Skip to main content

Site dışı SEO kavramının en önemli aşaması backlink çalışmasıdır. Backlinkler, dışarıdan alınan tavsiye ve tanıtımlarla sayfanızın trafiğini artırır. Etkili ve doğru kullanabilmek için hem Google algoritmasını yakından tanımak hem de birçok panele hakim olmak gerekir. Backlink nedir? Backlink nasıl alınır? Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Doğru backlink inşaası nasıl olmalıdır? Hepsini bu yazımızda anlatıyoruz.

Backlink Nedir, Nasıl Alınır?Backlink çalışması hakkında detaylara girmeden önce “Backlink nedir?” sorusuna cevap verelim. Backlink, yayımda olan bir sitenin, başka bir siteye yönlendirme yapmasıdır. Sitenin otoritesini, popülerliğini ve kalitesini artırdığı için SEO çalışmalarında önemli aşamalardandır. Eğer otoritesi yüksek bir siteden referans bağlantı alıyorsanız, sitenizin yukarıya ne kadar hızlı tırmandığını görebilirsiniz.

Backlink nedir sorusu, sitenizin bir sayfasını sitenizin başka bir sayfasına yönlendiren dahili bir bağlantı veya kullanıcıları sitenizden bir dış kaynağa yönlendiren harici bir bağlantı şeklinde cevaplanabilir. Başka bir işletme sitenize kendi web sitesinde bağlantı veriyorsa, sitenize ve içeriğinize ona bağlantı verecek kadar güvenirler. Google, hangi sitelerin sitenize ve içeriğinize güvendiğini izlediğinden, bu SEO için yararlıdır.

Tanınmış siteler diğer saygın sitelere backlink verirken, spam içerikli siteler muhtemelen diğer düşük kaliteli sitelere bağlantı verir. Spam içeren herhangi bir siteye bağlantı vermek, Google’ın ve diğer arama motorlarının sitenizi cezalandırmasına neden olabilir. Arama motorları, kullanıcıları herhangi bir spam türüne yönlendirmekten kaçınmak için site sıralamalarını tarar ve ödüllendirir veya cezalandırır. Düşük kaliteli web sitelerine bağlantı verirseniz, sitenizin sıralama kaybetme olasılığı yüksektir.

Bağlantı kurma, SEO için bir sıralama faktörüdür. Başka siteler sizin sitenize bağlantı veriyorsa, arama motorlarına ve okuyuculara içeriğinizi güvenilir gördüklerini ve ziyaretçilerine size güvendiklerini gösterirler.

Harici backlink koleksiyonunuz, bir geri backlink profili olarak adlandırılır. İyi oluşturulmuş bir backlink profilini sürdürmek için, okuyucuları bilgilendiren kaliteli içerik oluşturduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ayrıca, hatasız bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sitenizin sağlığını düzenli olarak korumanız gerekir.

Peki bu kadar etkili bir yapının ciddi bir riski var mı? Elbette. Hatalı uygulanırsa, sitenizi filtrelere sokabilir. Google açık bir şekilde sahte backlinklere karşı olduğunu belirtiyor. Paketler halinde backlink satışı yapan platformlardan uzak durmanız önemli. SEO çalışmalarında yapılan hataların telafisi çok güç olmakla birlikte maliyeti de artırdığı için büyük dezavantaj yaratır. Dikkat etmeniz gereken noktaları yazılarımızda paylaşıyor olsakta, mutlaka profesyonel bir ekiple SEO yapmanızı öneriyoruz.  SEO Ajansı ile çalışmak riskleri ortadan kaldıracağı gibi, sayfanınızın niteliği ve etkisini de artıracaktır.

Güvenilir ve kaliteli sitelerden backlink alan bir web sayfası Google ve diğer büyük arama motorlarının gözünde her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır. Rakiplerinize kıyasla geri bağlantı sayısı ne kadar yüksek olursa sıralamanız de bir o kadar yüksek olur. Bu noktada önemli olan asıl hususun aldığınız geri bağlantıların sayısı değil kalitesi olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Diğer sitelerde geri bağlantıları olan web siteleri, genellikle geri bağlantıları olmayan web sitelerine göre daha kaliteli ve daha önemli alan adı yetkisine sahiptir. Bu da web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için güçlü bir bağlantı kurma stratejisine ihtiyaç duymanızın ana nedenlerinden biridir. Her geri bağlantı, eklediğiniz web sitesinin de Google profiline eklenir. Bu profil, bağlantının yönlendirdiği sayfaya, bağlantının metnine ve bağlantının bulunduğu sitenin sırasına bakar. Bir sitenin bağlantı profili, sitenin sırasını iyileştiren temel faktörlerden biridir.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler, bir siteden diğerine bir ‘güven oyu’ temsil ettikleri için SEO için özellikle değerlidir. Çünkü verilen bu backlinkler, başkalarının içeriğiniz için kefil olduğu anlamına gelir. Bu da arama motorları için bir sinyaldir. Birçok site aynı web sitesine bağlantı veriyorsa, arama motorları içeriğin bağlantı vermeye değer olduğunu anlar. Dolayısıyla bir SERP’de görünmeye değer olduğu sonucuna varır. Dolayısıyla, bu backlinkleri kazanmak, bir sitenin sıralama konumu veya arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlinkler hem Arama Motorları hem de kullanıcılar için önemlidir. Kullanıcılar için backlinkler, insanların aynı veya ilgili konularda diğer bilgi kaynaklarını bulmaları için bir yoldur. Örneğin, tüketici ‘en iyi akıllı telefonlar’ hakkında bir sayfayı ziyaret ediyorsa, diğer operatörlere, cep telefonu sağlayıcılarına veya kullanıcı tarafından oluşturulan inceleme sayfalarına bağlantılar bulabilir. Bağlantılar, gerektiğinde kullanıcıyı doğrudan istenen ek bilgilere aktardıkları için sağlam bir tüketici deneyimi yaratır. Arama Motorları için backlinkler, sayfanın önemini ve değerini belirlemeye yardımcı olur.

Geçmişte, backlinklerin sayısı bir sayfanın popülerliğinin bir göstergesiydi. Bugün, backlinklerin sektörle ilgili farklı sıralama faktörlerine göre değerlendirilme şekli nedeniyle, daha az nicelik odaklı ve daha çok bağlantıların geldiği sitelerin kalitesi ile ilgilidir.

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Backlink sorgulamasının nasıl yapılacağı ve bu konuda faydalanabileceğiniz backlink checker araçlarından bahsetmeye başlamadan önce geri bağlantıların önemini yeterince iyi anladığımızdan emin olalım. Farklı teknikleri kullanmak suretiyle birçok backlink alabilirsiniz. Ancak bu noktada asıl önemli olan husus kaliteli geri bağlantılar kazanmaktır. Çok fazla geri bağlantı aldığınız zaman hiçbir öneme sahip olmayan ve hiçbir yere varmayacak kırık geri bağlantılara da sahip olabilirsiniz. Bu iyi bir şey değil çünkü Google bu bozuk bağlantıları spam olarak görebilir. Bu durum da web sitenizin cezalandırılmasıyla sonuçlanabilir. Bunun olmasını istemiyorsanız yüksek otorite web sitelerinden kaliteli geri bağlantılar almalısınız. Yüksek alan otoritesine sahip güvenilir web sitelerinden geri bağlantılar alırsanız SERP’lerde daha üst sıralarda yer alma şansınız artar. Google, web sitenizi sıralarken web sitenizin alan otoritesine, harici bağlantı metnine ve harici bağlantılarınızın gücüne bakar. Unutmayın, backlink konusunda nicelik değil, nitelik önemlidir. Nitelik ise yalnız bir web sitesinin domain otoritesi ile ölçülmüyor. Hatta domain otoritesi Google tarafından da kabul edilmeyen bir metrik. Önemli olan backlink aldığınız sitenin ilgili sayfasının size referans olunan konu ile ilgili olması ve spam bir web sitesi olmaması.

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Ne Tür Backlinkler Değerlidir?

Tüm backlinkler eşit oluşturulmaz. Web sitenizi sürdürülebilir bir şekilde büyütmek istiyorsanız kaliteli backlink almanız gerekir. İyi backlink oluşturmanın birçok yolu vardır ancak buna geçmeden önce backlink nedir sorusunun cevabını iyi kavramak gerekir. Bundan sonra ise ne tür backlinklerin değerli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Ücretli backlink bir fitness takviyesi ve SEO’yu sitenizin antrenmanı olarak düşünebilirsiniz. Sağlığınız için yapılan fiziksel egzersizlerde olduğu gibi sitenizin sağlığı ücretli bağlantılarla iyileşebilir. Ancak çok fazla takviye alırsanız veya duruma göre yeni bir sitede sıralamayı artıracağını düşünerek çok sayıda ücretli backlink oluşturursanız, yarardan çok zarar verebilirsiniz.

Benzer şekilde; birkaç ay boyunca ücretli bağlantılar kurar ve ardından durursanız sitenizin çökmesi de an meselesidir. Bunun nedeni sadece olumsuz SEO değil, Google’ın ücretli bağlantılara karşı hoşnutsuzluğudur. Bağlantı satın almak yalnızca cezalara neden olmakla kalmaz aynı zamanda sitenizin Google’da taranmamasına da neden olabilir.

Egzersiz benzetmesine geri dönersek, bazıları vücudunuzu yarım yamalak takviyelerle takviye etmeniz gerekmediğini söyleyebilir. Aynısı siteniz için de geçerlidir ve doğal, organik bir backlink, bunu başarmanın en iyi yoludur.

Ne Tür Backlinkler Değerlidir?

Ne Tür Backlinkler Değerlidir?

Backlink checker, web sitenizde yer alan geri bağlantılarınızı en ince ayrıntısına kadar analiz edebilmenize olanak tanıyan bir SEO aracıdır. Bir backlink checker aracı backlink sorgulama işlemlerinde sizlere büyük kolaylıklar sağlayarak işinizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Web sitenizde yer alan geri bağlantıların niteliklerini ve bozuk olup olmadıklarını anlayabilmek için backlink checker araçlarını kullanabilirsiniz. Haydi öyleyse şimdi en iyi backlink sorgulama araçlarını derlediğimiz mini listemizi sizlerle paylaşalım.

İlgili Makale: SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir? Aylık SEO Bütçesi Ne Olmalı?

Backlink sorgulama konusunda birçok SEO ajansı tarafından öncelikli olarak tercih edilen araçların başında Ahrefs Backlink Checker yer almaktadır. Ahrefs Backlink Checker aracının en dikkat çeken özelliği ise detaylı grafiklere sahip raporlarıdır. Bu araç ile backlink sorgulama işlemlerinizi üç kategori halinde görüntüleyebilirsiniz. Ahrefs Backlink Checker ile 404’e düşen geri bağlantılarınızı, kaybettiğiniz geri bağlantılarınızı ve yeni kazanmış olduğunuz geri bağlantılarınızı tek bir tık ile kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Backlink sorgulama konusunda üstün özelliklere sahip bir diğer araç olan Semrush Backlink Audit ile karşınızdayız. Semrush backlink sorgulama aracı sayesinde web sitenizin kazandığı geri bağlantıları topluca takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Semrush backlink sorgulama aracı Türkçede biraz daha güncel bir altyapıya sahip diyebiliriz.

Söz konusu backlink sorgulama ve analizi olduğunda Link Research Tool en çok tavsiye edilen araçlardan birisidir. Bu aracı bu kadar popüler yapan en önemli özelliği ise son derece pratik olması ve oldukça basit sonuçlar sağlamasıdır. Bu sayede ister bir SEO uzmanı olun isterseniz de sıradan bir web sitesi sahibi, Link Research Tools ile gereksiz ve anlaşılmaz bilgilerden arındırılmış bir backlink sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Open Site Explorer

Open Site Explorer ile backlink sorgulama işlemlerinizde son derece detaylı ve kaliteli veriler elde edebilirsiniz. Araç her şeyden önce web sitenizde yer alan geri bağlantıları arama motorlarının algoritmalarına benzer bir algoritmayı kullanarak puanlamaktadır. Bu araç özellikle SEO çalışmalarında sosyal metriklerin analiz edilebilmesi noktasında oldukça faydalı işler çıkarmaktadır. Analizlerinizi gerçekleştirirken birçok farklı metriğe sahip filtre düzenlerini tercih edebileceğinizi de belirtelim.

Majestic

Majestic backlink checker çevrimiçi tabanlı bir backlink sorgulama aracıdır. Majestic backlink checker iki farklı sürüme sahiptir. Aracın ücretsiz sürümü pek fazla özelliğe sahip olmasa da ücretli versiyonu ile backlink sorgulama işlemlerinizde birçok fonksiyondan faydalanabilirsiniz. Majestic backlink checker aracının en dikkat çekici özelliği ise özellikle geçmişe dönük analizler yapabilmesi ve raporlar oluşturabilmesidir.

Bir web sitesinin kalitesi kadar linklerin yapımı da oldukça önemlidir. Web sitenize atıfta bulunan sitelerin HTML kodlamalarında Dofollow veya Nofollow etiketlerini görebiliriz. Bu etiketler sayfanın otorite değerinin yönlendirilen web sitesine etkisinin olup olmayacağını belirler. Arama motoru botları sayfayı taramaya başladığında tüm bağlantıları izler.

Nofollow etiketli linkler, link alıcıyı onaylamadığı için sayfanın otorite değerinin bahsi geçen sayfaya aktarılmaması gerektiğini belirtir. Nofollow linkler sayfaların otorite değerini etkilemiyor. Fakat yine de web siteniz için aldığınız herhangi bir kaliteli link, hedeflenen anahtar kelimeleriniz için hızlı indeksler ve sıralamalar elde etmede hala önemli bir role sahiptir. Yani nofollow linkler web sayfanızın otoritesinin başvurduğunuz başka bir siteye aktarılmasını önlemek için kullanılan bir etikettir. Google arama motoru örümcekleri nofollow etiketlerini de izler. Ancak bağlantı verilen sayfanın kalite puanı bağlantı veren siteden etkilenmez. Buna rağmen nofollow bağlantıları web sitenize organik trafik getirebilir. Ancak parayla satın alınan backlinklerin çoğunlukla dofollow şeklinde olmasının ardından Google algoritma güncellemesi ile nofollow linklere daha fazla önem atfetmeye başladı.

Tüm bunlarla birlikte Google sponsored ve ugc etiketlerini de devreye aldı. UGC yani user generated content yorumlarda kullanılması gereken bir backlink etiketi, sponsored ise reklamlı içeriklerde kullanılması gereken bir backlink türü.

İlgili Makale: Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? On Page SEO Kontrol Listesi 2022

Geçmişte backlink stratejileri son derece basitti. Her web sitesi sahibi sahte bloglar açıyor veya web sitesi bağlantılarını alakasız forumlara yerleştirerek bir geri bağlantı zinciri kuruyordu. Google’ın 2012 yılında yaptığı algoritma güncellemesi ile bu yöntemin etkisinin tamamen yok olduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık bu tür yöntemlerle backlink sağlayan web siteleri ciddi cezalarla karşı karşıya kalıyor.

Google Disavow Nedir? Nasıl kullanılır?

Her backlink faydalı olacak diye bir kural yok. Kimi zaman istemeden de olsa web sitenize yararlı olmayan, içeriğinizle alakalı olmayan veya zararlı olan geri bağlantılar da edinebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Google’ın ne kadar katı kurallara sahip olduğundan bahsetmiştik. Zararlı geri bağlantılar web sitenizin Google üzerindeki varlığını tamamen tehlikeye atacak sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şeyler tabi ki de var. Bu geri bağlantıları Google Disavow aracı ile reddedebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Geri bağlantıları reddetme aracı olarak da tanınan Google Disavow ile geri bağlantıları reddetmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak reddedeceğiniz geri bağlantıları domain olarak mı yoksa URL olarak mı reddedeceğinize karar verin.
 • Belirledikten sonra ise reddetmek istediğiniz URL’leri bir metin belgesine istenen formatta alt alta olacak şekilde yapıştırın.
 • Google Disavow aracını kullanmak için Google Search Console hesabınıza giriş yapın.
 • Son olarak Google Disavow aracında yer alan dosya ekleme alanına tıklayarak reddedeceğiniz URL’leri yazdığınız not defterini buraya ekleyin.

Bu konuyu bizzat Google’ın ağzından öğrenmekte fayda var. Google, backlink paketi satın alma gibi işlemleri hiçbir şekilde tavsiye etmiyor. Bu backlink satın almanın yasak olduğu anlamına gelmez. Backlink paketleri satın alabilirsiniz. Fakat spam backlink nedir alt başlığımızda da açıklamış olduğumuz gibi güvenilmeyen kaynaklar üzerinden temin edeceğiniz backlinkler web sitenizin ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple eğer backlink satın alma gibi yöntemleri kullanmayı düşünüyorsanız bunu yaparken mutlaka güvenilir kaynaklar üzerinden gerçekleştirmeniz gerektiğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken konulardan birisi backlink paketi satın alacağınız kaynağın da arama motorları gözündeki otortesinin yüksek olmasıdır. Bu sayede backlink paketi satın alma yoluyla elde edeceğiniz backlinklerden zarar görme ihtimalinizi minimize edebilirsiniz. Backlink satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise aynı anda veya kısa zaman aralıklarında yüzlerce backlink satın almamaktır. Bu gibi durumlar Google gibi büyük arama motorlarının dikkatini hemen çekmektedir.

Backlink çalışması yaparken, yönlendirme alacağınız sayfayı birçok açıdan değerlendirmeniz gerekmektedir. Backlink alırken dikkat etmeniz gerekenleri listeledik;

 • Backlink Sayısı: Sayısal verilerin backlink çalışmalarında bir önemi yoktur. Aksine çoklu yapay backlinkler listelenmede gerilemenize sebep olur. “Ne kadar çok backlink, o kadar yüksek sıralama” mantığı büyük bir yanlıştır. Nitelikli backlinkler sayıca az olsa da etki oranı çok daha yüksektir. Önemli olan fazla backlink almak değil, faydalı backlink almaktır.
 • Backlink Kalitesi: Yaptığınız çalışmanın sitenize ne oranda fayda sağlayacağını belirleyen faktör, backlink aldığınız sayfanın kalitesidir. Link alacağınız sayfanın kaliteli olduğuna kanaat getirmek için, aramalarda hangi sırada çıktığına ve alt sayfalarının aramalarda listelenip listelenmediğine bakabilirsiniz. Moz otoritesi dediğimiz puanlama sisteminden yararlanarak araştırmalar yapın. Domain ve sayfa otorite puanını araştırmanız, kaliteli backlink almak için tercih etmeniz gereken siteleri belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca çok fazla backlink çıkışı olan siteleri backlink almak için tercih etmemelisiniz. Backlink çıkışları yüksek olan siteler, sayfanızın indexten kaldırılmasına ya da sıralama kaybetmesine sebep olacaktır. İçeriklerinizle uyumlu bir sitede, sadece gerekli sayfalardan backlink almak kalite oranını artırır. Tıklama raporları, trafik değerleri, site testleri gibi birçok unsuru da göz önünde bulundurmalısınız.
 • Rakip Sitelere Göre Backlink: Backlink çalışması yapmadan önce mutlaka rakip site dışı SEO incelemenizi tamamlamış olmanızı öneririz. Rakiplerinizin link aldığı siteleri analiz etmeniz, hangi periyodik adımları izlediklerini ve hangi içeriklere link verdiklerini tespit etmeniz sayfanız için doğru backlink inşaası yapmanızı sağlayacaktır. Ahref, SEMrush gibi araçlarla bu analizleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Backlink Sıralaması: Doğrudan link alımı yaparsanız sayfanız filtrelemeye girecektir. Yeni kurulan sitelerden ilk 6 ay backlink almak tavsiye edilmez. Uygulamaya öncelikle benzer platformlardan, yüksek popüleritisi olan sayfaları bularak başlayın. Tanıtım yazısı alarak başlamak faydalı olacaktır. Site yapısı oturmaya başladıkça, sosyal medya platformlarından da link alınmaya başlanabilir. Belirli aralıklarla yavaş yavaş link sayısını yükseltmelisiniz. Kısa sürede çok link almak mutlaka dezavantaja dönüşecektir, bunun yerine uzun süreli ve etkili yönlendirmeler almaya çalışın.
 • Backlink Çeşitliliği: Doğal bir yapı kurmak için çeşitliliği artırmanızda fayda var. Ancak çeşitli kaynaklardan backlink almak isterken, sayfanız veya sektörünüzle alakasız siteleri tercih etmekten kaçınmalısınız. Bir örnek vererek anlatalım; inşaat malzemeleri satan bir siteniz var ancak siz yemek blogu yazarından backlink aldınız. Yemek blogu okurları sizin hedef kitleniz olmadığı için kaliteli bir backlink olması mümkün değildir. Backlink çeşitliliği sadece benzer hizmet sayfalarında ve sitenizin hedef kelimesi ile benzerlik taşıyan içeriklerde faydalı olur. Başka bir örnekle; bir restoran işletmecisiyseniz backlink çeşitliliği yaratmak için “mutlaka gitmeniz gereken yerler” bloguna restoranınızın tanıtımını yazdırarak backlink verebilirsiniz. Ancak bir cam balkon üreticisine backlink vermeniz yanlıştır. Backlink çalışması böylece risksiz ve uzun ömürlü olur.
 • Backlink Sürekliliği: Çeşitlilik kadar süre de backlink çalışması için önemlidir. SEO çalışmalarında en önemli husus tutarlılıktır. Düzenli ve periyodik olmak gerekmektedir. Bu sebeple etkili link alımı yapmalı ve rutin şekilde uygulamalısınız. Ancak tekrar etmekte fayda var, toplu link alımı yapmak sitenize yarar sağlamayacağı gibi zarar da verebilir. Sürekliliği olan backlink çalışması yapmak istiyorsanız bunu mantıklı hamlelerle manuel yapmalısınız. Mecralardan backlink satın almanızı asla tavsiye etmiyoruz.

İlgili Makale: En Sık Kullanılan SEO Araçları Nelerdir?

SEO performansını yükseltmek için nasıl backlink alınır? Web sitenizle alakalı tanıtım, duyuru ve reklamlarla backlink alınabilir. Gerçek backlink çalışmalarıyla ilerlemeye gayret edin. Google, yapay backlinkler satın aldığınızı anladığı anda sıralamanızı düşürecektir. Sitenizde ki içerikleri, başka sitelerde merak unsuruna dönüştürürseniz başarılı ve doğal backlinkler yaratabilirsiniz. Backlink için site sahipleri ve içerik üreticileri ile birebir görüşebileceğiniz gibi aracı olan kaynakları da değerlendirebilirsiniz. Backlink kontrolu yapabilmek için Ahrefs, SEOmoz, Similarweb gibi paneller kullanabilirsiniz.

