Skip to main content

Google Ads, kalite puanı yüksek olan reklam hesaplarını çok seviyor. Bu sayede ziyaretçilerine en doğru ve zengin içeriği sunabiliyor. Web sitesi kalite puanı, açılış sayfalarının içeriği, anahtar kelime çalışmaları gibi alt başlıkları var. Kalite puanınızı yükseltmek için mutlaka uygulamanız gereken 6 adım belirledik, detaylar aşağıda.

Kalite Puanı Nedir?

Google Ads kalite puanı, algoritmanın sayfa ve reklam gösterimlerinde sıralama yapmasını sağlayan derecelendirme metodudur. Reklamların kalite puanı, gösterimleri ve sıralamayı doğrudan etkiler. 1-10 arası bir skor ile çalışan puanlama sistemi, onlarca metriği denetler. Bunu yapmasındaki amaç, reklamdan gelen ziyaretçiye en doğru deneyimi yaşatmak istemesidir. Kullanıcılarını zengin içerilerle memnun etmek isteyen algoritma, reklamların içeriklerine de puanlama sistemi kurarak en etkili reklam yapısını göstermeye çalışıyor. Bu avantajlar içerisinde reklamların gösterim sıralaması, gösterim metotları ve sayfa sıralaması gibi ayrıcalıklar var.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite Puanı Nedir?

Yüksek bir Google Ads kalite puanınız varsa, reklam maliyetlerinde avantajlar yarattığını görebilirsiniz. Mesela kalite puanı yüksek bir anahtar kelimeniz olduğunda Google, normalden daha düşük tıklama başına maliyetlerle sizi ödüllendirecektir. Reklam konumlarınız için büyük fayda sağlayan bu puanlama sistemi sayesinde üst sıralara yükselmeniz daha kolay olacaktır. Puan faktörü etkili reklam yönetimi için kritik değere sahiptir. Reklamlarınızın performansı ve bütçelendirilmesinde yüksek kalite puanının avantajlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey profesyonel bir reklam ajansıyla çalışmak. Google Ads Ajansı ile yapacağınız ortak çalışmalar sizi sonuca en hızlı ve başarılı şekilde götürecektir.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adwords kalite puanı öğrenme, reklamlarınızın gösterim almasını ve yükselmesini sağlamak için ilk adımdır. Puanınızı öğrendikten sonra neyi eksik ya da yanlış yaptığınızı keşfedip, onun üzerine giderek geliştirmenizi sağlar. Hesaplama formülü olarak; “kalite puanı x tıklama başına maliyet” kullanılıyor. 3 değişken puanlamaya etki ediyor;

1_ Beklenen Tıklama Oranı

2_ Reklam Alaka Düzeyi

3_ Açılış Sayfası Deneyimi

Tüm bu verilere uygunluğuz denetlendiğinde kalite puanınız ortaya çıkıyor. Aynı zamanda sistem raporunu size sunuyor ve her sütuna bir değişken vererek eksiklerinizi bildiriyor. Siz de değerlendirmelerinizi görmek isterseniz, Anahtar Kelime Raporu > Sütunlar > Kalite Puanı adımlarını izleyerek raporunuza “kalite puanı” metriği ekleyebilirsiniz. Önünüze çıkacak sütunlarda kalite puanının metrikleri, geçmiş değerlendirmeleri ve sonuçları mevcut. Bazı verilerin sonradan yükseldiğini görebiliyorsanız reklam hesabınız için doğru hedeflemeler gerçekleştirdiğinizi söyleyebiliriz. Kalite puanınıza etki eden kriterleri 6 maddede derledik;

1) Anahtar Kelime Araştırması

Reklamlarınızın doğru hedef kitleye ulaşması için en önemli hamle doğru anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelimelerinizin kalite puanına etkisi olduğu gibi web sayfanızın sıralamasına da dolaylı yoldan etki eder. Hemen çıkma oranları, dönüşüm oranları, tıklama maliyetleri gibi geniş bir kapsamda değerlendirebiliriz. Tıklama oranları kalite puanınızı belirlediği için anahtar kelime araştırmasını en doğru şekilde yapmalısınız. Rekabet seviyesine göre en alakalı ve kaliteli anahtar kelimeleri seçmek trafiğinizi artıracak ve dönüşümlerinizi etkileyecektir. Anahtar kelime araştırmalarıyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Google Anahtar Kelime Planlayıcısını Nasıl Kullanabilirsiniz? yazımızı okuyabilirsiniz.

2) Negatif Kelime Çalışması

Doğru anahtar kelime çalışması için negatif anahtar kelimeleri belirlemek çok önemlidir. Etkili anahtar kelimeler çalıştığınızda, kullanıcıların size ulaşacağı en doğru kelimeleri belirlemiş ve hedef kitlenize ulaşmayı kolaylaştırmış olursunuz. Görüntülenmek istemediğiniz kelimeleri belirleyerek filtre oluştursanız, hedef kitlenizin kalitesini artırırsınız. Bir örnekle anlatalım; köpek maması satan bir e-ticaret siteniz var. Mama kategorisi için reklam vereceksiniz. Anahtar kelimeleriniz ‘köpek maması’ – ‘köpek maması al’ gibi satış odaklı kelimeler. Negatif anahtar kelime paneline ‘köpek’ kelimesini girmeniz faydalı olacaktır. Google’da köpek terimini arayan kullanıcının odağı mama satın almak olsaydı kesinlikle arama terimine ‘mama’ ibaresini eklerdi. Böylece gereksiz gösterimlerden uzaklaşabilirsiniz.

 3) Reklam Açılış Sayfasını Optimize Etme

 Google, ziyaretçilerine en iyi deneyimi sunmak için reklamlarınızın açılış sayfasına önem verir. Anahtar kelimelerinizle olan ilişkisine, ziyaretçiye içerik sunma yöntemlerine ve içeriğin kalitesine bakar. Reklamınıza tıklayan bir ziyaretçinizin açılış sayfasında göreceği içerikleri iyileştirerek kullanıcı deneyimini yükseltmek ister. Anahtar kelimenizin skoru “ortalamanın altında” ibaresine sahipse açılış sayfanızı optimize ederek skorunuzu yükseltmeniz gerekir. Belirlediğiniz anahtar kelimeler ile açılış sayfanızın uyumlu olması gerekiyor. Sayfanızı optimize etmeye başlamadan önce mutlaka rekabet analizi yaparak rakiplerinizin sunduğu deneyimleri araştırmalısınız. Araştırmanızın sonuçlarına göre sayfanızda içerik iyileştirmesi yapabilir, anahtar kelimeleriniz ile uyumlu ve özgün içerik üretebilirsiniz.

 4) Anahtar Kelime Seçimi

 Anahtar kelime seçimleriniz kalite puanınızı oluşturan faktörlerden biridir. Sayfanız ve ürününüzle alakalı başarılı tercihler yapmanız gerekir. Tıklama maliyetlerinizi düşürmek ve yeni ziyaretçilere ulaşmak için Google Ads kalite puanınızı yükseltebileceğiniz rekabet edilebilir kelimeler tercih edin. Kelimelerinizi seçerken potansiyel ölçümlerine, maliyetlerine ve tahminlerine dikkat etmeyi unutmayın.

5) Reklam Metinlerinizi İyileştirin

 Reklam metinleri, görüntülenmelerin ziyarete dönüşmesi için en etkili silahtır. Doğru anahtar kelime ile doğru hedef kitlenin önüne düşen reklamın trafiğe dönüşmesi için tek şartı etkili reklam metni yazılmasıdır. Reklam metinleriniz siteniz, ürününüz ve anahtar kelimeleriniz ile uyumlu olmalıdır. Reklam başlığında harekete geçirici kalıplar kullanmak (CTA), görünen URL yapısının kullanıcıya ziyaret edeceği sayfa hakkında bilgi vermesini sağlamak, arama sonuçlarıyla uyumlu reklam uzantıları yazmak etkili yöntemlerdendir. Böylece ürün veya hizmetinizle alakalı hızlı ve doğru bilgi akışı sağlamış, Google için de başarılı reklam metni yazmış olacaksınız.

6) Açılış Sayfası İçeriği

 Web sitesi kalite puanı, Google Ads kalite puanınızı etkileyen faktörlerden biridir. Açılış sayfası içeriğinizin özgün ve anahtar kelimelerinize uygun olması sitenizin kalite puanını yükseltecektir. Algoritmanın en önemli kriteri olan “açılış sayfası hızı” düzenli olarak test edilmeli ve iyileştirilmelidir. Reklamınıza tıklayan ziyaretçileriniz yavaş açılan bir web sitesine girmek için beklemeyecek ve sayfadan ayrılacaktır. Mobil ve masaüstü versiyonlarınızın açılış hızlarının yüksek olduğundan emin olun. Yine sayfa içerisinde kullanıcı deneyimini kötü etkileyen responsive kaynaklı uyumsuzlukları sitenizden kaldırın. Kullandığınız banker ve slider yapılarının tüm cihazlarda anlamlı olmasını sağlayın. Pop-up ve benzeri eklentilerin gezinme deneyimini kötü etkileyeceğini unutmayın. Bunlar gibi birçok etken web sitesi kalite puanına etki eder. Sizin için en doğru yöntem Google Adwords Ajansı ile çalışmak olabilir. Bu sayede yüksek kalite puanlarına ulaşabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply