Skip to main content

Bu yazımızda UTM nedir UTM parametreleri nelerdir, nasıl oluşturulur, oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir konularını anlatmaya çalışacağız. Hadi öyleyse hemen detayları anlatmaya başlayalım.

UTM Nedir?

UTM nedir sorusunun en basit cevabı basit bir kod yapısı olduğunu söylemektir. “Urchain Tracking Mode” baş harflerinden oluşan UTM, link yapısına özel kod değerler ekleyerek etkileşim takibi yapmayı sağlayan bir terimdir. UTM oluşturma amacı, trafik kaynağını anlayabilmek ve raporlarda en doğru verilere ulaşabilmektir. Google Analytics verilerinde, kullanıcının hangi kaynaktan, hangi reklamdan geldiğini ve hangi reklama yönlendirildiğini UTM ile görebiliriz. Doğru bir UTM zinciri kurulmazsa, yönlendirme araçları trafik kaynağını okuyamaz. Bu da reklam hedeflemeleri için önemli bir değere sahip olan Analytics raporlarını karıştıracaktır. Her kampanya ve mecra için ayrı UTM kodlar oluşturup, daha sonra bu kodları reklam domainine yönlendiriyoruz. Parametrelerin doğru bir şekilde kullanılması, link yapısına eklenen birleşenlerin doğru bir şekilde raporlanmasını da sağlar. Google Ads Ajansı bu sayede performans değerlendirmesi yaparak, dönüşüm ve etkileşim artırmak için stratejiler geliştirir.

UTM Nedir?

UTM Nedir?

UTM Ne İşe Yarar?

UTM, yapısında bulundurduğu parametreler aracılığı ile bize bilgi akışı sağlar. Özel olarak etkileşim takip etmek istediğimiz reklamlarda, akış raporu yaratmak istediğimiz terim ve özel hedeflemelerde ölçüm yaparak bizi bilgilendirir. Takip etmek istediğimiz değerleri, link yapısına parametre olarak girmemiz ve değişkenler oldukça UTM kodlarını değiştirmemiz gerekiyor. Geniş ayarlar seçenekleri olduğu için kullanabileceğiniz, ölçümleyebileceğiniz bazı örnek modelleri görebilir ve içlerinden kampanyanız için en uygun olanı seçebilirsiniz. Google URL oluşturucu kullanarak ulaşabileceğiniz gibi isterseniz basit bir Excell şablonu ile kendi UTM kodunuzu kendiniz de yazabilirsiniz.

Facebook üzerinden bir reklam grubu kampanyası yayımladığımızı düşünelim, tenis ayakkabısı, basketbol ayakkabısı ve koşu ayakkabısı şeklinde 3 reklamımız olsun bu grupta. Eğer her reklam için doğru parametre değerleri girerek yeni bir UTM kod oluşturmazsak, hangi hedefleme ve reklamın hangi performansı verdiğini ölçemeyiz. Çünkü UTM kodlar yoksa, algoritma Facebook kanalını tek sayacak ve bütün trafiği Facebook olarak gösterecektir. Bu yüzden reklamlara özel URL oluşturarak UTM kod yazmanız oldukça önemli. Aynı zamanda bunu yaptığınız durumda da reklam performansı ile yakından ilgilenerek bütçe, metin ve görsel optimizasyonları sağlayabilirsiniz. Bu işlem reklam kalitenizi yükselteceği gibi karlılığınızı da artıracaktır.

UTM Parametrelerinin Hiyerarşisi

UTM Parametrelerinin Hiyerarşisi

UTM Bileşenleri 

Trafik kaynağını ve yönlendirmeleri ölçmek için parametreleri başarılı şekilde kullanmak şart. Eğer doğru sıralama ve doğru değerler girilirse rapor grafikleriniz tamamen doğru çalışacaktır. UTM birleşenlerini kullanmak zorunludur, aksi halde raporlama ve performans değerlendirmesine faydası olmayacaktır. Yanılma payınızı ortadan kaldırmak ve performans ölçümleri yapmak için parametreler şu şekildedir:

Utm_Campaign: Kampanya adını bu parametreye girmek gerekli. Sosyal ağ kampanyalarında reklam oluşturacaksanız; utm_campaign=social, e-mail marketing için oluşturacaksanız

utm_campaign=email, reklam kampanyaları için utm_campaign=reklam şeklinde kullanılır.

Utm_Source: Hangi platform üzerinden pazarlama yapıldığını belirteceğimiz parametre Source kod alanıdır. Eğer kampanyanızın web site trafiği Facebook yönlendirmesi ile geliyorsa, utm_source=facebook, Google tarafından gelmişse; utm_source=google, mailing bülten trafiğinden ziyaret almışsa; utm_source=newsletter şeklinde kullanılır.

Utm_Medium: Araç bilgisi bu parametreye girilir. Ziyaretçi link üzerinden siteye erişiyorsa utm_medium=link, e-mail üzerinden erişiyorsa; utm_medium=email değerleri yazılır.

Utm_Term: Metin ve anahtar kelime kullanarak yapılan reklamları verilemek için Term parametresi kullanılır. utm_term=anahtarkelime veya utm_term=reklam şeklinde kullanılır.

Utm_Content: Kampanya detayını veren ve kategorize eden parametre contenttir. Birinci reklam için utm_content=xreklam1, 2. reklam içinse utm_content=yreklam1 yazılarak ayrımlama yapılabilir. A/B testleri için bu parametreyi mutlaka kullanmanızı öneririz.

Bu değerleri doğru girdikten sonra, gelen ziyaretçinin markaya ulaşma sürecini net olarak görebilirsiniz. Reklam performanslarına göre yayıma devam ya da durdurma kararı alabilir, ayarlarda değişiklikler yapabilirsiniz. Kodların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Google Analytics panelinden; Edinme > Kampanyalar >Tüm Kampanyalar sekmesine gitmeniz yeterlidir.

UTM Bileşenleri

UTM Bileşenleri

UTM Linki Nasıl Oluşturulur?

Bir UTM oluşturma için doğru parametreleri girmek çok önemli, aşağıdaki değerler doğru kodları yazmanız için size yardımcı olacak:

Web sitesi URL’si: Reklamınızın hedef URL’i,

Kampanya Kaynağı: Reklamınızın yayımlanacağı / ölçümleneceği platform,

Kampanya İçeriği: Reklamınızın hangi reklam grubuna dahil olduğu,

Kampanya Terimi: Kampanyanızın anahtar kelime sonuçları,

Kampanya Adı: Kampanyanızın adı,

Kampanya Aracı: Reklamın kullanacağı araç.

Tüm bunları Google URL oluşturucu üzerinden ulaşabilirsiniz. “Google Analytics Campaign URL Builder” servisi parametreler ile kod yazmanızı sağlayacak. Şimdi bu kadar şeyin üzerine UTM Nedir sorusuna en basit haliyle “parametrelerden oluşan basit kod yapısı” şeklinde cevap verebiliriz. Basit parametreler ile ölçümlenemeyen değerlerin takibi, bu takiplerin rapor ekranlarına en doğru veri olarak girmesini sağlar. Yapısına baktığımız zaman karışık ve uzun harf grupları görebiliriz, ancak oldukça kolay yazılabilen UTM, kolaylığının yanında sağladığı büyük fayda ile dijital pazarlamanın vazgeçilmezi durumundadır. Artık herkes UTM kodlar kullanarak yönlendirme raporları ve dönüşüm iyileştirmeleri hazırlamakta. UTM oluşturma, Google kampanya linki oluşturma modülü sayesinde güvenli ve ücretsiz olarak yazılabilir. Google Adwords Ajansı yönlendirme değerlerini takip edebilmek için mutlaka her reklam grubunda UTM kod kullanır.

Leave a Reply