeklere devredebilirsiniz. 

Instagram Çekilişinizin Kazananıyla İlgili Haberleri Yayın

Artık Instagram’da çekiliş yapma işleminin son halkası olan duyurma noktasına vardık. Bütün katılımcıların merakla beklediği o anı, sayfanızda güzel bir içerikle paylaşın. İnsanlar kazananı görmek için bekliyor olacak. Daha önceden de belirttiğim gibi, sonuçlarda dürüst olun. İnsanlar çekiliş sonucunun nasıl belirlendiğini görmek isteyecek. Bu sebeple, kullandığınız uygulamada çıkan sonucun resmini paylaşabilirsiniz. Ayrıca kazanan kullanıcıya da mesaj yollayarak bilgilendirme yapabilirsiniz. Çekiliş sonucunu açıkladıktan sonra, kazananı etiketleyerek hikaye veya post atabilirsiniz.

Gelecek Kampanyalarda Instagram Çekiliş Verinizi Kullanma

Bütün bunlardan sonra, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylıca öğrendik. Buradan elde ettiğiniz verilerle ileride hazırlayacağınız kampanya çalışmalarında daha başarılı olabilirsiniz. Çekilişinize katılan hesapların bilgilerini toplayın. Ardından elde ettiğiniz verileri, bir sonraki kampanyanıza kadar saklayın. Reklamınız için oluşturacağınız hedef kitle çalışmasında bu bilgiler işinize çok yarayacak. Katılan bütün kullanıcıların kesin bir potansiyel kitle oluşturduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak kullanacağınız kitle, sayfanızla ilgilenen ve çekilişten sonra da sizi takip etmeye devam eden kullanıcılardan oluşuyor olmalı. Böylece reklam çalışmalarınızda daha doğru ve emin adımlar atmış olursunuz.

Bütün detaylarıyla Instagram çekilişi nasıl yapılır, artık biliyorsunuz. Kullanıcılara özel hediyeler vereceğiniz bu çekilişlerle sayfanızı geliştirebilirsiniz.

Instagram Çekiliş Fikirleri

Instagram’da çekiliş yapma, Instagram’da takipçi sayısını ve mevcut etkileşimleri artırmanın en etkili yollarından birisidir. Bu sebeple, gerek bireysel gerekse de kurumsal markalar, Instagram platformundaki varlıklarını daha da artırmak için sıklıkla çekiliş yapma metoduna başvururlar. Instagram’da çekiliş yapma yoluyla sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşma konusunda bir hayli yol kat edebilirsiniz. Peki Instagram’da çekiliş nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi Instagram platformunda daha fazla takipçi sayısı veya etkileşim kazanmak, bu platform üzerinden bir gelir elde etmeyi amaçlayan herkes için son derece önemlidir. Bu sebeple, platform üzerinden çeşitli yollarla para kazanmayı amaçlayan herkesin sorduğu ortak bir soru var. Bu soru da Instagram çekilişi nasıl yapılır sorusudur. Biz de bu konu üzerindeki yoğun ilgiye istinaden Instagram’da çekiliş nasıl yapılır konulu bu makalemiz içerisinde birbirinden enteresan Instagram çekiliş fikirlerini de sizlerle paylaşıyor olacağız. Instagram çekilişi nasıl yapılır konusunda yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre birbirinden enteresan ve etkili çekiliş fikirlerini de paylaşmaya başlayabiliriz.

Altyazı Yarışması

Instagram’da çekiliş yapma konusunda sizlere etkili fikirler verebilecek listemizin ilk sırasında bir altyazı yarışması fikri yer alıyor. Instagram, altyazı özelliğini henüz geçmiş olduğumuz aylarda kullanıma sunmuştur. Bu özellik, kullanıcıların Instagram ve IGTV videolarını izlerken faydalanabileceği altyazılar eklenmesini sağlamakta. Fakat, Instagram’da daha fazla takipçi kazanmak veya etkileşim oranlarını artırmak isteyen kullanıcılar, bu özelliği de bir yarışmaya çevirmenin yollarını şimdiden buldu. Siz de Instagram’da bir altyazı yarışması düzenleyerek hesabınızı daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Instagram’da çekiliş yapma fikirlerimizden bir diğeri de takipçilerinizin oluşturmuş oldukları içerikleri Instagram hesabınızda veya hikayeler bölümünde paylaşmaktır. Bunun için Instagram hesabınızda önceden bir duyuru yayınlayın. Takipçilerinizden, işletmenizle ilgili oluşturmuş oldukları içerikleri, sizin belirleyeceğiniz hashtaglar ile paylaşmalarını isteyin. Daha sonra da bu içeriklerden en fazla beğeni alanları ödüllendirerek Instagram hesabınızda paylaşacağınızı belirtin. Bu yarışma fikrinin, hesabınıza tahmin edebileceğinizden çok daha fazla trafik çekip etkileşim kazandırabileceğinden emin olabilirsiniz. Sadece, takipçilerinizin, işletmeniz veya markanızla ilgili hazırlamış oldukları içerikleri hangi hashtaglar üzerinde paylaşacaklarını doğru bir şekilde belirleyin ve gerisini takipçilerinizin yeteneklerine bırakın.

Bilgi Yarışması

Instagram platformunda bir bilgi yarışması düzenlemek sandığınızdan çok daha fazla rağbet görecek bir etkinliktir. Özellikle, hedef kitleniz nispeten daha genç yaştaki Instagram kullanıcılarıysa, bir bilgi yarışması düzenlemek kesinlikle onların ilgisini çekecektir. Düzenleyeceğiniz bilgi yarışmalarında genel kültür gibi konularda sorular sorabileceğiniz gibi markanızı Instagram platformunda daha iyi tanıtabilmek adına markanızla ilgili sorular da sorabilirsiniz. Fakat, markanızla ilgili soracağınız soruları yarışmanın zorluğunu artıracak şekilde hazırlamamanızı tavsiye ederiz. Buradaki asıl amacın markanızı, platformda daha iyi tanıtmak olduğunu unutmayın. Yarışmalar sonucunda dağıtacağınız küçük ödüller de katılımcılar üzerinde markanızın itibarı ile ilgili iyi bir izlenim bırakacaktır.

Kazanmak için Katılın

Kazanmak için katılın yarışmaları, Instagram platformunun neredeyse ilk günlerine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Eğer belirli düzeyde bir takipçi kitlesine sahipseniz, takipçilerinize bu tür bir yarışma düzenleyeceğinizi hesabınızdan anons edin. Onlardan, yarışma ve ödül duyurusunu yapmış olduğunuz Instagram gönderinizi beğenip, yorumlarda da bir veya iki arkadaşlarını etiketlemelerini isteyin. Daha fazla arkadaş etiketleyenlerin daha fazla katılım elde edebileceği bu tür yarışmalarda, Instagram hesabınızın kazanacağı etkileşimlerin boyutları, beklentilerinizin de ötesinde sonuçlar doğurabilir.

1 Beğen 1 Oy

1 beğen 1 oy türü yarışmalar da Instagram’da çekiliş yapma fikirleri arasında en eski olanlarından birisidir. Bu tür bir Instagram yarışması da kazanmak için katılın türü yarışmalarla benzerlik göstermektedir. Kullanıcılardan, Instagram gönderilerinizin her birisini beğenenlere, çekiliş içerisinde ekstra 1 oy hakkı tanınacağını duyurun. Bu tür bir çekilişi idare edebilmenin yüksek takipçi sayısına sahip Instagram hesapları için oldukça zor olacağını da şimdiden belirtelim. O yüzden, eğer Instagram hesabınız henüz gelişme aşamasında ise bu tür bir çekiliş düzenlemek oldukça faydalı olabilir.

Çekiliş veya Oyun

Çekiliş ve oyunlar, Instagram kullanıcılarının ilgisini çeken bir diğer önemli yarışma çeşididir. Kullanıcıların, katılım gösterme konusunda herhangi bir ön koşula takılmayacakları veya zorluk çekmeyecekleri Instagram yarışmaları hesabınıza oldukça yüksek etkileşimler kazandırabilir. Bu tür bir oyun veya çekiliş düzenlerken kuralları ve kazanma şartlarını muhakkak önceden belirleyin ve bunları Instagram hesabınızdan, yarışmaya katılmak isteyen kullanıcılara duyurun.

Instagram Çekilişleri Yasal Mı?

Yazımızda Instagram çekilişi nasıl yapılır sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Bununla birlikte en etkili ve ilgi çekici Instagram çekiliş fikirlerini de sizlerle paylaştık. Peki, Instagram’da bir çekiliş düzenlemek yasal mı? Veya, bunun için resmi kurumlardan herhangi bir izin almak gerekiyor mu? Haydi şimdi bu sorunun cevabını verelim. Instagram’da veya herhangi bir sosyal medya platformu üzerinde düzenlenecek çekilişlerle ilgili gerekli yasal düzenleme, Karşılığı Nakit Olmayan Çekilişler Yönetmeliği ile yapılmıştır. Bu yönetmeliğe göre Instagram’da veya herhangi bir sosyal medya platformu üzerinde bir çekiliş düzenlemek yasalara aykırı bir davranış değildir. Bu sebeple, Instagram’da çekiliş yapmak için herhangi bir resmi kurumdan izin almanıza da gerek yoktur.

Instagram’da Çekiliş Yapma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Çekilişleri Etkili mi?

Intagram’da çekiliş yapma, Instagram hesabınız için belirlemiş olduğunuz hedeflere göre farklı düzeylerde etkili olabilmektedir. Bu sebeple, bir çekiliş düzenlemeden önce Instagram hesabınızla ilgili hedefleri doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bu hedeflere göre uygun olan bir çekiliş türünü seçmenin markanız için kesinlikle olumlu getirileri olacaktır. Mesela, amacınız, markanızın sosyal medya varlığını artırmak ise “kazanmak için katıl” şeklinde bir yarışma düzenlemek, hesabınızın geleceği açısından daha isabetli bir karar olacaktır. Bunun yerine, henüz gelişme aşamasındaki bir hesabın Instagram platformu üzerindeki varlığını artırmak için oyunlar düzenlemesi ise bu hedefe ulaşma konusunda beklenen etkiyi yaratmayacaktır.

İşletmem Ne Tür Instagram Çekilişlerini Tercih Etmeli?

Bu soruya uygun bir cevap verebilmek adına öncelikle markanızın, Instagram platformu üzerindeki hedeflerini doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Daha sonra bu hedefle uygun olan çekiliş türlerine yönelerek, bu çekilişlerden maksimum verimi sağlayabilirsiniz. Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, henüz gelişme aşamasında olan bir Instagram hesabı için oyunlar düzenleyerek ödüller dağıtmak, markanın sosyal medya varlığını artırma konusunda beklenen etkiyi yaratmayacaktır. Diğer yandan ise bu tür bir yarışma, yüksek takipçi sayısına sahip kurumsal hesapların dönüşüm oranlarını artırma gibi bir hedefi için ise son derece etkili olabilir.

Instagram’da Yaptığım Çekilişten Nasıl Abone veya Takipçi Oluştururum?

Instagram’da düzenlemiş olduğunuz çekilişlerden yeni aboneler ve takipçiler kazanmak da oldukça kolaydır. Bunun için yalnızca düzenleyecek olduğunuz yarışmaya katılma koşulu olarak kullanıcılardan hesabınızı takip etmelerini isteyin. Benzer bir şekilde, eğer bir web sitesinin reklamını yapıyorsanız, onlardan bu web sitesine abone olmalarını da isteyebilirsiniz.

Instagram Çekilişim Bittiğinde Ne Yapmalıyım?

Instagram’da nasıl çekiliş yapılır sorusunu detaylı olarak açıkladık. Fakat Instagram çekilişi nasıl yapılır sorusunu açıklamamamıza rağmen, bu konuyla ilgili cevapsız bırakmış olduğumuz son bir soru daha kaldı. Instagram’da başarılı ve etkili bir çekiliş düzenlediniz. Peki bu çekiliş sona erdikten sonra ne yapmalısınız? Bu sorunun cevabı da oldukça basit aslında. İnternet üzerinde Instagram çekilişlerine yönelik birçok uygulama bulunmakta. Bu uygulamaların yardımıyla, düzenlemiş olduğunuz çekilişin kazananlarını belirleyebilirsiniz. Daha sonra, çekilişinizin kazananlarını Instagram hesabından ilan edin ve onlardan dağıtacağınız ödüllerle ilgili sizinle iletişime geçmelerini talep edin.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply