Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce Haydar Özkömürcü tarafından gerçekleştirildi.

Kapsamlı sosyal medya taraması, markaların ve işletmelerin sosyal medya varlıklarını genişletmek ve marka itibarını artırmak adına gerçekleştirmeleri gereken önemli çalışmalardandır. Peki kapsamlı sosyal medya taraması tam olarak nedir? Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Haydi öyleyse ilk önce kapsamlı sosyal medya taramasının ne olduğunu detaylı bir şekilde açıklayarak yazımıza başlayalım.

Kapsamlı sosyal medya taraması aynı zamanda Sosyal Medya Monitoring olarak da bilinen çalışmalardır. Bu çalışmalar ağırlıklı olarak işletmelerin ve markaların etkin oldukları sosyal ağlar üzerinde yürütülür. Fakat kapsamlı sosyal medya taraması yapılırken yalnızca bu platformlar baz alınmaz. Bunun yerine işletmelerin ve markaların isminin geçebileceği her platform taranarak sosyal medya dinleme çalışması gerçekleştirilir. Bu çalışmalardaki temel amaç ise tüm sosyal ağlarda işletmeler, markalar ve kurumlar hakkında insanların neler konuşuyor olduklarını belirleyebilmektir. Kapsamlı sosyal medya taramasının belirgin özelliklerinden birisi de sosyal medya platformlarında yer alan her içerik türünün sıralamış olduğumuz kriterler bağlamında taranmasıdır. Bu çalışmalar dahilinde taranacak ve analiz edilecek başlıca çevrimiçi ortamları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Web siteleri
  • Sosyal medya platformları ve her türlü sosyal ağ
  • E-ticaret platformlarının yorumları
  • Bloglar ve mikro-bloglar
  • Her türlü görsel içerik türü gönderiler

Sosyal Medya Taraması

Kapsamlı sosyal medya taramasının ne olduğunu detaylı bir şekilde açıkladığımıza göre şimdi de söz verdiğimiz gibi sosyal medya taraması nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayabiliriz. Kapsamlı sosyal medya taraması hemen hemen her işletme ve markanın düzenli aralıklarla gerçekleştirmesi gereken önemli sosyal medya çalışmalarındandır. Bu sebeple her işletmenin sosyal medya çalışması nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kapsamlı sosyal medya taraması toplamda dört temel aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tarama yapılacak konulara uygun anahtar kelimelerin tespit edilmesi (Bu aşamada marka, kurum veya sektörel düzeyde ilgili anahtar kelimelerin listelenmesi gerekmektedir)
  • Belirtilen kriterlere uygun ilgili anahtar kelimeler belirlendikten sonra sosyal medya taraması işlemleri gerçekleştirilir. Tarama sırasında konuya uygun tespitler gerçekleştirilir.
  • Üçüncü aşamada sosyal medya taraması esnasında elde edilen datalar ayrıştırılmak suretiyle işlenir. Bu işlemlere duygu analizi de denilmektedir. Bu süreçte ayrıştırılan içeriklerin olumsuzluk, olumluluk veya nötrlük durumları tespit edilerek işlenir. Daha sonra ise ayrıştırılarak işlenen bu içerikler sınıflandırılarak raporlama aşaması için hazırlanır.
  • Son aşamada ise elde edilen tüm veriler işlenmiş bir halde raporlanır.
Sosyal Medya Taraması

Sosyal medya taraması

Sosyal Medya Taramasının Faydaları

Kapsamlı sosyal medya taraması doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde çok büyük faydalar sağlama potansiyeline sahiptir. Kapsamlı sosyal medya taraması yapmanın sağlayacağı faydalar arasında en başta marka imaj ve itibarını iyileştirmek yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu çalışmalar sayesinde işletmeler ve markalar müşteri memnuniyeti ve sadakati oluşturma konusunda da büyük avantajlar sağlayabilirler. Söz konusu çalışmaların bahsetmiş olduğumuz gibi gerçekleştirilmesi halinde meydana gelmesi muhtemel sosyal ağ krizlerinin ön görülmesi sağlanır. Bu sayede de gerekli aksiyonların zamanında alınarak bu krizlerin önlenmesi mümkün hale gelir. Bunlarla birlikte tarama sonucunda markamızla ilgili pazar araştırmalarında elde edinebilecek tarzda iç görüler elde etmek de mümkündür.

Sosyal medya çalışmaları arasında son derece önemli bir yere sahip tarama çalışmaları sayesinde işletmelerin ve markaların sosyal medya platformlarında yürütmekte oldukları kampanyaların da performansı gözlemlenebilir. Hatta bu çalışmalar sosyal medya kampanyalarınıza ait performans ölçümlerini en doğru şekilde tamamlayabilmenizin tek yoludur. Sosyal ağların taranmasına yönelik çalışmalar yalnızca kendi markanız veya işletmeniz ile alakalı olmak zorunda değildir. Bu çalışmalar sayesinde rakiplerinizin sosyal medya varlıklarını ve bu platformlardaki faaliyetlerini de detaylı bir şekilde tarayarak analiz edebilme imkanına sahip olursunuz. Sosyal ağlarda yürütülecek çalışmaların en önemli faydalarından birisi de pazarlama faaliyetleri konusunda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde potansiyel müşterilerinize ait satın alma tercihlerini belirleyerek analiz edebilirsiniz. Bu analizlerden elde edeceğiniz verilerle de pazarlama kampanyalarınıza yön verebilirsiniz.

Sosyal Medya Taramasının Faydaları

Sosyal medya taramasının faydaları

Sosyal Medya Taraması Hizmeti Alacağınız Firmada Aramanız Gereken Özellikler

Yazımızda sosyal medya taraması nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik. Ayrıca bu aşamaya kadar sosyal medya taramasının ve bu mecralar üzerinde gerçekleştireceğiniz her türlü çalışmanın işletmeniz için ne kadar önemli olduğundan da bahsettik. Bu bağlamda söz konusu bu çalışmaların profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade etmek de yanlış olmayacaktır. Konunun işletmeler ve markalar açısından sahip olduğu bu öneme istinaden birçok kurum ve kuruluş, sosyal medya taraması gibi çalışmalar için profesyonel ekiplerden destek almaktadır. Bu ekipler markaların ve işletmelerin tüm sosyal medya çalışmalarını titizlikle yürüterek markanın sosyal mecralardaki varlığını optimize ederler. Peki işletmeniz veya markanız için sosyal medya taraması gibi konularda destek alacağınız profesyonel hizmet sağlayan firmalarda ne gibi özellikler bulunmalıdır? Daha doğrusu bu firmalar markanızın sosyal medya çalışmalarına ne gibi artı değerler katabilmelidir?

Markanız için sosyal medya taraması konusunda destek alacağınız firmalar muhakkak bu konuda uzmanlaşmış personellerden oluşan bir ekibe sahip olmalıdır. Bununla birlikte bu firmaların sağlayacakları hizmetler markanızın uzun vadeli hedefleriyle örtüşmeli ve bu hedefleri karşılamaya yetecek miktarda çözümler sağlayabilmelidir. Sosyal medya taraması konusunda destek sağlayacağınız profesyonel firmalar hemen hemen her türlü sosyal medya aracını kullanabilme konusunda sınırsız bir erişime ve uzman ekiplere sahip olmalıdır. Çünkü bu tür çalışmalarda donanımlı bir Sosyal Medya Takip Aracından yardım almak oldukça fayda sağlayacaktır. Bu firmaların markanızın sosyal medya ekipleri ile uyum içerisinde iletişim sağlayarak bir sinerji oluşturabilmeleri de markanızın sosyal medya başarısı açısından oldukça önemlidir.  Biz Cremicro olarak Google, Twitter, Şikayetvar, Facebook, Instagram, Pinterest, Ekşisözlük ve forumlarda bu takip sürecini, analizlerini ve iç görü raporlarını oluşturabiliyoruz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content