Skip to main content

Bu yazımızda, Google ilk sayfada çıkmak için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için derledik. Kullanıcıyı ön planda tutan, hem SEO hem de tasarım açısından zengin siteleri nasıl kuracağınızı anlattık. Özellikle Google’da ilk sıralarda yer almak için mutlaka başarılı bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

1) Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

Site oluştururken sorduğumuz sorulardan biri, Google’da nasıl yükselirim sorusu olur. Aslında her şey kullanıcıyı ön planda tutmakta bitiyor. Google’da ilk sayfada yer almak için başarılı tasarımlar ve SEO çalışmaları uygulanmalıdır. Ayrıca web siteniz bununla birlikte, tasarım açısından kullanıcı dostu, rahat ve ziyaretçiye aradığını sunabilen bir yapıya sahip olmalı. Gelen kullanıcı ilk izleniminde siteye ısınmalı ve kullanmakta zorlanmamalı, aksi takdirde siteden uzaklaşabilir ve bu sizin isteyeceğiniz son şey olacaktır. Tasarım aşamasında merkeze daima kullanıcıyı yerleştirin. Onların isteklerini ve beklentilerini ön planda tutun. Öte yandan, EO açısından da başarılı bir site, ilk sayfada çıkmak için başka bir etkendir. Google’ın iyi bir siteden beklediği her şeyi ona sunmalıyız. Kısaca, Google’da nasıl yükselirim sorusunun cevabı bu şekildedir.

Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

2) Anahtar Kelime Analizi Yapın!

Google’da ilk sayfada yer almak için doğru anahtar kelimeleri seçmek önemlidir. Kullanıcıların sizi kolayca bulması, anahtar kelimelerin doğruluğuyla alakalıdır. Bunun için anahtar kelime analizi yapmalısınız. Yoğunlaşacağınız kelimeler, sitenizin içeriğiyle alakalı olmalı. Özellikle long tail anahtar kelimelerine odaklanmanızda fayda var. Yalnız, dikkat etmeniz gereken nokta gereksiz ve alakasız kelimelerden uzak durmak olmalı. Google ilk sayfada çıkmak için anahtar kelime analizini Google’ın arama çubuğunda yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, alakalı kelime gruplarından yola çıkabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar Kelime Analizi Yapın

3) İçerik Oluşturun

Özellikle Google’da nasıl yükselirim sorusunu soranların dikkat etmesi gereken bazı maddeler var. Bunlardan bir tanesi de Google’ın bir içerikten beklediği performanstır. Ayrıca SEO açısından başarılı bir içerik üretirseniz, Google sizi üst sıralara çıkartır ve kalite puanınızı artırır. Yukarıda da dediğimiz gibi, hazırladığınız her şey kullanıcı odaklı olmalı. Dilerseniz şimdi Google’da ilk sayfada yer almak için ihtiyacınız olan koşullara bakalım.

  • Öncelikle, içerikle alakalı anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bu kısım içeriğin başlangıç noktasıdır, çünkü anahtar kelimeler kullanıcılara yol gösterecek ve içeriğinize ulaşmalarını sağlayacaktır. Fakat kullanacağınız anahtar kelimeleriyle içeriği boğmamalısınız ve orantılı bir şekilde kullanmalısınız. 
  • Bir diğer önemli madde, özgün içerik oluşturmaktır. Google, kopyalanmış içerikleri onaylamıyor ve tespit ettiğinde sıralamanızı düşürür. Öte yandan, özgün bir içerik oluştururken uzunca yazmaktan çekinmeyin çünkü kısa metinler daha az dönüşüm sağlar.
  • Tasarım kısmı da SEO açısından önemlidir. Öncelikle, yazılarınızı destekleyecek görsel ve videolar kullanın ve bunları optimize edin. İçerik ve sayfa tasarımı karmaşık ve anlaşılmaz olmamalı, tam tersi kullanıcı dostu ve pratik olmalı.
  • İçeriğinize, başlık ve meta açıklamalarını girmeyi unutmayın. Bunlar, içeriğinizin bel kemiğini oluşturur.
  • Site içi link vermek, Google’da ilk sayfada yer almak için önemlidir. Örneğin, yazdığınız blog içeriğinin içerisinde, başka bir içeriğe yönlendiren doğru iç linklemeler yapmalısınız.

İlgili Makale: İçerik Stratejisi ve SEO Stratejisi: Detaylı Rehber

4) Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Google’da ilk sayfada yer almak için site içi SEO çalışması bir zorunluluktur diyebiliriz. Site içi SEO çalışması kısaca, sitenin arama motoruna uyumlu olması ve her sayfasının optimize edilmesi gibi konuları kapsar. Başarılı bir site içi SEO çalışmanız yoksa siteniz bitmiş sayılmaz. Google sitenizi ilk sayfada çıkarmak için bunları kullanıcıdan bekler. O zaman hemen maddeler halinde kısa kısa site içi SEO nasıl yapılır onu açıklayalım:

  • İşe, SEO uyumlu URL yapılarıyla başlayabilirsiniz. URL’niz alakasız kelimeler içermemeli ve kısa olmalı. Aynı zamanda Türkçe ve büyük karakterlere dikkat etmelisiniz. 
  • İçerikte kullanacağınız meta başlık ve açıklamalar SEO uyumlu olmalı. Alakasız anahtar kelimeler içermemeli.
  • Sitenizin açılış hızı yüksek olmalı. Yavaş açılan siteler ziyaretçi kaybeder ve sıralamada geriler.
  • Sitenizi tasarlarken mutlaka breadcrumbs kullanmalısınız. Bunlar site mimarisini düzenli gösterir ve kullanıcının istediği yere kolay ulaşmasını sağlar.

5) Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

Google ilk sayfada çıkmak için, doğru şekilde optimize edilmiş içerikler ister. Bildiğiniz üzere, temiz içeriklere sahip siteler üst sıralara yükselir. Bunun için her şeyiyle tam bir SEO çalışması yapmalısınız. İçeriğinizi özgün ve siteyle anlamlı olacak şekilde oluşturmalısınız. Bununla beraber anahtar kelimelerinizi doğru seçmeli ve orantılı bir şekilde kullanmalısınız. Ayrıca bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle olumsuz kelimelerden uzak durmak olmalıdır. Web sitenize gelen ziyaretçiye aradığı şeyi direkt olarak sunmalı, kafasını karıştıracak tasarımlardan kaçınmalısınız. SEO açısından kusursuz olabilmek için sitenin mimarisini de akıllıca tasarlamalısınız. Bir başka dikkat etmeniz gereken kısım ise web sitenizde bağlantısız sayfaların olmamasıdır. Bütün bunları oluşturduğunuzda, Google’da ilk sayfada yer almak için ihtiyacınız olan çoğu şeyi başarmış olacaksınız.

Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

6) Rakiplerinizi Belirleyin ve Analiz Edin

Rakiplerinizi tanımak, Google’da ilk sayfada çıkmak için önemlidir. Rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeleri bulun ve kendinizinkiyle kıyaslayın. Ayrıca hangi kaynaklardan sitelerine trafik çektiklerini ve site içi SEO çalışmalarının ne kadar güçlü olduğunu tespit edin. Bu çalışmaları gerçekleştirebilmeniz  için size yardımcı olacak çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bunlar şu şekilde; Similarweb, Moz ve Searchmetrics. Bu uygulamalar aracılığıyla rakip sitelerin SEO analizini yapabilir ve kendi sitenizi geliştirebilirsiniz.

7) İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

Google’da ilk sayfada yer almak için sizinle yarışan yüzlerce site var. Bunların arasından sıyrılabilmek için rekabet oranlarını takip etmeniz gerekir. Anahtar kelimelerdeki rekabeti Mozbar adlı eklentiyle ölçebilirsiniz. Ayrıca trend olan aramaları Google üzerinden inceleyebilirsiniz. Hepsini ölçmek için ise Semrush, Ahrefs gibi araçları önerebiliriz. Bu tarz uygulamalar size rakip sitelerin SEO performansını detaylı bir şekilde gösterir. Böylece sizde kendi sitenizi rekabete uygun bir şekilde önce çıkarabilirsiniz.

8) Kullanıcı Deneyimini Sakın Atlamayın

Google’da nasıl yükselirim sorusuna cevap olarak kullanıcı deneyimini katarak işi büyütebilirsiniz. Bunun için düzenli olarak analiz yapın. Hangi kelimelerin web sitenize trafik çektiğini sitenizde deneyimleyerek kontrol edin. Ayrıca sitenize günde kaç kişinin ziyaret ettiğini ve ortalama oturum sürelerini hesaplayın. Ek olarak, ideal kullanıcı dostu tasarımı bulmak için A/B testler yapın. Bu şekilde kullanıcınız için en doğru olan yolu bulabilirsiniz.

9) Güncel SEO Kaynaklarını Takip Edin

Güncel kalmak, Google ilk sayfada çıkmak için bir basamaktır. Daima yeniliklerden haberdar olun. Yeni teknolojileri ve olayları takip edin. Güncel içeriğe sahip bir site her zaman daha fazla dönüşüm toplar. Bu da Google sıralamasında son derece önemlidir. İşte güncel haberleri alabileceğiniz bazı siteler:

SearchEngineLand: Son dakika SEO gelişmelerini buradan takip edebilirsiniz.

Ahrefs Blog: SEO açısından kapsamlı bir blogtur.

LRT Blog: Özellikle site dışı SEO açısından çalışmaları detaylı bir şekilde anlatan bir blogtur.

Google Webmaster Blog: Google’ın resmi duyurularını yaptığı sitedir.

Artık, Google ilk sayfada çıkmak için ihtiyacınız olan bütün bilgilere sahipsiniz. İlk sıralara çıkmanın önemini ve detaylarını bugün sizler için derledik. Şimdi ise, başarı garantili sırlamalar elde etmek için profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın!

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply