Skip to main content

Teknik SEO alanındaki bu yazımızda, web siteniz için başarılı SEO teknikleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Sitenizi hızlı ve başarılı bir şekilde büyütecek bu ipuçları sayesinde daha yüksek kalite puanlarına erişeceksiniz. Bu çalışma için deneyimli ve profesyonel bir SEO Ajansı ya da SEO alanında uzmanlaşmış bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Önemli içeriğin “taranabilir” ve “dizine eklenebilir” olduğundan emin olun

Teknik SEO çalışmalarıyla, web sitenizi bir üst seviyeye ulaştırabilirsiniz. Bu açıdan yapacağınız her türlü işlem, arama motorlarının doğru çalışması içindir. İlk etapta, tüm sayfalarınızın arama motorları tarafından görünür olduğundan emin olun. İçeriğinizin dizine eklenebilir olması gerekir. Aksi takdirde arama sonuçlarında görünemez. Kısaca, kullanıcı arama yaptığında sonuçlardaki yerinizi, eğer dizinde değilseniz alamazsınız. Fakat bazen görünmesini istemediğiniz sayfalar olabilir. Dizinden kaldırmak istediğiniz sayfalar için, robots.txt dosyası yardımcı olacaktır. Robots.txt dosyasından sitenizinde bulunan sayfaların gürünürlülüğünü düzenleyebilirsiniz. Buradan, hangi sayfaların Google arama sonuçlarında görüneceğini veya görünmeyeceğini işaretleyebilirsiniz. Kısaca sayfalar, “ Allow (göster) veya Disallow (gösterme) ” olarak işaretlenir. Ayrıca burada kapattığınız sayfaları, Google Search Console üzerinden de analiz edebilirsiniz. Bu çalışmalar sayesinde, dilediğiniz sayfayı dizine ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz.

HTTPS kullanın

SEO teknikleri, yalnızca sitenizi teknik açıdan geliştirmez. Aynı zamanda gelen ziyaretçiye güvenli bir ortam yaratmaya çalışır. HTTPS de tam bu noktada devreye giriyor. Her sitenin mutlaka güvenli bir yapıya sahip olması gerekiyor. Google, sitenin güvenilirliğine göre sıralamasına ve kalite puanına değer katıyor. HTTPS genel olarak, sitenizde bulunan kullanıcı verilerini saklar ve üçüncü şahısların eline geçmesini engeller. Kredi kart gibi özel bilgileri korur. Bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için, adres çubuğuna bakabilirsiniz. Site adresinin yanında bir kilit işaret bulunur. Bu işaret yoksa ve kırmızı bir ünlem varsa, site güvenli değildir.

HTTPS kullanın

HTTPS kullanın

HTTPS kullanın

HTTPS kullanın

Yinelenen içerik sorunlarını düzeltin

Daha başarılı bir siteye sahip olmak için, ileri SEO teknikleri ile çalışmayı deneyin. Bunlardan biri de, içerik sorunlarıyla mücadele etmektir. Siz farkında olmadan sürekli olarak içeriklerinizle ilgili sorunlar oluşabilir. Bu sorunları tespit etmek için, düzenli olarak sitenizi analiz etmelisiniz. Özellikle bu alanda kullanacağınız Google Search Console üzerinden düzenli olarak sorunları tespit edebilirsiniz. Ayrıca bu sıkıntıları çözerek, sitenizin gerilemesini engellemiş olursunuz. Bu sorunlar, hatalı URL yapısı, backlink hatası veya kopya içerik gibi faktörlerden oluşabilir. Düzenli olarak analiz ederseniz, çıkacak sorunları minimuma indirebilirsiniz.

Site haritası oluşturun

Site haritası oluşturarak, teknik SEO çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu çalışma sayesinde, arama botlarına kolaylık sağlarsınız. Sitenizin içinde gezinen arama botları, eğer kolayca gezinebilir ve sitenizi keşfedebilirse, Google içeriğinizi görür ve anlar. Bu da Google’ın, arama yapan kullanıcılara daha doğru sonuçlar çıkarmasını sağlar. Ancak botlar sitenizin içerisinde kaybolursa bu durum arama sonuçlarındaki durumunuzu olumsuz yönde etkiler. Bunu önlemek için mutlaka bir site haritası oluşturun. Ardından bu haritayı arama motorlarına endeksleyin. Böylece arama botları sizi net bir şekilde analiz edebilir.

Site haritası oluşturun

Site haritası oluşturun

Çok dilli içerik için hreflang kullanın

Eğer web siteniz için çoklu dil desteği istiyorsanız, SEO teknikleri bakımında uygun olan hreflang kullanabilirsiniz. Bu, bir HTML yapısıdır ve sitenizin dilini çevirebilen bir yazılımdır. Hreflang sayesinde, sitenizin dilini dilediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz. Bunu kullanmanın birçok avantajı vardır. İlki, çift dilli sitelerin daha düzgün çalışmasını sağlar. Sitenin tüm yapısını ikinci dile uygun olacak şekilde tercüme eder. Bir diğer avantajı ise, çektiği trafiktir. Çoklu dil ile çalışan sitelerin kitlesi daha geniş olur. Bunun sebebi kullanılan dillerin de sahip olduğu kitlelerdir. Her iki açıdan da web sitenizi büyüten bir SEO çalışması olur.

Yeniden yönlendirmeler için HTTPS

Önceden de bahsettiğim gibi, güven, en önemli ileri SEO teknikleri içerisinde yer alır. Eğer karşınızdaki kullanıcıya bu güveni sağlayamazsanız Google, kalite puanınızı düşürür. Böylece arama sonuçlarındaki sıralamanız geriler. Bunu önlemek için mutlaka güvenli bir site olduğunuzu belirtmelisiniz. Bunun için HTTPS olarak sistemde görünmelisiniz. Eğer SSL sertifikanız varsa, fakat adres çubuğunda bu görünmüyorsa bir terslik var demektir. Bunu düzeltmenin birçok yolu vardır. Eğer bir WordPress kullanıcısıysanız, linkinizi ayarlar kısmından düzenleyebilirsiniz. Adres kısmındaki “http” bölümünü “https” olarak güncellemeniz gerekir. Bir diğer yöntem sunucu panelinde bulunan .htaccess dosyasından müdahale etmektir. Her iki yöntemle de bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Rich snippets kazanmak için şema kodlarını kullanın

Teknik SEO becerilerinizi bir üst seviyeye çıkartmak için, zengin snippetler kullanabilirsiniz. Bu özellik, arama sonuçlarında siteniz hakkında daha çok bilgi vermenizi sağlar. Böylece kullanıcıların sitenize tıklama olasılığı artar. Google, bu ekstra sonuçları göstermek için bazı bilgilere ihtiyaç duyar. Bunları ona sağlamak için şema kodlarına ihtiyacınız olacak. Böylece, Google’ın arama botları bu kodlar sayesinde sitenizden ihtiyacı olan bilgileri rahatça kullanabilir. Böylece, arama sonuçlarındaki başarınızı büyütme şansına sahip olursunuz.

Rich snippets kazanmak için şema kodlarını kullanın

Rich snippets kazanmak için şema kodlarını kullanın

Sahipsiz sayfaları düzeltin

Site haritasının SEO teknikleri açısından ne kadar önemli olduğunu yukarıda vurgulamıştım. Buna bağlı olarak, yetim sayfaların da siteniz için önemli bir unsur olduğunu belirtmem gerekir. Hiçbir adrese bağlı olmayan sayfalara “sahipsiz sayfa “ denir. Bu sayfaları arama botları yakalamakta zorluk çeker. Çünkü bağlı oldukları herhangi bir yol yoktur. Bu durum sayfayı havada bırakır ve performansı düşürür. Bunu önlemek için mutlaka yetim sayfaları bir başka sayfaya bağlayın. Böylece site içi karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Sayfalarınızın hızlı yüklendiğinden emin olun

İleri SEO teknikleri, hızlı bir siteye sahip olduğunuz sürece verimliliğini arttırır. Hız, bir sitenin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle sitenizin hızlı olduğundan emin olun. eğer ağır yüklenen bir siteye sahipseniz bu duruma sebep olan unsurları analiz edin. Bunun için Google’ın Pagespeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Buraya, sitenizin adresini yazın ve sitenizin hızını öğrenin. Eğer hızınızı bozan faktörler varsa, Google bunların hepsini size gösterir. Bazen görsellerin boyutları veya hatalı site yapısı sitenizin hızını etkileyebilir. Her biri için Pagespeed Insights aracı size bir analiz sunar. Tüm sorunları giderdiğinizde sitenizin hızı normale dönecektir.

İlgili Makale: WordPress SEO: Pratik ve Kolay Kılavuz

İç linklere nofollow vermeyin

Teknik SEO açısından nofollow linkleri her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Nofollow linkleri kısaca, bir yere bağlanmayan linklerden oluşur. Bunlar havada kalan linklerdir ve pek bir verimliliği yoktur. Bu nedenle sayfanızda bu linklere yer vermeyin. Bu tarz işlemleri arama botları tarar ve olumsuz bir işlem olduğunu Google’a bildirir. Böylece kalite puanınız azalır. 

Artık teknik SEO hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara ulaştınız. Web sitenizi nasıl ileri SEO teknikleri ile güçlendirebileceğinizi sizlere anlattık. Geriye, alanında uzman bir dijital pazarlama ajansı ekibinden destek alarak profesyonel bir SEO çalışması kurgulamak kalıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply