Skip to main content

Sosyal medya yönetimi nedir nasıl yapılır? Profesyonel sosyal medya yönetmek için neler yapmak gerekir? Bu yazımızda sosyal medya yönetiminde profesyonelleşmek isteyenler için mutfaktan bilgiler veriyoruz. Profesyonel sosyal medya yönetimi için önemli kriterleri aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca kurumsal sosyal medya yönetimi ile ilgili profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa reklam ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl yapılır? Bir markanın sosyal medyasını yönetmek istiyorsanız öncelikle sosyal medya yönetiminin ne olduğunu doğru anlamanız gerekiyor. Elbette büyük bir çoğunluğumuz zaten sosyal medya kullanıcısı ve bu platformlar hakkında bilgi sahibiyiz. Ancak bilmenizi istediğimiz ilk kriter, bir markanın sosyal medyasını yönetmek ile sosyal medya kullanıcı olmak arasında ciddi farklar olduğu. İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak, sosyal medya platformlarını aktif ve etkili kullanmak başarılı bir sosyal medya yönetmek için yeterli değildir. Sosyal medya yönetimi, kitleleri analiz eden ve belli pazarlama stratejilerini uygulayan hatta markanın itibarını oluşturan profesyonel bilgi ve tecrübe gerektiren uzmanlık alanıdır. Bu sebeple sosyal medya da tüm süreçlerin alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile yönetilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Brief Çözümleme

Bir marka ilgili tüm dijital çalışmalarda yapmanız gereken en önemli şey doğru brief çözümlemektir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusuna cevap olarak ilk başlığı brieften yana kullanmamızın bir önemli sebebi var. Doğru brief çözümlemek, izleyeceğiniz yol haritasını yaratmak anlamına gelir. Markanın hedef kitlesi, güçlü – zayıf yanları, geliştirilebilir tarafları,marka dili, hedefleri, amaçları ve daha birçok kritik bilgiyi doğru brief ile bulabilirsiniz. Markanızın etkili bir briefi zaten size iletilmiş ise yapmanız gereken birkaç panel ve araştırma yardımı ile detaylandırmak olacaktır. Ancak tüm sorularınıza cevap verebilecek bir briefiniz yoksa, kendi briefinizi kendiniz yaratmalısınız. Bu hem markaya dair her şeyi hızlıca gözden geçirmenizi sağlayacak hem de kontrollü bir planlama yapmanızı kolaylaştıracaktır. İşe markanın hedefleri ve mevcut durumunu analiz ederek başlayabilirsiniz. Hedef kitle çalışmalarına geçtiğinizde hangi hedef kitle potansiyeli ile markanın hedeflerine ulaşabileceğini göz önünde bulundurun. Tüm süreçleri barındıran briefe sahip olmaya çalışın. Pazarlama hedefleri, satış stratejileri, ürün yönetimi ve bütçe gibi konulara hakim olduğunuzdan emin olun.

Marka ve Rakip Analizi

Brief sürecini tamamladıktan sonra, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunun ikinci önemli cevabına geçebilirsiniz. Analiz edin! Markayı, markanın rakiplerini yakın merceğe alıp durum tespitleri yapın. Rakiplerinin kimler olduğunu, hangi strateji ile yönetim yaptıklarını, kendilerini nasıl konumlandırdıklarını gözlemleyin. İş birliği yaptıkları markaları, içerik planlamalarını, takipçileri ile iletişimlerini ve tasarımlarını analiz edin. Hangi mecraları kullandıklarını, ne sıklıkla paylaşım yaptıklarını, hangi özelliklerini ön plana çıkardıklarını keşfedin. İkinci adımınız, rakip analizlerinizden elde ettiğiniz verileri markanız için uygulanabilir hale getirmek olsun. Eksik taraflarınızı ve güçlü taraflarınızı belirleyip sosyal medya yönetimlerinde doğru şekilde kullanın. Rakip analizleri bir kez yapılınca tamamlanan süreçler değildir. Bir rutin belirleyip sürekli güncel araştırmalar yapın. Sektörünüz ne olursa olsun rakiplerinizi her zaman yakından takip edin. Analiz sonuçlarınıza göre gerçekleştireceğiniz operasyonlarda asla ama asla taklitçi durumuna düşmeyin. Özelleştirin, markanızı benzersiz yapmak için rakiplerinizden esinlenerek özgün içerikler yaratın.

Dijital Strateji Planı Hazırlama

Sosyal medya yönetimi nedir nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri de dijital strateji planı hazırlamaktır. Yönettiğiniz mecra ne olursa olsun mutlaka her zaman bir dijital strateji planınız olsun. Brief çözümlemeleriniz ve rakip analizlerinizle bu sürecin bir kısmını zaten tamamladınız. Şimdi bu bilgileri etkili yöntemler keşfederek plana dökmekte. Rutin oluşturmaya ve dinamik bir yapı kurmaya dikkat edin. Planlarınız içerisine kampanya içeriklerini, günlük haftalık ve aylık operasyonları, öne çıkan özellikleri ve marka bilinirliği için tanıtım içeriklerini dahil edin. Hem algoritmaların hem de  hedef kitlenizin talepleri olduğunu unutmayın. Her zaman beklentileri karşılayan ve sorulara cevap veren planlamalar yapın. İçerik yönetimi, bütçe çalışmaları ve paylaşım saati gibi değerlerinizi bu planlamada bir araya getirin. Hazırladığınız planda stratejinizi geliştirmeye ve değiştirmeye olanak tanıyın. Belirli yeniliklerle sayfanızı canlandırın. Hedeflerinizi plana döktükten sonra ne kadarını gerçekleştirip ne kadarında geride kaldığınızı tespit edin. Tekrar analiz aşamasına dönerek yeniden araştırmalar yapıp gerekirse stratejik planlarınızı değiştirin.

