Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Hedef kitlenize ulaşmanız için kullanacağınız tüm stratejilerin sonuçlarını alacağınız yer web sitenizdir. Web sitenizde göstereceğiniz tasarımsal ve içeriksel başarılar büyüme hedefleriniz için en önemli adımı kapsar. Bu yüzden web sitesi yaparken hem algoritmaların hem de kullanıcı deneyimlerinin gereksinimlerini eksiksiz karşılamalısınız. Bu yazımızda “Web sitesi hazırlarken nelere dikkat edilmeli?” Sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz. En iyi sonuçları almak ve markanızın gücüne önemli bir yatırım yapmak için mutlaka Web Tasarım Ajansı ile çalışmalı, onların sektörel tecrübelerinden yararlanmalısınız.

Taslak Oluşturun

Bir web sitesi yapmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak büyük bir görev yığını ile karşı karşıya kalacaksınız. İçerikler, tasarımlar, paneller ve kategoriler. İşe plan yaparak başlayın. İhtiyacınız olan şeyleri belirleyin ama bunu yaparken stratejik düşünün. Hangi içeriği nerede göstereceğinize, hangi maddeleri ön plana çıkaracağınıza ve hedef kitlenizin alışkanlıklarına göre taslaklar hazırlayın. Fikirlerinizi canlı tutacak ve en güzel önizlemeyi size verecek olan şey bir kalem ve kayıt alıp çizmeye başlamanızdır. Çizmek hem eksiklerinizi tespit etmenizi hem de etkili haritalar elde etmenizi sağlar. Taslak yaratmaya başladığınızda zorlandığınızı fark ederseniz yeteri kadar rakip analizi yapmadığınızı ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını tam olarak kavramadığınızı düşünmeli ve geri dönerek gözlem ve analiz aşamasını tekrar etmelisiniz. Çizmek size zor ve ürkütücü geliyorsa, taslak çalışmalarınızı çizerek yapmak zorunda da değilsiniz. “Zihin Haritası” metotlarını kullanarak bir site taslağı çizebilir bunu yaparken ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz. XMind, Canva Mind Map, Mindly gibi uygulamalar büyük oranda işinize yaracaktır.

Renk Karmaşasından Kaçının

Web sitesi yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna tasarımsal içeriklerden cevaplar vermek önemlidir. Web sitenizin içerik haritasını doğru yapmanız kadar önemlidir renk tercihleri. Renkler hem hedef kitlenizle kuracağınız etkileşim bağını güçlendirir hem de marka bilinirliğinize önemli katkılar sağlar. Bu faydaları yaratmak için hangi renklerin sektörünüz için doğru ve etkili olduğunu bulmalısınız. Çok fazla renk kullanmak web site tasarımları için önemli yanlışların başında gelir. Renk skalanızı belirlemeli, markanızın bilinirliğine katkı sağlayacak kimlikler yaratmalısınız. Ana renkleriniz ve ara renkleriniz sizi, hedef kitlenizi ve sektörünüzü yansıtmalıdır. Karmaşık renk skalasından kaçının ve minimal olmaya gayret edin.

Okunabilir Fontlar Kullanın

İçeriklerinizi ve tasarımlarınızı destekleyecek en önemli unsur fonttur. Web sitesi hazırlarken nelere dikkat edilmeli sorusuna verdiğimiz ilk üç cevaptan biri kesinlikle font tercihidir. Fontlar içeriklerinizin okunmasına teşvik eder. Markanızı ve gücünüzü temsil eder. Başarılı fontlar kullanarak hedef kitlenizle etkili uyum yakalayabilirsiniz. Font konusunda tercih yapmadan önce iki önemli soruyu sormalısınız; “Kolaylıkla Okunuyor mu?” Ve “Hedef Kitleme Uygun Mu?”. Bu sorulara cevap vermek kolay olmayacaktır. Sizin için doğru fontu bulmadan önce bol bol rakip analizi yapmaya ve özellikle global örneklere bakmaya çalışın. Font tasarım konusunda en hakimiyet isteyen alandır, başarılı bir web sitesi fontu üzerinde düşünülmüş ve yaratıcı olmalıdır.

Görsellerin Kalitesine ve Uzantılarına Dikkat Edin

Web sitenize yükleyeceğiniz görseller koşulsuz şartsız kaliteli olmalıdır. Artık ortalama bir telefon ekranının bile çok kaliteli ekran özellikleri olduğunu unutmayın. Siteniz dijital bir ortam olsa bile kullanacağınız görsellere mutlaka önem verin. Burada dikkat etmeniz gereken şey kaliteli görsel kullanırken sitenizin çalışma hızını etkilememeniz gerektiğidir. Sitenize görselleri yüklemeden önce doğru uzantıda ve sıkıştırarak yüklemeye gayret edin. Aksi taktirde site performansınızı önemli ölçüde düşürebilirsiniz. JPG görselleri PNG yerine tercih ederek sitenize binecek yükü azaltabilirsiniz. Son olarak sitenize yükleyeceğiniz görsellerin isimlerini verirken Türkçe karakter kullanmamaya ve boşluk yerine (-) kullanmaya dikkat edin. Örnek: “turkce-isim-ornegi.jpg” gibi. Ve lütfen “djahfbaj.jpeg” gibi anlamsız isimler kullanmayın 🙂

İKon KullanıMı

İkon kullanımı

İkonlar Kullanın

Her web sitesi tasarımı için ikon kullanımı tavsiye edilir. Ancak nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız lütfen ikon konusunda bonkör davranmayın. Sadece iletişim, mail, form vb. alanların sembolizasyonu için ikon kullanabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz kısa sürede bilgi vermeyi hedefleyen, stratejik ve yaratıcı ikon örneklerini sitenizde kullanmanız yönünde. Bir ürün açıklamasında ürün avantajlarını 4 ikonla anlatabilirsiniz mesela. Ya da hizmetlerinizde öne çıkan özellikleri ikonlarla anlatabilirsiniz. İkon kullanırken yaratıcı ve fayda odaklı kalmaya özen gösterin.

Site İçi Yönlendirmelere Dikkat Edin

Web sitesi yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilen cevapların tamamı, kullanıcıların web sitenizde kalma süresini artırmak için belirli stratejilerin uygulanması içindir. Bu stratejilerden en önemlisi site içi yönlendirmeler. Sitenizde gezinen kullanıcıların en kısa yoldan en doğru sayfaya yönlendirebilmelisiniz. Bu sayede sitenin akıcı olmasını sağlayarak sitenizin oturum süresini yükseltir, kullanıcı deneyimine pozitif etki edebilirsiniz.

Web Site HazıRlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Web site hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Web Sitesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesine sahip olmak, marka gücünüzü artırmak için atacağınız ilk dijital adımlardır. Tasarımsal ve içeriksel olarak doğru adımlar atabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Web sitesi tasarımında dikkat etmeniz gereken 6 önemli aşamayı anlattık. Peki sadece bu 6 başlık yeterli mi? Hayır. Bir web sitesinin performanslı ve etkili olabilmesi dikkat etmeniz gereken birkaç konu daha var;

Kendi beğenilerinizi değil, ziyaretçilerinizin beklentilerini düşünün.

Web sitesi hazırlarken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilecek cevaplardan biri de ziyaretçilerinizin beklentileridir. Sektörünüze, ürün veya hizmet çeşitliliğinize göre beklentileri tahmin etmeli ve yerine getirmelisiniz. Bunu yaparken kişisel zevklerinizi değil, hedef kitlenizin beğenilerini dikkate alın.

Web siteniz arama motorlarına dost (SEO uyumlu) olmalı.

Sitenizin tasarımları çok iyi olsa bile size ulaşmalarını sağlayacak kanal arama motorlarıdır. Şunu asla unutmamalısınız, onların sözünün geçtiği bir sektöre giriyorsunuz ve oyunu arama motorlarının koyduğu kurala göre oynamalısınız. İşte bu kurallar bütününe SEO diyoruz. Web siteniz mutlaka SEO uyumlu olmalıdır.

Web sitenizi responsive (mobil ve tablet uyumlu) yaptırın.

Hem SEO aşaması hem de kullanıcı deneyimi için dikkat etmeniz gereken bir şey daha var; responsive. Tüm cihazlarda sitenizin etkili çalışması için mutlaka responsive tasarımlar yapmalısınız. Aksi taktirde siteniz ciddi trafik kaybedecek ve rakipleri ile asla yarışamayacaktır.

Site açılış hızına dikkat edin.

Teknolojinin gelişmesiyle bilgiye ulaşma süremiz ciddi şekilde kısaldı. Bu hızlılığın beraberinde getirdiği tahammülsüzlük ise web site sahipleri için potansiyel bir risk yaratıyor. Kimse sitenizin açılması için saniyelerce beklemeyecektir. Dikkat edin, bahsettiğimiz süre saniyelerden ibaret çünkü Google yaptığı araştırmalarda ziyaretçilerin site açılışı için 6 saniyeden fazla beklemediğini belirtiyor. Yine Google verilerine göre ideal site açılış hızı maksimum 3 saniye olmalı.

Web sitenizdeki tüm içerikler, orijinal ve işe yarar olsun.

SEO uyumlu bir web siteniz varsa zaten kopya içerik kullanma şansınız yoktur çünkü SEO başlı başına kopya içeriğe karşıdır. Algoritmalar kopya içeriklerin ziyaretçilere ulaşmasını engeller. Her zaman özgün, yaratıcı ve eğlenceli olmaya çalışın. Fayda odağını kaybetmemeli ama çok da sıkıcı olmamalısınız. İçerikleriniz kullanıcılarınızın dikkatini çekebilmeli ve eyleme teşvik etmelidir.

Kullanacağınız dokümanları hazırlarken harcama yapmaktan kaçınmayın.

Kopya içerik kullanamayacağınıza göre birilerinin onları sizin için hazırlaması gerekiyor değil mi? İşte başarıya giden yoldaki en büyük kırılma tam olarak burası. Etkili ve eğlenceli içeriklere sahip olmak için video tasarımcılar, fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar ve metin yazarları gibi yaratıcı ekiplerle çalışmalısınız. Bu aşamada ciddi bütçe kısıtlamalarında bulunursanız ne yazık ki etkili içerikleriniz olmayacaktır. Yaratıcılığa ve özgünlüğe hak ettiği değeri vermek için elinizden gelen yapmalısınız, göreceksiniz yaptığınız her yatırım mutlaka dönecektir.

Tüm bu disiplinlere hakim, tecrübeli ve yetenekli bir web tasarım ajansı seçin.

Son olarak, “Web sitesi yaparken nelere dikkat edilmeli?” Sorusunun final cevabını verelim. SEO, Grafik Tasarım ve Marka Yönetimi konusunda deneyimli, dijital başarıları olan ve en önemlisi yukarıda sıraladığımız adımları uygulayabilecek alanında uzman isimlerin olduğu Web Tasarım Ajansı ile çalışmalısınız. Bu etkili ve başarılı bir siteye sahip olabilmeniz için en hızlı ve güvenli yoldur.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply