Skip to main content

Bu yazıda, CTR nedir sorusunun cevabını tüm detaylarıyla sizlere sunacağız. CTR’ın çalışmalarınızda neden önemli bir rol oynadığını ve diğer tüm özelliklerini sizin için derledik. CTR oranı yüksek ve kalite puanınızı arttıracak çalışmalar için mutlaka alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

CTR Nedir?

İlk olarak açılımı “Click Through Rate” olan CTR nedir ve nasıl çalışır sorusunu biraz açalım. Türkçe karşılığı “ Tıklanma Oranı” olan bu reklamcılık terimi kısaca, bir çalışmanın aldığı tıklamayı ölçer. Genel olarak CTR ile anahtar kelime veya reklam çalışmanızın ne kadar tıklanma topladığını ölçersiniz. Bu noktada oluşturduğunuz reklamların alakalı anahtar kelimelerine sahip olması gerekir. Öte yandan bu yalnızca anahtar kelimeler için geçerli değildir. Oluşturacağınız bir bülteni, web sitesini veya online mecralarda paylaşacağınız içerikleri CTR ile ölçebilirsiniz. Bu oran ne kadar yüksekse o kadar başarılı olursunuz. Fakat spesifik bir başarı oranı yoktur. CTR oranları alanlara göre değişkenlik gösterir.

CTR Nedir?

CTR Nedir?

İyi Bir CTR (Tıklama Oranı) Nasıl Olmalıdır?

CTR nedir kısmını anladıysak, bunu nasıl iyi bir şekilde çalıştıracağımıza bakalım. Öncelikle yukarıda da dediğim gibi, belirli bir CTR başarı oranı yoktur. Yani bu durum bulunduğunuz sektöre göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, kullanacağınız anahtar kelimeler de CTR oranlarınızı etkiler. Mutlaka markanızla alakalı anahtar kelimeler kullanın. Böylece CTR yüksek ve başarılı olabilsin. Oluşturacağınız reklam çalışmalarında başarıyı yakalayabilmek için mutlaka markanızla alakalı içerikler oluşturmalısınız. Böylece kullanıcılar aradıklarını kolayca bulabilecek ve sizin CTR oranlarınız yükselecek.

İlgili Rehber: Google Reklam Verme

CTR Reklam Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Reklam çalışmanız için sıralama önemlidir, bu nedenle CTR nedir sorusu bu noktada daha fazla önem kazanır. Google, reklamınızın kalite puanına göre sizi bir sıralamaya yerleştirir. CTR ise bu sıralamadaki yerinizi değiştirebilecek güçtedir. Eğer bütün reklam çalışmalarınızda düşük CTR oranlı anahtar kelimeler kullanırsanız sıralamanız gerilerde kalabilir. Bunun sebebi, Google’ın sizi düşük CTR oranlı bir reklam veren olarak görmeye başlamasıdır. Öte yandan, eğer CTR’ı yüksek olan anahtar kelimeler kullanırsanız sıralamanız yükselebilir. Ancak bu durum, size ilk sırada yer alacağınızın garantisini vermez. Bunun için tamamlamanız gereken başka faktörler de var. Kısaca CTR, reklam sıralamanızda söz sahibi olan bir faktördür ve bu alanda atacağınız adımlar Google tarafından izlenecektir. Bu nedenle reklam planlaması veya anahtar kelime seçimi yaparken bir sonraki reklamınızın konumunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

"<yoastmark

CTR Kalite Puanını Nasıl Etkiler?

CTR nedir kısmında da anlattığım üzere, bu oranın başarısı reklamınızdaki alakalı anahtar kelimelerine bağlıdır. Eğer seçtiğiniz kelimeler markanız ve reklam kampanyanızla alakalıysa, arama sonuçlarındaki sıralamanız yükselir. Reklam çalışmanızın yüksek kalite puanlarına sahip olabilmesi için alaka seviyeniz yüksek olmalı. Tabii bir tek bununla sınırlı değil. Kalite puanınızı arttıracak birçok faktör var. CTR bu noktada size yardımcı olur. Alacağınız tıklamalar sayesinde reklamınızın verimi artar ve başarılı bir işlem yaptığınızı Google’a göstermiş olursunuz. Böylece kalite puanınız artar ve arama sonuçlarındaki sıralamanız yükselir.

"<yoastmark

CTR Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sürekli kafa karıştıran CTR nedir sorusunun, belirli bir kuralı veya orantısı yoktur. Sektörlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle kesin olarak CTR’ı etkileyen faktörleri söylememiz pek mümkün değil. Ancak yine de belirli oranlarda CTR oranını yükselten veya düşüren faktörleri inceleyebiliriz. İşte sırasıyla CTR’ı etkileyen unsurlar:

 • B2B ve B2C siteleri.
 • Reklam çalışmasında kullanılan tasarımsal öğeler.
 • Kelime başına verilen teklifin türü.
 • Anahtar kelimenin aranma hacmi.
 • Reklam metninde bulunan CTA yazısı ( Call To Action)
 • Sitenin kullandığı URL.
 • Reklamın ulaşmak istediği hedef kitle.

CTR Nasıl Optimize Edilir?

Bu çalışmayı optimize etmek CTR nedir sorusunu destekler. Eğer tam anlamıyla başarılı bir reklam kampanyası oluşturursanız, CTR oranlarınız yüksek olur. Birden fazla yöntemle, kampanyanızı güçlendirebilirsiniz. Böylece tıklanma oranınız, reklamınızla aynı oranda güçlenecektir. Şimdi dilerseniz gelin, tıklanma oranlarınızı, reklam kampanyanız için nasıl optimize edebileceğinizi inceleyelim:

 • Hedef kitlenizi doğru analiz edin. Onların en sık kullandığı ve sizinle alakalı olabilecek anahtar kelimelerini reklamınızda kullanmaya çalışın.
 • Anahtar kelime seçimi yaparken, markanızla alakalı olmasına özen gösterin. Eğer alakasız kelimeler kullanırsanız reklam performansınız düşecektir. Ayrıca düşük CTR oranına sahip kelimeler kullanmaktan kaçının. Bunlar, sizin hem bütçenizi hem de zamanınızı kötü yönde etkiler.
 • Reklam metinlerinde mutlaka CTA yazıları yazın. “Alışverişe Hemen Başla” veya “Son Fırsat” gibi harekete geçiren kelimeler kullanın. Bu, reklamınızın gücünü ve potansiyelini arttırır.
 • Yazacağınız metinde, kullanıcının dikkatini çekmeye odaklanın. İnsanların dikkatini çekecek ve reklamınıza tıklamalarını sağlayacak cümleler kurun. Fakat yalan veya yanlış bilgiler vererek insanların ilgisini çekmeye çalışmayın. Bu durum reklamınızı kötü yönde etkiler. Ayrıca Google’daki sıralamanızı da düşürür.
 • Reklamınız için kullanacağınız tasarımsal detaylara önem verin. Kalitesiz görsel veya videolar kullanmaktan kaçının. Kullanıcının dikkatini çekecek tasarımlarla reklamınızı güçlendirin.

Reklamlarınızda Yüksek Tıklama Oranlarına Ulaşın

Son olarak CTR nedir ile birlikte nasıl yüksek tıklanma oranlarına ulaşabileceğinizden bahsedelim. Sürekli tekrarladığımız ancak oldukça önemli olan alakalı reklam çalışması, size yüksek tıklanma oranlarına ulaştıracak. Ayrıca doğru anahtar kelime seçimi ve metin yazısı da yine, tıklanma oranlarınızı arttıracaktır. Öte yandan tasarımsal çalışmalarınızı, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde oluşturursanız CTR başarılı bir seviyeye ulaşır. Reklam kampanyalarınızın kalite puanına önem verin. Eğer kalite puanınız yüksek olursa, arama sonuçlarındaki sıralamanız da yükselir. Böylece CTR sizin için daha verimli ve kolay bir hal alır.

Artık tüm detaylarıyla CTR nedir ve neden markanız için önemli biliyorsunuz. Geriye bir tek, size yüksek CTR oranları sağlayacak ve en doğru Google reklam yönetimi sürecinizi yürütecek profesyonel bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışmak kaldı.

Leave a Reply