Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Web sitesi kurmak için gerekenler nedir? İnternet sitesi açmak istediğiniz zaman hangi işlem sırasını takip etmelisiniz? Bir internet sayfası açmak için neleri almanız gerekiyor? Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda. Web Tasarım Ajansı ile çalışarak yüksek performanslı ve SEO dostu web sitelerine sahip olabilirsiniz. İşte web sitesi kurmak için gerekenler;

Web Sitesi Nedir?

İnternet sitesi, markanızın dijital temsilcisidir. Kullanıcılarınıza, hedef kitlenize ulaşmanız için sahip olmanız gereken en etkili mecraların başında geliyor web siteleri. Dijital pazarlama çalışmalarınızın başarılı olmasını da sağlayan önemli bir pazarlama stratejisidir aynı zamanda. Artık web siteleri sadece markayı tanıtmak ve ulaşılmak için değil, önemli pazarlama faaliyetlerinin odak noktası olarak karşımıza çıkıyor. Yani web siteleri artık global anlamda her marka için önemli pazarlama aracı. Peki global alanda bile hedef kitlelerinize ulaşmanızı sağlayan web siteleri için nelere sahip olmanız gerekiyor? Web sitesi kurmak için gerekenler nelerdir? Başarılı bir web site nasıl hazırlanır? Hadi detaylara geçelim.

Web Sitesi AÇMak

Web sitesi açmak

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web sitesi kurmak için öncelikle bir ihtiyaç listesi oluşturmanızı tavsiye ederiz. Başlangıçta yapmanız gerekenler biraz fazla olacaktır. Planlı ve stratejik davranarak doğru bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Biz sizin için mini bir liste hazırladık. Siz sektörünüze ve ihtiyaçlarınıza göre eklemeler yapabilirsiniz. Ancak temel ihtiyaçlarınız başlangıç aşamasında aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Domain
 • Hosting
 • Tasarım
 • Fotoğraf
 • Yönetim Paneli
 • Yayım Hazırlığı

Bu küçük liste başlangıç için olmazsa olmaz olan adımları temsil ediyor. Domain ilk önce almanız gereken, sitenizin yayımlanabilmesi için gerekli olan ilk adımdır. Öncelikle alan adınıza karar vermeli ve bunu yaparken ileriye dönük düşünmelisiniz. Web sitenizi de bir marka olarak düşünmeli ve sonradan alan adı değişikliğinin marka gücünü kötü yönde etkileyeceğini bilmelisiniz. Doğru alan adı tercihi kadar doğru barındırma yani hosting seçimi de önemli. Eğer hızlı büyüyecek bir yapıda web sitesi yapacaksanız, trafiğiniz ve yüklemeleriniz fazla olacaksa başlangıçta büyük bir hosting ile yola çıkabilirsiniz. Hosting hizmetini aldığınız yer de en az paketin büyüklüğü kadar önemli. Web sitesi açmak hosting satın almadan önce güvenilir hizmet sağlayıcılar seçmeye özen gösterin. Çünkü bu aşama web sitenizin performansına etki edecektir. Eğer ihtiyaçlarınız daha yüksek teknik seviyede ise hosting yerine sunucu kiralamanızı ve sunucu yönetimi için de bir ajansla çalışmanız gerekecektir.

Tasarım, fotoğraf ve içerik yönetimi ise sitenizin hizmet kalitesini belirleyen önemli unsurlardır. Bunları gerekli olduğu şekilde güncellemeniz ve içerik girmeniz için sitenizin yönetici panelinin olması gerekiyor. Sitenizi yayına açmadan önce performans testlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kullanıcı deneyimi için neleri eklemeniz veya çıkarmanız gerektiğini belirleyip varsa ödeme yöntemi, form gibi alanların çalıştığından emin olarak sitenizi yayıma almalısınız.

Başarılı Bir Site Nasıl Hazırlanır?

Başarılı bir sitenin kesinlikle SEO dostu olması gerekir. SEO uyumlu web sitesi yaparsanız zaten algoritmalar için başarılı sayılırsınız. SEO Uyumlu web sitesi kurmak için gerekenler içerik ayarları, görsel optimizasyonları ve kod tarafında yapılacak düzenlemelerdir. Bunları sağlamadan başarılı bir siteye sahip olamazsınız çünkü web sitenizin yayım yapacağı ve kullanıcıların size ulaşacağı alanlar arama motorlarıdır, siz de web sitenizi inşaa ederken onların gerekliliklerini karşılamakla yükümlüsünüz. Olmazsa olmaz bir başarı unsuru da responsive tasarımlardır. İnternet sitesi açmak istediğinizde ilk kuralınız mobil uyumluluk olmalıdır. Web sitenizin tüm cihazlarda doğru açılabilmesi için responsive tasarım yaptırmanız gerekiyor.

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Sektörünüzle uyumlu web sitesi kurabilmek için web site çeşitlerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Belki bu çeşitler içerisinde projenizi daha iyi kurgulayabileceğiniz bir tema elde edebilirsiniz.

 • E-ticaret Siteleri
 • Haber Siteleri
 • Online Oyun Siteleri
 • Marka Bilinirliği Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Kişisel Siteler
 • Kurumsal Siteler
 • İçerik Siteleri

Web Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyanın tüm dinamiklerini yöneten online ortamlar artık daha güçlü ve daha yıkıcı etkilere sahip. Online ortamdaki rekabetin artmasıyla kullanıcıların aradıkları özellikler de değişti ve gelişti. Rekabet edebilmek için mutlaka etkili yöntemler belirlemeli ve web sitenizi güçlü kurgulamalısınız. Web sitesi açarken bazı kurallara dikkat ederek doğru bir başlangıç yapabilir ve stratejik gelişmelerle büyümenize hız katabilirsiniz. Peki internet sitesi açmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte mini bir liste;

 • SEO Uyumlu Olması,
 • İyi Tasarlanmış Olması,
 • UX ve UI Geliştirilmelerinin Yapılması,
 • Etkili İçerik Oluşturulması,
 • Responsive Olması,
 • Özgün ve Orijinal Olması,
 • Alt Yapısının İyi Olması web sitesi açarken dikkat etmeniz gereken kalemlerdir.
Web Sitesi&Nbsp;AÇArken Dikkat Edilmesi Gerekenler&Nbsp;

Web sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler

Ziyaretçilerin Sayısı ve Sitede Kalma Süreleri Nasıl Arttırılır?

Kullanıcılara ulaşmanız web sitenizin başarılı olması için yeterli değildir. Eğer web sayfanızın hemen çıkma oranları yüksek ise dijital pazarlama yatırımlarınızdan beklediğiniz geri dönüşleri alamazsınız. İstenilen ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarının %30’ların altında olmasıdır. Bunun için sitenizdeki renk karmaşasından, düzensizlikten ve hızı etkileyen efektlerden kaçınmalısınız. Tasarımı güçlü, hızlı çalışan ve faydalı içerikleri olan web sitelerinin oturum süreleri fazladır. Ziyaretçi sayınızı artırmak için organik SEO çalışmaları ve dijital pazarlama reklamlarını kullanabilirsiniz. Ancak oturum sürelerini uzatmak için reklam ve sayfa uyumuna dikkat etmeli gerektiği alanlarda landing page ile desteklemelisiniz.

Web sitesi kurmak için gerekenler ile web sitenizde oturum sürelerini uzatmak mantıksal olarak doğru orantılı olsa da kullanıcı deneyimi ve oturum süresi için ek çalışmalara ihtiyacınız olacaktır. Bir Web Tasarım Ajansı ile çalışarak markanızın için gerekli olan tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply