Skip to main content

En çok konuşulan ve tartışılan AMP SEO konusunda sizin de aklınız karışık mı? AMP gerekli bir şey mi yoksa dezavantajları daha mı çok kararsız mısınız? Gelin Google tarafından geliştirilen “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” nasıl çalışıyor? Neden bu kadar tartışıldı? Google AMP nedir? Hepsini yeniden konuşalım.

AMP Nedir?

AMP SEO nedir? Sorusuna cevap vermeden önce Google tarafından geliştirildiğini ve SEO uygulamalarından biri olarak kullanıldığını tekrar edelim. Açık kaynaklı bir kod yapısıyla mobilde sayfa performansını ve kullanılabilirliği iyileştiren bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde mobil sayfalarda daha hızlı deneyim yaşamak mümkün oluyor. Sadeleştirilmiş HTML kod yapılarından ibaret olduğu gibi açık kaynaklı olması sayesinde de isteyen herkes kendi AMP sayfalarını oluşturabilir. Google AMP SEO için, mobil uyumluluk sorunları yaşayan web sitelerin mutlaka uzman ekibi olan bir SEO Ajansı ile çalışmasını tavsiye ediyoruz.

Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

AMP SEO ve Google Algoritmaları Arasındaki İlişki

Google AMP ilişkisi, Google tarafından sıralama faktörü olarak görülen birçok değişkenle alakalıdır. AMP kullanmak SEO veya Google için bir zorunluluk olmasa da kullanıcı deneyimi ve sıralama faktörleri için pozitif etkisi vardır. Yükleme hızı, sayfa performansı gibi önemli avantajlara sahip olmak için AMP kodlar kullanmak gerekiyor. Fazla karmaşık dosyalar, görseller, efektlerle yapılmış bir web siteniz varsa ve özellikle sitenin mobil performansı düşükse mutlaka AMP kullanmanızı tavsiye ederiz. Google, sayfa açılış hızlarını önemsediğini ve bunu bir kriter olarak değerlendirdiğini açıkça söylemektedir.

Kullanacağınız versiyon AMP kodla çalışıyor olsa da olmasa da ziyaretçilerin sayfada yaşayacağı deneyim Google için her zaman çok önemli. Evet belki mevcut sürümde iyi çalışan bir mobil sayfanız var ve AMP kullanmak istemiyorsunuz. O zaman test etmenizi istediğimiz bir uygulama şekli var; bir AMP versiyon yaratarak iki farklı versiyonun çalışma hızını AMP test ile ölçebilirsiniz. Yani hızlı olduğunu düşündüğünüz AMP olmayan standart sayfanız, AMP ile daha hızlı olabilir. Ve Google için her zaman daha hızlısı daha iyidir. Böylece AMP kullanmalı mıyım? Sorusuna da mini bir test ile doğru cevabı bulmuş olacaksınız.

Günümüzde AMP Kullanımı

Geçtiğimiz yıllarda birçok site tarafından kullanılan AMP, bugünlerde neredeyse bütün popüler sayfalarda kullanılıyor. Yani günden güne artan bir kullanımdan bahsedebiliriz. Yapılan araştırmalara göre AMP kullanımı son yıllarda 2 kat fazla artmış durumdadır. Bu artışın sebebini mobil web sitesi tarayıcılarından giren kullanıcıların gittikçe azalmasına bağlayabiliriz. Akıllı telefonların bilgisayar kadar işlevsel çalışıyor olması, yüzlerce uygulama ile işlemleri daha hızlı gerçekleştiriyor olmamız ciddi bir mobil kullanıcı kitlesi yarattı. Hal böyle olunca Google içinde önemli bir uygulama haline gelerek Google AMP yaygınlaştı.

SEO çalışmaları arasında en kullanıcı dostu gördüğümüz uygulamalardan biri haline gelmesini şöyle açıklayabiliriz; diyelim ki; bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapacaksınız, ürünler sahip olduğu efektler sebebiyle geç yükleniyor, ayrıca ürün açıklamaları için kullanılmış yazı efektleri ve text kutuları yüzünden rahat okunamıyor. Siparişi mobilden tamamlamak için kullanıcı dostu olmayan bir siteyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Böyle olduğu zaman ya başka bir siteye gidip AMP uygulaması sayesinde hızlı ve sorunsuz çalışan sayfadan alışveriş yaparsınız ya da masaüstüne geçerek siparişi tamamlarsınız. Her iki tabloda da sayfanın dezavantaj sunduğunu ve potansiyel müşterileri kaçırma eğilimi olduğunu söyleyebiliriz. AMP kodları çalışan mobil sayfada ise, sadece ürün görselleri, ürün açıklamaları ve satın al butonu işlevsel olarak öne çıkararak, arka planda çalışan ancak mobil görünümde iyi görünmeyen tüm eklenti, kod, efekt yapılarını eler.

Günümüzde AMP Kullanımı

Günümüzde AMP Kullanımı

AMP Kullanmanın Amacı Nedir?

Google AMP SEO belirgin bir amaç için çalışıyor; süper hızlı mobil sayfalar yaratmak. AMP kodlarının, sayfanın yükleme hızına odaklanarak daha hızlı çalışmasını ve kullanıcıların sayfaları daha işlevsel kullanmasını sağlamak gibi kesin hedefleri var. Web sitenizde gayet güzel çalışan bir javascript efekti mobil sayfanızı ciddi oranda yavaşlatabilir, Java kodlar masaüstü sitenizde çalışmaya devam ederken, AMP kodlar sadece mobilde devre dışı bırakarak ziyaretçilerin net içeriğe odaklanmasını sağlar. Böylece hem sayfa hızlı açılır hem de içerik ön plana çıkar. Yaptığı değişiklikleri bir minimalizm olarak da görebiliriz. Sadeceleştirme, basitleştirme ve hedefe odaklama gibi kavramlara hizmet eder.

AMP Nasıl Çalışır?

Google AMP SEO, belli tanıların trafiksel bazı işlemlerin ardından çalışmasıyla devreye girer. AMP modülleri Google belleğinde tutulmaktadır ve bir arama terimiyle tetikleme gerçekleştiğinde çalışmaya başlarlar. Zaten basitleştirilmiş kod yapılarıyla çalıştıkları için oldukça hızlı devreye girip görevlerini tamamlarlar. Web sayfanızın AMP sürümünü oluşturduktan sonra başka bir sürümle standart arayüz de oluşturabilirsiniz. İki farklı sürümünüzün olduğunu Google’ye bildirme şartı ile, biz de bu yöntemi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Web sitenizin iki farklı versiyonun olması farklı senaryolarda işinize yarayabilir. AMP kodlarınızı ve web site versiyonlarınızı Google’ye bildirmek için yapmanız gereken tek şey  Google Search Console gidip “AMP” ya da “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” bölümünden gerekli ayarları yapmak.

Henüz Google AMP SEO hayatımıza gireli birkaç yıl olmuş olsa da kaydettiği büyüme ve mobil sayfaların artmasıyla yerini şimdiden sağlamlaştırdı. Üstelik web siteniz WordPress alt yapısında çalışıyorsa AMP için basit bir eklenti çalıştırmanız yeterli. Özel yazılım ya da WordPress bir web sayfanız olabilir, önemli olan siteniz için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedebilmek. Doğru SEO adımları atarak sayfanızı hak ettiği yere taşıyabilirsiniz. Bunun için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz şeyleri sormak için uzman SEO ekibimizle irtibat kurabilirsiniz. SEO hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz; SEO Ajansı sayfamızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply