Skip to main content

Facebook yeniden pazarlama ile markanızla etkileşimi girip satın alma eylemini gerçekleştirmemiş, zaman zaman sizi üzen kitleye çözüm bulabilirsiniz. Facebook yeniden pazarlama, bir kullanıcı ayda ortalama sekiz reklamı tıkladıysa özellikle ihtiyaç duydukları dürtü olabilir. Facebook yeniden pazarlama, mevcut ve potansiyel müşteri grubundaki ziyaretçileri hedeflemenin en güçlü yollarından biridir. Bununla birlikte elbette ki markanız için kullanıcıları yeniden hedeflemenin çeşitli başka yolları da vardır. Bu yazımızda yeniden pazarlama yollarından Facebook için detaylı bir rehber oluşturmayı planladık. Facebook yeniden pazarlamaya dair tüm sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir rehber. Bu rehberi en etkin şekilde kullanmak ve tüm dijital pazarlama faaliyetlerinizi uzman hamlelerle gerçekleştirmek için Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Makale İçeriği

Facebook Yeniden Pazarlama Nedir?

En basit haliyle Facebook yeniden hedefleme, markanızla çevrimiçi olarak hali hazırda bir etkileşim içerisinde olan kullanıcılarınızı reklam kampanyaları ile yeniden hedeflemektir. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişileri ya da daha spesifik bir şekilde yalnızca satın alma sayfanıza gelmiş ancak satın almamış olan kullanıcıları Facebook yeniden pazarlama ile hedefleyebilirsiniz. Web sitenize ek olarak aşağıda listelediğimiz faktörlere dayalı olarak Facebook yeniden hedefleme yapabilirsiniz.

Müşteri Dosyası:

Müşteri dosyasına bir örnek olarak; blog abonelerinin bir e-posta listesi olabilir. Elinizdeki bu e-posta listesini kullanarak bu kişilere Facebook’ta yeniden hedefleme yapabilirsiniz.

Uygulama Etkinliği:

Uygulamanızı indirmiş olan ya da uygulamanızda belirli işlemler gerçekleştiren kişileri Facebook’ta yeniden hedefleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Etkinlik:

Çevrimdışı etkinlik, markanızla olan telefon görüşmeleri, etkinlikler vb. çevrimdışı etkinlikleri kapsar. Bu etkileşimleri bir liste haline getirip Facebook aracılığıyla yeniden hedefleme yapmak faydalı bir seçenek olabilir.

Katılım:

Facebook veya Instagram’da markanızla etkileşime giren kişilere dayalı bir yeniden hedefleme listesi oluşturarak kampanyanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Yeniden Pazarlama Kampanyasının 4 Güçlü Faydası

Facebook yeniden pazarlama, dijital pazarlama stratejiniz için oldukça faydalı bir yoldur. Neredeyse her markanın sosyal medya stratejisi için kritik bir nokta olarak değerlendirilir. Dolayısıyla Facebook yeniden pazarlamanın bilmeniz gereken dört güçlü faydasından söz edeceğiz.

1. Artan Dönüşüm Oranı

Facebook yeniden pazarlama kampanyası yürütmek, müşteri edinme maliyetinizi düşürmenin ve dönüşüm oranlarınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Kampanyanızın web sitenizi daha önce (organik olarak ya da ücretli reklamlar aracılığıyla) ziyaret eden kişilere hedeflendiğini göz önünde bulundurarak bu kişilerin ürününüz ya da hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi edinme dolayısıyla da dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksek olma ihtimalleri söz konusudur.

2. Artan Marka Bilinirliği ve Erişim

Facebook yeniden hedefleme kampanyası yürütürken büyük olasılıkla markanızla gerçekten etkileşime girmiş olan potansiyel müşteriler için Facebook benzeri bir hedef kitle oluşturmuş olacaksınız. Bu da yalnızca dönüşüm oranını artırmakla kalmaz marka bilinirliği ve erişim oranını da yüksek oranda artırır. Geleneksel pazarlamada da dijital pazarlamada da en önem verilen iki faktörün bilinirlik ve erişim olduğunu düşündüğümüzde Facebook yeniden hedeflemenin bu faydası oldukça etkileyicidir.

3. Mevcut Müşterilere Daha Fazla ve Çapraz Satış Yapma

Facebook yeniden pazarlama ile mevcut müşterileriniz ile kurduğunuz bağlantının yanı sıra onlara diğer ürünlerinizi satma, çapraz satış yapma gibi şansları da elde etmiş olursunuz. Bu durum yalnızca kâr oranınızı artırmakla kalmaz aynı zamanda müşterilerinize daha fazla değer sunma fırsatı da sağlar.

4. Sosyal Kanıt

Yeniden hedefleme kampanyası yürütürken müşteri incelemelerinden ve referanslarından yararlanmak, potansiyel kitlenize güven vermenizi, marka kimliği açısından güvenilirlik oluşturmanızı sağlayacağından satın alma kararlarını da olumlu yönde etkilediğini görebilirsiniz. Bu durum araştırmalarla desteklenmiş ve sosyal kanıt haline gelmiştir. Yeniden pazarlama reklamları gören ziyaretçilerin görmeyenlere oranla dönüşüm sağlama olasılığı %70 daha fazla olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca 4 müşteriden 3’ünün yeniden hedefleme reklamlarını fark etmektedir. Bunlara ek olarak yeniden hedefleme reklamlarının diğer reklamlara oranla tıklanma olasılığı %76 daha fazla olmaktadır. Önemli noktalardan bir diğeri de yeniden hedefleme reklamlarında markalı aramaların %1046’lık bir artışa yol açmasıdır. Eğer yeniden hedefleme kampanyası yürütüyor ya da yürütmeyi düşünüyorsanız ürün ve/veya hizmetlerinizi %50 daha fazla satma olasılığınız vardır.

Facebook Yeniden Pazarlama Türleri

İki ana remarketing Facebook ads türü vardır;

 • Piksel Tabanlı Yeniden Hedefleme
 • Liste Tabanlı Yeniden Hedefleme

1. Piksel Tabanlı Yeniden Hedefleme

Piksel tabanlı Facebook yeniden hedefleme, en yaygın Facebook yeniden hedefleme türüdür. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş ziyaretçilere reklamlarınızı yeniden göstermeyi ifade eder. Piksel tabanlı yeniden hedefleme, web sitenize ya da açılış sayfanıza yerleştirdiğiniz JavaScript kodu (piksel) aracılığıyla çalışır.

Piksel eklemesi yaptıktan sonra bir kullanıcı web sitenizi veya spesifik bir açılış sayfasını ziyaret ettiğinde bu piksel, ziyaretçinin tarayıcısına anonim bir çerez bırakır. Bu sayede ziyaretçi web sitenizden ayrıldıktan sonra yerleştirilen piksel, ağ sağlayıcınıza (Facebook ya da Google Adwords olabilir) söz konusu ziyaretçilerin reklamları yeniden görmesi gerektiğini bildirir.

2. Liste Tabanlı Yeniden Hedefleme

Liste tabanlı Facebook yeniden hedefleme, özellikle e-posta listenizdeki kişiler için bir kampanya oluşturmayı gerektirir. Bunun için yeniden hedefleme kampanyanıza belirli e-posta adreslerini yüklemeniz yeterli olur. Facebook ya da herhangi bir sosyal medya platformu bu kullanıcıları belirleyerek onlara reklamlarınızı gösterecektir.

Liste tabanlı Facebook yeniden hedeflemenin tek bir dezavantajı vardır; insanların bazen farklı amaçlar için farklı e-posta adreslerini kullanması ve sizin listenizde yer alan e-posta adresinin ziyaretçinin belirli bir sosyal medya hesabı için kullandığı e-posta hesabından farklı olabilmesidir.

Remarketing ve Retargeting Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle literatürde bu retargeting ve remarketing terimlerini birbirlerinin yerine kullanılır şekilde görürsünüz. Aslına bakarsanız iki terimin birbirleri yerine kullanılması da çok yanlış değildir. Çoğu zaman konunun bağlamına göre ikisi de aynı anlamı verebilmektedir. Ancak spesifik olarak ayrıştırmak istendiğinde yeniden pazarlama ve yeniden hedeflemenin önemli olarak nitelendirilebilecek farklılıkları da söz konusudur.

Bir yeniden hedefleme kampanyası yürüttüğünüz zaman ürününüzü ya da hizmetinizi hiç kullanmamış ancak web sitenizi ziyaret edip ayrılmış olan veya bulunduğunuz sektörde rakiplerinizin sunduğu ürün ve hizmetleri de arayan kitlelere odaklanıyorsunuz. Bir diğer yandan yeniden pazarlama kampanyası söz konusu olduğunda kayıp veya etkin olmayan müşterilerinize odaklanırsınız. Yeniden pazarlama, ürününüzü tanıyan ve bir noktada markanızı deneyimlemiş olan kişilere odaklanmayı içerir. Yeniden pazarlama kampanyaları, liste tabanlı yeniden hedeflemeye dayanmaktadır. Dolayısıyla Facebook’ta yeniden pazarlama kampanyası yürütmek için reklamlarınızı göstermek istediğiniz kullanıcıların e-posta adreslerini içeren bir liste oluşturmanız gerekir.

İlgili Rehber: Google Reklam Verme Kılavuzu

Facebook’ta Kimi Yeniden Hedeflemeliyim?

İdeal olarak web sitenizi ziyaret eden tüm ziyaretçilere dayalı bir yeniden hedefleme kampanyası gerçekleştirmek faydalıdır. Ancak maalesef ki bu ziyaretçilerin tümü sizden ürün ve/veya hizmet almakla ilgilenmeyecektir. Bu sebeple yeniden hedefleme kampanyası aracılığıyla dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kişilere öncelik vermeniz, sizin için maksimum faydayı sağlayacaktır. Dijital pazarlama uzmanları tarafından belirlenmiş dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olan bu kişilerin kimler olacağına bir bakalım;

Son 30 Gün İçinde Web Sitenizi Ziyaret Etmiş Kişiler:

Bu sürenin en ideal olanı elbette ki son 3 gün içerisinde web sitenizi ziyaret eden kişilerdir. Son 3 gün içerisinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yeniden hedeflemede dönüşüm oranı neredeyse %100 olarak tespit edilmiştir. Ancak bu sürenin biraz uzaması da dönüşüm oranını tamamen düşürmüyor. Dolayısıyla genel bir süre olarak belirlenmiş olan, son 30 gün içinde yapılan ziyaretçilerdir. 30 günü aşmayacak şekilde yaptığınız yeniden hedefleme, dönüşüm oranı elde etmenizin yüksek olduğu kişiler demektir.

Web Sitenizde Kalma Süreleri, 30 Saniyeden Uzun Olan Ziyaretçiler:

Ziyaretçilerinizin sitede kalma süresi size tüm ziyaret eden kişileri yeniden hedeflememeniz için iyi bir ipucu sağlar. Belli bir arayış içinde olan bir kullanıcı web sitenize yanlışlıkla tıklamış ise onu yeniden hedeflemek boşa bir çaba olacaktır. Bu tarz kullanıcılarda genellikle 30 saniyeden az bir süre ile siteden ayrılırlar. 30 saniyenin üzerinde web sitenizde kalmış ziyaretçiler her koşulda ürün ve/veya hizmetinizle ilgileniyor ya da ilgilenmiş demektir. Bu durumda Facebook yeniden pazarlamada elde edeceğiniz dönüşüm oranı yüksek olasılıkla tatmin edici düzeyde olacaktır.

Bir İletişim Sayfasına Giriş Yapmış Ancak Dönüşüm Sayfasını Ziyaret Etmemiş Kişiler:

Web sitenizde iletişim sayfanıza ulaşım sağlamış ancak dönüşüm sayfanıza giriş yapmamış kişileri yeniden hedefleme listenize almak oldukça faydalı bir hamle olacaktır. Bu şekilde bu spesifik kitle ile sitenizle ilgili geçmiş hareketlerine istinaden özel bir iletişim dili kurarak konuşabilirsiniz. Üstelik bu özel iletişim dili ile yapılanmış bir yeniden pazarlama kampanyası kitleniz için normallerinden daha ilgi çekici olabilir. Dolayısıyla dönüşüm oranınız beklediğiniz gibi ya da beklentinizin üzerinde olabilir.

Eski Müşteriler:

Facebook yeniden pazarlama kampanyalarınız için özel kitleler oluşturmanızın faydalı olduğunu belirtmiştik. Bu özel kitlelerden biri de web sitenizle daha önce etkileşimi olmuş, ürün ya da hizmetinizi deneyimlemiş ancak uzun süredir herhangi bir aktifliği olmayan müşterilerinizin listesidir. Örneğin; 6 aydır sizden alışveriş yapmamış kullanıcılarınız, tam bir Facebook yeniden hedefleme kampanyasına uygun profili içermektedirler. Bu kitleye geçmiş e-posta listenizden ulaşabilir, onlarla olan ilişkinizi hatırlatıcı yaratıcı mesajlar aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Potansiyel alıcılarınızı tekrar sitenize çekmek ve dönüşüm oranınızı artırmak için oldukça verimli bir yöntemdir. Alacağınız dönüşümü daha da maksimum bir seviyeye taşımak için kupon kodu vermek gibi ekstra çekici fikirlerden de yararlanabilirsiniz.

Benzer Kitleler:

Facebook’a bir müşteri listesi ekledikten sonra algoritma, hedeflemeyi planladığınız kişilerin Facebook profillerini bulacaktır. Benzer hedef kitle, işletmenizi duymamış ve dolayısıyla da deneyimlememiş ancak sizin hedef kitle niteliklerinize uyan kişilerdir. Hali hazırda bir müşteri kitleniz varken bu kitleye benzer bir kitle için de bir çalışma yaparak yalnızca elinizdeki trafiği takip etmek ve dönüştürmekle kalmazsınız. Bu sayede kitlenizi genişletebilir, dönüşüm oranınızı iyi seviyelere getirebilirsiniz.

Alışveriş Sepetini Bırakıp Web Sitesinden Ayrılanlar:

Dijital pazarlama uzmanlarına göre web sitelerinde terk edilmiş alışveriş sepetlerinin kullanıcıları için yeniden pazarlama çok etkili olarak değerlendirilmektedir. Takdir edersiniz ki ortada ürününüzü/hizmetinizi satın almak için ciddi bir niyet göstermiş bir kullanıcı söz konusu olduğundan bu kişileri dönüşüm oranına dahil etmek yeniden pazarlamanın en keyifli ve kolay aşamasıdır. Alışveriş sepetini bırakıp web sitesini terk eden ziyaretçiler, ürün ya da hizmetinize gerçek anlamda ilgi göstermiş olduklarından kafalarındaki tereddüt giderilirse bu ilgiye kayıtsız kalamayacakları aşikardır. O halde bu durumda yapmanız gereken tek şey, almaya niyetlendikleri ürünün aynısını ve farklı fiyat seçeneklerindeki benzerlerini onlara yeniden pazarlama ile göstermektir. Gerçek bir niyetle söz konusu ürünü ya da hizmeti sepetine eklemiş kullanıcı, yeniden hedeflemeye kayıtsız kalmayacaktır.

Video İzleyicileri:

Video izleyici kitlesi, genellikle gözden kaçan ama yeniden hedeflemede etkili sonuçlar sağlayan kitledir. Yeni videolar da ekledikçe güncellediğiniz video görüntüleme listeniz, yeniden hedefleme için oldukça verimli dönüşüm oranı sağlayacak kişileri içerir.

E-posta Aboneleri:

Yeterli sayıda e-posta abonesine sahipseniz ve tatmin edici düzeyde tıklama oranlarınız varsa e-posta kampanyalarınızdan bağlantıları tıklayan kişileri yeniden hedefleme kampanyanıza dahil etmek son derece faydalı olur. Bu insanlar dönüşüm hunisinin altında yer aldığından ulaşması kolaydır. Dolayısıyla onları doğrudan Facebook’ta hedefleyerek pazarlama bütçenizden de tasarruf etmiş olursunuz.

Facebook’ta Yeniden Hedefleme: Sıcak Müşteri Adaylarını Dönüştürmek İçin Yeniden Hedefleme İpuçları

1. Facebook Pikselini Doğru Şekilde Kurun

Facebook piksel site içi davranışları izleyen ve bunları Facebook reklam yöneticinizle senkronize eden web sitenize eklenen bir kod parçasıdır. Facebook piksel olmadan web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini, Facebook etkileşimlerinizi ve web sitenizi nasıl gezindiklerini takip edemezsiniz. Ziyaretçilerin sitenizde gerçekleştirdiği kaydolma, abone olma, sepete ekleme, satın alma, anahtar kelime arama vb. tüm önemli eylemlerini Facebook piksel sayesinde takip edebilirsiniz. Bütün bu faydaları ile birlikte yapması da oldukça kolaydır. Piksel oluşturma sırasında yapacağınız işlem; izlemek istediğiniz eylem ve metrikleri seçmek ve değerleriniz ile eşleşmesi için değiştirilmiş kodu elde etmektir.

2. Dönüşüm Huninizin Sonundan Geriye Doğru Çalışın

Herkes Facebook yeniden pazarlama kampanyalarının mükemmel bir dönüşüm oranı ile sonuçlanmasını ister. Bunun için en etkili yollardan biri satın alma hunisinin sonundan başlayarak geriye doğru gitmenizdir. Daha açık bir söylemle; satın alma eylemine en fazla yaklaşmış kişileri her zaman öncelikli olarak yeniden hedeflemelisiniz. Buna istinaden ilk kampanyanız terk edilmiş alışveriş sepetlerinin ziyaretçilerine dair olmalıdır. Sonrasında buradan geriye doğru ilerleyen bir kampanya stratejisi geliştirebilir ve uygulayabilirsiniz. Bu şekilde ilerlemek yalnızca kampanyanızın etkilerini yükseltmekle kalmaz dönüşüm olasılığı en yüksek olan kişileri %10’unu aktif olarak yeniden hedeflemenizi sağlar.

3. En Bariz Hedefle Gitmeyin

Yeni bir Facebook yeniden pazarlama kampanyası oluşturma aşamasında aşağıdaki hedefler gibi belirli bir hedef doğrultusunda optimize etme seçenekleriniz;

 • Dönüşümler,
 • Bağlantı tıklamaları,
 • Gösterimlerdir.

Dijital pazarlama uzmanlarına göre en belirgin hedefe dayanarak ilerlemeniz çokta faydalı değildir. Örneğin; sepete eklemiş ancak satın almayı gerçekleştirmemiş müşterileri yeniden hedefleme, kampanyanızın tamamını bunun için optimize etmeniz anlamına gelmemektedir. Tekrar sepete ekle optimizasyon hedefi ile de yeniden hedefleme yapabilirsiniz. Facebook, reklamın kitlenize gösterilmek üzere optimize edilip edilmediğini belirlemek için kullanıcılardan aldığı sinyalleri kullanmaktadır. Bir kullanıcının bir web sitesindeki ürünlerle etkileşime girebileceğini gösteren sinyaller (içerik görüntüleme, listeye ekleme vb.) olsa da satın alacaklarını gösteren sinyaller toplamamış olabiliyor. Web sitenizi ziyaret etmiş ve satın alma için optimize edilmiş büyük bir kitleyi hedefliyor olabilirsiniz. Ancak Facebook istediğiniz eylemi tamamlama olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için ihtiyacı olan sinyallere sahip değilse bunu yaparak yeniden hedeflenebilir kitlenizi azaltma riski ile karşılaşabilirsiniz.

4. Yeniden Hedeflenen Kitlelere Kişiselleştirilmiş Teklifler Verin

Facebook yeniden pazarlama kampanyası yürüten birçok kişi, tüm ziyaretçileri kullanır ve onlara genel ürün/hizmet teklifleriyle ulaşır. Yeniden pazarlama bundan daha ayrıntılı bir hale geldiğinde daha kıymetli oluyor ve dönüşüm oranı da aynı değerde yükseliyor. Örneğin; bir kullanıcı uzun bir süredir fiyatlandırma sayfanızı incelediği halde bir dönüşüm gerçekleştirmiyorsa o kişiye genel bir tekliften ziyade spesifik bir teşvik teklifi ile ulaşmalısınız. Bu noktada iyi bir teşvik mesajının yanına bir de indirim kodu ekleyerek yaptığınız yeniden hedefleme de müşterinizi kazanmanız an meselesidir.

5. Güncelliğe Dayalı Hedef

Özel bir hedef kitle tanımlarken birinin web sitenizi ziyaret etmesi ile yeniden hedeflenmiş reklamı görüntülemesi arasındaki süreye yani güncel duruma bakmalısınız. Çünkü kişilerin bir web sitesini ziyaret ettikten sonra geçen süre ne kadar uzun olursa o kişinin web sitesini ve oradaki faaliyetlerini unutma olasılığı o kadar yüksek olur. Ancak yeniden web sitenize ne kadar yakın zamanda biri girerse markanız ve sunduğunuz ürün/hizmet hakkında o kadar çok şey hatırlarlar. Bundan daha da önemlisi sunduklarınızı ne kadar istedikleri hafızalarında tazelenmiş olur.

6. Satın Alma Kategorisine Göre Yeniden Hedefleyin

Çoğu kullanıcı 4 satın alma kategorisine göre ayrılır;

 1. Rutin yanıt
 2. Sınırlı karar verme
 3. Kapsamlı karar verme
 4. Dürtüsel satın alma

Mevcut ya da potansiyel kitlenizin ihtiyaçlarına ve davranışlarına göre beklentilerini bu kategorilere ayrıştırabilir. Buradan hareketle onlara istediğini verecek nitelikte ve ihtiyaçlarını karşılayacak donanımla yeniden hedefleme yapabilirsiniz. Bu noktada satın almaya yönlendirebileceğiniz birçok psikolojik değişkenden yararlanabilir, doğru iletişim şeklini yakalayabilirsiniz. Örneğin; dürtüsel bir alıcı bir indirim teşviki ile ikna olabilecekken kapsamlı bir karar verici için etkileyici incelemeler sunduğunuz bir argüman ikna olmalarını büyük ölçüde olumlu etkiler. Facebook’un hedef kitlesini, etkileşimini, sıklık parametrelerini ve segmentlere ayrılmış müşteri dosyalarını kullanarak her bir potansiyel müşteri için hangi kategoriyle uyumlu olduğunu çözebilir ve satın alma gereksinimlerini içeren bir yeniden hedefleme kampanyaları ile karşılarına çıkabilirsiniz.

İlgili Makale: Carousel Reklamlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler – 2021

7. Reklam Metninizde Kıtlık İlkesinden Yararlanın

Yeniden hedefleme kampanyalarınızda aciliyet ve kıtlık/az bulunurluk ilkesinden yararlanmanız daima faydalıdır. Bu sebeple bir kullanıcı, sepete bir ürün ekledi ve satın almadıysa ona, ürünün stoklarının tükendiğini, belli bir zaman sonra yeniden piyasaya sürüleceğini, spesifik bir zaman belirterek o zaman için satın almaya açılabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu taktik e-ticaret devleri tarafından uzunca bir süredir sürekli olarak kullanılmaktadır. Çünkü ürününüzdeki kıtlık algısı marka algınızı olumlu etkilemektedir.

8. Hedef Kitlenize Onları Yeniden Hedeflediğinizi Söyleyin

Bu önerinin aksine birçok yeniden pazarlama kampanyası, kitlesine yeniden hedefleme yapılan kitle olduğunu söylemekten kaçınan hatta özellikle gizli tutulan ve daha çok genel manada harekete geçirici mesajlar içermektedir. Potansiyel müşterinizin yaptığı ve buna istinaden onu yeniden hedeflediğinizi belirten mesajlar içeren yeniden hedefleme daha kişileştirilmiş olduğundan daha iyi bir algı yaratmaktadır. Bu kampanya metinleri;

 • Hey! Sepetinde ürün unuttun,
 • Özel bir fırsat sitemizde sizi bekliyor,
 • Sen gittiğinden beri… gibi akılda kalıcı ancak meraklarını gidermek için web sitenize geri döndürücü mesaj kurguları ile kitlenizi dönüşüm oranınızı yükseltecek istediğiniz eylemleri gerçekleştirme eğiliminde olurlar.

9. Harekete Geçirici Mesaj Düzenlemesi Yapın

Yeniden hedeflediğiniz kişilerin sizi ilk kez görmediğini ve adınızı ilk kez duymadığını düşünürsek onlara bilinirlik ve tanışma için ulaşmıyorsunuz. Yeniden hedefleme de sizden bekledikleri ana sayfalarını boşu boşuna işgal etmek değil harekete geçirici mesajlarla aksiyon almaya ikna etmektir. Nihai olarak hedeflediğiniz sonucu (satış, form vb.) elde etmek için onları harekete geçirici şekilde ikna edici mesajlarla web sitenize çekmelisiniz.

10. Reklam Sıklığıyla Doygunluğu Oranını Kontrol Altında Tutun

Facebook yeniden pazarlama yaparken reklam gruplarınızdaki sıklığın farkında olarak ilerlemelisiniz. Aşırı doygunluğa ulaştırmanız ve buna istinaden fazlaca ödeme yapmamaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır. İdeal sıklığınızı bilmeniz için olası satış, satın alma ya da işlem başına maliyete karşı daima test ederek devam etmek sizin için etkili olacaktır. Yeniden hedefleme kampanyanızı hedeflediğiniz kitleye günde bir kez sunmak, yeniden pazarlama için mükemmel bir orandır. Diğer yayınlama seçenekleri, yeni pazarlama kitlenizi beklenmedik bir hızda tüketebilir ve verimli sonuçlar almanızı engelleyebilir. Kötü ve çok sık periyodlarla yayınlanma planı ile kurgulanan yeniden hedefleme kampanyalarında potansiyel müşterileri hayal kırıklığına uğratmak, sinirlendirmek ve korkutmak son derece kolaydır. Sıklık sınırlarınızı iyi kurgularsanız günde ya da haftada yalnızca birkaç kez görülür. Böylece alakalı olmayan kitlelerden uzak, etkili sonuçlar alabileceğiniz kitlelere dair bir kampanya yürütmüş olursunuz. Kötü hedeflenmiş reklamlar ile olumsuz ilişkiler geliştirmenin yanı sıra reklam bütçenizi boşa harcamak ve markanızı riske atmak istemezsiniz.

11. Özel Kitleleri Diğer Yeniden Pazarlama Kampanyalarından Hariç Tutun

Facebook yeniden pazarlama kampanyasını etkili bir şekilde yürütmek istiyorsanız hedef kitlenizi doğru bir şekilde bölümlere ayırmak ve verileri sık sık güncellemelisiniz. Örneğin; potansiyel müşterileri yeniden hedefliyorsanız satın alma yapan veya başka bir şekilde dönüşüm sağlayan kullanıcıları kaldırdığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde dönüşümü tamamlamış kişileri yeniden hedeflemek için ödeme yapmaya devam edersiniz. Bu şekilde de genel maliyetiniz artar, reklam harcamalarından elde ettiğiniz getiri azalır. Sunduğunuz ürün/hizmet belirli zaman diliminde yeniden satın alma döngüsüne girecek bir şey değilse ve dönüşüm gerçekleştirmiş kişileri hariç tutmuyorsanız bütçenizi olması gerektiği verimde kullanmıyorsunuz demektir. Bunun yanı sıra dönüşümü gerçekleştirmiş kişi yeniden hedefleme kampanyası ile karşı karşıya kaldığında bu onun içinde rahatsız edici olacaktır. Marka algınızı böyle bir hata ile zedelemeniz son derece anlamsız olur. Bu şekilde hedef kitle ayrıştırması yapmanın kurulumu son derece kolaydır ve size uzun vadede müşteri kazandıracak bir hamledir.

Facebook yeniden pazarlamaya dair ihtiyacınız olan bilgileri ve kampanyanız boyunca işinize yarayacak ipuçlarını bu yazımızda sunduk. Tüm bu süreci profesyonel bir şekilde tüm sosyal medya platformları ile de etkileşimli şekilde sürdürmeyi planlıyor ve marka hedeflerinizi beklentinizin üstüne çıkararak ilerlemeyi planlıyorsanız bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply