Skip to main content

Bu yazımızda, E-ticaret satış arttırma nasıl gerçekleşir ve incelikleri nelerdir, bunlara değineceğiz. Özellikle e-ticaret alanıyla ilgileniyorsanız, aşağıda listelediğimiz konu başlıklarını mutlaka bilmelisiniz. Böylece başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Daha fazlası için bir E-Ticaret Ajansı ile iletişime geçerek, çalışmaya hemen başlamanızı öneririz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

Son zamanlarda e-ticarette satış nasıl arttırılır ve nasıl yapılır gibi sorular merak konusu. Bunun sebebi yükselen bir e-ticaret furyasının olmasıdır. Bu alanda başarılı olabilmeniz için yapabileceğin birçok detay vardır. Çok dikkatli çalışmalısınız. Eğer hedefiniz yüksek satışlarsa, potansiyel müşterilerinizi doğru anlamalısınız. Bu noktada sitenizde yapacağınız A/B testleri yardımcı olacaktır. Testler ile sitenizde ufak değişiklikler yaparak en çok hangisinin işe yaradığını tespit edersiniz. Yani, ziyaretçilerinizin davranışlarına göre en çok etkileşim çeken ve çekmeyen unsurları sitenizde düzenleyebilirsiniz. Tasarım açısından bazı resimleri veya sitenin temasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak tek seferde bütün siteyi değiştirmemenizi öneririz. Çünkü bu şekilde hangi işlemin işe yarayıp yaramadığını net olarak anlayamayabilirsiniz. A/B test sonucunda elde edeceğiniz verilerle, e-ticaret satış arttırma alanında bir adım daha ilerlemiş olursunuz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

E-Ticaret Satış Arttırma İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, e-ticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir. Bu mecralarda aktif olmaya özen gösterin. Müşterilerinizle iletişim halinde olabilir ve hatta onları daha iyi anlayabilirsiniz. Sosyal medyayı, markanız için faydalı olabilecek her açıdan kullanmaya çalışın. Hakkınızda yazılan kötü yorumları dikkate alın ve bazen de onlara samimi cevaplar vermeye çalışın. Müşterilerinizle ilgilendiğinizi gösterin. Markanızı olabilecek en iyi ve net şekilde tanıtın. Böylece sosyal medyanın katkısıyla, e-ticarette satış nasıl arttırılır sorusunun cevabını hızla bulmuş olursunuz.

Isı Haritaları

Isı haritasıyla, e-ticarette satış arttırma olasılıklarını yükseltebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin, sitenizde geçirdiği süreyi, tıkladığı alanları ve en sık girdiği sayfaları tespit edebilirsiniz. Bunları size gösteren bazı uygulamalar mevcut. Bunlar sayesinde, ziyaretçilerinizin sitenizde nelerden hoşlandığını veya hoşlanmadığını kolayca görebilirsiniz. Öte yandan, kullanıcıların sitenize nereden geldiğini, hangi mecradan görüp tıkladığını görebilirsiniz. Bu bilgilerle, odaklanmanız gereken mecrayı bulabilir ve o alana yoğunlaşabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptığını görmek, size, e-ticarette satış nasıl arttırılır konusunda gerekli birçok bilgiyi sunar.

Potansiyel Müşteri Yaratımı İçin Çıkış Işık Kutusu

Exit lightbox olarak da bilinen ışık kutusu, e-ticaret satış arttırma konusunda atabileceğiniz hamlelerden biridir. Genelde sizi ilk kez tanıyan ziyaretçiler için faydalı olabilecek bir işlemdir. Ancak diğer kullanıcılar için de oldukça yararlıdır. Pop-up şeklinde sitenizde, ziyaretçi ayrılmadan hemen önce görünür. Bu pop-up ile kullanıcıların bilgilerini istersiniz. Alınan bu bilgileri, ilerleyen zamanlarda onlara özel indirimler sunmak için kullanabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinizi geri kazanma şansına sahip olursunuz.

Upsell ve Cross-Sell (Çapraz Satış) Ürünleri

En iyi e-ticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir. Müşterilerin, aldıkları ürünün daha iyisini almaya karar vermeleri ve ardından sizin onlara aldıkları ürünle alakalı diğer ürünleri göstermenize, çapraz satış denir. Bu yöntemle alakalı diğer ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Kısaca örnek vermek gerekirse; Bir telefon alırsınız ve bir sene sonra o modelin daha iyisini almaya karar verirsiniz. Ardından sitede karşınıza telefonunuzla alakalı, kılıflar, kulaklıklar, şarj kabloları gibi ek parçalar görürsünüz. Bu durumda satıcı Cross-Sell uygular. Size elinizdekinden daha iyi olan modelleri ve ihtiyacınız olabilecek yan ürünleri tanıtır. Öte yandan, bu ek parçalara ekleyeceğiniz indirim tarzı fırsatlarla da satış işlemini hızlandırabilirsiniz.

İlgili Makale: Carousel Reklamlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler – 2021

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

E-ticarette satış nasıl arttırılır diye düşünürken karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri, sepette ürün bırakmaktır. Bazı kullanıcılar, sepetlerindeki ürünleri satın almadan siteden ayrılır. Bunun birçok sebebi olabilir. Mesela aynı ürünü başka bir sitede daha ucuza bulmuş olabilir veya kargo gibi ek ücretleri işlemin sonunda gördüğü için vazgeçmiş olabilir. Bu tarz durumlarda müşterinizi kaybetmemek için onlara sepetteki ürünlerini hatırlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için, e-posta gönderebilirsiniz. Ancak yollayacağınız bu e-postalar, müşterilerinizi geri getirebilmesi için dikkat çekici olmalı. Onlara ilk etapta sepetlerinde neleri unuttuklarını gönderebilirsiniz. Ayrıca özel indirim kodları göndererek ürünleri satın almaları için teşvik edebilirsiniz. Dikkat çekici tasarımlar ve başlıklar kullanarak ziyaretçinizi geri kazanabilirsiniz.

İlgili Rehber: Google Reklam Verme Kılavuzu

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

Gelir Ortakları Bulun

E-ticaret satış arttırma için kendinize gelir ortakları bulun. Bu ortaklar sayesinde bilinirliğiniz artar. Ortaklarınıza yalnızca her satıştan belirli bir komisyon vererek onları teşvik edebilirsiniz. Öte yandan bu işlem, normal bir reklam maliyetinden daha düşük olacaktır. Gelir ortaklarınız sayesinde satışlarınız daha kolay bir şekilde artabilir. Böylece onlara vereceğiniz komisyon oranı, artan satışlar sayesinde, reklam maliyetinden çok daha uyguna çıkar. Onları hem çevrenizden hem de çeşitli ortak sahalardan bulabilirsiniz. Ortaklarınıza ödemeleri düzenli yapmaya özen gösterin. Böylece çalışma verimi artar ve satışlar da aynı oranda büyür.

Yaratıcı Olun

Yaratıcılık e-ticaret satış arttırma için oldukça önemlidir. Ürünlerinizi özenle sunun. Kalıplaşmış açıklamalardan ve başlıklardan uzak durun. Ürün detaylarına SEO uyumlu, günlük konuşma diline uygun ve gerçekçi yazılar yazın. Ayrıca fotoğraflara da aynı derecede özen gösterin. Profesyonel çekimler kullanarak kaliteyi arttırın. Ürünlerinizin detaylı görüntülerini kullanın. Böylece müşterilerinizin aklında soru işaretleri kalmasın.

Daha Fazla E-posta Abonesi Kazanma

E-posta abonesi bazen, e-ticaret satış arttırma alanında, sosyal medyadan daha faydalı olabiliyor. Sanılanın aksine, e-postalar hala ilgi toplayabiliyor. Bunun sebebi, oradan sunduğunuz avantajlar, indirimler ve haberler. Bunları, sosyal medya hesaplarınızdan yapmak sınırlıdır. E-posta gönderilerine, çok daha fazlasını güzel tasarımlarla sığdırabilirsiniz. Ancak bütün bunlardan önce, sağlam bir e-posta abonesine sahip olmalısınız. Abone sayılarınız arttıkça, potansiyel müşterileriniz de aynı oranda artacaktır.

E-posta Kampanyalarınızı Geliştirin

E-posta kampanyalarınızı geliştirerek, e-ticarette satış nasıl arttırılır konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Abonelerinize göndereceğiniz e-postalar, dikkat çekici olmalı. Kullanıcılarınıza özel olduklarını hissettirin. Onlara samimi bir dille yaklaşmayı deneyebilirsiniz. İlk abone olanlara “Hoş geldiniz” maili gönderebilirsiniz. Öte yandan, çeşitli indirim kodları veya avantajları e-posta aracılığıyla iletebilirsiniz. Sepetlerinde unuttukları ürünleri veya benzer ürünleri onlara önerebilirsiniz ve hatta onlara bu ürünler hakkında ilginç bilgiler sunabilirsiniz. Abonelerinizi sıkıcı gönderilerle boğmayın. Olabildiğince ilgi çekici ve dikkatli ilerleyin. Bu konuda esas hedefiniz, abone sayısını arttırmak ve onları kaybetmemek olsun.

İstek Listesini  Hatırlatan E-postalar Gönderin

Yukarıda da belirttiğim gibi, e-ticaret satış arttırma için sepette unutulan ürünleri e-posta yoluyla hatırlatabilirsiniz. Ayrıca, istek listesine eklenen ürünleri de ziyaretçilerinize tekrar gönderebilirsiniz. Çoğu zaman kullanıcılar, istek listesine ekledikleri ürünleri unutur. Ancak bu durumu fırsata çevirerek, ürünleri unutan ziyaretçileri sitenize tekrar çekebilirsiniz. Buna ek olarak yine çeşitli indirimlerle müşterilerinizi daha hızlı bir şekilde sitenize geri yönlendirebilirsiniz.

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Sitenizin tasarımı, e-ticarette satış nasıl arttırılır konusunda büyük bir rol oynar. Eğer ziyaretçi, sitenizde kayboluyorsa veya tasarımı onu uzaklaştırıyorsa, bu durum, satışlara yansır. İlk izlenim çok önemlidir. Kullanıcıya kolay bir sayfa tasarımı sunun. Ürün açıklamalarını doğru ve gereksiz kelimeler kullanmadan girin. Güven uyandıran tasarımlar kullanın. Çoğu zaman, kötü tasarımlı siteler, ziyaretçinin güvenini kazanamaz. Bu durumda kullanıcı siteden ayrılır ve büyük bir ihtimalle bir daha da girmez. Ürün kategorilerini doğru bir şekilde ayarlayın. Karmaşık menülerden uzak durun. Temel hedefiniz, potansiyel müşterinin, aradığını kolayca bulabilmesidir. Kullanıcı dostu bir tasarım, olumlu bir kullanıcı deneyimi sunar.

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Kullanıcıları Yorum Yapmaya Yönlendirin

E-ticaret satış arttırma için kullanıcıların yapacağı yorumlar sizi üst sıralara yükseltebilir. Çoğu müşteri, bir ürünü veya hizmeti satın almadan önce hakkındaki yorumları okumak ister. Değerlendirilmemiş ürünler, ilk etapta güven kazanamaz. Bu nedenle, sitenizde yorum kısımları oluşturabilirsiniz. Ek olarak bu yorumlar, diğer potansiyel müşterileriniz için birer referans olacaktır. Ayrıca SEO açısından da içeriğinizi dolduran anahtar kelimeleri kazandırmış olur.

Reklam Harcamalarını Artırın

Google ve sosyal medya alanlarında reklam vererek, e-ticaret satış arttırma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz. Google Ads üzerinden vereceğiniz reklamlar sizi, potansiyel müşterilerinize ulaştırır. Öte yandan sosyal medya üzerinden vereceğiniz reklamlar da bir o kadar etkili olacaktır. Reklam bütçenizi arttırdıkça, alacağınız verim artar. Böylece satışlarınız ve bilinirliğiniz hızla yükselir. Bu alanda, özellikle doğru anahtar kelimeleri ve hedef kitleyi seçmeye özen gösterin. Ayrıca bu çalışmalar için profesyonel bir sosyal medya ajansı ve Google AdWords Ajansı ile ilerlemenizi öneririz.

Ziyaretçilerinizle Etkileşime Girin

Ziyaretçilerinizle iletişime geçerek, e-ticaret satış arttırma işlemini hızlandırabilirsiniz. Onlarla çeşitli alanlardan iletişime geçebilirsiniz. Sosyal medyayı kullanarak, yorumlarına cevaplar verebilirsiniz. Ayrıca anketler oluşturarak görüşlerinizi veya fikirlerini alabilirsiniz. E-posta yoluyla da siteniz ve ürünleriniz hakkında bilgiler verebilirsiniz ve çeşitli fırsatlar oluşturabilirsiniz. Düzenli ve aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanarak, potansiyel müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz. Sonuç olarak, onlarla kuracağınız iletişim sayesinde daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Böylece sitenizi ve ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapın ve Gelecekteki Satışları Öngörün

Son olarak, e-ticarette satış nasıl arttırılır sorusuna, iyi bir pazar araştırması olarak cevap verebiliriz. Her zaman kendinizi geliştirin ve sahip olduklarınızın üstüne eklemeler yapın. Pazar araştırması yaparak, satış hacminizi geliştirecek ürünler bulmaya çalışın. Ayrıca, ekleyeceğiniz yeni ürünlerin işe yarayıp yaramayacağını anlamanız için bazı denemeler yapabilirsiniz. Örneğin bir ürünü sitenize ekleyin ama stokta olmadığını belirtin. Bunun üzerinde eğer ürüne ön sipariş talebi gelirse, ürünün uygun olabileceğini görmüş olursunuz. Aksi takdirde, ürünü boşuna satın almamış olursunuz.

Bu yazımızla birlikte artık e-ticaret satış nasıl arttırılır ve teknikleri nelerdir biliyorsunuz. E-ticaret alanında başarılı olmak oldukça bilgi ve emek gerektirir. Bu alanda mutlaka e-ticaret alanında tecrübeli profesyonel bir E-Ticaret Ajansı ve/veya Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı ve başarıya hızla ilerlemenizi öneririz.

Leave a Reply