Skip to main content

YouTube’da videonuzu çekip, montajınızı yaptıktan sonra videonuzu kanalınıza yükleme işlemini gerçekleştirirsiniz. Ama burada size bir kötü bir de iyi haberim var. Kötü haber, maalesef işiniz burada bitmedi. İyi haberse hazırladığınız içeriğin daha fazla kitleye ulaşması için yapmanız gereken şeyleri ben size anlatacağım. Hazırladığınız video içeriğin daha fazla ilgi görmesi ve daha çok kişiye ulaşması için yapmanız gereken bazı görsel çalışmalar bulunuyor. İşte biz bugün bunları konuşacağız. Bu konu ile ilgili destek almayı düşünüyorsanız mutlaka alanında uzman bir reklam ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Bugünkü yazımızda YouTube kanalı için önizleme görseli nasıl hazırlanır, YouTube’a yüklediğiniz videoların önizleme görselini hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz ve son olarak YouTube’a yüklediğiniz önizleme görselinin izlenme sayınıza etkisi nedir gibi konu başlıkları üzerinde duracağız. Hadi artık o zaman dikkat etmeniz gereken şeyleri anlatmaya başlayalım.

Konuya sizden başlayalım. YouTube’da gezinirken sadece önizleme resmi dikkatinizi çektiği için izlediğiniz videolar illa ki olmuştur. Belki de o önizleme resmini gördükten sonra kanal ilgi alanınıza giriyorsa ona abone bile olmuşsunuzdur. İşte videolarınıza koyduğunuz önizleme resimleri insanların dikkatini çekme konusunda büyük önem taşıyor. Unutmamalısınız ki YouTube’da gezen izleyicilerin aramalar üzerinde ya da önerilen videolar üzerinde gösterilen videoları izleyip izlememe kararı 1 saniye bile olmuyor. Sizin bu kısa sürede izleyicilerin dikkatini çekebileceğiniz önizleme görselleri tasarlamanız gerekiyor. İşte bu yüzden hazırladığınız kapak resimleri de video içeriğiniz kadar önem taşımaya başladı. Neden böyle söylüyorum? Sebebi tam olarak şöyle; mükemmel bir video içerik hazırladınız ama kimse bilmiyor ve kimse görmüyor, bunun bir anlamı var mı? O yüzden hazırladığınız video içeriğe insanların tıklayıp izlemeleri için onların ilgisini çekecek bir önizleme resmi hazırlamanız gerekiyor. Videonuzun önizleme görselini tasarlarken, görselin ilgi çekici olmasına, renk kombinasyonun uyumlu olmasına ve tasarım olarak göze çarpan bir tasarım olmasına önem vermeniz gerekiyor.

Hazırlayacağınız Youtube Önizleme Görselinin Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Yapılan araştırmalar sonrasında şu fark edildi; insan gözüne en estetik gelen görsel boyut 16:9 oranını veren boyutlardır. Hatta evlerimizde bulunan televizyonların boyutları da buna göre tasarlanıyor. YouTube’da aynı şekilde bu oranı destekliyor. İşte bu yüzden hazırladığınız video içeriklerin boyutları da, kapak görselleri de 16:9 oranına uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Hazırlamış olduğunuz YouTube kapak görselleriniz en az 640×360 piksel boyutunda olması gerekiyor. Ama yok ben HD olmasını istiyorum derseniz YouTube kapak görseli boyutunuz 1280×720 piksel boyutunda olması gerekiyor. Şunu hatırlatmak fayda var: farklı boyutlarda hazırlayacağınız kapak görselleri ilgili alana tam olarak oturmayacağı için kötü gözükecektir. Bu da izleyici sayınızın azalmasına neden olacaktır.

Video İçeriğinizle İlgili Youtube Önizleme Görseli Hazırlamalısınız

Hazırlamış olduğunuz önizleme görseli, video içeriğinizle mutlaka bağlantılı olmalıdır. Hazırladığınız video kapak resmi, videonuzla alakalı olmayan ama etkileyici bir kapak resmi olsa da izleyiciler videoya tıkladığında aradığını bulamayıp videonuzdan koşarak uzaklaşacaklardır. Kapak resmi ile dikkatini çektiğiniz izleyicileri, videonuzda tutamıyorsanız bunun size bir katkısı olmayacaktır. Önizleme görseli ile dikkatini çektiğiniz izleyicileri videonuzda tuttuğunuz takdirde kanal gelişiminizi siz de fark edeceksiniz. O yüzden izleyicilere clickbait yapmaktansa videonuzun içeriğiyle ilgili dikkat çekici kapak resmi sunmanız, kanalınız için daha yararlı olacaktır.

Tasarım Kurallarına Uymalısınız

Youtube Videolarında Önizleme Görseli Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Video kapak resminizi hazırlarken 1280×720 piksellik bölümü 9 parçaya böldüğünüzü düşünün. İnsan gözü bir görseli sol üst kısımdan, sağ alt kısıma doğru taramaya başlar. Bu yüzden yerleştireceğiniz görselleri sol tarafa, yazacağınız metinleri ise sağ tarafa koymak sizin için etkili olacaktır.

YouTube Önizleme Görseli Neden Önemli?

İnsanlar hep şunu söylerler: bir kitabı kapağına göre yargılamayın. Ama tezata bakın ki birçok insan kitapları kapağına göre yargılar. İşte YouTube önizleme görselleri de bu şekildedir. YouTube önizleme görselleriniz izlenme sayınızı artırabileceği gibi düşüredebilir.

Siz YouTube bir video yüklediğiniz zaman YouTube yüklediğiniz video içerisinden üç farklı görsel seçer. Eğer siz özel bir görsel tasarlayıp yüklemezseniz YouTube kendi bir tanesi seçip yayınlar. Bizden size tavsiye YouTube önizleme görselinizi YouTube’un eline bırakmayın, videonuza özel bir önizleme görseli tasarlayın.

Videonuza Önİzleme Görseli Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Hazırlamış olduğunuz videonuza sadece birkaç saniye içinde önizleme görseli ekleyebilirsiniz. Şimdi neler yapmanız gerektiğini tarif edelim o zaman.

1- YouTube hesabınıza giriş yapın.

2- Sağ üst kısımda yer alan profil hesabınızın üzerine tıklayın ve YouTube Studio Beta’yı seçin.

3- Sol kısımda yer alan seçeneklerden Videolar seçeneğine seçin.

4- Önizleme görselini ekleyeceğiniz videoyu seçin.

5- Karşınıza küçük resim yazısı gelecek, oradan özel küçük resim seçeneğini seçin ve yükleyeceğiniz görseli işaretleyin.

6- Son olarak sayfanın sağ üst kısmında bulunan Değişiklikleri Kaydet seçeneğine tıklayın.

7- İşlemleriniz bitti! Artık videolarınıza etkileyici bir önizleme görseli yüklemek için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Durmayın, başlayın!

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply