Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

İşletmeler için instagram nasıl geliştirilir? Nasıl daha iyi instagram işletme hesabı yönetilir? Merak edilen her şeyi 7 maddede işletme hesabı instagram detaylarıyla bir araya getirdik. Sosyal Medya Ajansı işletme hesaplarını nasıl yönetiyor, gelin birlikte bakalım detaylara…

İçeriğinizle Değer Katın

Sosyal medya yönetiminin işletmeler için en önemli aşaması instagram işletme hesabı yönetimi. İçeriklerin işletme hesabı instagram yönetimine uygun üretilmesi elde edilecek trafik ve dönüşüm oranlarını doğrudan etkiliyor. Her gün takipçilerinizin karşısına çıktığınız bir alanda yenilikçi ve yaratıcı olmak son derecede önemli. Instagram’ın görsel bir platform olduğunu düşününce yüksek kaliteli ve görsel olarak zengin içerik sunmanın instagram yönetiminde ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. 2020 verilerine göre Instagram’ın Facebook ve Twitter platformlarını geride bırakarak en çok kullanıcıya eve sahipliği yaptığını biliyoruz. Elbette bu bilgi şirketler içinde hedef kitlelerine ulaşmak ve reklam bütçelerini yönetmek için oldukça önemli. Hem rekabetin yüksek olduğu dijital platformlarda fark edilebilmeli hem de sadık müşteriler yaratabilmelisiniz. İşte tüm bunların ilk adımı ise içeriklerinizin kaliteli ve zengin olması. Böylece instagram nasıl geliştirilir sorusunun cevabı verilmiş olur.

 Işletme Hesabı Geliştirebilmek Için Hazırladığınız Içerikle Kullanıcılara Değer Katmalısınız

Işletme hesabı geliştirebilmek için hazırladığınız içerikle kullanıcılara değer katmalısınız

Tutarlı Bir Temayı Sürdürün

Sosyal medya platformları için tema uyumu işletme hesabı instagram yönetimlerinde en önemli tasarım ve içerik detaylarından birisidir. Sayfanıza yeni gelen veya düzenli olarak gelen her takipçinin güçlü bir iletişim dili yakalaması ve marka algısının elde etmesi için  işletme hesabı instagram yönetiminde tutarlı bir tema izlenmelidir. Hem renk hem tasarım elementleri olarak genel bir uyumu yakalamanız hem ön çıkan ürünlerinizi ayrıştırmanızda hem de paylaşımlarınızın daha etkili olmasında üstün bir rol oynayacaktır. Her tasarım ve renk ayrımını kullanarak herkese hitap etmeye çalışmak ya da beğendiğiniz her tarzda model üretmek instagram nasıl geliştirilir sorusunun cevabı hiçbir şartta olmayacaktır. Benzer filtreler, ürün veya konuya göre şemalar, renk atamaları, hashtag planlamaları ile tema uyumunuzu en iyi şekilde yakalamaya özen gösterin. Her zaman en doğru yolun güvenli ve minimal yollar olduğunu unutmadan etkili bir moderasyon yapmaya çalışın. Ürünleri, ambalajları, reklam söylemlerini çok fazla göz önüne getirmek doğru olmayacaktır. Denge içerisinde tema tonunuzu devam ettirmeyi deneyin.

Hedef Kitlenizle Etkileşim Kurun

Hedef kitlenizle iletişim kurma yöntemleriniz takipçilerinizin markanıza olan bağlılığını artıracaktır. Bir işletme hesabı instagram her zaman takipçileri ile etkili iletişimler kurmayı başarmalı ve onların algısında ulaşılabilir olmalıdır. Hikayeleriniz, mesajlarınız, yorumlarınız ve tüm içerik planlamalarınızın instagram işletme hesabı için etkileşim yöntemi olduğunu unutmayın. Etkileşim verilerinizi artırmak için sadece etkili iletişim kurmanız yetmeyecektir. Eğer instagram nasıl geliştirilir? Sorusuna cevap arıyorsanız mutlaka sponsorlu reklamlara bir şans vermelisiniz. Paylaşımlarınızın daha çok kitleye ulaşması ve hedef kitlenizin sizi keşfetmesi için mutlaka sponsorlu içerikler yaratın. Böylece hem daha kaliteli etkileşim kurmuş olacaksınız hem de yeni takipçiler kazanarak markanızı büyüteceksiniz.

Instagram Işletme Hesabınızı Geliştirebilmek Için Influencer Marketing'I Düşünün

Instagram işletme hesabınızı geliştirebilmek için influencer marketing’i düşünün

Influencer Marketing’i Düşünün

Düzenli sponsorlu içerik üretseniz dahi insanların sadece sizi görmesi işletme hesabı instagram yönetimi için tek başına asla etkili olmayacaktır. Ürün veya hizmetinizin önerilmesi satın alma kararlarında en büyük etkileri yaratacaktır. Eğer işletme hesabı instagram yönetiminde öneri ile pazarlama yapmaya bir şans tanırsanız yani etkili bir influencer marketing yaparsanız ne kadar büyük dönüşüm ve etkileşim farkı olacağını göreceksiniz. Ancak elbette her takipçisi yüksek hesapla influencer marketing yapmamalısınız. Bir tanınmış sosyal medya kullanıcısı seçmeden önce etkileşim raporlarına bakmayı ve hedef kitlenizle uyumlu olup olmadığını belirlemeye çalışın. Sizin hedef kitlenize benzer bir hedef kitlesi olması gerekmekte. Böylece instagram nasıl geliştirilir sorusuna etkili bir cevap bulabilirsiniz. Öneri, tavsiye ve benzerlik ilkesi satış kararlarında en belirgin etken olarak karşımıza çıkıyor. Siz de bu etkiden şirket hesabınız için yararlanabilirsiniz. Hem daha kısa sürede daha çok insana ulaşabilir hem de ulaştığınız insanları daha kolay ikna edebilirsiniz.

Bir Instagram Reklam Kampanyası Uygulayın

Sosyal medya dinamikleri içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan ve instagram nasıl geliştirilir sorularına yanıt arayan herkesin ilk adımı kampanya kurgulamak oluyor. Kullanıcıların çoğu kampanyaları kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görüyor ve satın alma, etkileşime geçme, hizmetten faydalanma gibi hareketler için kampanyaları değerlendiriyor. Bir instagram işletme hesabı yönetimi için olmazsa olmaz verilerden biri haline gelen kampanya kurgusu hem teşvik etmek hem de dönüşüm artırmak için en güvenli yollardan biri. Eğer işletme hesabı instagram yönetiminde etkili bir kampanya kurgusu oluşturursanız kısa sürede hızlı bir büyüme sağlayabilirsiniz.

Alışveriş Özellikli Gönderileri Kullanın

Instagram platformunun işletme hesapları tarafından aktif ve satış odaklı kullanılıyor olması sayesine alışveriş özelliği de hayatımıza tam anlamıyla girmeyi başardı. Gönderilerinizi alışveriş özelliği ile yüklemeniz ürün satışına giden yolu etkili bir şekilde kısaltacak ve dönüşüm değerlerinizi yükseltecektir. Özellikle trafiği yüksek bir işletme hesabı instagram yönetimi sağlıyorsanız fiyat ve satın alma yöntemi konusunda takipçilerinizi daha hızlı bilgilendirmiş olacaksınız. Yönetim konularında instagram nasıl geliştirilir sorularına cevap aramadan önce mutlaka alışveriş özellikli bir instagram işletme hesabı yönetimi sağladığınızdan emin olun. Gerekli destekleri vererek dönüşüm oranlarınız üzerinde ciddi etkiler yaratabilirsiniz.

Reklamları Business Manager Hesabından Verin

Hedef kitleniz ne olursa olsun, instagram işletme hesabı kitleniz hangi büyüklükte olursa olsun mutlaka reklamlarınızı Facebook Business Manager kullanarak hazırlayın. Sadece öne çıkarma sistemi etkili reklam performansı oluşturmanızı ciddi şekilde engelleyecektir. Detaylı hedef kitle çalışmaları, etkili reklam alanları, güçlü reklam metni geliştirmeleri, AB testing gibi birçok data ve yönlendirme için işletme hesabı instagram reklamlarının profesyonel olarak hazırlandığından ve amacına uygun tasarlandığından emin olun. Başarılı reklam instagram yönetiminde etkili bir güç olacaktır. Bu sayede instagram nasıl geliştirilir sorusunun profesyonel reklam cevabını almış olacaksınız.

Şirket Hesabına Çevirme

Şirket hesabına çevirme

Instagram’da İşletme Profili Nedir?

Instagram ayarlarınızda henüz işletme profiline geçmediyseniz hemen işletme profili kurulumunu tamamlamalısınız. Ayarlar > Hesap > Profesyonel Hesaba Geçiş Yap yönlendirmesi ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu ayarları yaparken instagram işletme hesabı sektörünüzü doğru seçmeyi unutmayın. Instagram hesabını profesyonel hesaba geçirmek instagram nasıl geliştirilir sorusuna verilen etkili bir öneridir.

Instagram İşletme Profilinin Artıları ve Eksileri

Eğer düzenli içerik üretmeyecek, aktif olarak kullanmayacak ve reklam çıkmayacaksanız işletme hesabınıza geçmenize gerek yok. Ancak düzenli bir  işletme hesabı instagram yönetimi sağlayacaksanız profesyonel hesaba geçmenin arama, harita, mesaj atma gibi buton ve reklam çıkma hakları olduğunu hatırlatalım. Ayrıca işletme hesabı geniş kapsamlı raporlamalar sunarak daha iyi içerik ve hedef kitle optimizasyonu yapmanıza katkı sağlar. Profesyonel hesaba geçiş yapmadan işletme hesabı instagram için reklam planlaması yapamazsınız.

Instagram Data

Instagram data

İşletme Instagram Profili Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya yönetimi yaparken profesyonel hesaba geçmeye karar verdiyseniz mutlaka iletişim bilgilerinizi, konum bilgilerinizi ve web sitenizi doğru girdiğinizden emin olun. Ayarlar > Hesap > Profesyonel Hesaba Geçiş Yap adımlarıyla kolaylıkla oluşturacağınız bu hesap dönüşüm artırmak için tek başına yeterli olmayacaktır. Profesyonel işletme hesabı instagram yönetimini SEO ve Google Ads ile birlikte yürütmelisiniz. Bunun için Sosyal Medya Ajansı tarafından desteklenmeniz ve profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content