Skip to main content

Tarama bütçesi nedir ve nasıl gerçekleşir? Web sitenizde bulunan sayfaların tarandığı bu çalışma ile sitenizin kalite puanını güçlü tutun. Google tarafından yapılan tarama hakkında destek almak isterseniz alanında uzman bir ajans ile kapsamlı bir SEO çalışması için iletişime geçebilirsiniz.

Tarama bütçesi konusunda ne zaman endişelenmelisiniz?

Tarama bütçesi, web sitenizde yeteri kadar ilgi görmemiş veya henüz yeni oluşturduğunuz sayfalar için düşünmeniz gereken bir konudur. Bu nedenle eğer böyle bir durumda sahip web siteniz varsa, tarama bütçesi konusunda endişelenmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bu durum, yüzlerce sayfası olan web siteler için de bir sorun olabilir. Genel olarak yeteri kadar ilgi görmeyen sayfalar Google tarafından dışlanır ve zamanla sıralamada gerilemeye neden olur. Google botları web siteleri tararken sayfaların taranmaya değer olup olmadığını ölçer. Eğer sayfalar karmaşık ve değersiz görülürse Google düşük not verir. Bu da genel olarak tüm sitenin işleyişini geriler.

Tarama etkinliği nasıl kontrol edilir?

Google tarama etkinliğini Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Buradan, web sitenizde bulunan tüm sorunları tespit ederek sorunları çözebilirsiniz. Genel olarak sayfalarınızda bulunan tüm sorunları da tek tek inceleyebilirsiniz. Ayrıca, az ziyaretçi çeken sayfaları keşfedebilirsiniz. Google’ın taradığı sayfaların listesini buradan bulabilirsiniz. Ayrıca en son ne zaman tarandıklarını da öğrenebilirsiniz. Bu sayede sitenizin sağlığını düzenli olarak kontrol ederek, tarama bütçesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca arama sonuçlarındaki sıralamanızın gerilemesini engellemiş olursunuz.

Tarama bütçesinde neler önemlidir?

Crawl budget olarak bilinen tarama bütçesi, birçok çalışmayı içerisinde kapsar. CSS, XHR gibi tüm URL yapıları bu alana dahildir. Ayrıca tüm bu URL yapılarına Google botları, site haritalarından ulaşır. Geri kalan tüm verilerin listesini Google Search Console üzerinden inceleyebilirsiniz. Gerekli tüm yapılara sahip olduğunuzda, Google botları tüm sayfalarınızı çok daha kolay bir şekilde analiz edebilecek.

Google, nasıl taranacaklarını ayarlar

Google tarama, her bir web site için birbirinden farklı veri girişleri kullanır. Tüm bunlar botların doğru verileri toplaması için gerekli olan çalışmalardır.

Tarama talebi

Tarama bütçesi için Google’ın bazı kriterleri var. Bunlar, sayfaların popülerliği ile doğrudan alakalıdır. Özellikle backlink alan sayfalar Google’ın gözdeleridir. Sayfaların aldığı ziyaretçi oranları, backlink’ler ve güncellikleri Google botları için öncelik oluşturur. Bu noktada güncel sayfaların da yeri büyüktür. İçeriklerinizi oluşturduktan sonra tarihe gömülmelerine izin vermemelisiniz. Sürekli olarak güncel tuttuğunuz sayfalar ile Google arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilirsiniz. Tarama bütçesine takılmamak için sayfalarınızı daima güçlü tutmalısınız. Ayrıca ziyaretçilerinizi de aynı oranda yüksek tutmalısınız. Google bu noktada çok nettir. Ne kadar çok trafik, o kadar öncelik. Web sitenizdeki sayfalar ne kadarsa, işiniz o kadar yoğundur. Tüm sayfaların güncelliğini 30 ile 100 gün arayla yenilemenizde fayda var. Böylece tarama bütçesinde Google, sitenizden daha olumlu sonuçlarla ayrılır.

Tarama talebi

Tarama talebi

Tarama hızı sınırı

Google tarama için hız oldukça önemlidir. Web sitenizde botları yavaşlatacak tüm sorunların ortadan kaldırılması gerekir. Spam, virüs veya hatalı kodlamalar Google botlarını zorlar. Bu da arama motorları tarafından kalite puanınızı düşürür. Eğer web sitenizde bunlara benzer sorunlar yoksa tarama işlemi hızlanır ve başarıyla sonuçlanır. Böylece web sitenizdeki hiçbir sayfa gerilemek zorunda kalmaz. Tabi bu sayfaların güncel ve kaliteli olması gerekir. 

Google’ın daha hızlı taramasını istiyorum

Crawl budget ile web sitenizi daha hızlı bir şekilde taratabilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu işlemi nasıl hızlandırabileceğinizden bahsedelim.

Sunucunuzu hızlandırın / kaynakları artırın

Tarama bütçesi işlemini hızlandırmak için sunucunuzu hızlandırabilirsiniz. Google’ın sitenizi daha rahat gezebilmesi için sitenizin hızlı ve başarılı bir yapıya sahip olmalı. Bu sayede tarama işlemi hızlanır ve sayfalarınızın kalitesi daha öncelikli ölçülür. Tam tersi eğer web siteniz ağır ve yüklü ise Google, taramakta zorlanır.

Daha fazla bağlantı sağlayın

Google tarama, yukarıda da bahsettiğim üzere sayfaların popülerliği ile doğrudan bağlantılıdır. Sayfalarınızın aldığı etkileşim oranı, Google taramasını hızlandırır. Ek olarak alacağınız backlink’ler ile işlemleri hızlandırabilirsiniz. Sayfalarınıza gelen tüm etkileşimler ve faydalı linkler Google taramada sizleri ön sıralara yükseltebilir. 

Daha fazla bağlantı sağlayın

Daha fazla bağlantı sağlayın

Bozuk ve yeniden yönlendirilen bağlantıları düzeltin

Crawl budget işlemini hızlandırmak için sitenizin temiz bir yapıda olması gerekir. Google botlarını yavaşlatacak hiçbir sorununun olmaması gerekir. Bozuk bağlantılar bu işlemi oldukça yavaşlatacaktır. Web sitenizde bulunan tüm bozuk ve ağır bağlantıları düzenleyin ve yeniden oluşturun. Aksi takdirde siteniz çok yavaş bir hızda taranacaktır. Bu da hem kalite puanınızı, hem de sıralamadaki yerinizi gerileyecek.

Dizine Ekleme API’sini kullanın

Tama bütçesini hızlandırmak için Google’ın dizine ekleme API’sini kullanabilirsiniz. Henüz belirli kullanıcılar için geçerli olan API sistemi ile web sitenizin tarama aşamasında hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makale: No index Nedir ve SEO’da Uygulaması Nasıl Olur?

Ne yapmanız işe yaramaz?

Google tarama sırasında yapacağınız bazı şeyler, işlemleri zayıflatabilir. Bunlardan uzak durarak tarama işlemini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca sitenizin kalite puanını da yükseltebilirsiniz. Şimdi uzak durmanız gereken maddelere yakından bakalım:

Sitedeki ufak düzenlemeler

Bunlar, sandığınız kadar etki etmez. Sitenizin gelişimi için gözle görülen değişiklikler yapmalısınız. Ayrıca Google, yapacağınız tüm değişikliklerin farkındadır. Bu nedenle kaliteli değişiklikler yapmadığınız sürece Google sayfanızı taranmaya değer görmez. Eğer sayfa kalitesini yükseltecek değişiklikler yaparsanız tarama botlarının dikkatini çekmiş olursunuz.

Robots.txt yönlendirmesinde tarama gecikmesi

Bu işlem siteniz içerisinde birçok alanda gecikmelere neden olabilir. Google botları bu alana pek takılmasa da etki payı vardır. Bu nedenle robots.txt dosyalarınızı daima kontrol edin ve doğru çalıştıklarından emin olun.

Üçüncü taraf komut dosyalarını kaldırma

Bu dosyaları kaldırmak Google botları tarafından sayılmayacaktır. Bu nedenle yapmanız gerek olmayan bir işlemdir.

Google’ın daha yavaş taramasını istiyorum

Crawl budget işlemini yavaşlatmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunları her ne kadar önermesek de, Google botlarını yavaşlatarak tarama işlemini ağırlaştırabilirsiniz.

Google'ın daha yavaş taramasını istiyorum

Google’ın daha yavaş taramasını istiyorum

Yavaş tarama daha garantilidir

Tarama bütçesini manuel olarak Google Search Console üzerinden yavaşlatabilirsiniz. Buradan sürecin hızını kendiniz işaretleyerek kontrol altına alabilirsiniz. Fakat burada yapacağınız ayarlamanın kaydedilmesi için günler beklemeniz gerekebilir. Bu sayede sitenizi güçlendirmek için zamanınız olmuş olacaktır. 

Hızlı taramaya ayarlama daha risklidir

Google tarama işlemini hızlandırmak bazen riskli olabilir. Bu tarz hızlandırmalar, sitenizin kalite puanını olumsuz yönde etkileyebilir. Öteki türlü yavaşlatmak ise bazı kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu durumlarda olabildiğince sitenizi güçlü tutmaya odaklanın ve tarama sürecini en makul seviyede tutun. Ek olarak yavaşlatmak için bazı hata kodlarından yaralanabilirsiniz. Bunlar sayesinde Google botları sitenize erişemez. Fakat bu kodlar uzun süren zararlar yaratabilir. Sonuç olarak daha dikkatli çalışmalar yapmaya özen gösterin.

Artık tüm detaylarıyla Google tarama işlemi nedir biliyorsunuz. Tüm süreci yakından gördüğünüz üzere kendi web sitenizi de bu taramadan başarılı bir şekilde çıkarabilmek için başarılı bir SEO ve/veya Dijital Pazarlama Ajansı desteğini almaya hemen başlayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply