Skip to main content

Son güncelleme 3 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

WordPress site yedek alma nasıl yapılır ve hangi yöntemlerle yapılmalı? WordPress yedeklemesi hangi yöntemleri içerir? Bunun gibi soruları cevapladığımız bu yazıda, sıfırdan WP yedekleme hakkında her şeye ulaşmış olacaksınız. Eksiksiz ve başarılı WordPress çalışmaları için  sunucu yönetimi konusunda mutlaka bir ajans ile çalışmanızı öneririz.

WordPress Yedekleme nedir?

WP yedekleme kısaca, yaptığınız bütün işlemlerini kopyasını çıkartmak. Bu işlemi yapmanızın sebebi olası bir hatada veya sitenin silinmesi gibi durumlarda kayıp yaşamamanızdır. Yedek almayı, sitenizi sigortalamak gibi düşünebilirsiniz. Sitenizde, başından sonuna kadar harcamış olduğunuz emeği ve parayı kaybetmemek için mutlaka yedeğini almayı unutmayın.

&Quot;≪Yoastmark

WordPress Yedeklemesi Neleri İçerir?

Genel olarak bir WordPress yedek alma işlemi sitesi iki temel unsuru barındırır. Bunlar, website dosyaları ve MySQL veritabanıdır. Website dosyalarında, sitenin teması, yazılar, görseller ve eklentiler gibi, siteyi özelleştiren detaylar bulunur. MySQL veritabanı ise, WP admin panelindeki ayarlamalarınızı, yazılarınıza gelen yorumları ve blog yazılarınızı barındırır. Sonuç olarak bu dosyalar sitenizin kimliğini yaratır. Böylece, bir WP yedekleme sırasında her iki unsuru da yedeklemiş olursunuz.

Neden WordPress Sitemi Yedeklemeliyim?

Birçok sebepten ötürü, WordPress site yedek alma işlemi oldukça önemlidir. Her şeyden önce, olası bir site kaybı sırasında emeklerinizi kaybetmemek adına yedekleme yapmanız oldukça faydalıdır. Yalnız dikkat etmeniz gereken kısım, tam yedekleme yapmış olmanızdır. Eğer sadece MySQL verisinin yedeğini alırsanız, sitenizde uygulamış olduğunuz diğer çalışmaların yedeğini almamış olursunuz. Yani, sitenin temasını, görsel ve yazıları gibi çalışmaların kopyasını elde edemezsiniz. Öte yandan tam yedekleme yaparak, silinmiş sitenizi tekrar açmak zorunda kaldığınız zaman, tek seferde eski haline çevirebileceksiniz. Böylece kolay ve hızlı bir çalışma yaparak kaybınızı onarırsınız. 

Yöntem 1: WordPress’i Hosting Üzerinden Yedekleyin

Kullandığınız hosting şirketi üzerinden WP yedekleme yapabilirsiniz. Burada hosting şirketinin, sitenizin yedeğini her gün düzenli olarak alıyor olmasına dikkat edin. Öte yandan, alınan yedeğin her şey dahil olması da oldukça önemlidir. Yazılar, tema, yorumlar, eklentiler ve görseller gibi sitenin içerisinde barınan her şeyin yedeği alınmalı. Aksi takdirde, sitenizi yeniden kurarken zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Hosting üzerinden yedeklemenizi alabilmek için, kayıtlı olduğunuz hosting şirketinin sitesine giriş yapın ve sunucu ayarlarından sitenizin yedeğini yükleyin. Böylece oldukça basit bir işlem ile sitenizin tam yedeğini kolayca almış olursunuz.

Yöntem 2: WordPress’i Manuel Olarak Yedekleme

Manuel olarak WordPress yedek alma işlemi yapabilirsiniz. Eğer hosting şirketiniz üzerinden yedekleme yapmak istemezseniz, manuel olarak sitenizin yedeğini kolayca alabilirsiniz. Bunun için iki farklı uygulama var. cPanel veya SFTP kullanarak WordPress sitenizin tam yedeğini manuel olarak alabilirsiniz. Alacağınız yedek dosyasını da daha sonra tekrar sitenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Dilerseniz adım adım manuel WordPress yedeklemeyi nasıl gerçekleştireceğinizi inceleyelim.

Adım 1: WordPress Dosyalarınızı Manuel Olarak Yedekleyin

Yukarıda da belirttiğim gibi, WordPress yedek alma işlemini manuel yapmanız mümkün. Bunun için iki farklı uygulama kullanabilirsiniz. cPanel ve SFTP WP yedekleme için birebir. Gelin her ikisine de detaylıca bakalım.

CPanel ile yedekleme

WP yedekleme için cPanel kullanımı oldukça basit ve hızlıdır. Adım adım neler yapmanız gerektiğini sıralayalım:

 1. Web hosting sitesine gidin ve cPanel sekmesini bulun. Bu sekmeyi genelde giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ana sayfadan bulabilirsiniz.
 2. cPanel’e giriş yaptıktan sonra dosya yöneticisine gidin.
 3. Ardından, karşınıza birden çok seçenek çıkacak. Yedek ve Yedek Yükleme Sihirbazı, seçeneklerin arasında yer alır. Sadece yedek alarak, sitenizin kopyasını alıp başka bir yere yapıştırmanız gerekir. Ancak yedek yükleme sihirbazı ile kopyasını alacağınız dosyayı hemen indirebileceksiniz. 
 4. İndirmek istediğini WordPress dosyasını bulun ve işleme başlayın. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var, dosya yöneticisinde yedekleme dosyasını sıkıştırmadan indiremezsiniz.
 5. Dosyayı sıkıştırmak için sıkıştırma menüsünden veya sağ click yaparak çıkan menüden işaretleme yapmalısınız.
 6. ZIP, Tar, GZIP gibi seçeneklerle dosyanızı sıkıştırabilirsiniz.
 7. Son olarak seçtiğiniz sıkıştırılmış dosyayı indirin ve bilgisayarınızda güvenli olan bir dosyaya aktarın.

SFTP ile yedekleme

Sftp Ile Yedekleme

Sftp ile yedekleme

WordPress site yedek alma için bir diğer manuel çalışma SFTP yöntemidir. Bu durumda FileZilla veya Transmit gibi programları kullanmanızı öneririz. Bunun sebebi hem hızlı hem de kullanımı kolay olmasıdır. Bütün detaylarıyla SFTP ile yedeklemeyi nasıl alacağınıza bakalım:

 1. Bu işleme başlayabilmek için uygulamayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. 
 2. Ardından hosting hesabınızda bulunan SFTP kimlik bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 3. Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza sitenizde bulunan dosyaların listesi çıkacak. 
 4. Hepsini seçerek sağ click yapın ve indirme seçeneğine tıklayın.
 5. İndirdiğiniz dosyaların sıkıştırılmış bir dosya haline olduğundan emin olun.

Adım 2: WordPress Veritabanınızı Manuel Olarak Yedekleyin

Bir sonraki WordPress yedek alma sırası veritabanında. Burada yine kolayca yedek alabileceğiniz bir işlemden geçeceğiz. İlk olarak hosting şirketinizin sitesinde bulunan cPanel sekmesine gidin. Orada bulunan phpMyAdmin kısmına giriş yapın. Karşınıza çıkan panelden WordPress dizinine gidin ve orada bulunan wp-config.php dosyasına sağ tıklayın. Ardından “görünüm” seçeneğini seçerek karşınıza çıkan sekmede şu satırı bulun: define(‘DB_NAME’, ‘database_name’); Hemen sonra karşınıza çıkan ‘database_name’ şeklinde yazılı olan alana tıklayın. Karşınıza bir liste çıkacak. Listede bulunan bütün satırları işaretleyerek yukarıdaki export tuşuna tıklayın. Bu noktada, export formatını SQL şeklinde işaretlemeyi unutmayın. Böylece hızlıca sitenizin veritabanını yedeklemiş olursunuz.

Yöntem 3: WordPress’i Eklentilerle Otomatik Olarak Yedekleyin

Çeşitli eklentiler kullanarak, WP yedekleme işlemini kolayca yapmanız mümkün. Eğer manuel olarak uğraşmak istemezseniz, sitenize yükleyeceğiniz bazı eklentilerle bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelin, WordPress için en iyi yedekleme eklentilerini inceleyelim.

WPvivid Pro Yedekleme ve Taşıma

Baştan sona oldukça kapsamlı olan bu eklenti, WordPress site yedek alma için son derece verimlidir. Birçok seçeneğiyle size derinlemesine bir çalışma sunar. İlk başlayanlar için biraz karmaşık gibi görünse de aslında sitenizin yedeğini oldukça verimli bir şekilde almanıza yardımcı olur. Öte yandan alacağınız yedeği buluta kaydederek işinizi kolaylaştırır. Dropbox, Google Drive, Amazon S3, SFTP gibi seçeceğiniz alanlara dosyanızı kaydedebilir. İlk etapta denemeniz için size 14 gün geçerli olan ücretsiz bir deneme fırsatı sunar. Düzenli bir çalışma için 199$’dan başlayan fiyatlar ödemeniz gerekir.

Wpvivid Pro Yedekleme Ve TaşıMa

Wpvivid pro yedekleme ve taşıma

BackupBuddy Premium WordPress Eklentisi

Bir diğer WordPress yedek alma yardımcınız, BackupBuddy Premium eklentisidir. Bu eklenti sayesinde sitenizin ful yedeğinizi alabilirsiniz. Ayrıca sitenizi farklı bir sunucuya aktarılmasına yardımcı olur. Burada indirdiğiniz dosyaları dilediğiniz buluta kaydedebilirsiniz. Yılda 80$ ödeyerek üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca 297$ ödeyerek hayat boyu Altın pakete sahip olabilirsiniz. Bu paketle beraber profesyonel özelliklere sonsuz erişim hakkı kazanırsınız.

Backupbuddy Premium Wordpress Eklentisi

Backupbuddy premium wordpress eklentisi

Duplicator Ücretsiz WordPress Eklentisi

Milyonlarca kullanıcının severek kullandığı ücretsiz WP yedekleme eklentisi, Duplicator size en iyi hizmeti sunar. Sitenizin tam yedeğini alarak kolayca yeniden yüklemenizi sağlar. SQL formatında yedeği indirir. Öte yandan, ZIP arşivi ve PHP dosyası şeklinde yeniden sunucunuza yükleyebilirsiniz. Duplicator Pro’da, düzenli olarak yedekleme, buluta aktarma ve mail ile bilgilendirme gibi özelliklere sahip olabilirsiniz.

Duplicator ÜCretsiz Wordpress Eklentisi

Duplicator ücretsiz wordpress eklentisi

BackWPup Ücretsiz WordPress Eklentisi

Ücretsiz WordPress site yedek alma işleminde BackWPup, bir diğer başarılı eklentiler arasındadır. Bu eklenti sayesinde sitenin her şeyini kopyalayabilirsiniz. Pratik ve hızlı çalışan arayüzü sayesinde saniyeler içerisinde sitenizi yedekleyebilirsiniz. Öte yandan daha fazla özellik için ücretli sürümüne geçmeniz mümkün.

Backwpup ÜCretsiz Wordpress Eklentisi

Backwpup ücretsiz wordpress eklentisi

Artık tüm detaylarıyla eksiksiz bir WP yedekleme nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Geriye bir tek sunucu yönetimi konusunda güvenilir bir ajans ile çalışarak, işlerinizi hızlandırmak kalıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply