Skip to main content

Son güncelleme 3 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Hem SEO hem de web tasarım konusunda sıklıkla karşımıza çıkan responsive web tasarım teriminin ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive sözcüğü Türkçe’ye “duyarlı” olarak geçmektedir. ‘eb site tasarımında ise “duyarlı ve uyumlu tasarım” anlamını taşır. Diğer bir deyişle web sitenize giren kullanıcıların sahip oldukları cihazlara göre sitenin biçim değiştirmiş halini görmelerine duyarlı ve uyumlu tasarım denir. Şu an aktif olarak kullanılan yüz binlerce farklı cihaz vardır. Telefonlar, bilgisayarlar, tabletler hatta televizyonlar. Neredeyse bir modelin yeni sürümü bile eskisi ile aynı ölçüyü taşımıyorken var olan milyonlarca ölçü çeşidine sitemizi nasıl uyarlayacağız? Web site tasarımı yaparken tüm cihazlarla uyumlu tasarım olması için farklı farklı onlarca tasarım olasılığı mı yaratacağız? Yoksa responsive tasarım sayesinde yaptığımız bir versiyonu otomatik olarak mı uyumlu hale getireceğiz?

Elbette binlerce ölçüye özel tasarım yapmak oldukça zor olurdu. Hatta teknolojin nasıl bir hızla geliştiğini düşünürseniz cihazların yeni ölçülerine yetişmek imkansızdır. İşte tam bu noktada hayatımıza responsive tasarım giriyor ve cihazların ekran genişliğine göre site tasarımını değiştiriyor. Örneğin; responsive tasarım sayesinde 4 Inç telefon ekranı olan biriyle 9 Inç tablet ekranı kullanan biri siteye girdiği anda aynı kalitede aynı içerikle karşılaşıyor ancak web sitesi farklı ölçülerde görünüyor. Eğer böyle olmasaydı birçok cihazda web sitesinin yayımları korkunç hatta anlamsız görünürdü.

Ancak burada bir parantez açalım ve şu çok karıştırılan iki başlığı ele alalım: Mobil uyumlu ve responsive kavramları. Responsive cihaz ölçülerine göre tasarımı tamamen değiştirirken; mobil uyumlu web siteleri ise sadece daha iyi görüntülenme için web site görünümden farklı olarak diğer tüm cihazlarda daha iyi görüntülenmek için kullanılır. Responsive hayatımıza girmeden önce mobil uyumluluk çok kullanılıyor ve konuşuluyordu. Ancak cihazların çeşitliliği ve online ortamların kullanılabilirliği arttıktan sonra geçerliliğini yitirdi. Özetle mobil uyumlu site ile responsive site aynı şeyler değildir. Responsive web tasarıma sahip bir site, değişen dinamik içerikler sağlarken boşlukları, menü tasarımlarını ve görselleri optimize eder. Mobil uyumlu site ise sadece web ekranından uyarlama bir görünüm sağlar ancak optimizasyon ayrıcalığı yoktur.

Responsive Web TasarıM

Responsive Web Tasarım Nasıl Çalışır?

Responsive tasarım siteler cihazın ekran bilgilerini algılayarak yeni optimize edilmiş görünüm yayımlarlar. Siteye girdiğiniz anda girdiğiniz cihazın ekran özelliklerine göre optimize edilmiş versiyon görürsünüz. Genel olarak mobil, tablet ve telefon olarak 3 kademeden bahsedilse de artık akıllı saatler, akıllı televizyonlar da responsive tasarım radarına giriyor. Gelecek zamanlarda akıllı gözlükler ve araç ekranları başka cihazların da responsive site optimizasyonuna katılacağını söyleyebiliriz.

Responsive Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Responsive tasarımın en büyük avantajı kullanıcı deneyimi sunmasıdır. Eğer masaüstü versiyonda olan görüntüyü mobil cihazlardan görüyor olsaydık kullanıcı dostu olmayan bir deneyim yaşardık. Muhtemelen sitede vakit geçirmez ve hızlı bir şekilde siteden ayrılırdık. Responsive tasarım sitenin performansını, açılma süresini, çalışma hızını, kullanıcı oturum süresini ve trafiği olumlu yönde etkiler ve geliştirir. SEO avantajı da böylece başlamış olur.

Neden Responsive Web TasarıM YaptıRmalıSıNıZ

Neden Responsive Web Tasarım Yaptırmalısınız?

Responsive web tasarım sayesinde kullanıcılara pozitif deneyim yaşatabilirsiniz. Bu teknik sayfanızın performansını etkileyecek ve oturum sürelerini uzatacaktır. Mobil cihazlardan gelen trafikleri kaybetmemek için responsive tasarıma sahip olmanız gerekir. Tek URL yapısı üzerine kurulan responsive yapı sayesinde tüm sayfalarınızda etkili bir deneyim sağlayabilirsiniz. Arama sonuçlarından gelen kullanıcılarınız siteyi hızla terk ederse SEO için büyük bir dezavantajınız olur. Çünkü arama motorları hemen çıkma, site içerisinde gezinme ve yönlendirme kriterlerini önemser. Responsive yapı ile sitede kalma, site içinde gezinme sürelerini kolaylıkla artırabilirsiniz. Responsive tasarımın web sitenize sunacağı katkılar sadece kullanıcı deneyiminden de ibaret değildir.

Elbette kullanıcıların site içerisinde verimli zaman geçirmesi hem site sahipleri hem de algoritmalar için oldukça önemlidir. Ancak önemli olan bir diğer nokta ise global anlamda kolay ulaşılabilirlik ve standart kalite edinme sağlar. Marka itibari için de dijital dönüşümün öncü başlıklarından biri olan responsive tasarım, yokluğunda demoda ve dijital alanda başarısız izlenimi yaratır. SEO ve kullanıcı deneyimine ek olarak marka itibarı içinde oldukça önemlidir.

Responsive Tasarımın Özellikleri Nelerdir?

Responsive tasarım 3 kademeli oran orantı ayarlaması ile sitenizin içeriğini optimize eder. Kod yapıları ile çalışan bir yazılım modelidir. Tasarım ve görünüme etki ettiği için SEO faktörlerinden biri olmayı başarmıştır. Responsive tasarım bir seçenek değil gereklilik olarak uygulanmalı her çözünürlük için ayrı CSS kodları ile çalışmalıdır. Site içerisinde bulunan içeriklerin daha okunaklı, kolay tıklanabilen ve kolay algılanabilen hale getirir. Grid sistem kullanılarak tasarım argümanlarını orantılar ve yeniden biçimlendirir. Bu sayede kullanıcı deneyimi için en yüksek performansı sunar. Responsive tasarımın SEO çalışmalarına olumlu etki etmesi ve kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmesi için mutlaka SEO ajansı ile çalışmalı, gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bunun yanı sıra sektörel duruşunuza ve marka kimliğinize uygun bir web tasarımı için işi alanının uzmanlarına bırakabilir ve hemen bir web tasarım ajansı ile iletişime geçerek responsive tasarım ve daha nice önemli detayı değerlendirebilir ve dijital stratejinize uygulayabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply