Skip to main content

Son güncelleme 1 yıl önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Tiktok reklam modelleri her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Hem markaların hem de kullanıcıların ilgileri giderek büyürken üzerinde düşünülmesi gereken yeni bir konu da gündemimize giriyor: Tiktok pazarlama. Bu yazımızda Tiktok reklam modelleri ve Tiktok reklam verme ile ilgili detayları paylaşacağız. Tiktok sizin için yabancı bir mecra ise, nasıl reklam vereceğinizi bilmiyorsanız mutlaka alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneriyoruz.

Pazarlamacılar TikTok’a Neden Dikkat Etmeli?

Tiktok sponsorlu reklam verme alanında henüz yeni yeni markaların radarına giriyor olsa da aslında hitap ettiği kitle de günden güne gelişiyor. Başlangıçta daha teenage bir kitleye hitap eden genellikle Z kuşağının hakim olduğu bir hedef kitleden yararlanılırken artık 45 yaşına kadar olan kesimin aktif kullandığı bir alana dönüşmeye başladı. Zaten hedef kitlesi Z kuşağı olan ve gençlere hitap eden markalara Tiktok reklam verme öneriyor ve reklam çalışmalarımızın bir parçası haline getiriyorduk. Ancak yaş kitlesinin ileriye doğru ivmelenmesi, hedef kitlesi yetişkinler olan markaların da Tiktok reklam modelleri konusunda kendisini geliştirmesine zorluyor. Değişime ayak uydurmak, dijital trendleri zamanında yakalamak her marka için potansiyel dönüşüm anlamına geliyor. Bu sebeple pazarlamacıları Tiktok konusunda uyardığımızı söyleyebiliriz. Bir trend alarmı olarak da bu konuyu yorumlayabilirsiniz. Tiktok artık sosyal medya mecralarında yerini sabitledi üstelik de her geçen gün etkisini artırmaya devam ediyor.

Tiktok Reklam Modelleri

Tiktok reklam modelleri

TikTok’ta Reklam Seçenekleri

Tiktok reklam verme için ihtiyacımız olan tek şey Tiktok Ads hesabı. Hesap açılışını yaptıktan sonra mutlaka reklam modelleri arasında pazarlama hedeflerinize en uygun olanları belirlemelisiniz. Burada sektörel dinamikler ve dönem trendleri son derece kritiktir. En doğru seçimi yapmak için profesyonel ekibi olan bir Reklam Ajansı ile çalışmayı da düşünebilirsiniz. İşte Tiktok Ads için geçerli 4 reklam modeli:

Yayın İçi Videolar (In-Feed Video): Tiktok kullanan kişilerin “For You” sayfasında gezinirken görebilecekleri reklam modelidir.

Marka Devralma (Brand Takeover): Kullanıcıların uygulama açılışından hemen sonra video izlemeden önce gördükleri reklamlardır.

Hastag Reklamları: Kullanıcıların “Keşif” sayfasında görecekleri reklamlardır.

Markalı AR İçeriği: Markanıza özel geliştirilmiş bir etiket ile dans, şarkı, etkinlik gibi faaliyetlerin videosu çekilerek yayımlanan reklamlardır.

Influencer Reklamları: Tıpkı diğer sosyal medya mecralarındaki gibi hedef kitlenize yakın olan tanınmış kişileri kullanarak reklam yapacağınız modeldir.

Tiktok Algoritması İçeriği Nasıl Değerlendiriyor Ve Sunuyor?

Tiktok algoritması i̇çeriği nasıl değerlendiriyor ve sunuyor?

TikTok Algoritması İçeriği Nasıl Değerlendiriyor ve Sunuyor?

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan Tiktok, algoritmasını da geliştiriyor. Tiktok sponsorlu reklam verme çalışmaları yaparken bu algoritmayı yakından tanımak elinizi güçlendirecektir. Tiktok reklam verme modelleri içerisinde pazarlama hedefleriniz için en uygun olanları seçerken algoritmanın nasıl çalıştığını göz önünde bulundurmalısınız. TikTok kullanıcılarının ekranlarında gördükleri videoları seçen algoritmanın 3 farklı metodu var:

Kullanıcı Etkileşimleri: Kullanıcının beğendiği ya da takip ettiği video serilerini süzüyor. Ona benzeyen hesapları ve o hesapları takip eden hedef kitleyi ezberleyerek hedef kitle avatarları oluşturuyor. İzleme ve beğenme dışında yorum, mesaj gibi etkileşimleri de analiz ederek doğru kişiye doğru video önermesi yapmayı başarıyor.

Video Bilgileri: Tiktok sponsorlu reklam verme için kullandığı hedef kitleleri videoların alt bilgilerinden de gruplayabiliyor. Metinde yazanlar, içerikteki sesler, şarkılar ve etiketler algoritmanın tanımlama yapmasını kolaylaştırıyor.

Cihaz ve Hesap Ayarları: Tiktok algoritmasının nasıl çalıştığını açıklarken cihaz ve hesap ayarlarını belirtmeyi de ihmal etmedi. Tiktok için cihazların dil ve ülke tercihi hedef kitle yaratmak için önemli etkenlerden. Ancak en güçlü iki algoritma süzgecinin kullanıcı etkileşimi ve video bilgileri olduğunu da belirtiyor.

TikTok’ta İçerik Keşfi ve Performansı

Tiktok reklam modelleri konusunda çalışmalar yapacaksanız içerik keşfi konusunda algoritmanın nasıl çalıştığını, performansının ne olduğunu yaklaşık olarak öngörmek durumundasınız. Keşif ile reklam veya kreatif çalışmalarınızın görüntülenmesini istiyorsanız etiketlemeleri, video açıklamalarını, etkileşim yaratacak etkinlikleri bir araya getirmelisiniz. Keşif üzerinden etkileşime girmek için yaratıcı ve hedef kitleye uygun çalışmalar üretmelisiniz. İzlenme ve beğeni aldığınız zaman benzer hedef kitle oluşumu gerçekleşecek ve iyi bir performansla içerik keşfi yapacak kullanıcılar da artacaktır. Bunun Tiktok reklam verme üzerindeki etkisi viral reklamla güçlendirilirse harika bir reklam çalışması yapmış olursunuz.

Trafiği Artıran TikTok İçeriği Oluşturma

Trafiğinizi artıracak bir Tiktok içeriği oluşturmak için rakiplerinizi ve hedef kitlenizi iyi analiz edin. Etkili bir reklam videosu yarattıktan sonra mutlaka pazarlama faaliyetlerinizle ve hedef kitlenizle örtüşen influencer desteği alın. Başarılı kurgulanmış bir reklam modelinin kolaylıkla yayıldığını göreceksiniz. Trafik yaratmak için farklı olmaya, sorular ve etiketlerle etkileşim yaratmaya ama en önemlisi davetkar olmaya özen gösterin. Viral bir reklam kurgusu gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey başarılı içerik ve marka etiketleri.

Trafiği Artıran Tiktok İçeriği Oluşturma

Trafiği artıran tiktok i̇çeriği oluşturma

TikTok’ta Başarılı İşletme Hesapları

Tiktok sponsorlu reklam verme ve viral reklam geliştirme konusunda oldukça popüler bir mecra haline geldi. Profesyonel olarak destek almadan içerik üretmeniz biraz zor görünse de başarılı bir Sosyal Medya Ajansı ile iş birliği yaparak etkili reklam modelleri geliştirebilirsiniz. Size ilham vermesi için bazı Tiktok hesaplarını aşağıya bırakıyoruz. İyi bir gözlem, çokça deneme yanılma ve doğru pazarlama taktiği ile etkileşimi yüksek reklamlar oluşturabilirsiniz.

@popl.co
@washingtonpost
@alex.stemp
@the.truth.doctor
@shiftintoactionnow

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content