Skip to main content

Twitter son yıllarda medya ve siyasi konularda vazgeçilmez bir mecra haline geldi. Özellikle medya ya da siyasi arenada çalışan bir marka iseniz gerek marka bilinirliği gerekse de gündemdeki tartışmaları yönlendirmek adına Twitter’da aktif olmanız gerekiyor. Twitter’da bir katalizör etkisi yaratabilmek adına da Twitter reklam verme yöntemini kullanmalısınız. Bu bağlamda profesyonel bir destek için bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak Twitter’da yürüteceğiniz kampanyaların başarısı üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Peki Twitter reklam verme türleri nelerdir ve hangi Twitter reklam verme metodu sizin için daha uygundur? Haydi öyleyse şimdi bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşalım. İşte markanızı daha geniş kitlelere ulaştırabilme konusunda sizlere yardımcı olabilecek Twitter reklam türleri.

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Öne Çıkarılmış Tweet

Öne çıkarılmış tweetlerin normal tweetlerden tek bir farkı vardır. Öne çıkarılmış tweetler bir reklam verenin ödeme yapması sebebiyle Twitter’da henüz o reklam vereni takip etmeyen kişilere gösterilir. Bunun dışında öne çıkarılmış tweetler ile normal tweetler arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.  Twitter kullanıcıları bu tweetleri de retweetlenebilir, beğenilebilir veya altına yorumlar yazabilir. Tıpkı normal tweetlerdeki gibi insanların yanıt yazmasını da engelleyebilirsiniz. Twitter bu reklamları daima reklam olarak etiketler. Öne çıkarılmış tweetlerle karşılaşan kullanıcılar bu tweetlerin sol alt köşesinde daima “Promoted” şeklinde bir ibare ile karşılaşacaklardır. Öne çıkarılan tweetler ayrıca video içerikli de olabilmektedirler. Video içerikli öne çıkarılmış tweetler, karşılaşan kullanıcıların zaman çizelgelerinde otomatik olarak oynatılacaktır. 60 saniyeden kısa süreli video türü içeriklere sahip öne çıkarılmış tweetlerde ise zaman çizelgesinde otomatik olarak oynatılan video döngüye girer.

Öne Çıkarılmış Hesap

Öne çıkarılmış hesaplar yalnızca bir tweeti tanıtmaktan ziyade bir Twitter hesabını tanıtmak amacıyla kullanılır. Bu reklam türü, markanıza ait Twitter hesabını henüz takip etmeyen kullanıcıları hedeflemektedir. Öne çıkarılmış hesaplar sayesinde markalar Twitter takipçi sayılarını kısa süreler içerisinde artırabilirler. Öne çıkarılmış hesaplar potansiyel takipçilerinizi hedef alır. Daha sonra bu kullanıcılara ait hesapların zaman çizelgelerinde gösterilirler. Öne çıkarılmış hesaplar aynı zamanda arama sonuçlarında ve Kimler Takip Edilir önerilerinde de potansiyel takipçilere gösterilmektedir. Öne çıkarılmış hesaplar, bunu belirtecek şekilde öne çıkarılmış olarak etiketlenirler. Bu etiketlerin hemen yanında da bir Takip Et butonu yer almaktadır.

Öne Çıkarılmış Trendler

Twitter platformunun trend konuları uygulama ekranının sağ tarafında yer alan yüksek trafiğe sahip bir listedir. Bu liste gerçek zamanlı olarak değişmektedir. Trend konuları, belirli zaman dilimlerinde Twitter kullanıcıları arasında popüler olan konuların ve etiketlerin bir koleksiyonu olarak ifade edebiliriz. Twitter kullanıcıları için öne çıkarılmış Trend konular ile diğer trend konular arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Tüm kullanıcılar öne çıkarılmış Trend konu ile diğerleriyle olduğu gibi etkileşime girebilir. Öne çıkarılmış Trend konuların normal Trend konulardan tek farkı bu konuların altında reklam veren markanın ismi ve Öne Çıkarılan Trend etiketinin yer almasıdır. Öne çıkarılmış Trendler hem kullanıcıların zaman çizelgelerinde hem de keşfet bölümünde yer alan “Sizin için trendler” kısmının altında görüntülenebilir. Öne çıkarılmış bir Trend burada ilk noktalardan biri olarak görüntülenecektir. Öne çıkarılmış Trend konularla karşılaşan Twitter kullanıcıları bu konulara tıklamalarıyla birlikte konuyla ilgili arama sonuçlarını görüntülemektedir. Bu sonuç ekranında ise en üstte reklam veren markaya ait öne çıkarılan bir tweet yer almaktadır.

Twitter, 2020 senesinin Ocak ayında öne çıkarılan trend reklamlarını daha da geliştirdi. Bu geliştirmeyi de Öne Çıkarılan Trend Spotlight olarak tanıttı. Öne Çıkarılan Trend Spotlight reklamları statik görsellerin yanı sıra video ve GIF türü içerik formatlarını da destekliyor. Öne Çıkarılan Trend Spotlight reklamları bir gün içerisinde kişi başına iki ziyaret için Keşfet bölümünün en üstünde yer almaktadır. Bu limitin doldurulmasından sonra ise normal Tanıtılan Trend yerleşimine geçer. Öne Çıkarılan Trend Spotlight reklamları günümüzde sadece 15 ülkede aktif olarak kullanılabilmektedir.

Öne Çıkarılmış Anlar

Öne çıkarılmış Anlar, Twitter uygulamasının hikaye reklamlarıdır. Twitter Anları masaüstü cihazlarda oluşturulabilir. Twitter Anlar, herhangi bir konudaki bir hikayeyi temel alan benzer konulardaki tweetlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulan bir koleksiyondur. Bu reklam biçimi sayesinde markanıza ait 280 karakterden sınırlamasında daha uzun Twitter hikaye reklamlarını da paylaşabilme imkanına sahip olursunuz. Bununla birlikte çeşitli markalar diğer markaların oluşturmuş oldukları Twitter Anlarına da sponsor olabilme olanağına sahiptirler.

İlgili Makale: Google Ads Nedir? Google Reklam Verme Kılavuzu

Otomatik Reklamlar

Twitter reklam verme konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Bu tür mecralarda yeni olanlar Twitter reklamlarına ne kadarlık harcama gerçekleştirmeleri konusunda tam anlamıyla emin değiller. Bununla birlikte birçok işleteme de Twitter reklam verme konusunda yeterli zamanı ayıracak ve ilgi gösterecek bir sosyal medya ekibine sahip değil. İşte tam da bu tür reklam verenlere yönelik olarak Twitter Tanıtım Modu son derece işe yarar bir reklam biçimidir. Twitter Tanıtım Modu otomatik reklamlar olarak da bilinmektedir. Bu reklam türünde markanız, içerik takvimine uygun bir şekilde Tweetler paylaşmaya devam eder. Twitter Tanıtım Modu ise markaların bu tweetlerini ve marka profilini otomatik olarak tanıtır.

Twitter’ın kendi ifadelerine göre Twitter Tanıtım Modu daima açık bir reklam çözümüdür. Peki Twitter Tanıtım Modu nasıl işler? Bu reklam türünde markaların her gün paylaşmış oldukları ilk 10 tweet, bir Tanıtılan Tweetler kampanyasına eklenir. Ardından Twitter Tanıtım Modu daha önceden belirlemiş olduğunuz hedef kitleyi otomatik olarak hedefler. Bu reklam türü dahilinde aynı anda otomatik olarak bir Tanıtılan Hesap kampanyası da yürütülmektedir.

Reklam verenler Twitter Tanıtım Modunu Twitter reklam verme kampanyalarında kendilerine yardımcı olan bir araç olarak görmektedir. Bu reklam türünün en büyük avantajı ise markaların yeni ve bireysel reklam kampanyaları oluşturmak için ekstra bir çaba sarf etmelerini gerektirmemesidir. Twitter Tanıtım Modu sabit olarak aylık 99 ABD dolarına mal olur. Bu reklam türünde tweetleriniz ortalama olarak ekstra 30.000 kişiye kadar ulaştırılmaktadır.

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter'da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

İlgili Makale: En Detaylı Facebook Reklam Verme Kılavuzu

Twitter Reklam Hesabını Kurun

Twitter reklam vermeyi daha önce hiç kullanmamış olan reklam verenlerin ilk olarak bir Twitter Reklam Hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Bunun için ise yapmanız gereken ilk şey Twitter hesabınıza giriş yapmak ve ardından da ads.Twitter.com adresini ziyaret etmektir. Bu web adresi üzerinde bulunduğunuz ülkeyi ve dahil olduğunuz saat diliminizi girin. Son olarak da Başlayalım” butonuna tıklayın.

Bir Twitter Reklam Hesabı oluşturmak sadece Twitter uygulamasında reklamlar vermenize olanak sağlamaz. Bu sayede Twitter Reklam Yöneticisi aracına da erişim sağlamış olursunuz. Aynı zamanda platform üzerinde aktif veya inaktif olan reklam kampanyalarınızı takip etme ve uygulamanın yapmış olduğu ölçümleri analiz etme gibi özelliklere de erişim sağlayabilme imkanına kavuşursunuz.

Reklam Hedefinizi Seçin

Twitter reklamlarıyla hangi hedefe ulaşmak istediğinize karar vererek işe başlayın. Çünkü belirleyeceğiniz kampanya hedefi, hangi etkileşim türleri ve eylemler için ödeme yapmanız gerekeceğini de doğrudan etkileyecektir. Twitter reklam verme hedeflerini birkaç farklı kategori altında inceleyebiliriz.

Bu kategoriler altında incelenen hedeflerden ilki sosyal medya farkındalığı oluşturmak ve markanızın sosyal medya platformlarındaki görünürlüğünü artırmaktır. Erişim odaklı Twitter reklam verme öne çıkarılan tweetleri mümkün olan en fazla sayıda kullanıcıya gösterebilmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe sahip Twitter reklam kampanyalarınızda uygulama sizi 1.000 gösterim başına faturalandırmaktadır. Yayın içi video görüntülemelerinde ise Twitter platformunun premium içerik ortakları tarafından yayınlanan video türü içeriklerin başında kısa bir video reklam yayınlayabilirsiniz. Bu durumda ise Twitter sizi her video görüntüleme başına faturalandıracaktır.

Platform üzerindeki görünürlüğünüzü maksimize etmeyi amaçlayan reklam kampanyalarında ise kullanabileceğiniz beş farklı türde Twitter reklamı bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sırada video görüntülemeleri yer alır. Bu reklam verme türünde kullanıcıların video ve GIF türü gönderilerinizi daha fazla izlemelerini sağlayabilirsiniz. Burada da Twitter her video görüntüleme başına faturalandırma uygulamaktadır.

Uygulama yüklemeleri reklamları ise Twitter kullanıcılarını uygulamanızı yüklemeye ikna etmeyi amaçlayan reklam verme türüdür. Bu reklam türünde Twitter sizleri her uygulama yüklemesi başına faturalandıracaktır. Daha fazla web sitesi tıklaması veya dönüşümleri elde etmeye odaklanan reklam kampanyalarında ise Twitter kullanıcılarını söz konusu web sitesine çekmek amaçlanır. Bu reklam verme metodunda ise uygulama sizi her bir tıklama başına faturalandırmaktadır.

Etkileşim odaklı reklamlarda öne çıkarılan tweetlerinizle etkileşimi en üst düzeye çıkarmak temel hedeftir. Bu reklam verme türünde de Twitter sizleri etkileşim başına faturalandıracaktır. Burada sadece her kullanıcıyla ilk etkileşim faturalandırılmaktadır. Aynı kullanıcıyla gerçekleşen diğer etkileşimler faturalandırma kapsamına girmez. Takipçi sayısını artırma da Twitter reklamlarının en önemli hedeflerinden birisidir. Bu tür Twitter reklamları yoluyla platform üzerinde bir hedef kitle oluşturmak amaçlanır. Bu durumda da uygulama sizleri her yeni takipçi başına faturalandırma tarifesine tabi tutacaktır.

Twitter reklam verme hedefleri arasında dönüşüm sağlama da önemli bir yere sahiptir. Dönüşüm sağlama odaklı reklamlarınızda kullanabileceğiniz ilk metot uygulama yeniden etkileşimlerini artırma reklamlarıdır. Bu reklamlarda uygulamanıza zaten sahip olan Twitter kullanıcılarını uygulamayı açıp kullanmaya teşvik etmek amaçlanmaktadır. Bu reklam yönteminde de Twitter reklam verenleri her uygulama tıklaması başına faturalandıracaktır.

Reklam Grubunuzu ve Teklifinizi Ayarlayın

Twitter reklam verme sürecinin bu aşamasında reklam grubu kurulumu sayfasında olacaksınız. Her yeni Twiter reklam vereni ilk Twitter reklam kampanyasında bir reklam grubuna bağlı kalma eğilimindedir. Fakat ileriki süreçlerde deneyim sahibi reklam verenler Twitter reklamlarını kullanma konusunda çok daha rahat ve özgün davranabilmektedir. Bu reklam verenler deneyimlerini artırdıkça farklı reklam öğeleri kullanarak farklı kitleleri hedefleyen Twitter reklamları verebilmektedir. Bununla birlikte zaman içerisinde farklı reklam zamanlamalarını ve farklı bütçeleri test edebilecek deneyime de sahip olabilirler. Eğer siz de kendi reklam grubunuzu oluşturacak deneyime sahip bir reklam verenseniz reklam grubunuzu oluşturmanızın ardından onu isimlendirerek kaydedin. Dilerseniz bu reklam grubunuz için bir başlangıç ve bitiş tarihi de belirleyebilirsiniz.

Reklam grubunuzu belirlemenizin ardından ise her etkileşim için ne kadar ücret ödemeyi tercih ettiğinizi de seçeceksiniz. Aynı zamanda bu aşamada otomatik teklif vermeyi de aktif hale getirebilirsiniz. Bu durumda uygulama, reklam teklifinizi, bütçenize göre en düşük fiyatı ödeyerek en iyi sonuçları elde edebilmenizi sağlayacak şekilde belirleyecektir. Eğer Twitter reklam verme konusunda yeniyseniz otomatik teklif verme başlangıçta sizin için son derece faydalı olacaktır. Bu sayede Twitter reklam verme tekliflerinin nasıl çalıştığını da daha iyi anlayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Seçin

Twitter reklam verme hedefleme seçenekleri reklamlarınız için doğru hedef kitleyi belirlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda reklam bütçenizi de en verimli şekilde kullanabilmenize katkı sağlar. Demografik hedeflemeyle başlayacak olan reklam verenler hedef kitlelerini Twitter üzerinde birkaç özelliğe göre tanımlayabilmektedirler. Bu özellikler reklam verenlere başlıca olarak cinsiyet, yaş, konum, dil ve teknoloji şeklinde sunulmaktadır.

Yer hedefleme özelliğini kullanmak suretiyle belirli bir metropol alanı dahi hedefleyen reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bunun yerine daha geniş ölçekli olarak bir ülkeyi hedefleyen reklam kampanyaları başlatmak da pekala mümkündür. Teknoloji üzerinden hedefleme özelliği sayesinde ise Twitter kullanıcılarının cihazlarına, işletim sistemi sürümlerine veya operatörlerine göre bile hedefleme gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamada karşınıza çıkacak olan Kitle özellikleri bölümünde ise ilgi alanlarına yönelik olarak hedefleyebilme olanağına sahip olursunuz. Burada etkinlikler, davranışlar ve ilgi alanları gibi kitle özellikleri bulunmaktadır. Kullanıcıların tweet içeriklerinde yer alan belirli anahtar kelimeler üzerinden bile hedefleme gerçekleştirebilirsiniz.

Reklam Yerleşimini Seçin

Twitter reklam verme işlemlerinizin bu aşamasında ekranınızın sağ bölümünde reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğinizi belirleyebilmenize olanak sağlayan seçenekleri görebilirsiniz. Buradan, uygulamanın size sunmuş olduğu seçenekler arasından uygun olan reklam yerleşimi tercihinizi gerçekleştirin. Seçiminizi yaptıktan sonra da ileri seçeneğine tıklamak suretiyle Twitter reklam verme işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Reklam Kampanyanızı Başlatın

İşte nihayet Twitter reklam verme işlemlerinizin sonuna geldiniz. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey tüm tercihlerinizi gözden geçirmek olacaktır. Eğer her şey yolunda ise reklamınızı başlatmak için Kampanyayı Başlat butonuna bir kez tıklayın. Bahsetmiş olduğumuz bu uzun Twitter reklam verme sürecini tamamlayacak vakte sahip olmayan reklam verenlerin Twitter Hızlı Reklam Verme özelliğinden faydalanabileceklerini de belirtelim.

İlgili Makale: Instagram Reklam Verme Kılavuzu

Twitter Reklam Vermede Önemli Etkenler

Her sosyal medya reklam kampanyasında olduğu gibi Twitter reklam kampanyalarında da rol oynayan birtakım önemli dinamikler bulunmaktadır. Bu dinamiklerin birçoğu reklam kampanyalarınızın başarısını doğrudan etkilemektedir. Haydi öyleyse şimdi de bu dinamiklerden kısaca bahsederek yazımızı sonlandıralım. Twitter reklam vermede anahtar rol oynayan bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Markanızı Tanıtın

Twitter reklam kampanyalarınızda büyük olasılıkla markanıza ait hesapları takip etmeyen kullanıcılarını hedefleyeceksiniz. Reklamlarınızla karşılaşacak kullanıcılar reklamınızı tıklayarak Twitter profilinize gidebilecekler. Bu yüzden Twitter biyografinizin ve profilinizin markanızı en iyi yansıtacak şekilde mükemmel durumda olduğundan emin olun. Bu, reklamlarınızla karşılaşacak olan Twitter kullanıcılarını sizi takip etmeye ve markanızın sosyal medya gönderileriyle etkileşime geçmeye teşvik edecek bir etki yaratacaktır.

Dikkat Çekici ve Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Reklam kampanyalarınızda 280 karakterin tamamını kullanmak zorunda değilsiniz. Bu yüzden uzun ve vakit alıcı tweetler yerine hızlı ve vurucu tweetlerle kullanıcıları daha kısa süreler içerisinde etkilemeyi hedefleyin. Çünkü çoğu kullanıcı Twitter’da hızlı gezinme eğilimindedir. Bu nedenle reklamınızın amacına hızlı ulaştığından emin olmalısınız. İyi hazırlanmış bir harekete geçirici mesajın uzun bir tweetten çok daha etkili olabileceğini unutmayın.

Yüksek Kaliteli Görseller ve Videolar Kullanın

Kötü görsellerin Twitter reklam stratejinize yardımcı olmadıklarından emin olabilirsiniz. Her görselin ve videonun keskin ve dikkat çekici olması için Twitter’ın yaratıcı reklam özelliklerini takip edebilirsiniz. Ayrıca tweetlerinize eklediğiniz her görsel içeriğin doğrudan reklamınızla ilgili olduğundan emin olun. Eğer Twitter reklamınızda bir ürünü tanıtıyorsanız içeriklerde mutlaka tanıtılan ürüne ait bir görsel bulundurun.

Rakiplerinizin Reklamlardan İlham Alın

Daha etkili Twitter reklam kampanyaları hazırlayabilmek adına bu mecralarda sizden eski olan rakiplerinizden de ilham alabilirsiniz. Bu bağlamda rakiplerinizin de Twitter reklam kampanyalarını takip etmek size önemli ve ufuk açıcı fikirler sağlayacaktır. Bu strateji özellikle Twitter reklam verme konusunda yeni olan reklam verenler için son derece faydalı olabilir.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.