Skip to main content

Youtube, Google’dan sonra en fazla arama gerçekleştirilen en büyük ikinci arama motoru. Siz de burada bulunmak istiyorsanız öncelikle bir YouTube kanalı açmalısınız. İş tabii ki Youtube kanalı açmakla bitmiyor. Kanalı açtıktan sonra hazırladığınız videoların üst sıralarda bulunması için kanalınızı SEO’ya uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Eğer ki bu çalışmanın işlevsel olmasını istiyorsanız mutlaka bir SEO Ajansı tarafından destek almalısınız. O halde artık YouTube kanalı nasıl açılır ve optimizasyon çalışmaları nasıl yapılır onu anlatmaya başlayalım.

  1. YouTube kanalı nasıl açılır sorusunun öncelikle ilk cevabı bir Google hesabınız olmalıdır. Yani bir Google hesabınız yoksa ilk olarak Google hesabı açarak işe başlayabilirsiniz.
  2. YouTube.com üzerinden Google hesabınıza giriş yapmalısınız.
  3. Sonrasında https://www.youtube.com/create_channel bu alana gitmeniz gerekiyor.

Şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

YouTube Kanalı Optimizasyonu

YouTube Kanalı Optimizasyonu

4. Kanal oluştura tıklayarak kanalınızı oluşturabilirsiniz.

YouTube Kanalı Optimizasyonu

1) Youtube Kanal Adı ve Channel Art

YouTube kanalınızın adı, channel art’ı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Channel art’da kullanacağınız görselin kalitesi yüksek olmalıdır. Bunların haricinde YouTube kanalınız için, bir kanal resmi yüklemelisiniz. Şimdi gelelim kanal adınızın önemine. YouTube’da adınızı ve soyadınızı kanal adı olarak kullanmak en basit yaklaşımdır. Eğer ki kanalınızın yüzü siz olacaksanız bu işe yarayabilir. Fakat adınızı, kanal adı olarak kullanmak her zaman uygun olmayabilir. Adınızı kullanmayacağınız kanal adı  seçmek için dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;

A) Kanal Adınız Anlattığınız İçerikleri Tamamlamalı

Sizi hiç tanımayan birisi kanalınızın ismini gördüğünde ne tarz içerikler hazırladığınızı anlamalı. Kanalınızın adını koyarken şunu düşünerek bir isim koymalısınız; kanalıma koyduğum isim kullanıcılara içeriklerimle ilgili bir ipucu veriyor mu? Bu sorunun cevabını verebiliyorsanız kanal adınız oluştururken ilk adımı gerçekleştirdiniz sayılır.

B) Youtube Kanal Adınız Eşsiz Olmalı

Kanal adınızın YouTube’da varolan diğer kanallardan sıyrılması önemlidir. Bu yüzden kanal adına karar vermeden önce YouTube’a düşündüğünüz kanal adını önce bir yazın. Düşündüğünüz isme benzer bir şey görüyorsanız yeni bir isim bulmaya başlamalısınız. Ayrıca düşündüğünüz kanal adını Google’da da taratmalısınız. Yine burada da amacınız potansiyel isminize benzeyen başka bir isim olup olmadığını kontrol etmek olmalı.

C) Yapışkan Olmalı

Youtube’da izlenme sayınızı artırmak için oluşturacağınız kanal adını insanlar kolaylıkla hatırlayabilmeli. Unutmayın kanal adınız ne kadar farklı olursa insanların zihninde o kadar hatırlanabilir olacaktır.

Channel Art Boyutlandırması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kanal resminiz her cihazda aynı şekilde görünmüyor. Yeni dünyada “mobil first” diye bir kavram çıktı. Artık insanlar genellikle mobil cihazları kullanıyorlar. Daha net bir ifadeyle söylemek gerekirse, sizin masaüstü üzerinde tasarladığınız görseller, mobil cihazlarda ya da tabletlerde kötü bir görünüm sağlayabiliyor. O yüzden size alt kısımda belirteceğim özelliklere mutlaka dikkat etmelisiniz;

– YouTube, tüm cihazlar üzerinde en iyi sonuçları elde etmek için 2560 X 1440 piksel görüntü yüklemenizi öneriyor.

– Yüklenecek resimler için minumum boyut 2048 X 1152 olmalıdır. Bundan daha küçük olanlarda sorun yaşarsınız.

– Afişinizde kullanacağınız logo veya metinler için güvenlik alanı  1546 X 423 piksel olmalıdır.

– Dosyanızın boyutu 4MB’den fazla olmamalıdır.

Son olarak, kanal adınızı ve channel art’ı tasarlarken mutlaka bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.

Kanalı Web Sitenizle Bağlantılı Hale Getirin

YouTube kanal ayarlarınıza tıklayıp hesap bilgilerine gitmelisiniz. Buradan YouTube kanalınızı web sitenizle ilişkilendirmelisiniz. Bu ilişkilendirmeyi gerçekleştirdiğiniz takdirde trafiğiniz artmaya başlayacak. Bunun yanında kurumsal olarak görünümüze katkı sağlamış olacaksınız.

Hakkında Bölümü

Hakkında bölümüne, kanalınızın YouTube sıralamasına katkı sağlaması için anahtar kelimelerinizin geçtiği bir içerik yazmalısınız. Bir diğer konu ise bu alanda içeriğin içerisinde web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza link vermeniz olacak. Bu sayede aboneleriniz markanızla kolaylıkla iletişime geçebilecek.

Bu alanda kullanıcılara bu kanalda ne anlatılacağı, kullanıcıların bu videolardan nasıl bir kazanç elde edeceği aktarılmalı. Örneğin bir bilişim avukatıysanız, şantaj üzerine hukuki içerikler üreteceğinizi, şantaja uğrayan insanların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatacağınızı hakkında kısmına yazmalısınız.

Kanalınızın Ana Sayfası

Kanalınızın ana sayfasında sizi en iyi anlatan videoyu öne çıkarıp kullanıcılara sunmalısınız. Kanalınıza uğrayan YouTube kullanıcıları direkt olarak bu video ile karşılacaklar. O yüzden bu alanda sizin için en etkili videoyu kullanmak etkileşiminizi artırabilir. Burada sizi tanımayan kullanıcılara, sizin hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için intro ya da tanıtım videosu kullanabilirsiniz. Hatta şöyle bir şey de yapabilirsiniz; playlistler ekleyerek yeni gelen ziyaretçilere başka bir içerik, abone olan kişilere farklı içerik göstermek gibi bir strateji de izleyebilirsiniz.

Youtube Kanal Optimizasyonunda Hedef Ülke Nasıl Belirlenir?

Hangi ülkede gerçekleştirilen aramalarda yükselmek istediğinizi belirtmelisiniz. Bu sayede aynı zamanda hedef kitlenizi de belirtmiş olacaksınız.

Web siteniz üzerinden ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden YouTube kanalınıza link vermelisiniz. İnsanları YouTube kanalınıza yönlendirmeniz, kanalınızdaki ziyaretçi sayısını artıracaktır. YouTube kanal linkinizi, Facebook kapak resminize, Twitter kapak resminize, yine Twitter’da tweet sabitlemeye ve Instagram’daki biyografi kısmınıza ekleyebilirsiniz.

Videolarınızın Görüntü Kalitesi

YouTube kanalınıza yüklediğiniz HD videolar, düşük kaliteli videolara göre daha yüksek sıralama elde edecektir. Kullanıcılar düşük kalitede olan videoları çok fazla tercih etmediği için, kanalınıza yüklediğiniz videoların görüntü kalitesi yüksek olmalıdır.

Thumbnail Optimizasyonu

YouTube kanalınıza yüklediğiniz her video için bir de küçük resim seçmeniz gerekiyor. Burada olabildiğince kaliteli ve dikkat çeken görseller ayarladıktan sonra videoyu yayına almalısınız. Unutmayın göze hitap eden görseller size daha çok görüntüleme olarak geri dönecek.

YouTube Yorum Ayarları

Hazırladığınız videolara yapılan yorumlar sizin için altın değerinde. Hem kullanıcılardan geri dönüş almak amacıyla hem de etkileşiminizin artmasından dolayı yorumlar sizin için çok büyük önem taşıyor. Fakat bazen size zarar veren, sizin itibarınızı zedeleyen yorumlarda gelebiliyor. Bu yüzden kanalınız üzerinden yorum ayarlarını yapmanız gerekiyor. YouTube’da yorum ayarlarını şu şekilde yapabilirsiniz;

– YouTube hesabınıza giriş yapın.

– Sağ üstte yer alan profil resminize tıklayıp, YouTube Studio Beta’ya tıklayın. Sonrasında Klasik İçerik Stüdyosuna gidin. Ardından Video Yöneticisine tıklayın.

– Sonrasında her videonun yanında yer alan Düzenle seçeneğine tıklayın.

– Videonun altında yer alan Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın.

– Burada Tüm yorumlara izin ver seçeneğini seçin. Sıralama ölçütünü ise En iyi yorumlar olarak işaretleyin.

– Son olarak sağ üst kısımda yer alan Değişiklikleri Kaydet seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi bitirebilirsiniz.

YouTube Kanalınızın Profil Resmi

YouTube kanalınızı oluştururken bilmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi de profil resminizin boyutunun nasıl olması ve mükemmel olması için neler yapmanız gerektiğidir.

YouTube profil resminiz için en ideal boyut 800 x 800 pikseldir. Buraya koyacağınız görsel YouTube’da sizi temsil edecek olan görseldir. Hazırladığınız profil resmi daire şeklinde görünecektir. Bu yüzden yuvarlak olan kısmın çapını 800 piksele ayarladığınızdan emin olmalısınız.

Artık YouTube kanalınızı açtığınızda ilk olarak neler yapmanız gerektiğinizi biliyorsunuz. Hadi artık durmayın, içerik üretmeye başlayın!

Youtube kanalını nasıl açılır sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladığımız göre artık sıra geldi video içerik üretmeye. Eğer ki video içerik üretmeye karar verdiyseniz Video Ajansı sayfamızdan hemen bir form doldurmanızı öneririz!

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply