Skip to main content

İzleyiciler, YouTube’da ne zaman ilgilerini çeken bir video görse o içeriği oluşturan kişinin kanalını merak ediyorlar ve o kanalı ziyaret ediyorlar. Merak duygusu izleyicilerde baş gösterdiği zaman kanalın üzerine tıklayıp ziyaret ettiklerinde karşılarına ilk çıkan şey Youtube  kanal kapak resmi oluyor. Bir YouTube kanalı için YouTube kanal resmi, izleyicilere kanallarının ne anlatmaya çalıştığını anlatmanın en iyi yoludur.

Genelde YouTube kanalları burada hikayelerini anlatıyor. O yüzden kanalınızın kapak görselini hazırlamak sizin için önemlidir, çünkü birçok insan ilk başta kanalınızı ziyaret ettiğinde kapak görseli hoşlarına giderse ona hayran hayran bakmaya başlıyorlar. YouTube kanalınız için hazırladığınız kapak görseli izleyicilerin zihninde bir kalıcılık bırakmaya yarıyor ve insanlar bunu ne kadar hatırlarsa kanalınızı ziyaret etme olasılığı o kadar artıyor. Eğer ki öyleyse şu soruyu kendimize sormamız gerekiyor: nasıl göz alıcı bir kapak görseli hazırlayabilirim? İşte tüm bu konuları ve kafanıza takılabilecek bütün konuları biz bu yazımızda ele alacağız.

Youtube kanalınız için kapsamlı bir hizmet almak ve içeriklerinizi profesyonel bir ekiple oluşturmak için bir video ajansı ile çalışabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

YouTube Kanal Kapak Resmi Nedir ve Neden YouTube Kapak Görseline Önem Vermelisiniz?

YouTube kanal kapak resmi, kanalınızın en üst kısmında yer alan resimdir. Daha net kafanızda oturması için örnek vermek gerekirse Facebook kapak resmine benzer. Kanalınızın en üst kısmında yer aldığı için büyük önem taşır. Çünkü insanlar kanalınıza girer girmez ilk olarak bu resimle karşılaşırlar. İnsanların ilk izlenimleri çok önem taşıdığı için YouTube kanalınızın kapak resmine gereken önemi vermeniz gerekir. Başarılı bir şekilde planlanmış ve tasarlanmış kapak resmi, izleyicilerine YouTube kanalınızın neyle alakalı olduğunu ve kanalınızdan neler beklemeleri gerektiği hususu hakkında bilgi verir. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse Matti Haapoja’nın kapak resmi bize gereken bütün her şeyi veriyor.

 

Neden YouTube Kapak Görseline Önem Vermelisiniz?

Neden YouTube Kapak Görseline Önem Vermelisiniz?

Matti Haapoja’nın kanalının fotoğrafçılık, videografi ve seyahatle ilgili içerikler içerdiği kapak resminden belli oluyor. Kapak resmi üzerinde yer alan resim, üzerinde bulunan metin bize gerekli mesajı çok net bir şekilde veriyor. Bu yüzden siz de bir YouTube kanal kapak resmi yaparken vermek istediğiniz mesajı çok net bir şekilde verip vermediğinize dikkat etmelisiniz.

YouTube Kanalınızın Kapak Resmi İçin En Uygun Boyut

Google’a göre, YouTube kanalı kapak resmi için en uygun boyut 2560×1440 piksel. Fakat YouTube’un farklı cihazlar için bu boyut dışında farklı bir bölüm çıkardığını da hatırlatalım.

YouTube kanalı kapak resmi hakkındaki en ilginç durum, görünür kısmının cihazlara göre değişmesidir. YouTube kanal kapak resminiz masaüstünde, mobilde ve TV’de farklı bir şekilde gözükür. Normal şartlarda önerilen boyut 2560×1440 pikseldir ama tüm cihazlar üzerinde görünen bölüm ise merkezde bulunan 1540 x 427 piksellik alandır. Şunu da belirtelim: dosyanızı YouTube’a yüklerken maksimum dosya boyutunuz 4 MB olmalıdır. Çünkü daha yüksek olan boyutları YouTube kabul etmiyor.

 

YouTube Kanal Kapak Resmi İçin En Uygun Boyut

YouTube Kanal Kapak Resmi İçin En Uygun Boyut

YouTube Kanalı Kapak Resmi Nasıl Yüklenir?

YouTube kanalınıza kapak resminizi yüklemeniz sadece birkaç saniyenizi alır. İlk olarak YouTube kanalınıza kapak resminizi yüklemek için YouTube kanalınıza gidin. Ardından YouTube Studio Beta’ya tıklayın. Sonrasında ise Klasik İçerik Stüdyosu seçeneğine tıklayın. Ardından Klasik İçerik Stüdyosu’nun sol üst kısmında Kanalı Görüntüle seçeneğini göreceksiniz.

 

YouTube Kanalı Kapak Resmi Nasıl Yüklenir

YouTube Kanalı Kapak Resmi Nasıl Yüklenir

Kanalı Görüntüle seçeneğine tıkladıktan sonra Kanala Kapak Resmi Ekleme seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bunu yapabilmeniz için alt kısımda yer alan mavi bölüme tıklayın.

 

YouTube Kanalı Kapak Görseli Nasıl Yüklenir

YouTube Kanalı Kapak Görseli Nasıl Yüklenir

Mavi butona tıkladıktan sonra YouTube, size galerinizden eklemek istediğiniz görseli seçme imkanı tanıyacak. Görselinizi seçtikten sonra size görselinizin TV’de, mobilde ve masaüstünde nasıl durduğunu gösterecek.

 

YouTube Kanalı Kapak Fotoğrafı Nasıl Yüklenir

YouTube Kanalı Kapak Fotoğrafı Nasıl Yüklenir

Seçtiğiniz görüntünün ayarını buradan da yapıp işleminizi sona erdireceksiniz. Memnun olduğunuz zaman görüntüye kaydedip YouTube kanal kapak resminizin kaymağını yemeye başlayabilirsiniz.

Sonuç

YouTube kanalınızı markalaştırabilmek için YouTube kanal resmi gereklidir. Aynı zamanda YouTube kanal resmi, kanalınızın hem estetik hem belirgin hem de güvenilir görünmesini sağlar. İzleyicilerin sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerinin olumlu olması ve sizin gerçekten bu işe emek verdiğinizi düşünmelerini istiyorsanız bu detaylara dikkat etmek ve uygulamak zorundasınız. Son olarak şunu da hatırlatalım: eğer ki kanal resminizi değiştirmek istiyorsanız üst kısımda verdiğimiz bilgilere göre değişiklikleri yaparsınız siz kazanırsınız!

Ayrıca Youtube için üreteceğiniz videoları Video ajansı sayfamıza form bırakarak bizimle üretebilir profesyonel ekibimizden faydalanabilirsiniz!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply