Skip to main content

İçerik pazarlama çalışmaları, sitenize getirmeyi planladığınız kitleye düzenli olarak ulaşabilmek ve bunu minimum maliyetle karşılamayı düşünen kişiler için tam olarak biçilmiş kaftandır. Bu pazarlama çalışması hem ucuz hem de etkili olmasından ötürü çok sık kullanılmaktadır. O yüzden biz de 2021’de içerik pazarlama çalışmalarına yeni başlayacak kişilere yönelik bir kılavuz hazırlamayı düşündük. Yine de içerik pazarlama çalışmasından doğru bir şekilde faydalanmak için profesyonel bir içerik ajansı ile çalışmanızı öneririz.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, işletmenizi içerik çalışmaları gerçekleştirerek öne çıkarmak anlamına gelmektedir. Farkındayız kulağa basit geliyor ama hiç de sanıldığı gibi kolay bir çalışma değildir. Blog yazıları, podcastler, video çalışmaları gibi çalışmalar içerik pazarlamasının içerisinde yer alır. Bu pazarlama stratejisinin temelinde hedef kitlenizi müşteriye dönüştürmeden önce hedef kitlenizde farkındalık ve güven oluşturma bulunur. Hazırladığınız içeriklerle karşınızda bulunan kitlede ne kadar değer yaratabilirseniz o kitle size o kadar dinleyecektir. O yüzden karşı güven aşılayabilmek oldukça önemlidir.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

İşletmeler Neden İçerik Pazarlama Stratejisine İhtiyaç Duyarlar?

Aslında içerik pazarlamasının ne olduğundan daha çok işletmelerin içerik pazarlamasına neden ihtiyaç duyduğu konusu üzerinde durmalıyız. PPC veya fuar tanıtım çalışmaları gibi hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayan pazarlama taktikleri ile karşılaştırıldığında içerik pazarlaması  size bir külfetmiş gibi görünebilir. Fakat içerik pazarlaması yönteminin bunlara nazaran oluşturduğu ciddi bütçesel farklar bulunmaktadır. Bu farkları hemen bir örnek üzerinden inceleyelim. Örneğin, işletmenizin ihtiyaç duyduğu müşterileri edinmek için PPC pazarlama yönteminden faydalandığını düşünelim. Kullandığınız anahtar kelimelerde de bir tıklama için 2 TL bir ücret ödediğinizi ve ay sonunda da 1000 tane müşterinizin olduğunu varsayalım. Bu durumda ayda toplam 20.000 TL reklam harcama maliyetiniz olacaktır. Tabii ki bu masrafı gelecek ay hatta gelecek olan tüm aylarda da yapmanız gerekecektir. PPC üzerinden müşteri edinmek istiyorsanız bunu yapmak durumundasınız. Bu pazarlama stratejisinde tabiri caizse musluğun suyunu kestiğiniz anda ise müşteri ediniminiz de durmaya başlayacaktır. Tabii ki aynı şeyler aslında fuar tanıtımı, liste alımı gibi ücretli olan diğer pazarlama faaliyetleri içinde geçerlidir. Peki içerik pazarlaması tarafında işler nasıl yürür? İçerik pazarlama stratejisindeki en büyük fark aslında şudur; gelecek aylarda herhangi bir masraf yapılmadan müşteri ediniminin gerçekleşiyor olmasıdır. İçerik pazarlama çalışmasına içerik hazırlanırken yani başlangıçta bir maliyet ödenir ve sonrasında eğer ki hazırlanan içerik kaliteliyse daimi olarak size müşteri kazandırmaya devam eder. Bir diğer ifadeyle içerik pazarlama stratejisi firmaları ölçeklendirilebilir ve minimum maliyetli trafik üzerine kurgulanmasını sağlar. Her ay düzenli olarak yatırım yapmayı gerektirmez.

İçerik Pazarlama Stratejisine Nereden Başlamalı?

Doğru kurgulanmış olan içerik pazarlama stratejisinin yola çıktığı iki ana nokta bulunuyor. Bunlar şu şekilde;

 1. Hedef tanımı
 2. Görev tanımı

Aslına bakarsanız bu 2 noktanın içerik pazarlamasının temellendiği noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktalar sadece sizin ne tür içerik üreteceğinize karar vermenize yardımcı olmaz aynı zamanda da içerik çalışmalarınızı bir firma gözüyle değerlendirerek nasıl içerik üretmeniz konusunda da size yardımcı olurlar.

İçerik Pazarlama Formatları Nelerdir ?

İçerik pazarlama formatları şu şekildedir;

 • Case study çalışmaları
 • Blog
 • E-mail bülteni
 • E-kitap
 • Soru-cevap konsepti
 • Sıkça sorulan sorular konsepti
 • Konu hakkında oluşturulmuş detaylı kılavuzlar
 • İnfografikler
 • Webinar
 • Podcast
 • Vlog

gibi birçok formatta içerik pazarlama çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Birçok firma içerik pazarlama kavramına hakim ancak içerik pazarlamanın işletmesine sağlayacağı faydaların hala farkında değil. İçerik pazarlama çalışmalarının sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

 • Sitenize giren ziyaretçileri alıcıya dönüştürür,
 • Sitenize giren okuyucularınızı eğitir,
 • Kitlenizi daha iyi anlayabilmenize yardımcı olur,
 • Saldırgan bir politika izlemenize gerek kalmadan satışlarınızı artırır,
 • Farklı sitelerden kaliteli backlinkler elde etmenize yardımcı olur.

Şimdi hedef kitlenizde güven hissiyatını verebilmek ve online satışlarınızı artırabilmek için içerik pazarlamasından nasıl faydalanabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Güven Oluşturabilmek ve Online Satışları Artırabilmek İçin İçerik Pazarlama Nasıl Kullanılmalı?

İçerik Pazarlama Kapsamında Bir Blog Oluşturun

Blog oluşturmak, online satışları artırabilmek adına atılabilecek en doğru adımlardan bir tanesidir. İçerik pazarlaması çalışmalarıyla gerçekten şaşırtıcı derecede sonuçlar elde etme gibi bir niyetiniz varsa hemen blog oluşturmaya başlayın.

blog oluşturun

blog oluşturun

Hedef Kitlenizin Ne Tür İçeriklerden Hoşlandığını Öğrenin

İçerik pazarlaması çalışmalarına başlamadan önce güçlü bir temel oluşturabilmek oldukça önemlidir. Hedeflediğiniz kitlenin ne aradığını tam olarak kavramalısınız. İçerik pazarlamaya girişmeden önce hedef kitlenizin ne aradığını öğrenmek sizin için oldukça önemlidir. İçerik pazarlaması çalışmasına başlamadan önce şu kritik soruları mutlaka cevaplayın;

 • Hedef kitleniz hangi sorunlarla karşılaşıyor?
 • Sorununu çözmek için nelere ihtiyacı oluyor?
 • Sorunlarına nerede cevap bulabilir? (Rakiplerinizi inceleyin)

Yukarıda sorduğumuz sorulara tatmin edici cevaplar verdikten sonra, hedef kitlenizin sizden talep ettikleri içerikleri oluştururken size yardımcı olacak olan içerik pazarlama stratejisini oluşturmanız çok daha kolay bir hal almaya başlayacak.

İçerik Pazarlama Çalışmasının Olmazsa Olmazı İçerik Planı 

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür içerikleri talep ettiğini öğrendikten sonra, sitenize gelen ziyaretçileri oluşturduğunuz içeriklerle alıcılara dönüştürebilmek için bir içerik planına ihtiyacınız olacak. Doğru bir içerik pazarlaması planı oluşturabilmek için atmanız gereken 3 adım şu şekildedir;

 • İçerik Paylaşım Sıklığı: İçerik paylaşım sıklığına karar vermiş olmanız gerekir. Kitlenize günlük olarak yayın göndermeseniz bile içerik paylaşım sıklığınızda bir düzen olması gerekir. Eğer ki okuyucularınız paylaşma sıklığınızın farkına vardıysa sitenize sık sık dönüş sağlayacaktır.
 • İçerik Uzunluğu: Artık herkesin şunu anladı: kaliteli içerik her şeyi yener. Peki kaliteli içerik için ortalama olarak kaç kelimeye ihtiyacınız vardır? Ortalama olarak 2000 ila 3000 arasında hazırlanan ayrıntılı makaleler yazmak genelde daha iyi sonuçlar doğurur. İçeriklerinizi bu şekilde hazırlamanız kullanıcıların haricinde Google için de önemlidir. Bu şekilde hazırladığınız taktirde sadece içeriğinizi kitlenize anlatmış olmazsınız ayrıca Google’a da kendinizi çok daha detaylı bir şekilde aktarmış olursunuz. Bu da arama motorundaki sıralamanızı yükselten bir etkendir.
 • Rakip Analizi: Blog içeriği oluştururken rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakiplerinizin mutlaka hazırladıkları içerikleri, paylaşım sıklıklarını, ortalama kelime sayılarını, sosyal medya paylaşımlarını kesinlikle incelemelisiniz.

Her Yerde Yer Almalısınız

İçeriklerinizi daha geniş kitlelere yaymak istiyorsanız her yerde bulunmalısınız. Eğer ki çevrimiçi bağlantınız yoksa her yerde olmanın zor olduğunu biliyoruz. Peki bunun için neler yapmalısınız?

 • SEO: Arama motoru optimizasyonu yani SEO, karlı bir blog oluşturmak istiyorsanız olmazsa olmazlardan birisi SEO’dur. Arama motorlarından istenen seviyede trafik elde etmeden, sattığınız ürünleri  almak isteyecek okuyucuları sitenize çekmek sizin için oldukça zor olacaktır. O yüzden mutlaka SEO çalışmalarına başlayın.
 • Blog Yorumları: Diğer blogcularla iletişim kurabilmek için oldukça etkili bir tekniktir. Diğer bloglarda güzel yorumlar yazarak, sadece güçlü ilişkiler kurmayacak ayrıca blog içeriklerinize onları da yorum yapmaya ikna edeceksiniz.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: Arama sıralamanızı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de sosyal medyada paylaştığınız blog içeriklerinizdir. Google daha fazla paylaşım alan sitelere daha çok önem vermektedir. Bu yüzden mutlaka sosyal medya paylaşımlarını önem vermelisiniz.
 • E-Posta: Eğer ki bir e-posta listeniz yoksa hemen bunun için birtakım stratejiler oluşturmaya başlamalısınız. E-posta listesi izin gerektiğinden insanların sizin bu pazarlama faaliyetini uygulamanıza izin verdiği anlamına gelir. Siz de buradan sık sık kendinizi hatırlatabilir ve onların karşılarına çok daha kolay bir şekilde çıkabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmalarınızı Geliştirin veya Tekrarlayın 

Yukarıdaki bahsettiğimiz adımları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra, oluşturulan hangi stratejinin daha iyi performans gösterdiğini ve hangi tür içerik çalışmalarının daha az geri dönüşüm sağladığını incelemelisiniz. Ardından da yaptığınız çalışmalardan başarılı olanları tekrarlamalı, iyi sonuçlar vermeyenleri de geliştirmelisiniz. Şunu da mutlaka bilmelisiniz ki oluşturduğunuz bloğunuz daha yeniyse arama motorlarından elde edeceğiniz trafik zaman alacaktır. Bu konuyu buna değerlendirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

İlgili Makale: Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Adım Adım Blog Yazma Kılavuzu

İçerik Pazarlama Konusunda Araştırma ve Analiz

Dijital içerik pazarlaması, doğru analizlerle başarılı olabilir. Bu noktada takip edeceğiniz bazı faktörler var. Bunların her birini doğru analiz edip araştırırsanız, pazarlama kısmında rakiplerinizi geçebilirsiniz.

Araştırma ve Analiz

Araştırma ve Analiz

1. Sitenizi Tanıyın

Öncelikle, doğru bir içerik pazarlama için kendi sitenizi ve markanızı tanıyın. Oradaki hedefleriniz ve amaçlarınızı doğru oluşturun. Ayrıca, bu hedefleri sıkça değiştirmeyin. Markanızla hangi yolda ilerleyeceğinizi önceden belirleyin. Ayrıca, web sitenizi güçlendirin. Rakiplerinizi araştırarak, onlarda olmayan özellikleri kendi web sitenize aktarın. Sitenizin hızlı ve dinamik çalıştığından emin olun. Mutlaka kullanıcı deneyimini ön planda tutun ve olumsuz özellikleri ortadan kaldırın.

2. Hedef kitlenizi tanıyın

Başarılı bir dijital içerik pazarlaması için hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Özellikle kullanıcı odaklı çalışan markalar için, hedef kitleyi tanımak ve analiz etmek oldukça önemlidir. Sayfanız ne olursa olsun, kullanıcıya yönelik hareket etmelisiniz. Bu yüzden, kitlenizle alakalı olacak içerikler oluşturun ve pazarlayın. Bahsettiğim kitleyi de, rakiplerinizden bulabilirsiniz. Kitlenizi tanıdıktan sonra, onları bulundukları yerlerden bulabilirsiniz. Kitlenizi tanımaya çalışırken sorabileceğiniz birkaç soru var. Örneğin, nelerden hoşlanırlar, konuşma dilleri nasıl, en sevdikleri markalar ve içerikler gibi sorular olabilir. Tüm bunlar sayesinde, kitlenizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz.

3. Sektörün ileri gelen, kitlenize etki eden kişileri belirleyin

İçerik pazarlama için sektör araştırması yapabilirsiniz. Sektörünüzle ilgilenen kullanıcıları araştırın. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımları göz önünde bulundurun. Onlar, içeriklerinizi ve stratejilerinize yön veren kişiler olabilir. Ayrıca, ön plana çıkmış önemli isimlerin, sektörünüz hakkındaki düşüncelerinden yola çıkın. Onların yazdıkları, sizin ve rakipleriniz için birer basamak olacaktır. Son olarak, rakipleriniz hakkında söylenenleri inceleyin. Bunlar da size yol gösteren bir diğer unsur olacaktır.

4. Rakiplerinizi detaylıca inceleyin

Dijital içerik pazarlaması yaparken, rakiplerinizi tüm yönleriyle inceleyin. Zayıf ve güçlü oldukları noktaları doğru analiz edin ve kendinizi onlardan daha ileri bir seviyeye getirmek için çalışın. Büyük rakiplerinizi inceleyerek, nasıl başardıklarını öğrenin. Böylece, oradan alacağınız dersleri kendi sayfanızda uygulayabilirsiniz. Sıfırdan geldikleri konuma nasıl ulaştıklarını analiz edin. Ayrıca sahip oldukları kitleyi tanıyın. Rakiplerinizle aynı yolda olup olmadığınızı tespit edin.

Planlama: İçerik Pazarlama Stratejinizin Olmazsa Olmazı

İçerik pazarlama nedir diye sorduğunuzda, planlama, akıllara gelen ilk cevaplardan biri olabilir. Planlı içerikler, her sayfanın mutlaka yapması gereken bir çalışmadır. Düzenli ve alakalı içerik paylaşımı sayfanızı kolayca yükseltecek. Her platformda planlama yapmalısınız. Hedef kitlenize göre, onların aktif olduğu zamanları tespit edin o dönemlerde paylaşım yapabilirsiniz.

1. Fikir üretme

İçerik pazarlama sırasında yeni içerikler üretmeniz gerek. Oluşturacağınız yeni içerikler, sayfanızla alakalı ve ilgi çekici olmalıdır. Kullanıcılar, sürekli aynı şeylerle karşılaşmak istemez. Bu yüzden, belirli aralıklarla içeriklerinizi güncellemeniz gerekir. Özellikle işletme hesabınız varsa, markanızı öne çıkarak yenilikleri deneyin. Bunun için en kolay yöntem, trendleri takip etmektir. Ayrıca, rakiplerinizin henüz denemediği yeni içerik fikirleri üretmeyi deneyebilirsiniz. Bu, sizi öne çıkaracak başka bir özellik olur. Eğer yeni bir şey yaratamıyorsanız, eskileri kullanın. Önceden paylaştığınız içerikleri “nostalji” adı altında yeniden pazarlayabilirsiniz.

2. İçerik yapısının ve formatlarının belirlenmesi

Dijital içerik pazarlaması yaparken, bu içeriklerin formatlarını belirlemenizde fayda var. her biri kendi alanında ayrılır ve bunların hangi amaçlar için kullanıldığını bilmek gerekir. Sayfanızda paylaşacağınız içeriklerin formatlarını doğru anlarsanız, nerede ve ne zaman paylaşmanız gerektiğini de kavramış olursunuz. Bu formatları bir piramitin beş katmanı olarak görün. En alt kısmında, mikro içerikler. Sosyal medya bunlardan biridir. Bilinirlik ve kaliteyi arttırmaya yönelik içeriklerdir. Dördüncü katman, blog yazıları ve dağıtılan içerikler. Bu, en yaygın kullanılan içerik türlerin biridir. Çeşitli alanlarda bilinirlik kazanmanıza yardımcı olur. Piramidin üçüncü ve ikinci katmanında, infografikler, sunumlar ve uzun blog yazıları bulunur. Son olarak birinci katmanında, temel içerikler vardır. Kitap veya kılavuzlar bunlara örnek olabilir.

3. Planların yazılı hale getirilmesi

Yazılı içerik pazarlama nedir ve nasıl yapılır konusunda bir fikriniz yoksa, işte size bazı ipuçları. Öncelikle içeriklerinizin tamamı görsel veya videolardan oluşmamalı. Blog yazılar, özellikle web site sahipleri için olmazsa olmazdır. Bunları yazarken birçok şeye dikkat etmelisiniz. Örneğin, yazının sitenizle alakalı ve kolay okunur olması gerekir. Ayrıca, içeriğinizi başka kaynaklardan kopyalamamalısınız. Sitenizi fazla yazılarla boğmak yerine, kaliteli ve anlamlı yazılar ekleyebilirsiniz. son olarak, eğer, blog için farklı kaynaklardan faydalanacaksanız, mutlaka kaynak belirtmelisiniz.

Planların yazılı hale getirilmesi

Planların yazılı hale getirilmesi

İçeriği Yayma

İçerik pazarlama planını oluşturduktan sonra, geriye yayması kalıyor. Bu noktada, hangi zaman ve günlerde paylaşım yapacağınıza dikkat etmelisiniz. Ayrıca, içeriğinizi paylaştıktan sonra tanıtımını yaparak etkileşim oranını yükseltmenizde fayda var. Böylece, yalnızca içerik oluşturmuş olmazsınız, aynı zamanda onu tekrar tanıtmış olursunuz.

Güçlü Başlıklar Oluşturun

Dijital içerik pazarlaması sırasında, güçlü başlıklar hayat kurtarır. Kullanıcıların dikkatini çekecek, cazibeli başlıklar kullanın. Bu, içeriğinize olan ilgiyi yükseltecektir. Ayrıca, sıkça aranan terimleri de başlıklarınızda kullanabilirsiniz. Kullanıcıların dilinden konuşun. Onların bir şeyleri bulmak için en sık kullandıkları terimlerini inceleyin. Bunun için Google Trends gibi araçlar kullanabilirsiniz.

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Bu butonlar sayesinde daha hızlı bir içerik pazarlama çalışması yapabilirsiniz. İçeriklerinizin paylaşılmasını ve daha geniş kitleler tarafından görülmesini sağlayın. Bunun için paylaşım butonları oldukça önemli. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı optimize ederek kullanıcılara kolay erişim sağlayın. Bu da, sosyal medyada bulunabilirliğinizi arttıracaktır.

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Hedefe Yönelik Meta Etiketlemeler

Meta etiketler, dijital içerik pazarlaması için kilit noktadır. Bunlar sayesinde hedef kitlenize organik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru anahtar kelimelere, meta etiketlerini içeriklerinizde kullanın. Ayrıca, bu etiketlerin alakalı olduğundan emin olun. Gereksiz anahtar kelimelerden uzak durun.

Site İçi Linkler Oluşturun

İçerik pazarlaması nedir sorusunun bir diğer cevabı, kullanıcıyı ön planda tutan bir çalışma olmasıdır. Web sitenizde site içi linklerine önem verin. Bunlar, kullanıcı dostu bir tasarım sunar. Önemli içeriklerinizi ana sayfanıza ekleyerek, link oluşturabilirsiniz. Böylece kullanıcıları hızlı yoldan kazanma fırsatına sahip olursunuz. Ayrıca, site içi linkler arama motoru optimizasyonu için de önemlidir. Bu çalışmalar, kalite puanınızı arttıracaktır.

Google News’e Kayıt Olun

İçerik pazarlama çalışmalarınızı hızlandırmak adına, web sitenizi Google News’e kayıt edebilirsiniz. Google News, neredeyse tüm haber ve blog sitelerinin bulunduğu ortak güncel haber alanıdır. Böylece organik etkileşimleriniz artacaktır. Ayrıca, sitenizin kalite puanı da alacağı etkileşimle aynı oranda yükselecek.

Yayıncılara Ulaşın

Özellikle sizinle aynı alanda faaliyet gösteren yayıncılarla işbirliği yaparak, dijital içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Bu da etkileşim oranlarınızı artıracak başka bir unsurdur. Birçok sosyal medya platformunda canlı yayın yapan kullanıcılara ulaşarak ortak projeler veya tanıtımlar yapabilirsiniz.

Yayıncılara Ulaşın

Yayıncılara Ulaşın

İlgili Kanallarda Paylaşımlar Yapın

Çalışmalarınızı güçlendirmek ve başarılı içerik pazarlama stratejileri için, çeşitli sosyal medya platformlarına dağılın. Sayfanızı tanıtarak hedef kitlenize daha hızlı ulaşmaya çalışın. Böylece, etkileşim oranlarını da artmış olur. Unutmayın ki, her platformun kitlesi farklıdır. Bu nedenle onları tanıyıp, uygun bir şekilde seslenmenin bir yolunu bulmalısınız. Ardından, içeriklerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

E-mail Yoluyla Doğrudan Kullanıcılarınıza Ulaşın

E-mail, eski fakat hala etkili olan bir içerik pazarlama yöntemidir. Web sitenizden kullanıcıların mail adreslerini istedikten sonra, onlara belirli aralıklarla bültenler gönderebilirsiniz. Bu bültenlerin içerisinde sayfanızda paylaştığınız güncel yazılar için bilgilendirme gönderebilirsiniz. eğer işletmeyseniz ve satışta ürünleriniz varsa, özel indirim veya kampanyalar da iletebilirsiniz. E-mail sayesinde web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza trafik çekebilirsiniz.

Artık tüm incelikleriyle, içerik pazarlama nedir, biliyorsunuz. Kendi içerikleriniz için siz de alanında uzman bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply