Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Youtube kanalı abone arttırma yolları, günümüzün popüler konularındandır. Çünkü aboneler, sizden daha fazla içerik almaya hevesli olan ve içeriğinizin onlarda yankı uyandırdığını söylemek için ellerini kaldıran hayranlarınızdır. Ayrıca bildirim almaya karar verdilerse YouTube videolarınızdan hiçbirini kaçırmak istemediklerini de söylemiş olurlar. Dolayısıyla abone sayınızı artırarak bu fırsatları elde edebilir, Youtube kanalınızda hedeflediğiniz büyümeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak her şey söylediğimiz kadar kolay olmayabilir. Tam da bu noktada bir Reklam Ajansı desteği almanızı tavsiye etmek yerinde olacaktır.

YouTube’da yapabileceklerinizi yükseltmenize olanak tanıyan, ulaşılabilecek abone karşılaştırma ölçütleri de vardır. Örneğin; ilk 100 aboneniz, kanalınız için özel bir URL oluşturmanıza olanak tanır. 1000 aboneye ulaşmak ve YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmak için gerekli koşulları karşılamanız gerekir. Bunun da ötesinde YouTube algoritması etkileşime çok fazla ağırlık verir ve abonelerin içerik oluşturucu olarak sizinle etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir.

Yeni içeriğinizi ilk gören onlar olacak, yorum yapma olasılıkları ve içeriği benzer ilgi alanlarını paylaşan arkadaşlarıyla paylaşma olasılıkları daha yüksek olacaktır. İçeriğinizle ne kadar çok etkileşim olursa YouTube onu güvenilir bir video olarak o kadar çok görüntüler ve bu videoyu, yeni görüntüleyenlerin kanalınızı keşfetmesi için arama sonuçlarının en üstünde sunma olasılığı daha yüksektir.

İş ortağı programına dahil olmanın bir başka avantajı da para kazanmadır. 1.000 abone ve 4.000 saatlik izlenme süresi eşiğini aştığınızda görüntülü, yer paylaşımlı ve video reklamlardan reklam geliri elde edebilirsiniz. Ayrıca 1000 abonede kanal üyelikleri de sunabilirsiniz ve 10.000 abone, markalı ürünler sunma izni verir.

Güçlü Çalma Listeleri Oluşturun

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

Videolarınızı çalma listelerine yerleştirmek, videolarınızı en iyi şekilde organize etmenin etkili bir yoludur. İzleyicilerinizin en sevdikleri konularla ilgili videoları kolayca tüketmelerine yardımcı olur ve içeriğinizi izlemeye devam etmelerini ister.

İzleyicilerinizin oynatma listelerinizin çoğunu izlemesini sağlamanın bir yolu, oynatma listelerinizi en yüksek kitleyi elde tutma oranına sahip videolarla başlatmak ve onları en düşük kitleyi elde tutma oranına sahip videolarla bitirmektir.

Uzun Videolar Paylaşın

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

Daha uzun videolar, reklamlar için daha fazla alana sahiptir ve daha fazla reklam, içerik oluşturucuların gelirinde artış anlamına gelir. Ayrıca daha uzun videolar, kısa videolara oranla daha iyi performans gösterir. YouTube ana sayfada bir videonun ortalama uzunluğu 14 dakika, 50 saniyedir.

YouTube birçok ayrıntılı, derinlemesine incelemeye ve bu tür uzun içeriklere ev sahipliği yapıyor. Daha önce daha kısa videolar iyi performans gösterse de şimdilerde YouTube ivme kazandıkça daha uzun videolar daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir. Hatta en yüksek dönüşümü sağlayan videolarında 10 dakikadan uzun olan içerikler olduğu belirlenmiştir.

Bitiş Ekranında Videolarınızı Tanıtın

Bir videonun son 5-20 saniyesine bitiş ekranları eklenebilir. Bunları diğer videoları tanıtmak, görüntüleyenleri abone olmaya teşvik etmek ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Standart 16:9 en boy oranına sahip videolar için bitiş ekranınıza en fazla dört öğe ekleyebilirsiniz.

Bu aşamada bitiş ekranında videolarınızı tanıtabilirsiniz. Videonuz bir serinin parçasıysa bitiş ekranınıza önceki ve sonraki videonun bağlantılarını ekleyebilirsiniz. YouTube’daki diğer herhangi bir videoya da bağlantı verebilirsiniz.

Videolarda Marka Filigranı Kullanın

YouTube, içerik oluşturucuların tüm videolarına küçük bir filigran eklemesine olanak tanır. Pek çok içerik oluşturucunun platformda var olduğunun bile farkında olmadığı bir özelliktir. Filigran özelliğini bulmak için kanal sahipleri, kanallarının yönetici ayarlarına gidebilir.

Her videonun sağ alt köşesinde görünecektir. Birisi filigrana tıkladığında kırmızı abone ol butonunu görecektir. Tek yapmaları gereken düğmeye tıklamak ve kanala abone olmaktır. YouTube abone ol düğmesine benzeyen bir filigran kullanmak en iyisidir. Bu şekilde izleyicilerin abone ol düğmesini görebilecekleri bir yer daha olabilir. Böylece tıklama olasılıkları daha yüksek olur.

Kaliteli İçerikler Üretin

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

Bugün, birçok insanın mümkün olan en iyi içeriği oluşturmaktansa sistemle oynamaya öncelik verdiği bir sektörde bulunuyoruz. Neyse ki, algoritmalarıyla ilgili olarak YouTube bunu fark etmiştir. Algoritmaları, yalnızca görüntülemeler ve tıklamalar gibi boş metrikleri kullanmak yerine etkileşimi ödüllendirir. Böylece içerik oluşturucular, kitlelerinin gerçekten izlemekten keyif aldığı videolar üretmeye teşvik edilir.

YouTube kanalınız için en ilgi çekici videoları oluşturmak için videolarınızın performansını izlenme süresi, ortalama izlenme yüzdesi, ortalama görüntüleme süresi, kitleyi elde tutma ve ortalama oturum süresi gibi etkileşim metriklerine göre ölçmeyi düşünün. Ardından hangi konuların ve videoların en fazla etkileşimi sağladığını bulmak için bu verileri analiz edin. Bu videoları tam olarak belirledikten sonra, yalnızca izleyicilerin etkileşim kurma olasılığının en yüksek olduğu içeriği oluşturmaya odaklanarak Youtube kanalı abone arttırma sürecinde başarılı olabilirsiniz.

Her Yorumu Yanıtlayın

YouTube abonelerini elde tutma ve Youtube kanalı abone arttırma için en iyi uygulamalardan biri, kitlenizle etkileşimde bulunmaktır. Yapabiliyorsanız her yorumu yanıtlamalısınız. Bir izleyici videolarınızı izlediğinde ve içeriğinizi görmek için sayfayı kaydırdığında kitlenizle etkileşime geçtiğinizi ve bir topluluk oluşturduğunuzu görmekten heyecan duyacaktır. Aslında topluluğunuza katılmalarını ve abone olmalarını istemelerini sağlayabilir.

Kitlenizle etkileşim kurmak, aynı zamanda ağızdan ağıza iletişim ve katılım da sağlayacaktır. Kitleniz sizinle ne kadar çok etkileşim kurarsa o kadar üst sıralarda yer alırsınız ve içeriğinizi o kadar geniş kitle ile buluşur.

Etkileyici Kanal Açıklaması Yazın

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

YouTube, videoların daha iyi sıralanmasına yardımcı olmak için içerik oluşturuculara bazı ücretsiz SEO araçları sunar. İçerik oluşturucular, yükledikleri her videoya bir açıklama girme ve etiket ekleme fırsatına sahiptir.

YouTube, açıklamanın ve etiketlerin video içeriğinin konusuyla ilgili olmasını bekler. YouTube algoritması, alaka düzeyini tespit etmede çok akıllıdır. Alakalı olmadıkları tespit edilirse YouTube, içerik oluşturucuya bir uyarı ihtarı gönderir.

Video açıklamasına anahtar kelimeler eklemek için video yaratıcıları, etiketler için kullanılan aynı kelimeleri veya terimleri kullanabilir. Eğer kullanılacak doğru anahtar kelimeler hakkında bir fikriniz yoksa profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak Youtube kanalı abone arttırma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

İnsanları Abone Ol Bağlantısına Yönlendirin

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

İçerik oluşturucuların izleyicilerden doğrudan kanallarına abone olmalarını istemesi oldukça yaygındır. Yararlı ve ilgi çekici bir video oluşturduktan sonra, içerik oluşturucu videoya izleyicilerden aşağıdaki abone ol düğmesini tıklamalarını veya benzer bir şey yapmalarını isteyen bir bölüm ekler.

Doğal olarak; YouTube izleyicileri abone ol özelliğini bilir. Ayrıca bunun bir kanalın içeriğiyle iletişim halinde olmalarına yardımcı olduğunu bilirler. Ancak bazen abone ol butonuna basmayı unuturlar. Bu nedenle, videolarını izlemeyi bitirdikten sonra kanaldan çıkarlar. İçerik oluşturucular, izleyicilerden doğrudan abone ol düğmesine basmalarını isteyerek, izleyicilerinin gerekeni yapmayı asla unutmamasını sağlar.

Ancak izleyicilerin bir kanala abone olmalarını beklemeden önce içerik oluşturucunun içeriğinin eğlenceli, ilgi çekici ve geri gelmeye değer olduğundan emin olması gerekir. İzleyicilerin daha fazlası için geri gelmeye teşvik edilmesinin tek yolu budur ve izleyicilerin bir kanala abone olmak istemelerinin tek nedeni budur.

Kaliteli Bir Kanal Simgesi Kullanın

Kanal simgesi, kanalınızın YouTube ve Google’da küçük, görsel bir temsilidir. Kanal simgeleri, Kanal Sayfalarında YouTube arama sonuçlarında ve video izleme sayfalarında görünür. Ayrıca kanal simgeniz, YouTube’da kanalınızın diğer öğelerinden daha fazla yerde de görünür. Kısaca, kanal simgeniz YouTube’da aşağıdaki yerlerde görünür:

 • Kanal sayfanız
 • Video yorumları
 • Abonelikler
 • Öne Çıkan Kanallar
 • İlgili kanallar
 • Arama Sonuçları

Aslında, birçok insan için kanalınızdan görecekleri ilk şey simgeniz olacaktır. Bu yüzden kaliteli bir kanal simgesi kullanmanız Youtube kanalı abone arttırma için önemlidir.

Kanal Etiketleri Oluşturun

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

Kanal konumlandırma, kanalınızı YouTube’daki diğer kanallardan benzersiz, farklı veya daha iyi yapan şeydir. Kanalınızın konumlandırmasına dahil olan öğeler şunları içerir:

 • Stiliniz
 • Ürettiğiniz videoların türü (nasıl yapılır, vlog, mizah, müzik vb.)
 • Yayın sıklığı
 • Video uzunluğu
 • Hedef kitleniz

Kanal konumlandırma, YouTube’da öne çıkmanıza ve dikkat çekmenize yardımcı olur. Kanalınızı konumlandırmak için ise kanal etiketleri oluşturmanız gerekir. YouTube Etiketleri, YouTube videolarınızın açıklamasına ekleyebileceğiniz kelimeler ve ifadelerdir. İzleyicilerinizin ve YouTube’un videolarınızın ne hakkında olduğunu bilmelerini sağlar ve platformun arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olabilirler.

YouTube etiketlerinin işlevi, YouTube’un videonuzun içeriğini ve bağlamını kavramasına yardımcı olur. Bu şekilde YouTube, videonuzun konusunu ve kategorisini anlayabilir ve videonuzun erişimini artırabilecek benzer içeriklerle ilişkilendirebilir. Anlamsal aramanın yükselişi, YouTube etiketlerini zaman içinde daha az önemli hale getirmiştir, ancak bunlar yine de avantajınız için kullanabileceğiniz stratejik bir unsurdur. Bu yüzden kanal etiketleri oluşturmanız gerekir.

Yorumlara Kalp Bırakın

YouTube bugün, içerik oluşturucuların feed’de hangi yorumların yer alacağı konusunda daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamak ve görüntüleyenleri ve hayranlarıyla daha iyi etkileşim kurabilmelerini sağlamak amacıyla yorum sisteminde bir yükseltme sunmaktadır. Yorumları akışın en üstüne sabitleme ve uygunsuz yorumları inceleme için geri tutma özelliğinin yanı sıra, içerik oluşturucular sitede yorum yapanlara kalp bırakma özelliği de sunar. Yorumlara kalp bıraktığınız takdirde ise videonuza abonelerinizi elinizde tutabilir ve yeni aboneler elde edebilirsiniz.

Kanal Fragmanı Oluşturun

İlgi çekici veya ilginç bir YouTube videosu izledikten sonra, bir izleyici kanalınızın ne hakkında olduğunu görmek için profilinize tıklayabilir. Bu kısa zaman diliminde abone olmasını sağlamanız gerekir. İzleyicilerin bir kanalı tıkladıklarında gördükleri ilk şeylerden biri fragman videosudur. Bu nedenle ilgi çekici, eğlenceli bir kanal fragmanı oluşturmak önemlidir.

Bu fragmanla, bir izleyicinin sıradan bir izleyiciden bir aboneye geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kanal fragmanı oluştururken birisi neden kanalınıza abone olmalı ve ne tür içerikler görecekler gibi sorulara cevap vermelisiniz.

İzlenme Süresini Optimize Edin

İzlenme süresinin yalnızca videonuzun izlenme yüzdesi olmadığını unutmamak önemlidir. İzlenme süresi, gerçek dakika ve saniye cinsinden ölçülen, görüntüleyenlerin videolarınızı ne kadar süreyle izlediğinin bir ölçümüdür. Bu süre, bir izleyicinin yalnızca kanalınızdaki videoları değil, genel olarak YouTube’da video izleyerek geçirdiği zamanı artıran YouTube içeriğini de ifade eder.

YouTube’a göre içerik oluşturucuların YouTube’da başarılı olmak için yapabilecekleri en iyi şey, insanların izlemek isteyeceği videolar yapmaktır. Bunun yanı sıra izlenme süresini optimize etmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Önizleme ile açın
 • YouTube Analytics’ten yararlanın
 • YouTube oynatma listelerinden yararlanın
 • YouTube videolarınızı optimize edin
 • Hikayeler anlatın

Blog Yazılarınıza Videolarınızı Ekleyin

İster bir blogunuz olsun ister başka sosyal medya platformlarınız olsun, YouTube videolarınızı diğer içeriklerinizde tanıtmanız önemlidir. Bir video yayınladığınızda, kitlenizin onu izlemesini sağlamak için onu sosyal medyada da tanıtmalısınız.

Ek olarak; bir blogunuz varsa YouTube videolarınızı tamamlayıcı içerik olarak yerleştirebilirsiniz. Bu, görüntülemelerinizi artırmanıza ve daha önce oluşturduğunuz hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Biri sizi Instagram’da takip ediyorsa veya blogunuzu okuyorsa, muhtemelen söyleyeceklerinizle ilgileniyorlardır. Daha fazla abone almak için diğer kanallarda çapraz tanıtım yapabilirsiniz.

Videolarınızı Harekete Geçirici Mesaj ile Sonlandırın

Youtube Kanalı Abone Artırma Yolları

Videolarınızın sonuna bir abonelik CTA’sı eklemek, Youtube kanalı abone arttırma yollarından en iyi yoldur. İzleyicileriniz videonuzun tamamını izledikten sonra, daha fazla videonuzu izlemeye devam etmek isteyip istemediklerine karar vereceklerdir. Dolayısıyla harekete geçirici mesajları kullanarak abone büyümenizi en üst düzeye çıkarmak için onları videonun sonunda tutmayı düşünün. Videonuzun sonuna bir CTA eklediğinizde izleyicilerinizden abone olmalarını isteyebilirsiniz. Bu onlara izlemek isteyecekleri daha heyecan verici içeriğe sahip olduğunuzu hatırlatır.

Kanalınızı Tanıtın

Youtube kanalı abone arttırma için kanalınızı pek çok yerde tanıtabilirsiniz. Örneğin; blog trafiğinizden abone kazanmak için videolarınızı blog gönderilerinize yerleştirebilirsiniz. Video içeren içeriğin daha iyi bir SEO’ya sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Organik trafik için mükemmel olan SERP’de daha üst sıralarda yer alırlar.

Videolar yalnızca blogunuzdaki kullanıcı etkileşimini geliştirmek ve sitenizdeki kullanıcı oturumlarını genişletmekle kalmaz, aynı zamanda nihai bir görüntüleme ve abone kaynağı sağlar. Bunu yapmak için bir YouTube videosundaki bir paylaş düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Kanalınızın Ana Sayfasını Optimize Edin

SEO, YouTube kanalınızı optimize etmenin en iyi yoludur. YouTube yalnızca video tabanlı bir sosyal medya platformu değil, aynı zamanda platformda her ay yapılan milyarlarca aramayla Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. İçeriğinizin platformda bulunduğundan emin olmak için, başlıklarınızda, video açıklamalarınızda ve etiketlerinizde doğru anahtar kelimeleri kullanmak için YouTube SEO’yu kullanabilirsiniz.

Youtube Kanalı Abone Arttırma Bonuslar

Buraya kadar Youtube kanalı abone arttırma için platform içinde ve dışında neler yapabileceğinizi paylaştık. Bu tekniklere dayanarak bir kanal pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki listeye ek olarak, YouTube’da büyümenizi sağlayacak bazı Youtube kanalı abone arttırma bonus ipuçlarını da aşağıda bulabilirsiniz:

Bonus 1: Sosyal Medya Paylaşımı

İçerik oluşturucular, görüntüleyenlerin videolarını keşfetmesini sağlamak için yalnızca YouTube trafiğine güvenemez. İçerik oluşturucunun kanalındaki içeriği ortaya çıkarması için daha fazlasını yapması gerekir. Bir kanalın görünürlüğünü daha da artırmak için iyi bir yer sosyal medyadır.

Bir video oluşturulduğunda ve kullanıma hazır olduğunda, içerik oluşturucular bunları her zaman tüm sosyal medya kanallarında paylaşabilir. Bu, arkadaşlardan, aile üyelerinden ve tanıdıklardan trafik gönderecektir.

YouTube, videoları paylaşmayı kolaylaştırır. Video sayfasına gidin ve ‘Paylaş’ düğmesini tıklayın. Paylaşım amaçlı sosyal medya kanallarının bir listesi vardır. Seçenekler arasında Facebook, Twitter, LinkedIn ve Tumblr bulunur. Alternatif olarak, içerik oluşturucular YouTube videosunun URL adresini kopyalayabilir ve manuel olarak sosyal medya kanallarında yayınlayın. Bu ağların çoğu, videoları otomatik olarak gönderilere yerleştirebilir. Bu nedenle, video URL’lerini kopyalamak ve bunları gerçek videolara dönüştürmek hiçbir zaman sorun olmaz.

Bonus 2: Kanal Sayfanıza Abone Ol Butonu Ekleyin

YouTube kanalınızda ne kadar çok aboneniz olursa videolarınız o kadar çok izlenir. Daha fazla görüntüleme, işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteriye eşittir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok abone elde etmeye çalışmanız gerekir. Kullanıcılar “Abone ol” butonunu kullanarak kanalınıza abone olabilse de kanal sayfanıza da bir abonelik bağlantısı da ekleyebilirsiniz. Bağlantıyı YouTube dışında bile paylaşabilir ve farklı platformlardan yönlendirerek de abone kazanabilirsiniz.

Youtube kanalı abone arttırma konusunda temel olarak nasıl ilerleyeceğinizi artık biliyorsunuz. Ancak daha profesyonel bir strateji ile ilerlemek ve Youtube kanalınızı alanının uzmanlarına emanet etmek istiyorsanız bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content