Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Sitemap oluşturma hakkında neler biliyorsunuz? Bir web siteniz var ve bu siteden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsunuz. SEO ve tasarım konularına ciddi önem verdiniz, sitenizi geliştirdiniz. Muhtemelen artık hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki sitemap dosyanız hazır mı? Sitemap seo için neden önemli? Sitemap nedir? Site haritası nedir? Sitemap ne işe yarar, nasıl yapılır? Sitemap SEO için önemli mi? Bilmiyor ama öğrenmek istiyorsanız en doğru adrestesiniz. Profesyonel Web Tasarım Ajansı önerileri ve yöntemleriyle site haritası oluşturma hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Sitemap oluşturma için neler yapılmalı? Sitemap seo nedir? Bir web sitesi için yapılması gerekenler asla bitmiyor değil mi? Şimdi de “Sitemap nedir”, “site haritası nedir” ve “nasıl oluşturulur” diye merak ediyorsunuz. Öyleyse ilk önce sitemap nedir? Onu açıklayalım. Site haritası olarak da bilenen sitemap, web siteniz içerisinde bulunan tüm içerik ve bağlantıları yazılı olarak arama motorları algoritmalarına ileten bir anlatıcıdır. Anlatıcı diyoruz ama yazılı bir dosyadan oluşuyor, .xml dosyası içerisinde sitenizin bir tarifini barındırıyor ve botlara sitenizin haritasını sunuyor. “Nasıl yani, sitemap yoksa Google sitemi gezemiyor mu” diyebilirsiniz. Elbette geziyor, keşfediyor ve öğreniyor. Ancak dijital dünyanın ritmi çok hızlı, eğer Google sitenizin haritasını kendi kendine öğrenmek zorunda kalırsa zaman kaybedersiniz. Ama botlar sitenize geldiği zaman tarayabileceği hızlı bir dosyaya ulaşırsa sitenizin yapısını ve haritasını saniyeler içerisinde öğrenecektir.

Sitemap.xml Nasıl Oluşturulur?

Site haritası nedir öğrendik, şimdi nasıl oluşturacağımıza bir bakalım. Sitemap oluşturma aşamasında iki farklı yol var, biri hazır altyapı siteleri olan CMS yapılar için kullanılıyor. Bunlar sitemap oluşturan basic eklentiler. Bu araçlar sayesinde kolaylıkla sitemap oluşturma gerçekleştirebilirsiniz. Ancak CMS altyapısından gelen bir siteniz yoksa ve bu işlemi manuel olarak yapmak zorundaysanız o da pek zor bir işlem sayılmaz. Birkaç site yardımıyla siz de eklentiler kadar kolay sitemap oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir “SiteMap Generator” sitesine girmek. Açılan sayfada sitenizin domain bilgisini girdikten sonra sistem tüm sayfaları tarayacak ve size bir site haritası verecektir. Sonra tek yapmanız gereken dosyayı indirmek ve kök dizine eklemek.

WordPress’e Site Haritası Nasıl Eklenir?

WordPress gibi hazır CMS sistemlerden geliştirilmiş bir siteniz varsa “Google XML Site Haritaları” eklentisi ile pratik bir şekilde sitemap oluşturabilirsiniz. Eklentiyi kurmanız yeterli, otomatik olarak kök dizinde dosyayı oluşturacak ve sitenizin haritasını çıkaracaktır. Eklentiyi bulup yükledikten sonra etkinleştir demeyi unutmayın. Etkinleştir adımından sonra aktif olarak çalışmaya başlayacaktır. İsterseniz ayarlar bölümünden farklı düzenlemeler de yapabilirsiniz.

Sitemap.xml’in Yararları Nelerdir?

Sitemap seo terimleri içerisinde sıklıkla karşılaşacağımız kavramlardan biri sitemap.xml tanımıdır. Bir site haritası dosyanız olduğu zaman hem botlara sitenizi hızlı tanıtmış olursunuz hem de bir harita sağlayıcısına ek olarak güncelleme tarihleri, içerik detayları gibi ek bilgileri sunabilirsiniz. Eğer web sitenizde sitemap yoksa, sitemap oluşturma için önemli bir aşamayı ihmal etmişsiniz demektir. Sitemap SEO ile web sitenizin detaylı bilgilerini botlar iler paylaşarak eksik SEO adımlarınızı tamamlayın. Sitemap dosyanızı oluşturduğunuz zaman indexlenme hızınız ve sayınız artacaktır. Sitemap, botlar ile bağ kurabilmenizi sağlayan önemli bir SEO kriteridir. Böylece Sitemap seo ve site haritası nedir, nasıl oluşturulur ve yararları nedir sorularına cevap vermiş olduk.

Sitemap Neden Gereklidir

Sitemap neden gereklidir

Site haritası nedir diye sorduğumuz zaman, cevaplarda neden gerekli olduğunu da görüyoruz. Sitemap SEO için sunduğu avantajlara bir bakalım. Google ile aranıza köprü kuran bu dosya aynı zamanda daha az sunucu yükü oluşmasını sağlıyor. Sitemap ile arama motoru botlarına sitenizi taramaları için bir güzergah verirsiniz. Bu da sunucunuza binen yükü azaltır ve sizi büyük bir hosting maliyetinden kurtarır. Ayrıca önemli sayfaları belirleyerek çok fazla içeriğe sahip siteleriniz için öncelik bildirimi yapabilirsiniz. Ziyaret almasını istemediğiniz sayfaları “noindex” etiketiyle belirlemeniz yeterli olacaktır. Site içerisinde site haritasının olması yeni sayfalarınızın hızlı bir şekilde dizine eklenmesini sağlar.

Sitemap İçerisinde Olmaması Gerekenler Nelerdir?

Sitemap oluşturma aşamasında mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı önemli ayarlar vardır. İyi bir sitemap oluşturmak için önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Öncelikle sitenizin genel olarak kısa ve net olduğundan emin olmalısınız, botların rahatça takip edebileceği basic yollar belirlemelisiniz. Çok fazla iç içe geçmiş ve karışık yapılardan uzak durmanız sitemapin kalitesini artıracaktır. Anahtar kelimelerin kullanımı, aranan sayfaların nerede bulanabileceklerini ve tüm sayfaları gösteren bir text linki mutlaka kullanmalısınız.

Bunlara ek olarak sitemap içerisine koymamanız gereken şeyler ise;

Büyük ve çok sayfalı bir web siteniz varsa, tüm sayfaları sitemap içerisine eklemeniz SEO uzmanları tarafından tavsiye edilmiyor. Biz de sitemap oluşturma aşamasından genellikle 25 ile 40 sayfa arasını eklemenizi öneriyoruz. Ayrıca tek sayfa siteniz varsa, portföy sitesi kullanıyorsanız sitemap oluşturmanızı da tavsiye etmiyoruz. İnceleme formları, hesaplar, istek listelerini de kesinlikle sitemap içeriğine dahil etmemelisiniz. Standartlaştırılmış sayfalar, Robots.txt içersinde engellediğiniz sayfalar, noindex sayfaları da sitemap’e dahil etmemelisiniz. Site haritası nedir? Nasıl oluşturulur? Nelere katkı sağlar? Hepsini bu yazımızda inceledik. Bu detaylarla uğraşmak istemezseniz tek yapmanız gereken şey Web Tasarım Ajansı ile çalışmak. 🙂

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply