Skip to main content

Facebook potansiyel müşteri bulma çalışmalarınızı güçlendirmek ve dönüşüm huninizi daha karlı hale getirmek ister misiniz? Facebook lead ads ile ilgili hazırladığımız bu yazıda sıklıkla yapılan Facebook huni hatalarını, Facebook Lead ile en iyi satış yapma stratejilerini paylaşıyoruz. Detaylı ve kapsamlı lead reklamları için mutlaka profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışmanız gerektiğini hatırlatalım ve zaman kaybetmeden hemen yazımıza geçelim.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları ile Facebook Hunisi

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları, sosyal medya pazarlama stratejilerinde büyük avantajlar sunan etkili bir reklam modeli. Facebook lead ads modülleri hedef kitlenizi kapsayan müşterileri elde etmek ve potansiyel müşteri yaratmak için kullanılıyor. Aktif ve etkili kullandığınız taktirde dönüşüm huninizde karlılığınızın artığını göreceksiniz. Facebook reklamlarını etkili kullanmak diğer reklam alanlarını yönetmekten çok daha önemli. Google Ads amaç odaklı olsa da Facebook reklamları daha görüntülü reklam yayımlarına imkan sunduğu için etkileşim olarak öne çıkmayı başarıyor. Etkileşim yaratmak ve görüntülü reklamcılık tarafında avantaj sağlamak için Facebook algoritmalarının demografik ve psikografik ayrıntıları verimli kullanmasını sağlamanız gerekiyor. Reklam maliyetlerinin ve rekabetin yüksek olduğu bu dönemlerde fark edilmek için sosyal medya reklam stratejinizi geliştirmeniz ve değiştirmeniz gerekiyor. İstediğiniz dönüşüm farklarını potansiyel müşteri bulma reklamlarıyla sağlayabilirsiniz. Ancak belirli ayarları ve kurguları eksiksiz olarak sağlamanız gerekecek.

facebook potansiyel müşteri bulma

facebook potansiyel müşteri bulma

Yaygın Facebook Huni Hataları

Facebook Lead Ads için gözlemlediğimiz oldukça yaygın bir hata belirledik. Bu bölümdeki öneriyi dikkate alarak potansiyel müşteri bulma reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Yaygın olarak karşılaştığımız lead reklam hatalarının başında pazarlama stratejileri geliyor. Geleneksel satış sürecini değerlendirirsek, tüketiciyi satın almaya ikna etme aşamasında “yüz yüze iletişim” taktiğini görüyoruz. Geleneksel satış yöntemlerinin vazgeçilmezi olan yüz yüze iletişimde konuşma, gözlemleme ve yorumlama ile aksiyon almak oldukça kolay. Ancak sosyal medya pazarlama stratejinizi sadece görsel iletişim üzerine kurduğunuz zaman tüketicilerin aşina olduğu ve kısmen ihtiyaç duyduğu bu adımları ihmal etmiş olacaksınız. Bu sebeple dönüşüm huninizi tüketicilerinizde konuşabileceğiniz forma çevirmeniz, onlarla etkileşim kurarak bilgi toplama gereksinimini tamamlamanız önemli. Unutmayın, bir dönüşüm hunisi ile potansiyel müşteriler oluşturabilirsiniz ancak bu müşteriler genellikle kaliteli bir konuşma ile satış yapabileceğiniz potansiyel müşterilere dönüşmez.

Geleneksel olarak pazarlama stratejileri marka bilinirliği üzerine kuruludur ve satış ekipleri tüketici ile birebir etkileşim kurar. Yüz yüze iletişim tekniklerinin baskın olarak karşımıza çıktığı pazarlama dünyası artık online ortamlara taşındığı için satın alma alışkanlıkları da değişmeye başladı. Günümüzde artık her ürünü online satın alabiliyoruz. Hal böyle olunca satıcı ile tüketici arasındaki iletişim yüz yüze konuşmadan uzaklaştı. Ancak hâlâ satıcıların müşterileri ile birebir konuşmasını gerektiren birçok ürün var. Dönüşüm huninizi konuşmalara odaklanacak şekilde yeniden optimize etmeniz önemli. Bu optimizasyon, online satış sürecinize birçok fayda sağlayacaktır. Facebook potansiyel müşteri bulma stratejilerinizi “dönüşüm huninizi konuşmaya optimize ederek” değiştirebilir, karlılığınızı artırabilirsiniz.

Facebook Lead Ads ile Satış Yapmanın En İyi Yolu

Facebook lead ads ile satış yapmanın en iyi yolu konuşmaya odaklanan bir dönüşüm hunisinin kullanılmasıdır. Telefon numaralarını toplayacak bir form oluşturmak elinizi çok güçlendirir. Genellikle sosyal medya pazarlamada e-posta adresleri kullanılıyor. Ancak birçok kişi her gün kullandığı e-posta adresini değil, Facebook hesabının bağlı olduğu e-posta adresini forma giriyor. Hal böyle olunca e-posta ile iletişime geçmek ve kullanıcıyı e-posta üzerinden yakalamak imkansız hale geliyor. İnsanların kullandığı cep telefon numaraları, hesaplarına bağlı olduğu ve oturum açmalarda kullanıldığı için e-posta adreslerine oranla çok daha aktif oluyor. Facebook’un güvenlik amacı ile cep telefonlarına bildirim gönderdiğini de unutmayın. Hesap sahibi bir kullanıcıya cep telefon üzerinden ulaşmanın ne kadar doğru bir hamle olduğu böylece görebilirsiniz. Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları için “demo içerik” yöntemini deneyebilirsiniz. Örneğin, bir demo video paylaşımı yapıp videonun kalan kısmı için cep telefonlarına link gönderebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

İnsanlar genellikle izlemek veya okumak istedikleri içeriklerin kalan kısımları için form almayı kabul ediyor. “Videonun kalan kısmını izlemek için hemen form doldur” ibaresi ile bir açılır pencere iletip bilgi toplayabilirsiniz. İşte değerli bir veri kaynağı sağlandı bile. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken tek şey, sadece mobil kullanıcıları hedeflemeniz. Sadece mobil kullanıcıların reklam ve reklama verilen yanıt süreci uyumludur. Masaüstü kullanıcıları metin ve maillere daha yatkın olmakla beraber mobil kullanım alışkanlıklarında süreç farklıdır. Mobil kullanıcının metni okuyup hemen telefonu ile etkileşime geçmesi daha olasıdır. Araştırmalar form dönüşlerinin mobil kullanıcılarda %85’e vardığınız belirtiyor. Aynı zamanda e-posta ile kısa mesaj açılma oranlarına baktığımız zaman kısa mesajların büyük bir üstünlüğü de söz konusu. Tam bu aşamada otomatik yanıtlama ve otomatik doldurma özelliklerini form ekranlarınızda kullanırsanız müşterilerinizin forma dönmesini hızlandırabilirsiniz. Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları bu formu ile en aktif ve etkileşimli hali elde etmeyi başaracaktır.

Facebook Lead Ads ile Satış Yapmanın En İyi Yolu

Facebook Lead Ads ile Satış Yapmanın En İyi Yolu

Facebook Messenger’a Karşı Telefon Numaraları

Facebook Messenger aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olmasına rağmen telefon numarası karşısında bazı dezavantajlar taşıyor. Kullanıcılara kısa mesaj ile ulaşmak hem onların dikkatini bir noktaya çekmeyi başaracağı için satın almayı kolaylaştırıyor hem de sonuç odaklı iletişim kurduğu için süreci hızlandırıyor. Messenger ile iletişim kuracaksanız reklamlarınızı mutlaka telefon numarası odaklı form ekranlarına yönlendirmelisiniz. Böylece tüketicinizden cevap alabilir sorularına hızlı yanıt verebilirsiniz.

Telefon Huni Çerçevesine Bir Örnek

Facebook lead ads karmaşık bir yöntem gibi görünse de aslında oldukça pratik ve verimli. Bir örnekle detaylandıralım. Bir eğitim videosu yayımladınız ve belirli bir kısmını izlettikten sonra potansiyel müşterinize kalan kısmı izlemek için bir form ekranı gösterdiğinizi düşünelim. Formu dolduran herkes video bağlantısını içeren bir metin mesajı aldı. Mobil cihazlarda linke tıklayan kullanıcılar kalan video bölümünü basit bir web sayfasında görüntüledi. Eğer ilk aşamada tüm videoyu izletseydiniz ve web sayfanızda kalan kısmı görüntülemek için form doldurmasaydınız dönüşüm huninizi besleyememiş olacaktınız. Linke tıklayınca videonun doğrudan açılması da dönüşüm suninizin müşterilerinizi kaybetmemesini sağladı. Ana hedef, insanların videoya ulaşmasını sağlamaktı. Facebook potansiyel müşteri bulma çalışmalarınızı bu örnekte gördüğünüz gibi optimize edebilir ve dönüşüm suninizin karlılığını artırabilirsiniz.

Facebook potansiyel müşteri bulma konusunun en önemli stratejilerini artık biliyorsunuz. Detaylı bir Facebook lead ads çalışması yaparak kısa sürede dönüşüm hunilerinizi daha karlı hale getirebilirsiniz. Ancak unutmamanızı istediğimiz önemli bir nokta var. Hem Facebook lead reklamları hem de dönüşüm reklamları bütçe yönetimi ve hedef kitle çalışmalarında teknik bilgi ve donanım ister. Başarılı bir dijital pazarlama süreci için mutlaka işin uzmanlarından, profesyonel bir Reklam Ajansı’ndan destek almanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply