Skip to main content

Son güncelleme 10 ay önce Haydar Özkömürcü tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal dinleme nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu stratejileri eksiksiz bir şekilde uygulayabilmenize yardımcı olacak Sosyal Medya Monitoring araçlarından bahsedeceğiz. Haydi öyleyse ilk önce sosyal dinleme nedir sorusunu cevaplayarak yazımıza başlayalım.

Sosyal Dinleme Nedir?

Markanıza ait sosyal medya hesaplarının yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız sosyal dinleme konusuna özel bir önem göstermelisiniz. Markanız hakkında sosyal mecralarda konuşulan her şeyden haberdar olmak rekabetin altın kurallarından birisidir. Bu sayede insanların markanız hakkındaki görüşlerini daha net bir şekilde analiz ederek markanızı başarıya ulaştırabilecek çözümler üretebilirsiniz. Sosyal dinlemeyi, markanızın faaliyet gösterdiği her türlü sosyal ağı tarayarak markanızın imajını ve itibarını iyileştirecek çalışmalara katkı sağlamak olarak ifade edebiliriz. Peki onlarca sosyal mecrayı nasıl inceleyip doğru bir şekilde analiz edebilirsiniz? Bu sorunun cevabını açıklamadan önce sosyal dinleme ile sosyal izleme arasındaki fark hakkında da biraz konuşalım.

Sosyal İzleme Nedir?

Sosyal dinleme ve sosyal izleme konuları sosyal medya çalışmaları alanında yeni olan kişiler tarafından sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki konudur. Sosyal izleme, markaların aktif olarak faaliyet gösterdiği veya bulunduğu sosyal ağlarda, markalar ile alakalı her konu hakkında konuşulanları takip etmek ve raporlamaktır. Bu bağlamda sosyal izleme ve sosyal dinleme büyük benzerlik taşımaktadır. Fakat sosyal dinleme ve sosyal izleme arasında belirgin bir fark da bulunmaktadır. Haydi şimdi bu iki sosyal medya çalışması arasındaki farklılıklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Sosyal İzleme Ve Sosyal Dinleme Arasındaki Farklar

Markaların etkin oldukları veya herhangi bir marka varlığına sahip olduğu sosyal ağlarda, bu varlıklarla ilgili konuşulan konular hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yürütülen çalışmalardır. Bu bağlamda sizlerin de fark edebileceği gibi sosyal dinleme ve sosyal izleme çalışmaları birbiriyle tıpatıp aynı gözükmektedir. Fakat sosyal dinleme nedir sorusunu cevaplarken de belirtmiş olduğumuz gibi bu çalışmalar kapsamında edinilen her türlü bilgi markaya ait sosyal medya varlıklarını iyileştirmek için kullanılır. Bu yolla da marka itibarını artırmak hedeflenir. Bu amaçla sosyal ağlarda edinilen her türlü bilgiyi kullanarak marka itibarını ve imajını artırmaya yönelik çözümlerin üretildiği çalışmalara sosyal dinleme çalışmaları adı verilmektedir. Sosyal izleme ise yalnızca biraz önce bahsetmiş olduğumuz çalışmalardan ibarettir. Yani sosyal izleme çalışmalarında, markaya ait sosyal medya varlıkları hakkında konuşulanları izlemek ve raporlamak dışında herhangi bir şey yapılmaz. Bu bağlamda sosyal izleme çalışmalarını daha pasif sosyal medya çalışmaları olarak sınıflandırabiliriz.

İlgili Makale: Sosyal Medya Analizi Konusunda İhtiyaç Duyacağınız Araçlar

Sosyal Medya Dinleme Neden Önemlidir ve İşletmeler Bunu Nasıl Kullanır?

Sosyal dinleme çalışmaları işletmeler ve kurumsal markalar için neden bu kadar önemlidir? Birincisi, sosyal dinleme çalışmaları sayesinde insanların sosyal ağlarda markanız veya işletmeniz hakkında sizden habersiz bir şekilde konuştukları her konudan haberdar olabilme imkanına kavuşursunuz. Bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler doğru bir şekilde analiz edilir ve uygun stratejilerle uygulamaya sokulursa işletmelere ve markalara büyük fayda sağlayacağı tartışılmaz bir gerçektir. Fakat, işletmeleri bu çalışmalarda büyük bir zorluk daha beklemektedir. Çünkü günümüzde insanların markanız veya işletmeniz hakkında konuşabilecekleri tam anlamıyla binlerce sosyal ağ bulunmaktadır. Peki bu kadar fazla sayıda sosyal ağı aynı anda nasıl takip edebilirsiniz? Bu konuda işletmelerin en büyük yardımcıları sosyal dinleme araçlarıdır. Sosyal dinleme araçları sayesinde yüzlerce hatta binlerce sosyal ağı aynı anda takip edebilirsiniz. Haydi öyleyse şimdi markanıza veya işletmenize en uygun sosyal dinleme araçlarını nasıl seçebileceğiniz hakkında hazırlamış olduğumuz mini rehberimizi sizlerle paylaşalım.

Size Uygun Olan Sosyal Medya Dinleme Aracını Nasıl Seçebilirsiniz?

  • Hedefinizi Belirleyin

İşletmeniz veya markanız için uygun sosyal medya dinleme aracını tercih edebilme konusunda dikkat göstermeniz gereken hususların başında hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemek yer almaktadır. Bu bağlamda markanızın veya işletmenizin sosyal dinleme çalışmaları kapsamında belirleyeceği hedeflerin niteliğine ve büyüklüğüne en uygun sosyal dinleme aracını tercih etmelisiniz. Piyasada edinebileceğiniz çok farklı niteliklere sahip ve çok sayıda sosyal dinleme aracı bulunmaktadır. Bu araçların bazıları oldukça kapsamlı çalışmalar yürütebilmenize yardımcı olabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu bağlamda henüz iş dünyasına yeni giriş yapmış sayılabilecek işletmelerin bu tarz geniş kapsamlı sosyal dinleme araçlarına yüksek meblağlar ödemelerine de gerek yoktur. Çünkü iş hayatında nispeten yeni bu tür işletmeler hakkında her platformda konuşulabilecek bir ortam henüz olgunlaşmamış olacaktır. Bu sebeple bu işletmelerin bu tarz geniş kapsamlı sosyal dinleme araçlarına yüksek meblağlar ödemeleri hem gereksiz hem de bütçelerini sarsabilecek bir hareket olabilir.

  • Bütçenizi Oluşturun

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi markanıza veya işletmenize en uygun sosyal dinleme aracını belirleyebilmeniz için ilk olarak hedeflerinizi doğru bir şekilde tespit etmeniz gerekecektir. Çünkü sosyal dinleme çalışmalarınızın hedeflerinin niteliği, ihtiyaç duyacağınız sosyal dinleme aracının seviyesini de doğrudan etkileyecek en önemli unsurdur. Bu bağlamda hedeflerinizi doğru belirlemek ihtiyacınız olan sosyal dinleme aracı için gerekli bütçeyi doğru bir şekilde ayarlayabilmenizin anahtarı olacaktır. Bu sayede hedefleriniz doğrultusunda ihtiyacınız olmayan niteliklere sahip sosyal dinleme araçlarına yüksek meblağlarda ödemeler gerçekleştirmekten kurtulacaksınız. Bununla birlikte ihtiyacınız olan doğru sosyal medya aracına daha az ödeme yaparak da sahip olma şansını yakalayacaksınız.

  • Aracın Özelliklerini İnceleyin

Sosyal dinleme çalışmaları için ihtiyaç duyacağınız aracın, hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz bağlamında belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu aşamaya geldiyseniz listemizin ilk iki sırasında bulunan maddelerin yanına birer tik işareti atmışsınız demektir. Öyleyse şimdi hem hedefleriniz hem de bütçeniz bakımından markanız için en ideal özelliklere sahip sosyal medya dinleme aracını belirlemeye koyulabilirsiniz. Bunu yaparken doğru araştırma metotlarından faydalandığınıza emin olun. Yani listemizdeki ilk iki madde doğrultusunda elinizdeki filtreye en uygun sosyal medya dinleme araçlarını doğru kaynaklardan inceleyin. Bu araçların sahip oldukları özelliklerin ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabilecek bir kapasitede olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde yeni bir sosyal medya dinleme aracına tekrar ödeme yapmanız gerekebilir.

  • Test Edin, Karşılaştırın

Listemizin son basamağına eriştiyseniz elinizde sosyal medya dinleme çalışmalarız için en ideal araçları içeren bir liste oluşturabilmişsiniz demektir. Peki bu araçlar arasından hangisinin en iyisi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için yapmanız gereken şey bu araçları sırasıyla test etmektir. Piyasada yer alan hemen hemen her sosyal medya dinleme aracı kullanıcıları için sınırlı süreli bir demo sürümü sağlamaktadır. Elinizde bulunan listedeki tüm sosyal dinleme araçlarına ait demo sürümlerini kullanarak hangisinin sizin için en uygunu olduğuna karar verebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda doğru bir Sosyal Medya Takip Aracı tercih etmek sizi çok büyük bir yükten kurtaracak ve sosyal medya çalışmalarınızın başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.