Skip to main content

İçerik pazarlama çalışmaları, sitenize getirmeyi planladığınız kitleye düzenli olarak ulaşabilmek ve bunu minimum maliyetle karşılamayı düşünen kişiler için tam olarak biçilmiş kaftandır. Bu pazarlama çalışması hem ucuz hem de etkili olmasından ötürü çok sık kullanılmaktadır. O yüzden biz de 2021’de içerik pazarlama çalışmalarına yeni başlayacak kişilere yönelik bir kılavuz hazırlamayı düşündük. Yine de içerik pazarlama çalışmasından doğru bir şekilde faydalanmak için profesyonel bir içerik ajansı ile çalışmanızı öneririz.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, işletmenizi içerik çalışmaları gerçekleştirerek öne çıkarmak anlamına gelmektedir. Farkındayız kulağa basit geliyor ama hiç de sanıldığı gibi kolay bir çalışma değildir. Blog yazıları, podcastler, video çalışmaları gibi çalışmalar içerik pazarlamasının içerisinde yer alır. Bu pazarlama stratejisinin temelinde hedef kitlenizi müşteriye dönüştürmeden önce hedef kitlenizde farkındalık ve güven oluşturma bulunur. Hazırladığınız içeriklerle karşınızda bulunan kitlede ne kadar değer yaratabilirseniz o kitle size o kadar dinleyecektir. O yüzden karşı güven aşılayabilmek oldukça önemlidir.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

İşletmeler Neden İçerik Pazarlama Stratejisine İhtiyaç Duyarlar?

Aslında içerik pazarlamasının ne olduğundan daha çok işletmelerin içerik pazarlamasına neden ihtiyaç duyduğu konusu üzerinde durmalıyız. PPC veya fuar tanıtım çalışmaları gibi hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayan pazarlama taktikleri ile karşılaştırıldığında içerik pazarlaması  size bir külfetmiş gibi görünebilir. Fakat içerik pazarlaması yönteminin bunlara nazaran oluşturduğu ciddi bütçesel farklar bulunmaktadır. Bu farkları hemen bir örnek üzerinden inceleyelim. Örneğin, işletmenizin ihtiyaç duyduğu müşterileri edinmek için PPC pazarlama yönteminden faydalandığını düşünelim. Kullandığınız anahtar kelimelerde de bir tıklama için 2 TL bir ücret ödediğinizi ve ay sonunda da 1000 tane müşterinizin olduğunu varsayalım. Bu durumda ayda toplam 20.000 TL reklam harcama maliyetiniz olacaktır. Tabii ki bu masrafı gelecek ay hatta gelecek olan tüm aylarda da yapmanız gerekecektir. PPC üzerinden müşteri edinmek istiyorsanız bunu yapmak durumundasınız. Bu pazarlama stratejisinde tabiri caizse musluğun suyunu kestiğiniz anda ise müşteri ediniminiz de durmaya başlayacaktır. Tabii ki aynı şeyler aslında fuar tanıtımı, liste alımı gibi ücretli olan diğer pazarlama faaliyetleri içinde geçerlidir. Peki içerik pazarlaması tarafında işler nasıl yürür? İçerik pazarlama stratejisindeki en büyük fark aslında şudur; gelecek aylarda herhangi bir masraf yapılmadan müşteri ediniminin gerçekleşiyor olmasıdır. İçerik pazarlama çalışmasına içerik hazırlanırken yani başlangıçta bir maliyet ödenir ve sonrasında eğer ki hazırlanan içerik kaliteliyse daimi olarak size müşteri kazandırmaya devam eder. Bir diğer ifadeyle içerik pazarlama stratejisi firmaları ölçeklendirilebilir ve minimum maliyetli trafik üzerine kurgulanmasını sağlar. Her ay düzenli olarak yatırım yapmayı gerektirmez.

İçerik Pazarlama Stratejisine Nereden Başlamalı?

Doğru kurgulanmış olan içerik pazarlama stratejisinin yola çıktığı iki ana nokta bulunuyor. Bunlar şu şekilde;

 1. Hedef tanımı
 2. Görev tanımı

Aslına bakarsanız bu 2 noktanın içerik pazarlamasının temellendiği noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktalar sadece sizin ne tür içerik üreteceğinize karar vermenize yardımcı olmaz aynı zamanda da içerik çalışmalarınızı bir firma gözüyle değerlendirerek nasıl içerik üretmeniz konusunda da size yardımcı olurlar.

İçerik Pazarlama Formatları Nelerdir ?

İçerik pazarlama formatları şu şekildedir;

 • Case study çalışmaları
 • Blog
 • E-mail bülteni
 • E-kitap
 • Soru-cevap konsepti
 • Sıkça sorulan sorular konsepti
 • Konu hakkında oluşturulmuş detaylı kılavuzlar
 • İnfografikler
 • Webinar
 • Podcast
 • Vlog

gibi birçok formatta içerik pazarlama çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Birçok firma içerik pazarlama kavramına hakim ancak içerik pazarlamanın işletmesine sağlayacağı faydaların hala farkında değil. İçerik pazarlama çalışmalarının sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

 • Sitenize giren ziyaretçileri alıcıya dönüştürür,
 • Sitenize giren okuyucularınızı eğitir,
 • Kitlenizi daha iyi anlayabilmenize yardımcı olur,
 • Saldırgan bir politika izlemenize gerek kalmadan satışlarınızı artırır,
 • Farklı sitelerden kaliteli backlinkler elde etmenize yardımcı olur.

Şimdi hedef kitlenizde güven hissiyatını verebilmek ve online satışlarınızı artırabilmek için içerik pazarlamasından nasıl faydalanabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Güven Oluşturabilmek ve Online Satışları Artırabilmek İçin İçerik Pazarlama Nasıl Kullanılmalı?

İçerik Pazarlama Kapsamında Bir Blog Oluşturun

Blog oluşturmak, online satışları artırabilmek adına atılabilecek en doğru adımlardan bir tanesidir. İçerik pazarlaması çalışmalarıyla gerçekten şaşırtıcı derecede sonuçlar elde etme gibi bir niyetiniz varsa hemen blog oluşturmaya başlayın.

blog oluşturun

blog oluşturun

Hedef Kitlenizin Ne Tür İçeriklerden Hoşlandığını Öğrenin

İçerik pazarlaması çalışmalarına başlamadan önce güçlü bir temel oluşturabilmek oldukça önemlidir. Hedeflediğiniz kitlenin ne aradığını tam olarak kavramalısınız. İçerik pazarlamaya girişmeden önce hedef kitlenizin ne aradığını öğrenmek sizin için oldukça önemlidir. İçerik pazarlaması çalışmasına başlamadan önce şu kritik soruları mutlaka cevaplayın;

 • Hedef kitleniz hangi sorunlarla karşılaşıyor?
 • Sorununu çözmek için nelere ihtiyacı oluyor?
 • Sorunlarına nerede cevap bulabilir? (Rakiplerinizi inceleyin)

Yukarıda sorduğumuz sorulara tatmin edici cevaplar verdikten sonra, hedef kitlenizin sizden talep ettikleri içerikleri oluştururken size yardımcı olacak olan içerik pazarlama stratejisini oluşturmanız çok daha kolay bir hal almaya başlayacak.

İçerik Pazarlama Çalışmasının Olmazsa Olmazı İçerik Planı 

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür içerikleri talep ettiğini öğrendikten sonra, sitenize gelen ziyaretçileri oluşturduğunuz içeriklerle alıcılara dönüştürebilmek için bir içerik planına ihtiyacınız olacak. Doğru bir içerik pazarlaması planı oluşturabilmek için atmanız gereken 3 adım şu şekildedir;

 • İçerik Paylaşım Sıklığı: İçerik paylaşım sıklığına karar vermiş olmanız gerekir. Kitlenize günlük olarak yayın göndermeseniz bile içerik paylaşım sıklığınızda bir düzen olması gerekir. Eğer ki okuyucularınız paylaşma sıklığınızın farkına vardıysa sitenize sık sık dönüş sağlayacaktır.
 • İçerik Uzunluğu: Artık herkesin şunu anladı: kaliteli içerik her şeyi yener. Peki kaliteli içerik için ortalama olarak kaç kelimeye ihtiyacınız vardır? Ortalama olarak 2000 ila 3000 arasında hazırlanan ayrıntılı makaleler yazmak genelde daha iyi sonuçlar doğurur. İçeriklerinizi bu şekilde hazırlamanız kullanıcıların haricinde Google için de önemlidir. Bu şekilde hazırladığınız taktirde sadece içeriğinizi kitlenize anlatmış olmazsınız ayrıca Google’a da kendinizi çok daha detaylı bir şekilde aktarmış olursunuz. Bu da arama motorundaki sıralamanızı yükselten bir etkendir.
 • Rakip Analizi: Blog içeriği oluştururken rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakiplerinizin mutlaka hazırladıkları içerikleri, paylaşım sıklıklarını, ortalama kelime sayılarını, sosyal medya paylaşımlarını kesinlikle incelemelisiniz.

Her Yerde Yer Almalısınız

İçeriklerinizi daha geniş kitlelere yaymak istiyorsanız her yerde bulunmalısınız. Eğer ki çevrimiçi bağlantınız yoksa her yerde olmanın zor olduğunu biliyoruz. Peki bunun için neler yapmalısınız?

 • SEO: Arama motoru optimizasyonu yani SEO, karlı bir blog oluşturmak istiyorsanız olmazsa olmazlardan birisi SEO’dur. Arama motorlarından istenen seviyede trafik elde etmeden, sattığınız ürünleri  almak isteyecek okuyucuları sitenize çekmek sizin için oldukça zor olacaktır. O yüzden mutlaka SEO çalışmalarına başlayın.
 • Blog Yorumları: Diğer blogcularla iletişim kurabilmek için oldukça etkili bir tekniktir. Diğer bloglarda güzel yorumlar yazarak, sadece güçlü ilişkiler kurmayacak ayrıca blog içeriklerinize onları da yorum yapmaya ikna edeceksiniz.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: Arama sıralamanızı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de sosyal medyada paylaştığınız blog içeriklerinizdir. Google daha fazla paylaşım alan sitelere daha çok önem vermektedir. Bu yüzden mutlaka sosyal medya paylaşımlarını önem vermelisiniz.
 • E-Posta: Eğer ki bir e-posta listeniz yoksa hemen bunun için birtakım stratejiler oluşturmaya başlamalısınız. E-posta listesi izin gerektiğinden insanların sizin bu pazarlama faaliyetini uygulamanıza izin verdiği anlamına gelir. Siz de buradan sık sık kendinizi hatırlatabilir ve onların karşılarına çok daha kolay bir şekilde çıkabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmalarınızı Geliştirin veya Tekrarlayın 

Yukarıdaki bahsettiğimiz adımları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra, oluşturulan hangi stratejinin daha iyi performans gösterdiğini ve hangi tür içerik çalışmalarının daha az geri dönüşüm sağladığını incelemelisiniz. Ardından da yaptığınız çalışmalardan başarılı olanları tekrarlamalı, iyi sonuçlar vermeyenleri de geliştirmelisiniz. Şunu da mutlaka bilmelisiniz ki oluşturduğunuz bloğunuz daha yeniyse arama motorlarından elde edeceğiniz trafik zaman alacaktır. Bu konuyu buna değerlendirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply