Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Youtube video izlenme arttırma sorunu, platformda aktif olan herhangi bir YouTube içerik oluşturucusu için önemlidir. Bunun için ise gerçek, organik görüntülemeler ve özel bir abone tabanı oluşturmanın zaman, beceri ve özveri gerekir. Bununla birlikte, doğru kitle geliştirme stratejisi, araçları ve zihniyetiyle, izleyicilerin ne izlemek istediğini ve neleri daha fazla izlemek için YouTube’a geri dönmeye devam edeceklerini anladığınızda Youtube video izlenme arttırma daha olanaklı bir hale gelir.

Tutkulu olduğunuz içeriği oluşturmak sadece ilk adımdır. Doğru kitleye nasıl ulaşacağınızı ve videolarınızı nasıl keşfedeceğinizi bilmeniz gerekir Çünkü izleyiciler YouTube’u sever ve gerçekten önemsedikleri içeriği izlemek için saatler harcarlar. Bu yüzden kitlenizin ne istediğini anlamalı ve bu videoları ikiye katlamalısınız. Böylece izleyiciler kanalınıza akın eder.

YouTube Videosu Nasıl Yapılır?

Youtube Videosu Nasıl Yapılır?

Video blog kültürünün sürekli yükselişi ile teknoloji konusunda bilgili herhangi bir yetişkinin bir YouTube kanalı başlatma fikrine kapılması tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bir YouTube başarı öyküsü olmak, takipçi sayısında istikrarlı bir artış elde etmek veya en azından çok sayıda görüntüleme ve beğeni alan düzgün içerik yayınlamak istiyorsanız YouTube’a katkıda bulunan bir üye olmaktan daha fazlasını yapmanız gerekir.

En çok izlenen YouTube kanalları, içeriklerini ve gönderilerini birkaç temel kriteri göz önünde bulundurarak hedefler. Sürecinize, kitlenize, analizlerinize ve SEO’ya çok dikkat etmek, en hızlı büyüyen YouTube kanalları arasında yer almak için çok önemlidir. Bu aşamada ise Youtube video izlenme arttırma ve YouTube videosu oluşturma adımlarını takip etmelisiniz. Etkileyici içerikler oluşturarak, izlenmenizi maksimum seviyeye taşımak içinse yeterli teknik ekipman ve profesyonel bir planlamaya ihtiyaç duyduğunuz noktada bir video ajansı ile çalışarak hayalinizdeki videoları oluşturabilir, kurguladığınız hedefe ulaşabilirsiniz.

Araştırma ve Planlama

Araştırma Ve Planlama

Bir video söz konusu olduğunda yapmanız gereken ilk şey onu araştırmaktır. Bunun nedeni, konunuzda diğer içerik oluşturucuların neler yaptığını görmek, nelerin işe yaradığına, neleri geliştirebileceğinize ve neleri farklı yapabileceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Başlamak için beğendiğiniz kanallara gidin veya YouTube’un arama çubuğunda video konunuzu arayın. Ardından konunuz ve benzer konularda yapılan en az 5-10 videoyu izleyin.

Ayrıca bu aşamada aşağıdakileri de takip etmelisiniz:

 • Konunuzla ilgili görüntüleme alan video türleri
 • Farklı video yapıları ve stilleri
 • Bu videoların uzunluğu
 • Küçük resimler ve video başlıkları
 • Harekete geçirici mesajlar (beğenin ve abone olun) ve ne zaman kullanıldığı
 • Kullanılan geçişler (GIF’ler, metin vb.).

Rakip Araştırması Yapın

YouTube videolarının nasıl oluşturulacağını öğrenmeye başlamak için en iyi yollardan biri rakip araştırması yapmaktır. Rakiplerinizin pazarlama stratejilerinde video içeriğini nasıl kullandığını öğrenin ve içerik oluştururken ilham kaynağı olarak kullanın. Ayrıca içerik boşluklarını bulabilir ve bunları kendi içeriğinizle doldurma fırsatını da elde edebilirsiniz. Örneğin; rakibinizin bir SSS videosu olmadığını fark ederseniz, bu kendinizi farklılaştırmanın ve potansiyel müşterilerinize değer katmanın bir yolu olarak görebilirsiniz.

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Başlamak için rakiplerinizin bir listesini oluşturmalısınız. Sonrasında YouTube kanallarını inceleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin neyle etkileşime geçtiğini görmek için hangi videolarının en çok görüntüleme ve yoruma sahip olduğuna bir göz atın. Bunları incelerken, öğrenebileceğiniz temalar olup olmadığına bakın. Bu süreç, kendi içeriğinizi oluşturmaya kaynak yatırmadan önce kitlenizde neyin yankı uyandırdığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

YouTube anahtar kelime araştırması, Youtube video izlenme arttırma açısından oldukça önemlidir. Bu, video içeriğinize dahil etmek için en iyi arama terimlerini bulmak için kullanabileceğiniz bir SEO taktiğidir. Video başlığınıza ve meta açıklamasına anahtar kelimeler eklemek, videonuzun performansını artırır.

Kitlenizin aradığı video hakkında bazı varsayımlarda bulunarak başlayabilirsiniz. Bu terimleri YouTube’da arayarak kendi başınıza biraz araştırma yapın. Rakiplerinizin videolarını görürseniz, doğru yolda olduğunuzu bilirsiniz. Onları incelerken çok sayıda görüşe sahip olup olmadıklarına, yüksek kalitede olup olmadıklarına bakın ve soruyu uygun şekilde yanıtlayın. Bu, kullanıcı aramalarında daha üst sıralarda yer alabilecek daha iyi içerik oluşturma fırsatlarının nerede olduğunu görmenize yardımcı olur.

İçeriğinize Uygun Ses Tonunuzu Belirleyin

Filmlerin türlere ayrılmasının bir nedeni vardır. Örneğin bir korku filmi izliyorsunuz ve bir sonraki kan donduran anın beklentisiyle koltuğunuzun kenarındasınız. Ancak tam da dramatik, ürkütücü bir sahnenin ortaya çıkmasını beklerken film komediye dönüşüyor. Bu durum pazarlama videolarında da olabilir.

Videonuzu düşünürken, oluşturduğunuz parçanın genel havasını ve videonun tüm öğelerinin (müzik, ışık, seslendirme, hatta renk kompozisyonu) bu havayı yaratmak ve markanızı yansıtmak için nasıl bir araya geldiğini düşünmelisiniz. Sesinizin tonunun baştan sona tutarlı olması ve genel hedefinizi yansıtması önemlidir. Bu sürece, sürecinize rehberlik edecek bir kelime listesi beyin fırtınası yaparak başlayabilirsiniz. Bu aşamada motive edici ve ilham verici, ciddi ve sarsıcı ya da yüksek oktanlı ve hızlı bir video oluşturmak isteyebilirsiniz. Hangi yöne gitmeyi seçerseniz seçin, videonuzun yaratmaya çalıştığınız ruh halini yansıtması için çekim yapmadan önce bunu belirleyin.

Çekim Yapacağınız Mekanı İyi Tasarlayın

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?Seçenekleri düşünürken en uygun konumu bulmak için çekimin arka planında ne olduğunu ve aydınlatmayı düşünün. Saha dışında çekim yapıyorsanız doğru yeri bulmak için kendinize bolca zaman tanıyın. Ekipman kurulumunuza bağlı olarak elektriğe ihtiyacınız olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Buna ek olarak, doğal ışığın günün o saatinde çekimi nasıl etkilediğini de göz önüne almalısınız. Ayrıca mekanın ne kadar kalabalık olduğunu düşünmek de gerekir. Video çekmek istediğiniz gün ve saati kontrol edin ve mevcut konumunuz hakkında yeterli veri toplayın. Örneğin, yerel bir parkta çekim yapacaksanız, video çekimlerini okul saatleri içinde planlayabilirsiniz. Son olarak, bazı konumlar görüntü toplamak için izin gerektirir. Dolayısıyla araştırma yaptığınızdan emin olun ve başka birinin işini veya bir kamu tesisini kullanıyorsanız izin istemeyi unutmayın.

İçerik Senaryosu Oluşturun

Video planınıza göre içerik senaryosu yazmaya başlayın. Dili, hedef kitleniz için çekici tutmaya çalışın. Videonuz başlangıç kılavuzuysa çok fazla teknik terim kullanmayın. Derinlemesine bir YouTube videosu yapıyorsanız izleyicilerinizde güven oluşturmak için sektöre özel terimleri eklediğinizden emin olmanız önemlidir. Video şeridiniz kısaysa uzun bir senaryo oluşturmayın. Çünkü bu, iyi bir izleme deneyimi sağlamayacak ekranlarda çok fazla oyalanmak anlamına gelir.

Video şeridi, videonuzun çizgi roman tarzı bir genel bakışı gibidir. Tek bir görsel hikayeyi anlatmak için farklı çekimlerin nasıl bir araya geldiğini gösterir. Storyboarder gibi bir yazılım kullanarak bir storyboard oluşturabilir veya fikirlerinizi basitçe çizebilirsiniz. Bu sürece çok fazla zaman ve kaynak ayırmanıza gerek yoktur. Amaç, videonuzun içeriğine ve akışına ilişkin genel bilgilere sahip olmaktır. Böylece tutarlı bir hikaye anlatabilirsiniz.

Ekipmanlar

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Artık bir planınız olduğuna göre, vizyonunuzu hayata geçirmek için hangi araç ve gereçlere ihtiyacınız olduğunu görmenin zamanı geldi. Farklı video içeriği türleri, farklı ekipman türleri gerektirir. Örneğin, bir parodi müzik videosunun bir moda vlogundan farklı ihtiyaçları vardır. Ekipman satın alma hakkında konuşmadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekir. Genel olarak YouTube videolarınızı oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız temel ekipmanlar aşağıdaki gibidir:

 • Kamera
 • Mikrofon
 • Aydınlatma
 • Tripod
 • Depolama
 • Video düzenleme yazılımı

Elinizdeki Ekipmanları Kullanın

Bir YouTube videosu yapmak pahalı olmak zorunda değildir. Bu açıdan zaten sahip olduğunuz ekipmanları kullanabilirsiniz. En yeni akıllı telefonlar, yüksek kaliteli kameralarla birlikte gelir. Hatta çekimin sabit olduğundan emin olmak için telefonunuz için uygun fiyatlı bir tripod bile satın alabilirsiniz. Oluşturduğunuz videonun türüne bağlı olarak, bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan web kamerasını kullanabilir veya harici bir web kamerası satın alabilirsiniz. Bu yöntem, web seminerleri, referanslar, öğreticiler ve röportajlar gibi şeyleri çekmek için harikadır.

Bu seçeneklerden hiçbirinin size aradığınız video kalitesini sağlamadığını fark ederseniz kendi ekipmanınızı satın alabilir, bir video donanımı kiralama şirketinden ekipman kiralayabilir veya bir video prodüksiyon ortağıyla çalışabilirsiniz. Sizin için doğru seçim, büyük ölçüde zaman çizelgenize, bütçenize ve ne kadar içerik oluşturacağına bağlıdır. Örneğin haftalık bir vlog oluşturacaksanız, ofiste bulundurabileceğiniz ekipmanlara yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Ancak videonuz tek seferlik bir kampanya içinse bu ekipmanlara yatırım yapmanız gerekmez.

Sesinizi ve Işığı Test Edin

Hiçbir şey bir video, düşük kaliteli sese sahip videolar kadar amatör bir prodüksiyona sahip olduğu hissini uyandıramaz. Kameranızı telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullanacaksanız mutlaka ses testi yapmanız gerekir. Net sese sahip olmak, videonuzun profesyonel olarak algılanması için çok önemlidir. İlk önce, videonuzu çekmek için kullandığınız kamerada sesinizi test edin. Bu test, oyuncularınızın veya görüşmecilerinizin kameraya ne kadar yakın olması gerektiği ve arka planda çok fazla gürültü olup olmadığı konusunda size bir fikir verecektir. Testiniz ses kalitenizin biraz çalışma gerektirdiğini gösteriyorsa sesinizin net ve yüksek kalitede olmasını sağlamak için harici bir mikrofona yatırım yapmaya değer olabilir.

Sesin yanı sıra, yüksek kaliteli ve düşük kaliteli videoları birbirinden ayıran şey aydınlatmadır. Çekime başlamadan önce birkaç ışık testi yapın. Bütçeniz izin veriyorsa kaliteli aydınlatma ekipmanına yatırım yapabilir veya istediğiniz görünümü elde etmek için mevcut aydınlatmayı hareket ettirebilirsiniz. Çekiminizden önce bir ışık testi yapmak, beklenmedik sürprizleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; pencereli bir odada çekim yapıyorsanız doğal ışığın çerçevede dikkat dağıtıcı gölgeler oluşturmadığından emin olmalısınız. Bu kriterlere dikkat edilerek oluşturulan bir video ise Youtube video izlenme arttırma için önemlidir.

Video Edit Programınızı Belirleyin

Süreç boyunca sabırlı olmaya istekliyseniz çevrimiçi ortamda kolaylıkla ulaşabileceğiniz birçok öğretici video vardır. Bu süreci verimli geçirirseniz muhtemelen bir YouTube videosunu kendiniz düzenlemek için ihtiyacınız olan tüm becerilere sahip olacaksınız. Ayrıca birçok ücretsiz ya da uygun fiyatlı video düzenleme platformu mevcuttur.  Bu düzenleme araçları ile ihtiyacınız olabilecek temel düzenlemeyi yapabilir aynı zamanda metin ve efekt ekleyebilirsiniz.

Adobe Premiere Pro ve Final Cut Pro X, Filmora ve Movavi gibi bir Mac veya PC’de indirilebilecek birçok başka seçenek de vardır. Bir seçeneği seçmeden önce ihtiyaçlarınıza uygun yazılımı bulmak için özellikleri karşılaştırın ve müşteri incelemelerini okuyun. Telefonunuzda da bir video düzenleme uygulaması kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Video Yükleme ve Optimizasyon

Video Yükleme Ve Optimizasyon

Videonuzu kaydettiğinizde, onu düzenlemenin zamanı gelmiştir. Buradan kayıt sırasında yaptığınız hataları temizleyebilir ve videonuzu YouTube’a hazır hale getirebilirsiniz. Sürecin bu kısmına gelirseniz ve bir şeyin eksik olduğunu veya bir şeyin farklı şekilde yapılabileceğini fark ederseniz de sorun değildir. Bu süreçte aşağıdakileri uygulamanız gerekir:

 • Klipleri doğru sırada düzenleyin.
 • Gerekirse seslendirme ekleyin ve video ile senkronize edin.
 • Gereksiz görüntüleri veya kusurları veya garip duraklamaları kaldırın.
 • Girişler ve/veya çıkışlar ekleyin, izleyiciyi elde tutma oranını düşürebileceğinden stratejik olarak kullanın.
 • Kesikler ve geçişler ekleyin.
 • Renk derecelendirmesi ile çekimlerinizin rengini ayarlayın.
 • İzleyicilerinizin daha fazla bilgiyi elinde tutmasına yardımcı olmak için ekrandaki metni kullanın.

Yukarıdakileri yapmak, YouTube videonuza çok fazla değer katacak ve yapmak istediğiniz her tür video için hemen hemen işe yarayacaktır. Aynı zamanda bunlar, Youtube video izlenme arttırma için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak aşağıdakilere de dikkat etmeniz gerekir:

İlgi Çekici Video Görseli Bulun

İzleyicilerinizi videonuzda tutmak istiyorsanız ilk beş saniyede dikkatlerini çekmeniz gerekir. Bu da video girişinizi son derece önemli kılar. Ancak intronuz, izleyicilerinize videonuzda olacaklar hakkında bir önizleme sağlayabilir. Bunun için özel bir şekilde de oluşturulabilir. Video tanıtımınız için doğru yaklaşım, ne tür bir video oluşturduğunuza ve ne sıklıkta içerik oluşturduğunuza bağlı olacaktır.

Videonuzu Youtube’a Yükleyin

YouTube, video yüklemeyi inanılmaz derecede basit hale getirir. Başlamak için, kanalınızın sayfasında bulunan Video Yöneticisi’ne gitmeniz gerekir. Ardından aşağıdakileri uygulamaya koyabilirsiniz:

 • Kanalınızı kurun: Hali hazırda bir kanalınız olabilir ancak yoksa bir YouTube hesabı ve ardından markanız için bir kanal oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu, video yüklemenin ilk adımıdır.
 • Kanalınızı özelleştirin: YouTube, kanalınızın adını seçmenize ve profil resimleri yüklemenize olanak tanır. Bu yüzden bu seçeneği kullanmanız önemlidir.
 • Videonuzu yükleyin: Kanalınıza gidin ve sağ üst köşedeki video simgesine tıklayın, ardından ‘Video Yükle’ seçeneğine tıklayın. Buradan seçtiğiniz video dosyasını bilgisayarınızdan yüklemeniz veya sürükleyip bırakmanız istenecektir. Güvenilir bir internet bağlantınız olduğu sürece bu işlem birkaç dakikadan az sürmelidir.

YouTube’da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Videolar, içeriğin en ilgi çekici biçimidir. Platformda aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıyla markalar ve işletmeler, video pazarlaması için YouTube’dan gerçekten yararlanabilir. Marka mesajını doğru bir şekilde iletmeye yardımcı olduğu için pazarlamacıların video içeriğine odaklanması gerekir. Ayrıca izleyiciyle bağlantı kurmanın bir yoludur. Videolar ayrıca marka mesajını etkili bir şekilde çerçevelemeye yardımcı olur ve yaratıcılığınızı destekler.

YouTube söz konusu olduğunda platform marka pazarlaması için bir zorunluluktur. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru, geniş bir kitle tabanı sunar ve bu, satışların artmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte platformdaki rekabet kıyasıya bir rekabettir ve bu nedenle YouTube’da görüntüleme ve etkileşim almanın son derece zor olduğunu belirtmek gerekir. Platformda bir kullanıcı havuzu olsa bile, video yaratıcıları platformda görüş almakta zorlanır. YouTube videoları için görüntüleme elde etmek söz konusu olduğunda birçok faktör önemlidir. İzleyici seçimi, video içeriği ve video gönderisinin zamanlamasına kadar her şeyin videonun izleyiciler tarafından nasıl görüntüleneceği üzerinde bir etkisi vardır. Bu aşamada bir SEO ajansı ile çalışabilir ve aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Böylelikle Youtube video izlenme arttırma adımlarını daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İzleyicileri Abone Olmaya Teşvik Edin

Müşterileri elinizde tutmak, işinizi büyütmenin güçlü bir yolu olabilir. Aynı şey, YouTube görüntülemeleri için de geçerlidir. Bu nedenle Youtube video izlenme arttırma ve görüntülenme elde etmenin en kolay yollarından biri, mevcut görüntüleyenlerinizi abone olmaya teşvik etmektir. Çünkü abone kazanmak, yayınladığınız her yeni videonun görüntülenme sayısını artıracaktır. İzleyicilerin abone olmasını sağlamak için ise en iyi yol, her videonun başında ve sonunda bunu istemektir. Ancak izleyicilerden yalnızca YouTube kanalınıza abone olmalarını istememelisiniz. ‘Abone ol’ butonuna tıkladıktan sonra onlardan da bildirim zilini açmalarını istediğinden emin olmalısınız.

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?Bu şekilde abone olan izleyiciler, her video yüklediğinizde bilgilendirilir. Daha fazla ücretsiz YouTube görüntülemesi elde etmek için abonelerinizi büyütmek çok önemlidir. Bu nedenle izleyicilerinizden abone olmalarını istemeye başlamalısınız.

Oynatma Listeleri Oluşturun

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?

YouTube’un kendi istatistikleri, YouTube’daki en iyi performans gösteren markaların, en alttaki %25’lik grubun iki katı kadar oynatma listesi oluşturduğunu ve desteklediğini göstermektedir. Bu yüzden yeni bir oynatma listesi oluşturabilir veya mevcut bir oynatma listesine ekleyebilirsiniz. YouTube’da daha fazla görüntüleme elde etmek için en iyi içeriklerinizden oluşan bir oynatma listesi oluşturmalısınız.

Bitiş Ekranları ve Kartlar ile Diğer Videolarınızı Tanıtın

Kartlar ve bitiş ekranları, Youtube video izlenme arttırma ve videolarınızı tanıtma işlemleri için kullanabileceğiniz araçlardır. Öncelikle bu özelliklere erişmek için YouTube hesabınızı doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için sağ üstteki profil resminize ve ardından ‘İçerik Stüdyosu’ butonuna tıklayın. Ardından ‘Durum ve özellikler’ sekmesini açmalısınız. Bu sayfada, ekstra YouTube kanalı özelliklerini görüntüleyebilir ve bunları ayarlayabilirsiniz.

Bitiş ekranı, olayları özetlemek ve harekete geçirici mesajları vurgulamak için videolarınızın sonuna yerleştirebileceğiniz özel bir çerçevedir.

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Kartlar, videoda istediğiniz zaman açılacak şekilde ayarlanabilir. Bunları, insanları başka bir videoya veya oynatma listesine yönlendirmek için de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca izleyicilere daha fazla ne görmek istediklerini de bu kartlar ile sorabilirsiniz. Videolarınıza bitiş ekranları ve kartlar eklemek için İçerik Stüdyosu’na gidin ve ‘Video Yöneticisi’ ve ardından ‘Videolar’ seçeneğine tıklayın. Sonrasında bitiş ekranı kartını eklemek istediğiniz videoyu bulun ve ‘Düzenle’ butonuna tıklayın. Bu sayfada, bitiş ekranları ve kartlar ekleyebilirsiniz.

Videolarınıza Filigran Ekleyin

Filigranlar, kanalınızı tüm videolarınızda tanıtarak daha fazla abone ve ücretsiz Youtube video izlenme arttırma ve görüntülenme elde etmenizi sağlar. Esasen, filigran yalnızca tüm videolarınızda görünecek şekilde ayarlayabileceğiniz bir resimdir. Bir izleyici, faresini bir filigranın üzerine getirdiğinde abone olmalarını ister.

Filigran yükleyebilmek için ise YouTube hesabınızı doğrulamanız gerekir. Hangi videoların filigranlı olacağını ayrı ayrı seçemeyeceğinizi belirtmekte fayda vardır. Bu açıdan filigranlar ya tüm videolarınızda görünür ya da hiçbirinde görünmez. Hesabınızı doğruladıktan sonra ise ‘İçerik Stüdyosu’na gidin ve ‘Marka bilinci oluşturma’ seçeneğine tıklayın. Ardından ‘Filigran Ekle’ seçeneğine tıklayın ve resminizi yükleyin.

Özetle, markanızı YouTube kanalınızda tanıtmak için bu basit aracı kullanabilirsiniz. Bunun için ise kare, şeffaf ve 50×50 pikselin üzerinde bir filigran tasarlamanız önemlidir. YouTube, filigranları videoların köşesinde görüntülerken küçülttüğünden, daha büyük bir filigran oluşturmak, markanızın hedef kitlenize görünür olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Videolarınızı Diğer Sosyal Kanallarda Tanıtın

Videolarınızı Diğer Sosyal Kanallarda Tanıtın

Videonuzu web sitelerine ve bloglarına yerleştirmesine izin vermek, Youtube video izlenme arttırma, markanızın yeni kitlelere ulaşması ve daha fazla görüntüleme alması için etkili bir yoldur. Bir videonun gömme özelliği etkinse bir izleyici video penceresinin altındaki ‘Paylaş’ seçeneğine tıkladığında YouTube onlara ‘Yerleştir’ seçeneğini gösterir. İzleyiciler buna tıkladıklarında videonun yerleştirme kodunu kopyalayıp bloglarına veya web sitelerine yapıştırabilirler.

Yerleştirmeyi etkinleştirmek için ise ‘İçerik Stüdyosu’na ve ardından videonun düzenleme sayfasına gidin. Sonrasında ‘Gelişmiş Ayarlar’ ve ‘Dağıtım seçenekleri’ seçeneklerine tıklayın. Son olarak ‘Yerleştirmeye İzin Ver’ seçeneğini işaretleyin. Görüntüleyenleri içeriğinizi paylaşmaya teşvik etmek için videolarınızda yerleştirmenin etkinleştirildiğinden de emin olmanız gerekir.

Kitlenizle Aktif Olarak Etkileşim Kurun

Diğer sosyal kanallarda takipçileriniz varsa YouTube’a her yeni video yüklediğinizde onlara haber vermeniz önemlidir. Bunu yapmanın iyi bir yolu kısa bir tanıtım videosudur. Ayrıca YouTube videolarınızı web sitenizdeki alakalı blog gönderilerine ve sayfalarına yerleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-posta pazarlamasını da unutmamak gerekir. Çünkü e-posta pazarlaması, satış dönüşümleri söz konusu olduğunda bir güç merkezidir. Böylelikle Youtube video izlenme arttırma daha kolay bir şekilde elde edilebilir.

YouTube SEO İle Daha Fazla Başarılı Olun

YouTube SEO çalışması, YouTube aracılığıyla sıralamalarını artırmak için YouTube videolarınızı ve kanalınızı optimize etme sürecidir. YouTube, videolarınızın nasıl sıralanacağını belirleyen bir algoritmaya sahiptir. YouTube için optimizasyon, takipçi sayısı, marka bilinirliği, web sitesi ziyaretleri ve gelir gibi önemli metrikleri artırmaya yardımcı olabilir. Youtube SEO çalışmalarını kendiniz yapabileceğiniz gibi profesyonel SEO firması ile de çalışabilirsiniz.

YouTube SEO, kanalınızın sayfasını, oynatma listelerini, meta verilerini, açıklamasını ve videolarını optimize etme uygulamasıdır. Videolarınızı YouTube ve diğer arama motorları için optimize edebilirsiniz. Kullanıcılar videolarınıza Google, Bing vb. aracılığıyla ulaşabilir.

YouTube optimizasyonu, videonuzun ulaştığı izleyici sayısına ve videonun belirli bir kategoride ne kadar iyi sıralandığına odaklanır. Markalar YouTube arama trendleri için optimizasyon yaptığında, Youtube video izlenme arttırma daha çok kolaylaşır. Ayrıca bu aşamada sıralama şansınızı artırmak için aşağıdaki alanlara anahtar kelimeler eklemeniz önemlidir:

 • Başlık
 • Küçük resimler
 • Açıklama
 • Transkript
 • Çeviriler
 • Etiketler
 • Bağlantılar
 • Eylem çağrısı

Youtube'Da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content