Nasıl Backlink Alınır

Nasıl Backlink Alınır

Backlink inşaası yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey Google kriterleri. Siz sayfanıza backlink yarattığınızda Google ilk önce link aldığınız kelime grubuna bakıyor. Anchor text olarak bilinen bu kriterde, hedef kelimeniz üzerinden link alıp almadığınız değerlendiriliyor. Hem anahtar kelimenizle bağlantılı link çıkışı olması hem de sitenizin anahtar kelimenizle optimize edilmiş olması gerekiyor. Backlink inşaasında, üste olan ve dışardan gelen linklerin daha değerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, başarılı backlink inşaasının temelinde “backlink tree” yönteminin yer aldığını mutlaka bilmelisiniz. Backlink tree yöntemi, soyağacı dağılımına benzer. Linkler, eşit dağılmalı ve paylaşımı belirli bir stratejiye göre yapılmalıdır. Bu yapıyı oturtmadan yükselmek mümkün değildir. Backlink inşaasında linkleri doğru dağıtmaz ve tüm yönlendirmeleri anasayfanıza verirseniz etkili SEO çalışması yapamazsınız. Rutin şekilde kaliteli backlinkler kazanmak gerekiyor. Yönlendirmelerin nereden geldiği, hangi hedef kelimelerden trafik aldığı önemlidir, bunları mutlaka takip edip geliştirmeye çalışın. Spam sayfalara link vermekten uzak durun ve popüler sitelerden backlinkler almaya çalışın.

Backlink Nedir, Nasıl Alınır?Backlink algoritmasına etki eden onlarca faktör mevcut. En doğru ve etkili yöntemleri uygulayarak daha az riskle backlink sahibi olabilirsiniz. Özetle; mantıklı yönlendirmeler hedeflemeli, anahtar kelimelerinize bağlı kalmalı ve sektörünüzle uyumlu popüler sitelerden yönlendirme almalısınız. Web siteniz ve içerikleriniz ile alakasız sayfalardan backlinkler almanın etkisiz olacağını unutmamalısınız. Google, kötü backlink kullanımları için ağır cezalar verebiliyor. Sitenizi yükseltmek isterken sahip olduğunuz sırayı bile kaybedebilirsiniz. Sandbox, Google tarafından uygulanan bir listelenme cezasıdır. Aşırı backlink kullanımında bu cezaya maruz kalabilirsiniz. Kalitesiz backlink uygulamasının sebep olduğu başka bir Google cezası ise, Sahte hit alan siteler için uygulanan sıralama cezasıdır. İkinci sayfadaki sitenizi birden 18. sayfada görebilirsiniz. Risklerinizi en aza indirmek için SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğal geri bağlantılar kazanabilmeniz için uygulayabileceğiniz birçok farklı ve işe yarar metot bulunmaktadır. Bu metotlardan ilki etkili ve kaliteli içerikler üretmektir. Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi içeriğin sıralamada çok büyük bir rolü vardır. Bağlantıları doğal bir şekilde çekmek için web sitenizde yer alan her içerik yüksek kaliteye sahip olmalıdır. Web sitenizdeki kaliteli içerikler diğer web sitelerinin bağlantılarını doğal olarak çekecektir. İçeriğiniz düşük kaliteli veya bilgilendirici değilse diğer web siteleri web sitenizi bağlantı vermeye değer yetkili bir yer olarak görmeyecektir. Yaratıcı bir içerik bulmakta zorlanıyorsanız içeriğinizi daha kaliteli hale getirmek için SEO araçlarından ve eklentilerinden yardım alabilirsiniz. İçerik, geri bağlantı inşa etme stratejilerinin çok önemli bir parçasıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi konuk yazarlık uygulaması backlink karşılığında başka bir web sitesine içerik göndermeyi ifade eder. Konuk yazarlık geri bağlantılar kazanabilmek için çok faydalı ve çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem her iki taraf için de bir kazan-kazan durumudur. Bu yöntemde bir web sitesi ücretsiz içerik alırken diğeri de bunun karşılığında geri bağlantı alır. Ancak Google konuk yazar gönderileri konusunda web siteleri için bir uyarı yayınladı. Bunun ana nedeni ise konuk yazar içeriklerinin kalitesizliği ve asıl içerikle ilgili alakasız paylaşımlar olmalarıydı. Yine de kaliteli içeriklerle doğru şekilde yapmanız halinde misafir yazarlık son derece faydalı bir geri bağlantı edinme metodudur.

Backlink vermek tuhaf bir fikir gibi görünebilir. Sonuçta onları vermeye değil almaya çalışıyorsunuz. Ancak bunun diğer web siteleriyle iyi ilişkiler kurma konusunda sağlayacağı fayda oldukça büyüktür. Başka bir web sitesine geri bağlantı sağladığınızda o web sitesi ile aynı zamanda bir ilişki de kurmuş olursunuz. Bu da ilişki kurduğunuz web sitesinin de daha sonra size geri bağlantı vermesiyle sonuçlanabilir.

İlgili Makale: No index Nedir ve SEO’da Uygulaması Nasıl Olur?

Basitçe söylemek gerekirse, harici backlink olarak da bilinen bir backlink, başka bir sitenin içeriğinde bir yerde web sitenize bağlantı vermesidir. Bu, blog içeriklerinde, hizmet sayfalarında veya bir web sitesindeki başka herhangi bir sayfada olabilir. Sahip olduğunuz özgün, yüksek değerli backlink miktarı web sitenizdeki içeriğin kalitesini desteklediğinden, backlinkler SEO için önemlidir. Bunu uygulamak için ise çeşitli yöntemler vardır:

 • Kaynak Bağlantısı Oluşturma: Backlink almanın yollarını düşünürken, çoğu kişi genellikle büyük ve karmaşık taktikler hakkında düşünmeye başlar. Ancak bağlantılar oluşturmanın en etkili yollarından biri kaynak bağlantı oluşturmadır. Bu taktikte başarılı olmak için işletmenizin hedef kitlenize nerede değer katabileceğini belirlemeniz gerekir. Ardından, ilgili makamlardan kaliteli backlink kazanabilmeniz için harika kaynak sayfaları oluşturmanız gerekir.
 • Kırık Bağlantı Oluşturma: Kırık bağlantı oluşturma, tamamen ölü sayfalara harici bağlantılar içeren bilgilendirici web sayfaları bulmakla ilgilidir. 404 sayfaya işaret eden bozuk bağlantıları belirleyebilir ve orijinal bağlantıdan daha iyi olmasa da iyi olan alternatif bir içerik parçası sunabilirseniz, oldukça hızlı bir şekilde bazı mükemmel bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bu taktikten makul düzeyde bir başarı elde edebilirsiniz, çünkü ne kullanıcılar ne de bağlantı istediğiniz web sitesi 404’lü bir sayfaya bağlantı vermekten fayda sağlayamaz.
 • Popüler Web Sitelerine Blog Yazısı Yazma: Guest posting olarak da bilinen bu uygulama, her blog yazarının en az bir kez yaptığı bir uygulamadır. Sitenize bazı bağlantılar karşılığında başka birinin blogunda bir gönderi yayınladığınız yerdir.
 • Kendi Web Sitenizden Backlink: Başka bir paylaşılabilir içerik biçimi olarak, belirli bir alana uyan değerli içeriğe bağlantı veren iyi araştırılmış gönderiler oluşturabilirsiniz. Örneğin, en sevdiğiniz CRM araçlarına veya seyahat bloglarına geri sayım gönderileri oluşturmak, tanınan web içeriğine bağlantı vermenize olanak tanır ve bu saygın sitenin yayınınızı paylaşması ve web sitenize backlink oluşturması için fırsat yaratır.
 • Backlinkleri Çeken İçerik Oluşturma: En az değerlendirilen tekniklerden biri, kendi blogunuzda yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. Uzun biçimli içerik oluşturmak, backlinkleri çekmek, okuma süresini iyileştirmek ve dolaylı olarak SEO çalışması uygulamalarını geliştirmek için iyidir. Uzun biçimli içeriğin yanı sıra anketler gerçekleştirebilir ve istatistiksel veriler yayınlayabilirsiniz.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply