Skip to main content

Son güncelleme 3 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bir sosyal medya ajansı, keşfet bölümüne düşmeniz için size yardımcı olur. TikTok keşfet, TikTok’un zevkinize uygun olacağına ve ilginizi çekeceğine inandığı özelleştirilmiş bir video koleksiyonudur. Bu videoların büyük bir kısmı muhtemelen tanımadığınız kişilerden oluşur ve videoları beğenirseniz hesaplarını takip edebilirsiniz. TikTok’un bu sayfası, uygulamadaki geçmiş davranışlarınıza dayalı olarak size keyif almanız gereken bir video koleksiyonu sunmak üzere tasarlanmış, TikTok’un algoritması tarafından derlenen videolarla doludur.

Birçok kişi için içeriğin keşfet sayfasında görünmesi TikTok’ta büyük bir başarıdır. Bu, TikTok’un içeriğinizin kalitesini, insanların her gün yüklediği diğer tüm videolardan tanıdığı anlamına gelir. Tanınmanız ve videolarınızın daha geniş bir kitle tarafından görüntülenmesi için mükemmel bir yol sağlar. Ayrıca bir TikTok influencerı olma yolunda ilerlemenize yardımcı olur.

Ancak TikTok’un videolarınızı keşfet sayfasında göstermesi için sadece video çekmeniz yeterli değildir. Bu aşamada içeriğimizi okuyarak keşfet sayfasında görünmeyi kolay bir hale getirebilirsiniz.

TikTok Keşfet Nedir?

TikTok keşfet sayfası, TikTok uygulamasını açtığınızda karşınıza çıkan ilk sayfadır. Bu, takip etmediğiniz içerik oluşturuculardan seçilmiş bir video akışıdır. Ancak TikTok’un algoritması, ilgi alanlarınıza ve geçmiş etkileşimlerinize dayanarak beğeneceğinizi düşünür. TikTok’un algoritması, keşfet sayfasını etkileşimde bulunduğunuz türe göre düzenler. Bu açıdan bu sayfa kişiselleştirilmiştir. Yani farklı iki kullanıcının keşfet sayfaları birbirine benzemez. Örneğin; Instagram ipuçlarıyla ilgili birkaç videoyu beğenir ve bu videolara yorum bırakırsanız keşfet sayfanızda bununla ilgili içerikler görürsünüz. Bunu Instagram’ın keşfet sayfası olarak düşünebilirsiniz. Uygulama, sizi daha uzun süre kaydırmaya devam etmek için sevdiğiniz daha fazla içerikle sizi bağlamak ister.

TikTok Keşfet Neden Önemlidir?

Tiktok Keşfet Neden Önemlidir?

Keşfet, kitlenizde yankı uyandıran bir içerik oluşturduğunuz anlamına gelir. Bunun yanı sıra TikTok keşfet sayfasına çıkmanın farklı artıları da vardır:

 • Takipçiler ve Para Kazanma: TikTok keşfet sayfasına çıkarak daha hızlı takipçi kazanabilir ve 10k hedefine yaklaşabilirsiniz. Bu hedefe ulaştığınızda TikTok Creator Fund ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Sponsorluklar ve Satış: Algoritma, videonuzu daha geniş bir kitleye ulaştırmaya başladığında nişinizin ustası olarak daha fazla tanınmaya başlayabilirsiniz. Bu, işletmenizde ücretli sponsorluklara ve satışa yol açabilir.
 • Platform Büyümesi: Keşfet sayfasına çıkmaya başladığınızda trafiği Instagram veya YouTube gibi diğer platformlarınıza yönlendirmek için kullanabilir ve topluluğunuzu büyütmeye başlayabilirsiniz.
 • Ücretsiz Etkileşim: TikTok başına genellikle 100 görüntüleme alıyorsanız keşfet sayfası bunu on binlerce kişiye çıkarabilir.

TikTok Keşfete Düşme Saatleri Var Mı?

Keşfete düşebilmek için keşfet saatini bilmeniz ve videolarınızı bu süre içinde yayınlamanız gerekir. Örneğin; daha önceden hazırlanmış kaliteli ve özgün içerikleri TikTok Keşif Saatleri ile paylaşmak takipçi ve beğeni sayınızı artırmanıza yardımcı olur. TikTok Keşif Saatleri’ni öğrenmek için ise aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Öncelikle hesabınıza giriş yapın ve İstatistikler bölümüne gidin.
 • Ardından İstatistikleri Görüntüle bölümünü açın.
 • Grafik aralığını 1 gün olarak seçin ve grafiğin ne zaman pik yaptığını bulun.

Gönderinizin en çok görüntülendiği zamanlar bunlardır. Bu zamanlarda gönderilerinizi yayınlamak, görüntülemelerinizi, yeni takipçilerinizi ve etkileşiminizi artıracaktır.

Videonun Keşfete Düştüğünü Nasıl Anlarım?

En popüler uygulamalardan biri olan Tiktok’ta keşfete düştüğünüzü anlamanın en kolay yollarından biri de video izlenmelerindeki ani artıştır. Aynı zamanda TikTok keşfet alanında video izleyen ve paylaşan kullanıcı sayısı da artar. Bu nedenle Tiktok, abone sayısındaki artışı da keşfete düştüğünüzü anlamanın bir yoludur.

TikTok Keşfete Düşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Tiktok Keşfete Düşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Keşfet sayfasındaki öneriler, kullanıcıların geçmişteki beğenilerine ve takiplerine bağlı olarak yapılır. Ancak içeriğinizin keşfet sayfasına daha kolay ulaşmasına yardımcı olabilecek bazı püf noktaları vardır:

Trendleri Takip Edin

Haftalık olarak değişen popüler trendleri araştırmanız önemlidir. Çünkü TikTok kullanıcıları alakalı videoları izlemeyi tercih eder. Bu açıdan bir meydan okuma videosu yayınladığınızda viral ivme kazanma ve daha fazla görünürlük elde etme şansınız daha yüksektir. Örneğin; Jimmy Fallon’ın #tumbleweedchallenge’ı 2019’da TikTok’ta viral olmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, kendilerini yere düşerken ve country müzikte yuvarlanırken gösteren videolar yayınlamıştır. Bu basit meydan okuma, 8 bin gönderi ve 10.4 milyon etkileşim almıştır. Diğer bir ifadeyle challenge’lara katılmak, büyümek için bir fırsattır.

Sonuç olarak; videolarınız için trend olan konuları ve şarkıları kullanırsanız keşfet sayfasında görünme şansınızı artırırsınız. Özellikle sesler, TikTok algoritması için bir sıralama sinyalidir. Bu nedenle trend olan sesleri kullanmak, keşfette görünme şansınızı artırabilir.

Hangi seslerin trend olduğundan emin değilseniz kendi keşfet sayfanızda gezinmek için biraz zaman ayırabilirsiniz. Beğendiğiniz bir sese sahip bir video ile karşılaştığınızda ise sağ alt köşedeki ses simgesine dokunarak bu sesin kaç kez kullanıldığını görebilir ve onu içeren en iyi videolara göz atabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Takipçilerinizin videolarınızı net bir şekilde izleyebilmesi için içeriklerinizin bulanık değil kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Yüksek kaliteli içerik, özellikle iyi düzenlenirse kullanıcılara estetik açıdan daha hoş gelir ve keşfet sayfasında gösterilme olasılığı daha yüksektir.

Etkileşimi Arttırın

TikTok’ta sürekli olarak diğer kullanıcılarla etkileşim kurduğunuzda görünürlüğünüz artar. Ayrıca içeriklerinizin etkileşimini artırmak için takipçilerinizin yorumlarına da yanıt vermeniz önemlidir. Bunun yanı sıra diğer kullanıcıların videolarını beğenmeli ve yorum yapmalısınız. Uygulamaya ne kadar çok bağlanırsanız videolarınızın keşfette yer alma şansınız o kadar artar.

Sık Sık Yeni Videolar Paylaşın

Keşfet sayfasına erişmenin başka bir yolu, günde en az bir videonuz olduğunu varsayarak sık sık video yayınlamaktır. Bu, hesabınızın verimliliğini gösterir. Uzun bir süre boyunca her gün içerik oluşturursanız keşfet sayfasına ulaşma olasılığınız daha yüksektir. Çünkü TikTok, başarılı içerik oluşturucuların her gün sık sık video yayınlamasını bekler.

Videoları Kısa Tutun

TikTok kullanıcıları bir seferde düzinelerce video arasında gezinir. Bu nedenle dikkatlerini çekmek ve tutmak için yalnızca birkaç saniyeniz vardır. Bu nedenle videolarınızın kısa ve öz olması, videonun mesajını veya özünü kısa sürede vermesi önemlidir.

60 saniyelik videolar kaydedebilseniz de mevcut tüm zamanı kullanmak mutlaka viral başarıya dönüşmez. Birisi TikTok’unuzu izlemek için ne kadar az zaman harcarsa sonuna kadar izlemesi ve hızlıca kaydırmaması daha olasıdır.

Trend Etiketler Kullanın

Tıpkı sesler gibi etiketler de TikTok sıralama sinyallerinin ‘video bilgisi’ kategorisine girer. Keşfet sayfasını kaydırırken birçok videonun aynı hashtag’leri içerdiğini fark edebilirsiniz: #fyp, #foryou veya #fypシ. Bu etiketler arasından ise #fyp hashtag’i tek başına 15.411.7 milyar kez izlenmiştir. Bu yüzden keşfet bölümünde her zaman trend olan ve en popüler hashtag’lere göz atmalısınız. Çünkü etiketler doğru kullanılırsa videolarınızın daha fazla gösterim alma ihtimali artar.

Popüler TikTok Keşfete Düşme Etiketleri 2023

Popüler Tiktok Keşfete Düşme Etiketleri 2022

TikTok keşfete düşmek için uygun etiketleri kullanmanız önemlidir. Çünkü etiketlenmemiş bir içerik keşfet sayfasına düşmez. Bu açıdan videonuzu paylaşmadan önce uygun popüler hashtaglerden birini veya birkaçını kullanabilirsiniz. Ancak etiketlerin doğru olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü videolardaki uygun olmayan etiketler, TikTok keşfet algoritması tarafından spam olarak tanımlanabilir ve video geçici veya süresiz olarak yasaklanabilir. En popüler etiketler ise aşağıdaki gibidir:

 • #araba, #car, #sportscar, #speed, #autotrend
 • #doğa, #doga, #gülümseme, #art, #güzel, #gökyüzü
 • #yemek, #food, #kahvaltı, #akşam yemeği, #öğle yemeği, #kahvalti, #besin
 • #gezi, #seyahat, #kamp, #gece, #doğa, #tur, #geziyorum
 • #galatasaray, #fenerbahçe, #beşiktaş, #tranbzonspor, #başakşehir, #futbol, #derbi, #derbimaçı
 • #pubg, #pubgmobile, #sniper, #games, #pubgame, #mobilegame

TikTok Keşfete Düşme Hilesi Var Mı?

TikTok keşfete düşme hilesini kullanarak takipçi sayınızı arttırabilir ve tüm gönderilerinizi görmek için orada daha uzun süre kalarak beğeni oranınızı arttırabilirsiniz. Keşfete düşmek için ise uygulayabileceğiniz birkaç ipucu vardır:

 • VPN kullanımı: Konumu Amerika ​​veya ABD olarak ayarlayın. TikTok algoritması Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden gelen gönderilere öncelik verdiğinden bunu yayınlamadan önce ayarlamak da iyi bir fikirdir.
 • Paylaşmak istediğiniz video için uygun etiketleri kullanın ve her gönderinin altına #earth, #moon ve #sun etiketlerini ekleyin. Bu etiketler tüm paylaşımlar için uygundur. Üstelik TikTok’ta milyonlarca kez kullanılmıştır.
 • Biyografi bölümünde kendiniz hakkında bilgiler verin. Ayrıca profilinizi güzel bir tasarımla süsleyebilirsiniz.
 • Sahte bir hesap değil gerçek bir insan gibi davranın. Bu sayede daha fazla kişi sizi takip eder ve daha fazla kişi içeriğinizi görüntüler.

Hangi Paylaşımlar TikTok Keşfet Engeline Takılır?

Bazı türden paylaşımlar TikTok keşfet engeline takılır. Bu paylaşımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Yasal olarak engellenen gönderiler
 • Cinsel içerikli paylaşım
 • Paylaşımdan sonra videoların sürekli silinmesi
 • Video başlıklarındaki uygunsuz metinler
 • Şiddet ve vahşeti gösteren video gönderileri
 • Aynı içeriğe sahip birden fazla paylaşılan video içeriği
 • Video ile ilgisi olmayan hashtag gönderileri
 • Siyasi konular içeren gönderiler
 • Spam olarak bilinen hızlı yorum paylaşımı
 • Video içeriğinde ahlaka aykırı konular
 • Diğer kullanıcılara hakaret ve küfürlü sözler

Tiktok Keşfet Engeli Nasıl Kalkar?

TikTok keşfet engeli, etaplar halinde uygulanır ve bu cezalar kalıcı engellere kadar çıkabilmektedir. Eğer keşfette engellendiyseniz bunu kaldırmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Ancak kuralları çiğner ve uyarıyı dikkate almazsanız engeli kaldıramazsınız. Bu aşamada engeli kaldırmak için aşağıdakileri uygulamalısınız:

 • Kurallara göre paylaşım yapın.
 • Önceki gönderilere benzer içerikler göndermek yerine güncel trendlere uygun gönderiler oluşturun ve takipçilerinizin aktif olduğu sürelerde gönderiyi paylaşın.
 • Video çekerken kaliteli bir kamera ile kayıt alın. Yüksek kaliteli görsellere sahip videolar, daha fazla görüntüleme almanıza ve engelin kalkmasına yardımcı olur.

TikTok Keşfet Engeli Süreli Mi?

Eğer içeriğiniz keşfet için engellenirse içeriğin keşfette yeniden görünmesi için bir bekleme süresi vardır. Bu süre ne ne sıklıkla engellendiğinize bağlıdır. En kısa bekleme süresi 1 gün ve en uzun bekleme süresi 1 aydır. Bekleme süresinin artırılması veya azaltılması, keşfete dahil edilen videonun bu süre içinde kuralları ihlal etmeden üretilmesi şartına bağlıdır. Keşfet engel süreleri aşağıdaki gibidir:

 • 1 gün, 3 gün, 1 hafta, 15 gün, 1 ay, süresiz.
 • Süresiz olarak yasaklanırsa hiçbir videonuz keşfette yeniden görünmez.

TikTok keşfet engelinin süresi kesin olarak belli olmadığı için videonuzun engellenmemesini sağlayan adımlar atmalısınız. Bu aşamada geniş kitlelerin (en azından tercih ettiğiniz nişte) beğeneceği videolar oluşturmanız ve sizi takip etmesini istediğiniz insan türleri için onları çekici hale getirmeniz mantıklıdır. Ayrıca bir video pazarlama ajansı ile beraber çalışarak da kaliteli içerikler üretebilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content