Skip to main content

Site dışı SEO kavramının en önemli aşaması backlink çalışmasıdır. Backlinkler, dışarıdan alınan tavsiye ve tanıtımlarla sayfanızın trafiğini artırır. Etkili ve doğru kullanabilmek için hem Google algoritmasını yakından tanımak hem de birçok panele hakim olmak gerekir. Backlink nasıl alınır? Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Doğru backlink inşaası nasıl olmalıdır? Hepsini bu yazımızda anlatıyoruz.

Backlink çalışması hakkında detaylara girmeden önce “Backlink nedir?” sorusuna cevap verelim. Backlink, yayımda olan bir sitenin, başka bir siteye yönlendirme yapmasıdır. Sitenin otoritesini, popülerliğini ve kalitesini artırdığı için SEO çalışmalarında önemli aşamalardandır. Eğer otoritesi yüksek bir siteden referans bağlantı alıyorsanız, sitenizin yukarıya ne kadar hızlı tırmandığını görebilirsiniz. Peki bu kadar etkili bir yapının riski var mı? Elbette. Hatalı uygulanırsa, sitenizi filtrelere sokabilir. Google açık bir şekilde sahte backlinklere karşı olduğunu belirtiyor. Paketler halinde backlink satışı yapan platformlardan uzak durmanız önemli. SEO çalışmalarında yapılan hataların telafisi çok güç olmakla birlikte maliyeti de artırdığı için büyük dezavantaj yaratır. Dikkat etmeniz gereken noktaları yazılarımızda paylaşıyor olsakta, mutlaka profesyonel bir ekiple SEO yapmanızı öneriyoruz.  SEO Ajansı ile çalışmak riskleri ortadan kaldıracağı gibi, sayfanınızın niteliği ve etkisini de artıracaktır.

Backlink çalışması yaparken, yönlendirme alacağınız sayfayı birçok açıdan değerlendirmeniz gerekmektedir. Backlink alırken dikkat etmeniz gerekenleri listeledik;

  • Backlink Sayısı: Sayısal verilerin backlink çalışmalarında bir önemi yoktur. Aksine çoklu yapay backlinkler listelenmede gerilemenize sebep olur. “Ne kadar çok backlink, o kadar yüksek sıralama” mantığı büyük bir yanlıştır. Nitelikli backlinkler sayıca az olsa da etki oranı çok daha yüksektir. Önemli olan fazla backlink almak değil, faydalı backlink almaktır.
  • Backlink Kalitesi: Yaptığınız çalışmanın sitenize ne oranda fayda sağlayacağını belirleyen faktör, backlink aldığınız sayfanın kalitesidir. Link alacağınız sayfanın kaliteli olduğuna kanaat getirmek için, aramalarda hangi sırada çıktığına ve alt sayfalarının aramalarda listelenip listelenmediğine bakabilirsiniz. Moz otoritesi dediğimiz puanlama sisteminden yararlanarak araştırmalar yapın. Domain ve sayfa otorite puanını araştırmanız, kaliteli backlink almak için tercih etmeniz gereken siteleri belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca çok fazla backlink çıkışı olan siteleri backlink almak için tercih etmemelisiniz. Backlink çıkışları yüksek olan siteler, sayfanızın indexten kaldırılmasına ya da sıralama kaybetmesine sebep olacaktır. İçeriklerinizle uyumlu bir sitede, sadece gerekli sayfalardan backlink almak kalite oranını artırır. Tıklama raporları, trafik değerleri, site testleri gibi birçok unsuru da göz önünde bulundurmalısınız.
  • Rakip Sitelere Göre Backlink: Backlink çalışması yapmadan önce mutlaka rakip site dışı SEO incelemenizi tamamlamış olmanızı öneririz. Rakiplerinizin link aldığı siteleri analiz etmeniz, hangi periyodik adımları izlediklerini ve hangi içeriklere link verdiklerini tespit etmeniz sayfanız için doğru backlink inşaası yapmanızı sağlayacaktır. Ahref, SEMrush gibi araçlarla bu analizleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Backlink Sıralaması: Doğrudan link alımı yaparsanız sayfanız filtrelemeye girecektir. Yeni kurulan sitelerden ilk 6 ay backlink almak tavsiye edilmez. Uygulamaya öncelikle benzer platformlardan, yüksek popüleritisi olan sayfaları bularak başlayın. Tanıtım yazısı alarak başlamak faydalı olacaktır. Site yapısı oturmaya başladıkça, sosyal medya platformlarından da link alınmaya başlanabilir. Belirli aralıklarla yavaş yavaş link sayısını yükseltmelisiniz. Kısa sürede çok link almak mutlaka dezavantaja dönüşecektir, bunun yerine uzun süreli ve etkili yönlendirmeler almaya çalışın.
  • Backlink Çeşitliliği: Doğal bir yapı kurmak için çeşitliliği artırmanızda fayda var. Ancak çeşitli kaynaklardan backlink almak isterken, sayfanız veya sektörünüzle alakasız siteleri tercih etmekten kaçınmalısınız. Bir örnek vererek anlatalım; inşaat malzemeleri satan bir siteniz var ancak siz yemek blogu yazarından backlink aldınız. Yemek blogu okurları sizin hedef kitleniz olmadığı için kaliteli bir backlink olması mümkün değildir. Backlink çeşitliliği sadece benzer hizmet sayfalarında ve sitenizin hedef kelimesi ile benzerlik taşıyan içeriklerde faydalı olur. Başka bir örnekle; bir restoran işletmecisiyseniz backlink çeşitliliği yaratmak için “mutlaka gitmeniz gereken yerler” bloguna restoranınızın tanıtımını yazdırarak backlink verebilirsiniz. Ancak bir cam balkon üreticisine backlink vermeniz yanlıştır. Backlink çalışması böylece risksiz ve uzun ömürlü olur.
  • Backlink Sürekliliği: Çeşitlilik kadar süre de backlink çalışması için önemlidir. SEO çalışmalarında en önemli husus tutarlılıktır. Düzenli ve periyodik olmak gerekmektedir. Bu sebeple etkili link alımı yapmalı ve rutin şekilde uygulamalısınız. Ancak tekrar etmekte fayda var, toplu link alımı yapmak sitenize yarar sağlamayacağı gibi zarar da verebilir. Sürekliliği olan backlink çalışması yapmak istiyorsanız bunu mantıklı hamlelerle manuel yapmalısınız. Mecralardan backlink satın almanızı asla tavsiye etmiyoruz.

SEO performansını yükseltmek için nasıl backlink alınır? Web sitenizle alakalı tanıtım, duyuru ve reklamlarla backlink alınabilir. Gerçek backlink çalışmalarıyla ilerlemeye gayret edin. Google, yapay backlinkler satın aldığınızı anladığı anda sıralamanızı düşürecektir. Sitenizde ki içerikleri, başka sitelerde merak unsuruna dönüştürürseniz başarılı ve doğal backlinkler yaratabilirsiniz. Backlink için site sahipleri ve içerik üreticileri ile birebir görüşebileceğiniz gibi aracı olan kaynakları da değerlendirebilirsiniz. Backlink kontrolu yapabilmek için Ahrefs, SEOmoz, Similarweb gibi paneller kullanabilirsiniz.

Nasıl Backlink Alınır

Nasıl Backlink Alınır

Backlink inşaası yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey Google kriterleri. Siz sayfanıza backlink yarattığınızda Google ilk önce link aldığınız kelime grubuna bakıyor. Anchor text olarak bilinen bu kriterde, hedef kelimeniz üzerinden link alıp almadığınız değerlendiriliyor. Hem anahtar kelimenizle bağlantılı link çıkışı olması hem de sitenizin anahtar kelimenizle optimize edilmiş olması gerekiyor. Backlink inşaasında, üste olan ve dışardan gelen linklerin daha değerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, başarılı backlink inşaasının temelinde “backlink tree” yönteminin yer aldığını mutlaka bilmelisiniz. Backlink tree yöntemi, soyağacı dağılımına benzer. Linkler, eşit dağılmalı ve paylaşımı belirli bir stratejiye göre yapılmalıdır. Bu yapıyı oturtmadan yükselmek mümkün değildir. Backlink inşaasında linkleri doğru dağıtmaz ve tüm yönlendirmeleri anasayfanıza verirseniz etkili SEO çalışması yapamazsınız. Rutin şekilde kaliteli backlinkler kazanmak gerekiyor. Yönlendirmelerin nereden geldiği, hangi hedef kelimelerden trafik aldığı önemlidir, bunları mutlaka takip edip geliştirmeye çalışın. Spam sayfalara link vermekten uzak durun ve popüler sitelerden backlinkler almaya çalışın.

Backlink algoritmasına etki eden onlarca faktör mevcut. En doğru ve etkili yöntemleri uygulayarak daha az riskle backlink sahibi olabilirsiniz. Özetle; mantıklı yönlendirmeler hedeflemeli, anahtar kelimelerinize bağlı kalmalı ve sektörünüzle uyumlu popüler sitelerden yönlendirme almalısınız. Web siteniz ve içerikleriniz ile alakasız sayfalardan backlinkler almanın etkisiz olacağını unutmamalısınız. Google, kötü backlink kullanımları için ağır cezalar verebiliyor. Sitenizi yükseltmek isterken sahip olduğunuz sırayı bile kaybedebilirsiniz. Sandbox, Google tarafından uygulanan bir listelenme cezasıdır. Aşırı backlink kullanımında bu cezaya maruz kalabilirsiniz. Kalitesiz backlink uygulamasının sebep olduğu başka bir Google cezası ise, Sahte hit alan siteler için uygulanan sıralama cezasıdır. İkinci sayfadaki sitenizi birden 18. sayfada görebilirsiniz. Risklerinizi en aza indirmek için SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply