Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Sağlık sektöründe insanlarla doğru iletişim kurmak ve sağlık kurumuna ait bir sosyal medyayı yönetmek diğer sektörlere nazaran daha zor ve çok daha önemlidir. İçeriklerin amacına ulaşması hem paylaşım yapan kuruluşun hem de onu takip eden kullanıcıların yararına olacaktır. Sağlık sektöründe sosyal medya yönetimi için kapsamlı bir yazı hazırladık. Eğer bir sağlık kuruluşuysanız mutlaka önerilerimize uymanızı tavsiye ederiz. Daha kaliteli içerikler üretebilmek ve hedef kitleye ulaşabilmek için Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanız doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Sağlık Sektörü

Sağlık sektöründe sosyal medya yönetimi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de belirli kanunsal kısıtlamalara tabi tutuluyor. Hasta haklarını ve hastane disiplinlerini korumak adına uygulanan bu kısıtlamalar tahmin edeceğiniz gibi sağlık sektöründe sosyal medya yönetimlerini zorlaştırıyor veya kısmen engelliyor. Ancak doğru içeriklerle kanunları ihmal etmeden, kısıtlamaları bertaraf etmek ve etkili içerikler üretmek elbette mümkün. Bunun için hem sağlık çalışanlarının hem de sağlık kuruluşlarının uygulayabileceği yöntemler mevcut. Sosyal medyanın dinamiklerine hakim olmak ve pazarlama stratejileriyle ilerlemek şart. Hedef kitleniz ne kadar geniş olursa olsun doğru yönetilmeyen bir sosyal medya hesabı istediğiniz etkileşimi yakalayamayacaktır. Doğru bütçe, doğru içerik ve doğru zamanlama ile daha çok kişiye ulaşmanız oldukça kolay. Sosyal medyanın gücü tartışılmaz olsa da sağlık sektörü için web sitelerinin de çok önemli olduğunu vurgulayalım ve sağlık sektöründe sosyal medya yönetimine ilişkin önerilerimize geçelim.

Sosyal Medyada SağLıK SektÖRÜ

Sosyal medyada sağlık sektörü

Sağlık Sektöründe  Sosyal Medya Pazarlaması

Bir sağlık kuruluşunun veya muayenenin sosyal medyada var olmasının yegane sebebi bilgilendirmedir. Kullanıcılarınızı bilgilendirmek, farkındalık sağlamak, hizmetlerinizi tanıtmak ve görünür olabilmek için sosyal medya pazarlaması yapmalısınız. Önemli bir avantaj olarak, sağlık sektöründe hedef kitlenin neredeyse tamamı sosyal medya kullanıyor ve insanlar tıp içeriklerine ilgi gösteriyor. Daha çok şey öğrenmek ve daha sağlıklı olmak istiyor. Bu da sağlık sektörü için muhteşem bir içerik çeşitliliği ve etkileşim yaratıyor. Sosyal medya platformlarını kullanarak potansiyel kitlenize ulaşmanız oldukça etkili olacaktır. Bu sayede hizmetlerinizi detaylı tanıtabilirsiniz, uygulamalarınızdan bahsedebilirsiniz. Randevu taleplerini, soruları veya gerekliliklerinizi sosyal medya aracılığı ile duyurabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimini kuruluş içerisinde yapabileceğiniz gibi bir sosyal medya ajansı tarafından da gerçekleştirebilirsiniz. Bizim önerimiz kesinlikle bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız yönünde olacaktır. Çünkü sağlık gibi çok fazla bilgi ve hizmetin olduğu aynı zamanda çok geniş bir hedef kitleye hitap eden kuruluşların çalışanlarının, tek başına yabancı oldukları platformları yönetebilmesi oldukça zor olacaktır. Sektörünüz hatta hastalarınız ile ilgili çok fazla bilginiz olduğuna eminiz ancak sosyal medyayı yönetebilmek ve sosyal medya pazarlaması yapabilmek için bu kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Sağlık Sektörü İçin Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Doğru içerik üretmenin önemini en fazla göreceğimiz sektör kesinlikle sağlık sektörüdür. İnsanların değişmek istemesi, sağlık problemlerinin çok yaygın olması, tıbben doğrulanmış önerilerin yeteri kadar yaygın olmaması, artan hasta sayısı bu içeriklerin önemini artırıyor. Etkili bir sağlık sektöründe sosyal medya yönetimi için mutlaka uygulamanız gereken 5 yöntem;

Hedef Kitlenizin İhtiyaçlarını Belirleyin

Hedef kitlenize ulaşmanın en güvenli yolu onların dikkatini çekmektir. Sağlık sektöründeki kısıtlamalardan dolayı bunu birçok yollar yapamayacağınızı biliyoruz. Geriye kalan en etkili yöntem ise; onların ihtiyaçlarını belirleyip yanıt bulmalarını hatta çözüm bulmalarını sağlamak. Örneğin bir kadın doğum uzmanı iseniz, hamile kadınların karşılaşacağı günlük değişimlere çözüm önerileri sunabilir, faydasını görebileceklerine inandığınız küçük tavsiyeler yayımlayabilirsiniz. Eğer bu paylaşımlar bir çalışanınız tarafından üretiliyorsa mutlaka içeriklerinizin güvenilirliğini önemsemelisiniz. Yanlış bilgi veya asparagas içeriklere katiyen yer vermemelisiniz. Sadece etkileşim için etkisi olmayan tavsiyelerde bulunmamalısınız. Sağlık sektöründe sosyal medya yönetimi güven ile doğru orantılıdır bu yüzden her paylaşımınızda güvenilir olmayı sağlamalısınız. Birçok içerik tavsiyesi sıralayabiliriz ancak önemli olan fayda sağlamak ve bir amaca hizmet etmektir. İçeriklerinizi oluştururken buna mutlaka özen gösterin.

Yaratıcı Olun

Evet, kuşkusuz ki yaptığınız iş, branşınız ne olursa olsun çok ciddi ve kanıtsal. Ancak unutmayın ki sosyal medya platformları akademik ortamlar değil. İnsanlar eğlenmek ve zaman geçirmek için sosyal medya kullanıyorlar. Kimse sosyal medyada safra kesesi taşı hakkında 900 kelimelik bir makale okumak istemez. İçeriklerinizde fayda sağlamak isterken sıkıcı ve resmi olmayın. Safra kesesi hakkında bilgiler paylaşmak istiyorsanız sadece yazılar kullanmak yerine yaratıcı görsellerle pekiştirin ve hatta hedef kitlenize göre bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın. İnsanlar infograifklerle hazırlanmış veya vektörleştirilmiş içerikleri daha çok okuyor. Daha çok etkileşim almak için yaratıcı içerikler üretin. Videolar, infografikler ve oyunlaştırmalar mutlaka içeriklerinizin bir parçası olsun.

Sorulara Cevap Verin

Söz konusu sağlık olunca herkes uzmanından bilgi almak ister. Bu sebeple sosyal medyanızın ciddi bir soru sirkülasyonu olacaktır. Size gelen sorulara olabildiğince çok cevap verin. Elbette her vaka kendine özeldir ve kontrollerden sonra hasta yönlendirilecektir ancak karşınızda bilgi almak için sabırsızlanan takipçilerinize davetkar bir biçimde bunu anlatmazsanız hem etkileşimleriniz düşecek hem de antipatik görüneceksiniz. Sağlık sektöründe, branş-vaka uyumu ne kadar önemli ise sosyal medya yönetiminde de etkileşim için soru ve yorumlar o kadar önemli.

Kısıtlamalara Uyun

Tıp sektöründe içerik ve reklam kısıtlamaları sosyal medya yönetimini zorlaştıracaktır. Çok defa fiyat, indirim veya kampanya gibi talepler veya sorularla karşılaşmanız olağan. Ancak bu rehavete kapılıp gerekli yasaları asla ihmal etmeyin. Hizmetleriniz için uyguladığınız bir kampanya varsa, bir fiyat politikası veya hizmet paketi geliştirdiyseniz bunu içerik olarak üretmeden önce ne kadarını duyurabileceğinizi denetleyin. Kendi sayfanızın otokontrolünü yaparak ticari içerikler üretmeden bilgi vermeye odaklanın. Mesela bir check-up paketinin içeriğini yayımlayıp düzenli olarak yapılmasının faydalarından bahsedin, iletişim için yardımcı olun.

Takipçilerinizi Önemseyin

Sosyal medya hastanelerden çok farklı değildir, çok fazla farklı insan ve çok fazla talep vardır. Hastalarınıza gösterdiğiniz özeni mutlaka takipçilerinize de gösterin. Sağlık sektöründe sosyal medya yönetiminde hasta haklarına aykırı paylaşımlardan kaçının. Gelen soru ve yorumları onların izni olmadan yayımlamayın. Hiçbir takipçinize iğneleyici yorumlar yapmayın. Size gönderdikleri fotoğraflar varsa izinsiz yayımlamaktan kaçının. Sayfanızın politikasını kendiniz inşaa edin ve buna bağlı kalın. Sizi çok zorlayan eleştiri veya saldırılara profesyonel olarak cevap vermeye özen gösterin. Başka hastaları yanıltacağını düşündüğünüz yorumları gizleyin ama asla silmeyin. Bizler ne kadar önemli ve özel bir mesleği icra ettiğinizi biliyoruz, bunu takipçilerinizin de fark etmesini ve hatırlamasını sağlayın.

SağLıK SektÖRÜNde Sosyal Medya KullanıMıNda SıK YapıLan Hatalar

Sağlık sektöründe sosyal medya kullanımında sık yapılan hatalar

Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Kullanımında Sık Yapılan Hatalar

Sağlık sektöründe sosyal medya yönetimlerini incelediğimizde bazı hataların sık tekrarlandığını görmekteyiz. Bunlardan en önemlisi pazarlama planlarına uygun içerik takvimi ve paylaşımların olmaması. Her ay içeriklerinizi belirli bir takvime ve stratejiye göre üretmelisiniz. Sosyal medya yönetimi süreklilik ister, paylaşımlarınızda bir rutin belirleyip buna sadık kalın. En çok karşılaştığımız bir diğer hata ise içerik yapılarının sosyal medyaya uygun olmaması. Genelde çok fazla yazı kullanılması, içeriklerin video ve seslerle desteklenmemesi, tasarımların aşırı kurumsal ve sıkıcı kalması gibi uzun bir listemiz var. Bu hatalara düşmemek için iyi bir sosyal medya ajansı ile çalışmalısınız.

Karşılaştığımız yaygın hatalardan biri ise hizmet tanıtımı yapmak yerine kişisel tanıtım yapmaya odaklanmış sağlık sosyal medyaları. Hizmet, bilgi ve tecrübe ön planda olmalıdır. İsimleri markalaştırmak hem haksız rekabet yaratacak hem de kuruluşun faydasına olmaktan çıkacaktır. Bir doktorun görev alımından bahsederken mutlaka kuruluşunuza faydalarından ve yeterliliklerinden de bahsetmelisiniz. Aksi taktirde başarısız içerik üretmiş ve sadece görsel paylaşmış olursunuz. Geri dönüşü faydasız olacaktır. Sağlık sektöründe sosyal medya, kesinlikle Sosyal Medya Ajansı tarafından yönetilmesi gereken pazarlama alanlarıdır. Hem toplum bilinci hem de pazarlama faaliyetleri için oldukça önemli olan sağlık sektöründe sosyal medya yönetimi için mutlaka alanında uzman isimlerle iş birliği yapın.

Cremicro Sosyal Medya Ajansı olarak tüm sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarımızın öneminin farkındayız. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde ülkece gördük ki doğru bilgiye ulaşmak, yayımlamak ve bunu sürdürmek oldukça önemli. Değerinizin farkındayız ve farkındalık yaratmanıza yardımcı olacağımıza emin olmanızı isteriz. Cremicro ailesi olarak sağlık çalışanlarımız için büyük bir özveri ile iş birliği yapmaya hazırız. Bu vasıtayla tüm sağlık çalışanlarımıza minnetlerimizi, saygılarımızı iletiyoruz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply