Skip to main content

Son güncelleme 3 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Müşterileriniz ve hedef kitleniz, şirketiniz hakkında sıklıkla konuşur. Şu anda dahi birisi ürününüz, markanız veya hizmetiniz hakkında sosyal medya platformlarında paylaşımlarda bulunuyor olabilir. Ne dediklerini bilmek istiyorsanız, sosyal izleme ve sosyal dinleme stratejilerini kullanabilirsiniz. Ancak her iki terim de sosyal medya pazarlamasına tamamen farklı yaklaşımları ifade ettiğinden her yaklaşımın ayrı bir strateji olarak ele alınması gerekir. Çok yönlü bir sosyal medya stratejisi muhtemelen hem sosyal dinleme hem de sosyal izleme unsurlarını içerir. Bu, sizin ve ekibinizin sosyal izleme yoluyla hızlı bağlantılar kurmanıza ve marka bilinirliğini artırmanıza ve aynı zamanda sosyal dinleme yoluyla sosyal medya strateji planlamanızı etkileyecek daha fazla iç görü öğrenmenize olanak tanır. Bunu kusursuz bir şekilde yapmak ve analiz sonuçlarından elde edeceğiniz plan ile başarılı bir strateji izlemek için bir Sosyal Medya Monitoring hizmeti almak markanız için en faydalı olacak seçenektir.

Sosyal İzleme Nedir?

Sosyal İZleme Nedir?

Sosyal İzleme nedir?

Sosyal izleme ya da diğer bir adıyla sosyal medya monitoring, insanların markanız, rakipleriniz, sektörünüz, ürünleriniz hakkında neler söylediğini öğrenmenin bir yolu olarak sosyal medya siteleri, bloglar, haber siteleri, forumlar ve diğer web sitelerindeki içeriği izleme sürecidir. Sosyal izleme, işletmenize veya herhangi bir ürün ve hizmetinize gönderilen tüm mesajların izlenmesini ve yanıtlanmasını içerir.

Sosyal dinleme ve sosyal izlemeyi karıştırmak kolaydır. Her ikisi de markalar için kritik öneme sahiptir ve ikisi arasında tamamen siyah ve beyaz gibi bir ayrım yoktur. Ancak kısaca; izleme size “neyi”, dinleme ise size “nedenini” söyler. Sosyal izleme ile her mesajı, her gönderiyi ve her sosyal ağdaki her yanıtı fiziksel olarak kontrol etmek zorunda kalmadan, insanların sizin ve ilgilendiğiniz konular hakkında yaptığı konuşmaları görebilirsiniz.

Sosyal izleme, işiniz için önemlidir. Çünkü müşterilerle bire bir düzeyde bağlantı ve ilişki kurmanıza yardımcı olur. Ekibiniz, marka adınızdan bahseden gönderilere veya yorumlara yanıt verir ve doğrudan müşterilerle veya potansiyel müşterilerle iletişim kurar. Sosyal izleme, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve soruları yanıtlamanın, şikayetleri hızla düzeltmenin ve eleştirileri yönetmenin ve markanız, şirketiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında olumlu yorumlarda bulunanları alkışlamanın harika bir yoludur. Sosyal izlemenin önemi, uzun vadeli bir ilişki inşa etmekten ziyade kitlenizle kurduğunuz hızlı bağlantılardan gelir. Kısaca sosyal izleme, müşteri tabanınızı yönetmenin ve sosyal profillerinizi takip etmenin uygun ve verimli bir yoludur.

Sosyal İzlemenin Amacı Nedir?

Sosyal izleme, konuşmalarda sizden ne sıklıkla bahsedildiğini daha iyi anlayarak markanızın çevrimiçi görünürlüğü hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir. Etraflarında bir söylenti olup olmadığını ve insanların sizin hakkınızda ne söylediğini öğrenerek kampanyalarınızın etkisini ölçmenize yardımcı da olması mümkündür. Ayrıca markanızdan iyi ya da kötü her söze yanıt vermenize izin vererek hedef kitlenizle etkileşim fırsatlarını belirlemenize ve müşteri hizmet seviyenizi iyileştirmenize destek verir.

Bunların yanı sıra sosyal izleme, rakiplerinizin çevrimiçi etkinlikleri hakkında fikir edinmenize ve insanların onlar hakkında ne söylediğini öğrenerek sizden daha iyi veya daha kötü ne yaptıklarını görmenize olanak tanır. Sektörünüzdeki trendleri takip etmenize yardımcı olarak alakalı ve rekabetçi kalmanıza yardımcı olur. Hatta sizi yaklaşan krizlere karşı uyarabilir ve çevrimiçi şikayetleri duyarak kusurlar veya diğer sorunlar hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Son olarak sosyal medya ve dijital pazarlama stratejinizi geliştirmenin araştırma aşamasında sosyal izleme kritik öneme sahiptir. Böylece mümkün olduğunca etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin ve hedef kitlenizin ne söylediğini ve ne istediğini bildiğinizde sosyal ve dijital stratejilerinize dair çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.

Sosyal İzleme Süreci Nasıl İşler?

Sosyal İZleme SÜReci NasıL İşLer?

Sosyal İzleme süreci nasıl İşler?

Markalar, sosyal aktiviteyi izlemek için çeşitli sosyal izleme araçlarını kullanabilir. Sosyal medya takibinden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimelerinizi veya kelime öbeklerinizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Elbette markanızın ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin yanı sıra rakiplerinizin adıyla da başlayabilirsiniz. Ardından, sektörünüzle ilgili genel terimleri seçmeniz gerekir.

Sosyal izleme araçları daha sonra herkese açık siteleri ve verileri sürekli olarak (bazıları gerçek zamanlı olarak) tarar ve ardından bunları dizine ekler. Siteler dizine eklendikten sonra belirli sözleriniz için otomatik arama başlar. Ardından tüm bilgiler sizin için tek bir yerde toplanır. Bu araçlar, spam ve önemsiz içeriğin verilerinizi tıkamasını önlemek için anahtar kelime yoğunluğu kontrollerini akıllı kalıp eşleştirme algoritmalarını ve diğer sistemleri kullanır. Ayrıca çift girişi ortadan kaldırır ve alakasız içeriği hariç tutar. Böylece düşük kaliteli verileri gözden geçirerek zaman kaybetmezsiniz. Verileriniz bulunduğunda ve derlendiğinde yazarları, meta verileri ve çizelgeleri kontrol etmek için aracı kullanabilirsiniz. Bir duygu analizi ve bir konu analizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sorguları karşılaştırabilirsiniz, veri görselleştirmelerini görebilirsiniz, hatta konuşmaları yayınlayabilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Sosyal Dinleme Nedir?

Sosyal Dinleme Nedir?

Sosyal dinleme nedir?

Sosyal dinleme, yalnızca markanız çevresinde yapılan bir dinleme türü değildir. Bu açıdan bir bütün olarak sektörünüzde gerçekleşen konuşmaları ve trendleri analiz etmek için de kullanılır. Ayrıca sosyal dinleme, bu bilgileri daha iyi pazarlama kararları vermek için kullanmak anlamına gelir. Sosyal dinleme, bu konuşmaların neden, nerede ve nasıl gerçekleştiğini ve insanların ne düşündüğünü anlamanıza yardımcı olur. Bu, kampanyalar oluşturmanıza, içerik stratejisini ve mesajlaşmayı geliştirmenize destek verir. Aynı zamanda rekabette geride kalmamanıza, influencer programı oluşturmanıza ve etkili marka işbirlikleri noktasında yardımcı olur.

Sosyal Dinleme Neden Önemlidir?

Sosyal dinleme, markanızın sosyal medya başarısının anahtarıdır çünkü sizin ve ekibinizin markanızın etkisini anlamak için geniş bir yaklaşım benimsemesini sağlar. Yorumlara ve gönderilere göründükleri anda anında yanıt vermek yerine marka sözlerinizin kalıplarını ve genel tonunu belirleyebilirsiniz. Marka sözlerine yanıt vermek yerine dinleyerek, katılım metriklerinizi iyileştirmek ve sosyal medya pazarlama hedeflerinizi iyileştirmek için hangi adımların atılması gerektiği konusunda daha iyi bir fikir geliştirebilirsiniz. Markanıza yönelik müşteri algıları ve duyguları, sosyal izleme etkileşimlerinin çoğunu yönlendiren yüzey seviyesindeki gönderilerden ve yorumlardan çok daha derine iner. Sosyal araçlar aracılığıyla markanızı dinlemek ve iç görüler edinmek, sosyal medya stratejilerinizden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarıdır.

Sosyal dinleme, şirketlerin markalarını ve sundukları ürün ve hizmetleri çevreleyen konuşmayı anlamalarına yardımcı olur. Şirketlerin marka bilinirliğini ölçmek ve ürün ve hizmetlerini geliştirmek için kullanabilecekleri değerli tüketici verileri sağlar. Şirketler sosyal dinlemeden aşağıdaki faydaları sağladığı için önemlidir:

 • Kampanya analizi, belirli bir pazarlama kampanyasının sosyal medyadaki izleyicilerde nasıl yankı uyandırdığına dair geri bildirim sağlar.
 • Rakip analizi, sosyal medyadaki konuşmalara dayanarak rakiplerin nasıl performans gösterdiğine dair iç görüler ortaya çıkarır.
 • Olay izleme, bir şirketin izleyicilerinin sanal konferans gibi belirli bir olaya gerçek zamanlı olarak nasıl yanıt verdiğini görmesini sağlar.
 • Bir şirket, hashtag’ler gibi sosyal gündemi kullanarak sektöründen bahseden tartışmaları dinlediğinde endüstri eğilimleri ortaya çıkar.

Şirketler, sosyal dinleme yoluyla topladıkları konuşma verilerini, bu şeylere yaklaşımlarını değiştirmek için kullanabilirler. Örneğin; belirli bir pazarlama kampanyasıyla ilgili konuşma olumsuzsa bir şirket sorunu çözmek için mevcut kampanyayı değiştirebilir. Ayrıca gelecekte daha iyi kampanyalar oluşturmak için bu bilgileri kullanabilir.

Sosyal İzleme Ve Sosyal Dinleme Nedir?Sosyal Dinleme Süreci Nasıl İşler?

Markanızın ölçmek istediği alanları belirlemek, anahtar kelimeleri ve konuları seçmek ve müşteri geri bildirimi almak önemlidir. Doğru araçlarla yapıldığında sosyal dinleme başarılı olur ve işinizle ilgili konuşmaları izleyebilir ve insanların sosyal medyada markanız hakkında nasıl konuştuğunu görebilirsiniz. Doğru yapıldığında işletmeler kendileri için en iyi stratejik kararları da verebilirler. Sosyal dinlemenin amacı, sosyal medya platformlarındaki ilgili konuşmaları izlemek, altta yatan ruh halini veya duyguyu anlamak ve duyguyu olumlu yönde influencer pazarlama stratejisi ile yanıt vermektir. Sosyal dinleme süreci üç ana adımdan oluşur:

İzleme

İzleme, sosyal sohbetlerde marka adları, konular, rakipler, anahtar kelimeler ve ürünler için birden fazla sosyal medya kanalının izlenmesini gerektirir. Bir işletme, sosyal medya sitelerini günlük olarak veya daha sık kontrol ederek bu tür marka izlemeyi manuel olarak yapabilir veya süreci otomatikleştirmek için bir araç kullanabilir.

Analiz

Analiz, sosyal dinlemeyi izlemeden ayıran adımdır. Şirketler, müşterilerin bir ürün veya hizmet hakkında neyi sevip neyi sevmediğini belirlemek ve kalıp ve trendleri aramak için izleme sırasında toplanan bilgileri analiz eder. Şirketlere müşterilerin yazdığı veya söylediği metnin ardındaki duyguya ilişkin iç görü sunmak için otomatikleştirilmiş yazılım kullanan çeşitli müşteri duyarlılığı analiz araçları mevcuttur.

Tepki

Şirketler daha sonra tepki olarak yanıt vermeyi seçebilir. Bu, çevrimiçi bir müşteriyle iletişim kurmak gibi küçük bir yanıt veya tüm marka stratejisini yeniden konumlandırmak gibi büyük bir yanıt olabilir.

Sosyal Dinleme İpuçları

En etkili ipuçları aşağıdaki gibidir:

 • Hedef kitlenizi anlayın: Bir markaya, ürünlerine ve hizmetlerine hangi alıcı kişiliklerinin ilgi duyduğunu öğrenin. Seçtiği platformda hedef kitleye nasıl pazarlanacağını anlayın.
 • Ne dinleyeceğinizi belirleyin: İç görü elde etmek için çok sayıda veri vardır. İşletmenizin verilerden ne öğrenmek istediği konusunda net bir fikre sahip olmak önemlidir. Bu, işletmelerin veri setindeki gürültüyü görmezden gelmesine yardımcı olur.
 • Verileri bulmak için anahtar kelimeleri kullanın: Anahtar kelimeler, sosyal medyadaki konuşmaları filtrelemenin iyi bir yoludur. Bir şirket, markaları, ürünleri ve hizmetleri veya daha büyük bir endüstri ile ilgili olabilirler.
 • Bir sosyal dinleme aracı kullanın: Yapılandırılmamış sosyal verileri toplamaya yönelik araçlar, topladıkları verilerden iç görü toplamaya yardımcı olabilir.
 • Bir strateji geliştirin: Sosyal verileri analiz ettikten sonra bir strateji geliştirmek için bulguları kullanmak önemlidir. Bir işletme müşterilerin mutsuz olduğunu tespit ederse neyin yanlış olduğunu keşfetmeli ve değiştirmenin yollarını aramalıdır. Bu, ürün açıklamalarının, fiyatlarının veya özelliklerinin değiştirilmesi anlamına gelebilir. Bunun yanı sıra veriye dayalı içerik oluşturmayı optimize etmek gibi tekliflerini daha iyi açıklamak için diğer pazarlama stratejilerini benimsemek anlamına gelebilir.

Sosyal İzleme ve Sosyal Dinleme Arasındaki Farklar

Sosyal İZleme Ve Sosyal Dinleme ArasıNdaki Farklar

Sosyal İzleme ve sosyal dinleme arasındaki farklar

Sosyal izleme ve sosyal medya dinleme terimleri, birkaç temel farklılığa rağmen sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Her ne kadar süreçler benzer olsa da farklı ölçeklerde yapılırlar.

Sosyal izleme, markadan bahsedenleri mikro ölçekte tanımlarken sosyal medya dinleme, müşterilerin markanız, ürünleriniz ve rakipleriniz de dahil olmak üzere sektörünüz hakkında nasıl konuştuğunu görmek için makro ölçekte gerçekleşir. Sosyal medya izleme için örnek vermek gerekise; bir müşteri şikayetine yanıt vererek, hedef kitlenizin söylediklerine tepki verdiğiniz kısa vadeli bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal dinleme ise, daha fazla insanın aynı sorunu yaşamaması için insanların şikayet ettiği bir sorunu düzeltmek gibi müşteri deneyimi iç görülerinden türetilen değişiklikler yaparak uzun vadeli bir çözüm yaratmayı amaçlayan proaktif bir süreçtir.

Sonuç olarak sosyal izleme, insanların sosyal medyada neler söylediğini ve sosyal dinleme de insanların söylediklerini neden söylediğini açıklar. İzleme taktikseldir, dinleme ise uzun vadeli stratejik kararlara odaklanır. Örneğin; bir restoran, yeni ürününden bahsedip bahsetmemek için Twitter’da krem ​​peynirli hamburger anahtar kelimesini izliyor. Bu sözcük öbeği tespit edildiğinde işletme bahsedilene yanıt verebilir ancak buna mecbur değildir. İzlemenin ana noktası bilgi toplamaktır. Ekli bir strateji olması gerekmez. İşletme, hamburgerinin çevrimiçi sohbette ortaya çıkan tüm farklı yollarını görebilir. Bu durum sosyal izlemeye örnektir. Öte yandan bu işletme sosyal dinleme yapıyor olsaydı yeni hamburgerinden bahsetmek için sosyal medyayı izler ve insanların ne söylediğine dair bir duygu analizi yapmak için verileri toplardı. Bu açıdan restoran, daha geniş bir pazarlama stratejisi geliştirmek için toplanan bilgileri kullanırdı.

Sosyal Medya Dinlemeye Nasıl Başlanır?

Sosyal medya dinlemeye, sosyal dinleme aracı tercih ederek başlanabilir. Ancak firmalar, bir aracı satın almadan önce bu çalışma ile neyi başarmak istediklerini bilmelidir. Ücretli bir kurumsal araç gerekli görünmüyorsa ücretsiz alternatifler de tercih edilebilir. Ücretsiz araçlara örnek olarak TweetDeck ve Google Alerts verilebilir. Ücretli seçenekler gibi bu araçlar da kullanıcıların basit konular ve anahtar kelimeler için sosyal sohbetleri izlemesini ve otomatik gönderileri planlamasını sağlar.

Şirketler, sosyal dinleme çabalarına yardımcı olmak için duygu analizi araçlarını ve uygulama programı arayüzlerini de kullanabilir. TweetDeck ve Google Alerts gibi ücretsiz araçlar genellikle yalnızca tek bir sosyal platformla çalışır. Çok kanallı bir pazarlama stratejisi geliştirmek için bir araç isteyen kuruluşlar, daha fazla veri görselleştirme ve analiz özelliğine sahip ücretli araçları düşünmelidir.

Sosyal Dinleme Stratejileri

Sosyal Dinleme Stratejileri

Sosyal dinleme stratejileri

Daha fazla insan sosyal medyada markalarla etkileşime girdikçe başarılı olmak isteyen şirketler için bir sosyal dinleme stratejisi geliştirmek çok daha önemli hale gelmiştir. Çünkü sosyal medya, işletmelerin alıcılarıyla ilişkilerini geliştirmeleri için en önemli kanallardan biridir. Sosyal izleme ve sosyal dinlemenin bir kombinasyonunu kullanmak, sosyal ağlardaki potansiyel müşteriler ve mevcut müşterilerle daha iyi etkileşimlere yol açabilir. Bu nedenle ekiplerinizin çevrimiçi ortamda markanız hakkında ne söylediklerini dinledikleri andan itibaren iç görüleri dahil etme biçimine gerçek düşünce ve planlamayı yerleştirmek mantıklıdır. İşte stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için atmanız gereken adımlar:

Strateji: Brand Health

Markanızın veya en önemli ürünlerinizin kamuoyu algısının nerede olduğunu anlamak, stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımak için önemli bir başlangıç noktasıdır. İnsanların markanızla ilişkilendirdiği olumlu veya olumsuz duygular ve dikkatlerini çeken belirli özellikler hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu, varsayımları yeniden düşünmeye ve çok daha hedefli pazarlamaya stratejik yol açmayı sağlayabilir. Dinlemenin marka sağlığınız hakkında ortaya çıkarabileceği cevaplar şunları içerir:

 • Müşteriler markam veya ürünüm hakkında ne düşünüyor?
 • Algı yükselişte mi düşüşte mi?
 • İnsanlar markam hakkında ne tür içerikler paylaşıyor?

Kuruluşunuz için sosyal dinlemeyi tercih ederek ortak müşteri sorularını, yorumlarını, şikayetlerini, demografik özelliklerini ve markanızla ilgili genel duyguları belirleyebilir ve bu bilgileri ekibinizin geri kalanıyla kolayca paylaşabilirsiniz. Analiz verilerinizi özümsemeye başladığınızda aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:

 • En sık sorulan soruları bulun: Soruları geniş ölçekte yanıtlamaya yardımcı olacak bir SSS belgesi veya sohbet robotu oluşturun.
 • Müşterilerinizin en yaygın sorunlarını bulun: Bu sorunları nasıl çözeceğinizi veya hızlı bir şekilde yanıt vermek için konuşma parçaları oluşturmayı öğrenin.
 • Müşterilerinizin sizin hakkınızda neleri sevdiğini anlayın: Yankı uyandıracağını bildiğiniz kampanyalar veya içerikler oluşturmak için bu bilgilerden yararlanın.
 • Önemli sosyal medya müşterilerinizi tanımlayın: Yeni sosyal kitleleri hedeflemek için onların özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.
 • Takipçilerinizin markanızdan nasıl bahsettiğini anlayın: Daha olumsuz oldukları ortaya çıkarsa bunların nedeninin öğrenin.

Bazen markanız kontrolünüz dışındaki sorunlardan etkilenebilse de genellikle bu markaları etkileyen sorunları azaltabilecek veya çözebilecek bir müşteri hizmetleri çözümü vardır. Olumsuz duygu artışlarının nedenlerini araştırarak bir sonrakini gerçekleşmeden önce hazırlayabilir ve yakalayabilirsiniz. Örneğin; büyük bir ürün lansmanı sırasında çevrimiçi hizmetlerinizde bir yavaşlama olduysa bir sonraki ürün için yapmanız gereken değişiklikleri saptayabilmek adına müşteri şikayetlerini inceleyebilirsiniz. Müşteri hizmetleri ekibiniz büyük bir satışla ilgili nakliye şikayetleriyle uğraşıyorsa kuruluşunuz bir sonraki lojistik zorluğu için önceden hazırlanabilir.

Strateji: Sektör Bilgileri

Sosyal dinleme, endüstri trendlerini trend haline gelmeden önce yakalamanıza yardımcı olur. Sektörünüzdeki hashtag’leri veya tartışmaları analiz ederek, pazarınızın nereye doğru gittiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu, trendler geliştikçe önemli bir konuşma noktası haline gelecek ürünleri, içeriği ve genel mesajları oluşturmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yeniden konumlandırmanızı da sağlar. Sektörünüze dinamik olarak uyum sağlamak, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. Bunun için aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:

 • Kuruluşunuzu etkileyebilecek alanı bozan her şeye göz kulak olun.
 • Markanızla alakalı olup olmadıklarına ağırlık vermek için önemli siyasi ve sosyal konuları takip edin.
 • Yeni bir ürün, çözüm veya iş akışının çözebileceği sektördeki boşlukları bulun.
 • Kitlenizin ihtiyaç duyduğu içeriği oluşturmak için sık sorulan soruları arayın.
 • Mevcut en iyi influencerları bulun ve sizi savunmaya devam etmeleri için onları nasıl güçlendireceğinizi öğrenin.
 • Sektörünüzdeki tüm influencerları bulun ve birlikte çalışmak isteyebileceğiniz kişilerin bir listesini oluşturun.
 • Rakibinizin en iyi influencerlarını bulun ve onları kazanmaya çalışın.

Strateji: Rekabet Analizi

Sosyal medya, markalar için rekabetçi bir kanaldır ve sosyal dinleme ile bireylerin çevrimiçi rekabetiniz hakkında söylediği her şeyi izleyebilirsiniz. Bu aşamada aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:

 • Sosyal medya kitlesindeki payınızı hissedin ve mesajlarınızın hacmine karşı onlarınkinin hacmini anlayın.
 • Müşterilerinin neden ürünlerinizden memnun olmayabileceğini ve nasıl daha iyi bir deneyim yaratabileceğinizi anlayın.
 • Sizinkinden daha iyi performans gösteren bir firmanın paylaştıkları içeriği bulun. Ardından paylaşılan içeriğin kitlenizde neden yankı uyandırdığını analiz edin.

Strateji: Kampanya Analizi

Markalar, zamanlarının büyük bir kısmını lansman için yeni kampanyalar bulmak için harcarlar ancak bu, kampanyanın başarılı olup olmadığına dair fikir sahibi olmadan, yeni çalışmaları nasıl geliştirecekleri veya üzerine inşa edecekleri hakkında hiçbir bilgileri yoktur. Bu yüzden aşağıdaki stratejiler uygulanabilir:

 • Kampanya gönderilerinizin etrafındaki gösterimleri ve etkileşimleri izleyin.
 • Kampanyalarınızı tartışan influencerları belirleyin.
 • Kampanyanın hangi kitle demografisinde yankı bulduğunu anlayın.
 • Kampanyada kullanılan ana temaları ve bunların olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu anlayın.
 • İşbirlikçi kampanyaları tek bir gerçek kaynağından takip edin.

Sosyal dinleme sonunda size pazarlama kampanyalarınızın değerini kanıtlayabilir. Kampanya hashtag’leriniz veya tanıtıcılarınız etrafındaki tüm konuşmaları yakalamak için dinleme konuları hazırlamak, sayısız ölçüm hakkında bilgi sağlar.

Strateji: Etkinlik İzleme

Etkinliğiniz veya konferansınız için zaten bir hashtag kullanıyor olsanız da yalnızca başlık veya oturum başlıkları, konuşmacılar ve ana temalar gibi ilişkili anahtar terimlerle etkinliğinizden bahsetmeyi kaçırabilirsiniz. Etkinlikleriniz hakkında dinleme sorguları oluşturmak hem olumlu geri bildirimler hem de iyileştirme alanları dahil olmak üzere tam resmi görmenizi ve ek potansiyel müşteri adayları belirlemek gibi çabalarınızın iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.

Sektör Bazlı Sosyal Dinleme

En temel düzeyde, sosyal medya analizi, sektörünüzdeki rakiplerin hangi mesajları, içeriği ve taktikleri kullandığını ve izleyicilerinin nasıl tepki verdiğini size gösterecektir. Bu bilgileri, ister doğrudan onlarla rekabet etmek için isterse sadece kullandığınız stratejileri döndürmek için kendi iletişim stratejinizi bilgilendirmek için kullanabilirsiniz. Bu konuşmaları sentezlemek, sektörünüzde neyin yankılandığını belirlemenizi sağlar. Bu, nihai olarak hedef kitlenizle etkileşim kurmak için içerik stratejilerini nasıl değiştirebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Sektörünüzü daha iyi anlamak için dört adım ise aşağıdaki gibidir:

Seyahat ve Konaklama

Seyahat ve konaklama sektörleri, en büyük sektörlerden biridir. Bu sektörlerde dinleme, iş gücünüze uygun şekilde personel almanızı sağlamak için her popüler sezondaki talep hacmi hakkında bir fikir verebilir. Ayrıca yeni bir yer açma konusunda güvenilirlik kazandırabilecek daha fazla söz ve seyahat gerçekleştirmeye başlayan coğrafi konumları da ortaya çıkarabilir. Bunun yanı sıra marka sağlığı adına temaları bulmak için tüm konumlarınızdaki trendlere bakabilir veya belirli konumları inceleyebilirsiniz. Ardından yerelleştirilmiş içerik ve promosyonlar oluşturmak için bu verilerden yararlanabilirsiniz. Olumsuz duygulara yönelen belirli coğrafi bölgeleriniz olduğunu görürseniz dahili bir araştırma yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Rekabet araştırması sayesinde ise her bir rakibin ses ve içerik stratejisi payını inceleyebilirsiniz.

Hızlı Tüketim Ürünleri

Hızlı tüketim ürünleri, ortalama tüketici tarafından günlük olarak kullanılan malları ifade eder. Bu ürünler ile ilgili sektör bilgisini dinlemek, sektördeki değişiklikleri işaret edecek ve yeni tatları veya içecek türlerini öne çıkarmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra marka sağlığı için hızlı tüketim ürünlerini dinlemenin başlıca kullanımlarından biri ürün kalitesini izlemek ve yönetmektir. Konuşmaları izlemek ve verileri şikayet kategorilerine göre düzenlemek için dinlemeyi kullanabilir ve tariflerinizi güncellemek veya mesajlarınızı özelleştirmek için bu verilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca rekabet araştırması ile karşılaştırmalı verilere ulaşabilir, erişiminizi nerede genişleteceğinizi ve hacmi artırmak için hangi mağazalarla ortaklık kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Perakende

Tıpkı moda trendleri gibi perakende sosyal medyanız da sürekli gelişmelidir. Moda, her zaman ortaya çıkan yeni trendlerle hem mevsimlik hem de döngüseldir. Markanız, sektöre genel olarak göz kulak olarak ürün geliştirmenizi etkilemeye yardımcı olmak için ortaya çıkan trendleri belirleyebilir. Perakende sektörü ayrıca sosyal medya influencerları için en çekici kullanım örneklerinden birine sahiptir. Pek çok sosyal kanaldan faydalanabileceğiniz sayısız moda influencerı vardır ve sosyal dinleme, bu liderleri geniş ölçekte bulmak için harika bir yol sağlar. Ayrıca bir perakendeci, hangi tür ürünlerin sosyal medya konuşmalarının büyük kısmına sahip olduğunu anlamak için kendi sosyal medya verilerini incelemeye başlayabilir ve bu bilgiyi ürün tanıtımına rehberlik etmek için kullanabilir. Son olarak perakendeciler, büyük perakendecilerin birbirine karşı nasıl biriktiğine ilişkin bilgilerle hangi rakiplerin sosyal alanda onlardan daha iyi performans gösterdiğini inceleyebilir ve rekabetçi kampanyaları analiz edebilir.

Doğru Sosyal Medya Dinleme Aracı Nasıl Seçilir?

Sosyal dinleme araçları, birkaç sosyal medya platformunu tek bir yerden izlemenize yardımcı olabilir. Markanızdan bahsedenleri, alakalı anahtar kelimeleri ve etiketler ve DM’ler aracılığıyla doğrudan geri bildirimi kontrol edebilirsiniz. Bu araçların çoğu, doğrudan kontrol panelinden sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapmanıza olanak tanır. Ek olarak çeşitli sosyal medya hesaplarınızı entegre ettiğinizde tüm analizlerinizi tek bir alanda görebilirsiniz.

Sosyal dinleme araçları, mevcut her sözü toplar ve sonuçları kapsamlı bir şekilde analiz eder. Size çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı eyleme geçirilebilir iç görüler bırakır. Bu araçlar, markanızdan, ürününüzden, adınızdan veya başka herhangi bir anahtar kelimeden bahsetmek için interneti tarar. Kapsamın derinliği ve çeşitliliği araca bağlıdır. En iyi araçlar her şeyi kapsar. Bunlar arasında sosyal medya ağları, bloglar, forumlar, haber siteleri, yorum bölümleri ve web siteleri vardır. Hatta bazıları basılı yayın, TV ve radyoyu da kapsar.

Kısacası bu araçlar, sözleri gerçek zamanlı olarak bulur ve bunları bir bahsetme akışında toplar. Orada bahsedenleri gözden geçirebilir, yanıtlayabilir, farklı niteliklere göre filtreleyebilir ve başka bir şekilde çevrimiçi varlığınızın ne olduğuyla çalışabilirsiniz. Daha sonra, araç önemli sayıda söz topladıktan sonra, size büyük veri sonuçlarını göstermek için bu sözler analiz edilir. Sosyal dinleme araçlarının farklı düzeylerde analizleri vardır ancak bunların tümü size çevrimiçi varlığınızı nesnel olarak ve bir bakışta gösterme amacına hizmet eder. Analitik, tek tek bahsetmeye odaklanmak yerine genel büyümeyi, tutumu, demografiyi vb. gösterir. Bu araçlardan birini seçmeden önce ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Hedefinizi belirleyin

İlk olarak hedefinizi belirlemeniz gerekir. Bunun için neden bir sosyal medya izleme aracına ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve ihtiyaçlarınıza uyan en önemli hususları belirlemelisiniz. Bu aşamada kendi sosyal kanallarınızı ya da başka yerlerde hakkınızda söylenenleri takip etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Amacınızın olumsuz sözleri, sorunları ve şikayetleri erken bir aşamada belirlemek olup olmadığına ve müşteri davranışlarına göz kulak olmayı ve pazardaki boşlukları belirlemeyi tercih edip etmediğinize de bir yanıt bulmalısınız. Belki de amacınız, başlattığınız bir kampanyanın başarısını ölçmek olabilir. Sosyal izlemeye yatırım yapmak için yüzlerce neden olabilir, sadece kendinizinkini bulmanız ve oradan başlamanız yeterlidir.

Bütçenizi belirleyin

İzleme sürecine ne kadar zaman ayırmak istediğinizi tahmin ederek bütçenizi belirleyebilirsiniz. Ödemek istediğiniz tutarın ihtiyaçlarınız ve izleme aracından beklediğiniz hizmetlerle doğru orantılı olup olmadığını değerlendirmek her zaman önemlidir.

Aracın özelliklerini inceleyin

Çoğu durumda, sosyal medya izlemenizin başarısı, aracı satın aldıktan sonra destek ekibi tarafından sağlanan eğitim ve rehberliğe bağlıdır. Yatırım getirinizi başarılı bir şekilde ölçebilmek için araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı ve tüm özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı bilmek büyük bir önem taşır.

Test edin, karşılaştırın

Her araç hakkında daha iyi bir fikir edinmek ve kullanım kolaylığını keşfetmek için demoları ve ücretsiz denemeleri test edebilirsiniz. Ayrıca her zaman diğer araçları denemeye açık olmalısınız. Çünkü mevcut sosyal medya izleme aracınız ihtiyaçlarınızı karşılasa bile piyasadaki en iyisi olmayabilir.

Sosyal medya izleme ve dinleme nedir ve temelde size neler sağlar sorusunu detaylıca yanıtladık. O halde artık profesyonel bir ekiple stratejik adımlar atmak için Sosyal Medya Monitoring hizmeti almayı değerlendirebilir, çevrimiçi varlığınıza dair tüm aksiyonlardan haberdar olarak planlamanızı en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.