İçerik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Takipçileriniz için en önemli değişken içeriklerinizdir. Eğer yeteri kadar ilgilerini çekmeyi başarırsanız sadık bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. İçeriklerinizi yönetmeden önce hedef kitlenizi gerçekten tanımladığınıza emin olun. İçerik planlamalarınıza mutlaka video paylaşımları dahil edin, markanız için video içerikleri üretin. Markanızın tarzına uygun renk tonları kullanarak reklam çalışmaları yapın. İçeriklerinizi sadece satış üzerine kurgulamamanız gerektiğinizi unutmayın; ilham verin, eğlendirin ve dikkat çekin. İçeriklerinizi çeşitlendirin, artık kimse sadece ürün görmek istemiyor. Dahası, sadece ürün odaklı paylaşımlar hazırlarsanız takipçileriniz sizden vazgeçecektir. Sektörünüzle ilgili mini bilgiler, “nasıl yapılır?”, “nedir?” İçerikleri, soru cevap gönderileri, mini oyunlar, çekilişler ile planlarınıza renk katın. Markanızın etkiletişim ve erişim değerleri için yaratıcı olmaya özen gösterin.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Görsel, Metin ve Tasarım

Görsel, Metin ve Tasarımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tasarım ve metin çalışmalarının markalaşma için çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Marka ruhuna uygun tasarım ve metinler kullanmaya gayret edin. Bir tarzınız olsun, markanızın ruhunu yansıtmaya ve özgün olmaya çalışın. Metinler yazım dili olarak güçlü olmalıdır. Paylaşımlarınızda kullanacağınız metinler üzerinde önceden çalışın. Vermek istediğiniz mesajı kısa ama vurgulu şekilde vermeye çalışın. Odak noktası belirleyip, metinde neleri ön plana çıkaracağınızı tespit edin. Açıklamalarınız paylaşımlarınızla doğru orantılı olmalı. Sosyal medya platformlarında, her içeriğin bilgi verdiğini ve tanıtım yaptığını hatırlayın. Ancak bunu “dengeli ve etkili şekilde yapmalısınız, klasik reklam cümleleri artık çok antipatik geliyor. Samimi ve tutarlı davranarak “reklam yapmadan reklam yapmak” deyimini uygulayın. Tasarımlarda kullandığınız tarzın hedef kitleniz ile uyumlu olup olmadığını anlamaya çalışın. Bunun için testler, denemeler yapabilirsiniz. Size özel tasarlanmış tasarımlar, doğru ışık ve etkili kadrajlarla çekilmiş görseller, üzerinde düşünülmüş kısa ve güçlü metinler kurumsal sosyal medya yönetimi için oldukça önemli.

Sosyal Medyada Reklam Yönetimi Nasıl Planlamalıdır?

İçerik planlamalarınızın ardından paylaşımlarınızı takip edin ve belirli bir bölümünü reklam için kullanın. Öne çıkarma yapacağınız gönderileri belirleyin ve düzenli olarak bazı içeriklerde öne çıkarmalar yapın. Daha çok etkiletişim almak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir sistem içerisinde reklam planlamaları yapın. Bunun için markanın neye ihtiyacı olduğunu bulmalı ve o doğrultuda reklamlarınızı yönetmelisiniz. Trafik, etkiletişim, satış veya yeniden pazarlama. Analizlerinizi ve hedeflerinizi bir araya getirerek düzenli olarak reklam planlamaları yapın. Reklamlarınız için en etkili tasarım ve metinlerinizi kullanmayı unutmayın 🙂

Sayfa Moderasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Sayfa moderasyonu için önceden hazırladığınız plan ve analizlere bağlı kalın. Takipçileriniz ile yapacağınız görüşmeler, paylaşım ayarları ve sıklığı, sayfanın düzeni ve reklam yönetimi, doğru bir sayfa moderasyonu için önemli. Yönettiğiniz sayfanın hedef kitlesine göre yönetim şeklinizi değiştirin. İnsanlarla iletişimde kalmaya, her mesaj ve yorum mutlaka cevap vermeye ve paylaşım süreçlerine bağlı kalmaya çalışın. Sayfa moderasyonu için önemli olan istikrar ve rutindir. Sahip olduğunuz ritmi koruyun.

Sosyal Medya Raporu Neden Hazırlanmalıdır?

Sosyal medya raporları yaptığınız planlamalar ve operasyonların etkisini gösteren önemli metrikler içerir. Paylaşımlarınızın amacına ulaşıp ulaşmadığını, takipçilerinizin en sevdiği içeriğin ne olduğu, hangi özelliklerin büyük etkiletişim yarattığını anlamanızı sağlar. Hesabınızın genel verilerine bakarak yeni planlamalar yapabilirsiniz. Sosyal medya raporları sayfanın etkiletişim ve trafiğini yükseltmek için size önemli tüyolar veriyor. Yeni stratejiler geliştirmek için bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply