Markanızı en iyi şekilde temsil etmek için mutlaka sosyal medya yönetimi taktikleri ve sosyal medya algoritmalarını bilmeniz gerekiyor. Hangi yöntemleri mutlaka kullanmanız gerek? Influencer yönetimi nasıl yapılmalı? Hedef kitle yönetimi ve diğer taktikler. Hepsini sizin için bir araya getirdik ve profesyonel sosyal medya yönetimi hakkında harika bir kılavuz hazırladık. Tüm gereklilikleri öğrendikten sonra ne kadar önemli bir süreç olduğunu göreceksiniz, markanız için profesyonel destek almanızı mutlaka tavsiye ederiz. Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan hemen bizimle iletişime geçebilir ve markanızın sosyal medya yönetimini profesyonel olarak yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Markanızın sosyal medya platformlarında tanıtım ve pazarlama stratejileriyle yer alması, hedef kitlesine göre bazı operasyonların yapılması, özel içeriklerin üretilmesi gibi faaliyetlerin yapıldığı bir marka yönetimidir. Markanızı milyonlarca kullanıcıya ulaştıran ve marka sadakati yaratan sosyal medya yönetimi doğrudan satış stratejisi üzerine kurulabileceği gibi sadece itibar yönetimi ve marka bilinirliği olarak da kurgulanabilir. Nasıl bir yönetim yapılacağına markanızı analiz ettikten sonra karar verilmesi gerekir. Doğru bir yönetim şekli, markayı iyi tanımak ve tanıtmaktan geçer. Markanız için birçok sosyal mecrada bulunabilirsiniz. Hepsi için hemen hemen aynı süreçler mevcut; içerik oluşturma, hedef kitle yönetimi, erişim – etkiletişim istatistikleri, kampanya operasyonları gibi faaliyetlerle sosyal medya çalışmaları yapılıyor.

Verimli Bir Sosyal Medya Yönetimi Süreci Neden Önemlidir?

Markanızın sosyal medya yönetiminden maksimum verim alabilmek için öncelikle şu soruya cevap bulmalısınız; Hangi sosyal medya platformlarında bulunmalıyım? Sektörünüze göre, hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en iyi platformları belirlemeli ve gereksiz yere hesap açmaktan kaçınmalısınız. Her marka her platformda olmak zorunda değildir. Hedef kitleniz hangi mecralarda ise o tarafta çalışmak alacağınız verimliliği artıran ilk etken olacaktır. Hem markalaşmak hem hedef kitlenizle etkiletişime girmek için sosyal medya hesaplarını aktif ve doğru kullanmak çok önemli. İnsanların size sadakat duymasını sağlayabilir, şikayet ve diğer olumsuzlukları pozitif davranışlara çevirebilir, ürün ve hizmetinizi geliştirmeniz için gerekli bildirimleri takipçileriniz tarafından alabilirsiniz. Bu yönleri ile çok güçlü bir yapı olan sosyal medya, aynı zamanda satış ve pazarlama tarafında da olukça etkili. Satış odaklı içerik takvimi oluşturarak dönüşümlerinizi artırmanız mümkün. Reklam giderlerinizi en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacaktır, etkili içerik üreten hesapların reklamları daha iyi performans vereceği gibi; reklamlarınızı gören kullanıcılar sayfanızı ziyaret ettiğinde de markalaşmanızı görüp daha hızlı ikna olacaktır.

Sosyal medyalar, markalara kendilerini tanıtmak için harika fırsatlar sunuyor. Hedef kitle ve reklam çalışmalarıyla sizi binlerce insana ulaştırabilecek bu mecralar, doğru yönetilmediği taktirde itibar ve para kaybına yol açmakta. Doğru bir profil sayfası ile hem markanızı en iyi şekilde tanıtabilir hem de satışlarınızı artıracak bilinirliği yakalayabilirsiniz. Ancak, takipçilerinizle iletişim dilinizi doğru kurmalısınız. İçeriklerinizle yenilikçi ve güçlü bir marka olduğunuzu göstermez üstelik ihmalkar bir profil yönetimi yaparsanız, daha sonra potansiyel müşterilerinizin üzerinde yarattığınız bu algıyı düzeltmek pek zor olacaktır. Telafi edilemez hata olmamakla birlikte, telafi sürecinin de hiç kolay olmadığını söyleyebiliriz. Marka yaratmak uzun bir süreci temsil ederken, markanızın itibarını kaybetmeniz çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Bu kadar çok insanın kullandığı sosyal medya mecralarını en etkili ve verimli şekilde yönetmeye gayret edin, bunun için profesyonel destek alın.

Doğru Sosyal Medya Yönetimi Araçlarını Kullanın

Sosyal medya çalışmaları yaparken sık sık ihtiyacınız olacak şeylerden biri; sosyal medya yönetim araçlarıdır. Birçok hesabınızı tek bir panelden yönetmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan bu araçlar hem zaman yönetimi için hem de içerik yönetimi için oldukça faydalı. Ayrıca birçok versiyonda içeriklerinizi planlayarak paylaşabiliyorsunuz. Yalnız mutlaka lisanslı ve popüler araçları tercih edin. Markanızın sosyal medya şifrelerini bu araçlara vereceğinizi ve kötü niyetli yazılımların hesaplarınızı çalabileceğini unutmayın, üstelik bazı yönetim araçları sahte ve uygunsuz sayfaları beğenerek markanızın itibarını düşürüp, takipçilerinizin gözünde kötü algı yaratabiliyor. Tüm bunların olmaması için size en sevdiğimiz ve  güvendiğimiz 2 lisanslı aracı anlattık;

Buffer

buffer

Buffer:

Buffer hem tüm sosyal mecralarınızı tek bir panelden yönetmenizi sağlıyor hem de muadillerinden farklı olarak içerik önerisinde bulunuyor. Sayfanızın dinamiklerini ve içerik yapısını algılayan Buffer, benzer yapıda başarılı hesapları önererek hesabınızı geliştirmenize yardımcı oluyor. Sırf bunun için bile tercih edilebilir. 🙂

Hootsuite

Hootsuite

Hooutsuite:

Hooutsuite sektöründe en çok tercih edilen hesap yönetim aracı. Oldukça fazla özelliği olan bu aracın en sevdiğimiz özelliği raporlama. Paylaşım yaptığınız panel tüm mecralarınızın etkiletişim ve erişim değerlerini detaylı raporlar halinde sunuyor. Böylece tek bir ekrandan tüm analizleri yapmanızı sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak, planlı gönderi yaparak içeriklerinizi önceden paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hedef Kitleleri Nasıl Yönetilir ve Analiz Edilir?

Hedef kitle yönetiminizi yapmanız için öncelikle markanızın tüm hedef kitlelerini çalışmış olmanız gerekiyor. Yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, ülke, davranışlar, ilgi alanları gibi ana başlıklarınızı bulmalısınız. Daha sonra elde ettiğiniz verileri sosyal medya yönetiminde kullanacaksınız. Eğer başlangıçta hedef kitle ve pazar araştırması yapmazsanız kaynaklarınızı verimli kullanamazsınız. Kendi hedef kitle ve pazar araştırmalarınızı tamamladıktan sonra tercih edeceğiniz sosyal mecranın hedef kitle araştırmasını geçin. Sizin hedef kitlenizle örtüşen mecraları markanız için kullanabilirsiniz.  İki tarafın kitle verileri ile hedef kitlenizi planlayın. Yaptığınız hedeflemelerin etkiletişim ve erişim değerlerini daima takip edin. Hedef kitle çalışmanızı belirli aralıklarla yenileyin, bir hedef kitle üzerinden uzun süre devam etmek sağlıklı değildir. Mutlaka geliştirilmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Hedef kitle çalışmalarınıza rağmen etkileşimleriniz düşük kalıyorsa bir güncelleme yapmaya gidebilirsiniz, izleyeceğiniz kitle davranışları size neyi doğru veya yanlış yaptığınızı gösterecektir. Bunu anlamak için erişim ve gösterim sayılarınıza, kaydedilen veya en çok beğenilen gönderilerinize bakabilirsiniz. Bağlantı tıklamaları, kaydolma, satın alma gibi eylemlerde iyi bir analiz için gerekli olan metriklerdir.

Influencer

Influencer

Sosyal Medya Influencerları Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetiminde hem ajansların hem de markaların en güçlü silahı: influencer marketing. Kesinlikle en etkili pazarlama ve satış yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak; sadece doğru uygulandığında harikalar yaratan aslında biraz da karmaşık bir süreç influencer. Doğru yapmanız gereken ve en çok araştırma süresini ayıracağınız konu şu; “Hedef kitlem hangi influencerlara ilgi duyuyor, takip ediyor?” Bunu anlamanın net ve kesin bir yolu yok. Takip edeceksiniz, markanıza hedef kitlenize uyan isimleri listeleyip bir süre gözlemleyerek uygunluğu hakkında kanaat oluşturmaya çalışacaksınız. Manuel araştırma yapmak istemezseniz “Socialbakers Influencers” isimli aracı kullanarak analizlere ulaşabilirsiniz. En zor kısmı atlattıktan sonra gerisi birkaç adımla tamamlanacaktır. Influencer seçmeden önce mutlaka kendisi ile iletişim kurup sayfasının istatistiksel verilerini isteyin. Bu verilerin içerisinde hedef kitle, etkiletişim saatleri, erişim, beğeni, izleme, organik takipçi vb. birçok veri olmalı. Bu değerleri görmeden asla anlaşma yapmayın.

Doğru influencer bulmak kadar influencer ile uyumlu ürünü bulmakta önemli. Hem hedef kitlenizin ilgisini çekmeli hem de influencerın hedef kitlesinin de ilgi duyacağı bir ürün olmalı. Asla tükenmekte olan ya da geçmiş sezon bir ürünü tanıtım için kullanmayın. Doğru bir metin ve tanıtım yöntemi yaratmalısınız. Bir influencer marketingin başarılı olması için bu saydıklarımız yeterli değil. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız ve ürün sayfalarınız bu işbirliğine hazır olmalı. Gelen hiçbir trafik siteden kaynaklı sebeple kaybedilmemeli. Yeterli içeriği olan landing page sayfalar hazırlanmalı ve ürün doğru anlatılmalı. Video, görsel ve alt yazı açıklamaları influencerın yaptığı tanıtımla benzerlik taşımalı.

Mutlaka ama mutlaka influencerın kullandığı ürün web sitenizde olmalı. Eğer hizmet kategorisinde iseniz, vereceğiniz hizmet içinde tüm bu sayılanlar geçerli. Tek farkı bir web sitesi yerine sizin bir işletmenizin olması. Influencer marketing yaparken sayfanızın etiketlenmesini, doğrudan yönlendirme yapacak link ve etiketlemelerin yapılmasını mutlaka talep edin. Böylece influencer marketin tarafında başarılı bir süreç yönetmiş olacaksınız.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetim Süreci Neden Önemlidir?

Etkili bir süreç yönetimi için erişim ve etkiletişim verilerinize bakabilirsiniz. Dönemsel durgunluklar olabilir ancak genel hatları ile sayfanızın istatistikleri yukarıya ivme kazanmış pozisyonda olmalıdır. Düzenli yeni takipçiler kazanmak, rutin paylaşım takvimine bağlı kalmak, etkili içerikler üretmek, influencer pazarlama süreçlerine hakim olmak sayfanızın popülerliğini artırır. Sosyal medyayı doğru yönetmek, içerik üretimi ve reklam bütçelerini etkili kullanmanın ilk adımıdır. Çok fazla reklam ve yanlış pazarlama çalışmaları yaparak takipçileriniz, potansiyel müşterilerinizi ve etkiletişimlerinizi kaybetmeniz mümkün. “Reklam yapmadan reklam yapmak” Cümlesi günümüzde en çok sosyal medya yönetimi için geçerli. Doğru yönetilirse daha çok kazandıran ve markalaştıran sosyal medyalar, yanlış yönetildiği zaman çok fazla müşteri ve takipçiye mâl oluyor. Bir işletmede ulaşabileceğiniz müşteri sayısı sınırlıdır, ancak sosyal medyada işletme hacminizin binlerce katı potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu sebeple sosyal medya yönetimi konusunda etkili ve verimli olmak oldukça önemli.

Sosyal Medya Yönetimi Taktikleri

En etkili yöntemlerden derlediğimiz bu taktikleri uyguladığınız zaman farkı mutlaka göreceksiniz. Gelin yukarıdaki bilgilere ek olarak uygulayabileceğiniz birkaç maddelik sosyal medya yönetimi taktiklerine göz atalım;

 • İyi sosyal medya kampanyaları kurgulayın ve bunun için rekabet analizi yapın.
 • Katılımcı olun, üretin.
 • Kendi tarzınızı bulun, tasarım araçları kullanın.
 • Eleştiri ya da övgü; mutlaka cevap verin!
 • Görselliğe önem verin, tasarımlar çok önemlidir.
 • Takipçilerinizin geri bildirimlerini dinleyin, onlara kulak verin!
 • Doğru etiketler kullanın.
 • Konum bildirimleri yapın, haritalar ve arama butonlarını kullanın.
 • “Nasıl Yapılır?” Ve “Nedir?” İçerikleri oluşturun.
 • Takipçilerinize sizi takip etmeleri için sebep yaratın.
 • Hikaye ve video içerikleri mutlaka kullanın.
 • İçerik takvimi oluşturun ve ona bağlı kalın.
 • Dialog kurdurtacak içerikler yaratın, takipçilerinizi yorum yazmaya teşvik edin.
 • Web sitenizi iyileştirin, sosyal medyadan gelen trafiği kaçırmayın. Kötü bir site takipçi kaybına yol açabilir.
 • Oyunlaştırın, sorular sorun, anketler yapın, yarışmalar düzenleyin.
 • Paylaşımlarınızda URL kısaltmaları kullanın.
 • Her platforma özel içerik tasarlayın, bir gönderiyi her platforma aynı ölçüde ve içerikle atmayın.
 • Düzenli olarak analizler yapın, etkiletişimlerinizi ölçün.
 • Sosyal medyanın bir itibar yönetimi olduğunu unutmayın, gelen mesajları ve soruları önemseyin.
 • Çapraz paylaşım yöntemlerinden trafik yakalayın.
 • İnfluencer marketing yapın.
 • Profil bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak doldurun.
 • Asla takipçi satın almayın.
 • Özgün olun, benzersiz olun!
 • Profesyonel destek alın.

Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan hemen bizimle etkiletişime geçin, markanızın sosyal medya yönetimini sektörde ki öncü tecrübemizle biz yapalım.

Cansu Biçen

Cansu Biçen

Dijital Pazarlama UzmanıGoogle Ads Arama Ağı, Alışveriş, Video ve Görüntülü Reklam Ağı sertifikası var. Cremicro Büyüme Ajansı'nda dijital pazarlama üzerine makaleler yazıyor.