Skip to main content

Google Ads nedir, Google reklamcılığı nasıl uygulanır, detayları nelerdir gibi sorularınız mı bulunuyor? Google reklamcılığı ve Google reklam verme işlemi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer ki Google reklamları ile gelir elde etmeyi ve marka bilinirliğinizi artırmayı düşünüyorsanız ve bu süreçte harcadığınız medya satın alma bütçesinden maksimum oranda verim almak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir Google Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Google reklamcılığı için oluşturulmuş bir reklam merkezidir. Eski adı Google AdWords olan Google Ads, Youtube veya diğer anlaşmalı sitelerde reklamınızı gösterir. Ayrıca arama sonuçlarında sizi üst sıralara yine reklamlar sayesinde çıkartır. Sınırlı yazı ve görsellerle çalışır. Reklamların bütçesi, kullanacağınız anahtar kelimelerin piyasadaki rekabetine göre şekillenir. Bu çalışmada, sitenizin alan adını, meta başlığını ve açıklamasını eklersiniz. Günümüzün en büyük bütçenin kullanıldığı reklam kanalıdır. Ayrıca Google Ads reklam verme işlemini dünya genelinde milyonlarca kullanıcı gerçekleştirir. Bu nedenle, rakiplerin arasından sıyrılabilmek için hem sitenizin kalite puanı yüksek olmalı hem de bütçenizi biraz esnetmeniz gerekebilir.

Google Reklam Modelleri

Çeşitli Google reklam verme modelleri vardır. Bunlar ile reklamınızın şeklini ve yayınlanacağı alanı seçebilirsiniz. Markanızın ihtiyaçlarına göre çeşitli modelde reklam verebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kısım, hedef kitlenizin size en çok hangi alandan ulaşabileceğidir. Bunun için Google Ads reklam planı oluştururken önce hedef kitlenizi iyi analiz edin. Google reklamcılığı bize toplam beş adet reklam modeli sunar, bunlar:

 1. Arama Ağı Reklamları
 2. Görüntülü Reklam Ağı
 3. Alışveriş Reklamları
 4. Yeniden Pazarlama Reklamları
 5. Youtube Reklamları

Google Reklam ModelleriGoogle’a reklam vermenin maliyeti nedir?

Google Ads reklam verme maliyeti kesin bir fiyat listesine sahip değildir. Kısaca bu konuda tamamen özgürsünüz. Bütçenizi siz belirlersiniz ve Google reklamını sizin belirlediğiniz bütçe kadar yayınlar. Bütçeniz tükendiğinde reklam da biter. Maliyeti siz, kullanacağınız anahtar kelimelerin rekabetine göre oluşturabilirsiniz. Kısaca öne çıkmak istiyorsanız kendiniz bütçenizde bazı taktikler oluşturabilirsiniz. Öte yandan, Google Ads reklam çalışmasında, yalnızca tıklandığında ödeme almasını sağlayabilirsiniz. Böylece reklamınız görünür ancak sadece tıklandığında ödeme yaparsınız.

Google’a nasıl ödeme yaparım?

Google reklamcılığı sırasında ödeme yapmak oldukça kolaydır. Kredi kartı veya banka kartınızdan ödemeyi hızlıca halledebilirsiniz. Bu alanda Google bize iki seçenek sunar. Bunlar, manuel ödeme ve otomatik ödeme sistemidir. Manuel ödemede, reklam hesabınıza bağlı olan kartınızdan istediğiniz zaman ödeme yapabilirsiniz. Otomatik ödemede ise, reklam hesabınız borçlandırılır ve reklam harcaması belirli bir bütçeye ulaştığında otomatik olarak ödeme kartınızdan çekilir.

Google’da reklamlarım kaç gün yayınlanır?

Bu da yine sizin Google reklam verme işlemi sırasında belirleyeceğiniz bütçenizle alakalıdır. Totalde 100 tl bir bütçeniz olduğunu varsayalım. 10 gün sürecek bir reklam için günde 10 tl’lik bir limit oluşur. Bu limite ulaştığı an reklam, o gün için kapanır ve ertesi gün çalışmaya devam eder. Eğer bir gün içerisinde 10tl tamamlanmazsa, ertesi güne kalan miktar eklenir. Böylece Google Ads reklam süreci, oluşturacağınız bütçeye göre şekillenmiş olur.

Google’da reklam tıklamaları için ne kadar öderim?

Google Ads reklam tıklama maliyetleri, anahtar kelimelerin rekabetine göre şekillenir. Büyük bir havuzun içinde rakiplerinizle yarışırsınız. Reklam maliyetleri açık artırma sistemiyle çalışır. Bu noktada, reklamın alaka düzeyi ve anahtar kelimenin TBM teklifi devreye girer. Eğer oluşturduğunuz reklamdaki anahtar kelimelere sizden başka TBM oluşturan yoksa, kendi bütçenizle ilerleyebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, Google reklamcılığı için olmazsa olmazdır. Kullanacağınız bu anahtar kelimeler sayesinde hem reklamınız hedef kitlenize kolayca ulaşır hem de bütçeniz oluşur. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, doğru ve alakalı anahtar kelimeleri kullanmak. Alakasız kelimelerle bütçenizi boşa harcamayın. Öte yandan alakasız anahtar kelimeler, Google tarafından olumsuz karşılanabilir.

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

Oluşturduğunuz Google Ads reklam çalışmanızın istatistiklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Reklamınızın aldığı tıklanma oranlarını, gösterim sayısını ve dahasını izleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Böylece reklamınızın hangi anahtar kelimeleriyle en çok göründüğünü veya arandığını öğrenerek daha doğru reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

TBM nedir?

Tam açılım Tıklama Başına Maliyet olan TBM, Google reklam verme alanında oldukça önemlidir. Bu yöntemle, her tıklama başına ödeyeceğiniz en yüksek tutarı belirlersiniz. Bu maliyet, yalnızca reklamı veren tarafından belirlenir. Eğer rekabeti düşük bir anahtar kelime üzerinden çalışıyorsanız, TBM oranı da aynı şekilde düşük olur. Kısaca TBM, rekabetle eşdeğerdir.

Kalite puanı nedir?

Google reklamcılığı için kalite puanı gerekli bir unsurdur. Kalite puanınız ne kadar yüksekse, o kadar sıralamada üst sıralarda olmayı başarırsınız. Öte yandan yüksek kalite puanı, düşük TBM maliyetlerini beraberinde getirir. Google’ın bu konuda önem verdiği üç unsur bulunur:

 • Beklenen tıklama oranı: Geçmiş reklamlarınızın kalitesini ölçerek tahmini alacağınız tıklanma oranını ölçer.
 • Reklam alaka düzeyi: Seçtiğiniz anahtar kelimelerin, reklamınızla ne kadar alakalı olduğunu analiz eder.

Google daha birçok faktörü göz önünde bulundurarak, kalite puanınızı ölçer. Sitenin kullanıcı dostu olması, hızlı açılması ve alakalı içeriklere sahip olması, kalite puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Ortalama konum nedir?

Google Ads reklam verme işleminde bulunduğunuz konum önemlidir. Arama sonuçlarındaki ortalama konumuzu Search Console üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerle, reklamınızın doğru çalışıp çalışmadığını da anlamanız mümkün. Karşınıza çıkan rakamlar genelde ortalama bir değer olur. Yani 1.3 gibi bir sıralamayla karşılaşıyorsanız, bu sizin genel arama sonuçlarındaki ortalama sıranızdır.

Dönüşümler

Dönüşümler, Google reklamcılığı için size yol gösteren unsurlardır. Bu alanda oluşturacağınız dönüşüm metrikleriyle reklamlarınızın işleyişini takip edebilirsiniz. Örneğin sitenizde bir form varsa ve bunun doldurulmasını hedefliyorsanız, dönüşüm metriklerine bakarak kaç kişinin formları doldurduğunu inceleyebilirsiniz. Mümkünse, Google Ads reklam vermeden önce bu dönüşüm metriklerini ayarlayın.

Reklam vermeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler 

Google reklam verme işlemine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunur. Adımları doğru izlediğiniz takdirde yüksek kalitede ve başarılı reklam çalışmalarına sahip olabilirsiniz. Başarılı ve yüksek sıralamalarda görünene reklam çalışmaları yapmak sandığınız kadar zor değil. Tek yapmanız gereken markanızı ve reklamını yapacağınız ürün veya hizmeti doğru anlamanız ve alakalı kitleye doğrudan ulaşmanız. Üstelik rakiplerinizin sıralamasıyla oynayarak onları kolayca geçebilirsiniz. Bu noktada da, rakiplerinizin reklam çalışmalarını incelemenizde fayda var. Bunlara benzer daha birçok farklı ipucu bulabilirsiniz.

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

Hedef belirlemeniz, Google Ads reklam verme işleminin birincil koşuludur. Eğer hedefinizi belirlemeden reklam oluşturursanız yanlış kitlelere ulaşarak vaktinizi ve paranızı boşa harcarsınız. Öncelikle markanızın kimliğini anlayın ve sizinle alakalı olabilecek kitleyi analiz edin. Hedef belirlerken yalnızca kitleyi değil aynı zamanda reklam verme amacınızı da anlayın. Satış yapmak, etkileşim çekmek, marka bilinirliğini arttırmak gibi hedeflere sahip olabilirsiniz. Eğer hedeflerinizi tutturursanız, doğru yolda yürüdüğünüz anlamına gelir.

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

2. Hedef kitlenizi belirleyin, Rakiplerinizi inceleyin

Amacınızı seçerken aynı zamanda kitlenizi de oluşturursanız, Google reklamcılığında kolayca başarıya ilerlersiniz. Markanızla alakalı olabilecek hedef kitleyi bulmak için, potansiyel kullanıcılarla etkileşim halinde olun. Kitlenizi bulabileceğiniz en kolay yer, rakip markaların sayfalarıdır. Sizinle aynı alanda faaliyet gösteren markaların sahip olduğu kitleyi inceleyin ve onlara ulaşmaya çalışın. Sahip olduğunuz kitleyi kendinize bağlı tutmak için de onların dikkatini çekecek unsurlar yaratın. Yeni kullanıcılar için de CTA butonları veya çeşitli ilgi çekici yazılar veya paylaşımlar oluşturabilirsiniz.

3. Reklam bütçenizi belirleyin

Bütçeniz, Google reklam verme çalışmanızı etkileyecektir. Bu bütçe, kullanacağınız anahtar kelimelerin rekabetine göre şekillenecek. Öncelikle her kelimenin TBM hesaplamasını yapın. Öte yandan, sahip olduğunuz tutarı, yani bütçenizi, dilediğiniz zaman azaltabilir veya yükseltebilirsiniz. Google, bu alanda da bizi serbest bırakır. Ancak bütçeniz ne kadar azsa, reklamınız o kadar kısa sürer. Bunun sebebi, Google’ın ödemeleri gün başına bölmesidir. Fakat bu düşük bütçeyle bir şey başaramayacağınız anlamına gelmez. Her bütçeyle reklam oluşturulabilir, önemli olan doğru ayarlamaların yapılması ve alakalı hedeflemelerin oluşturulmasıdır.

Google’da reklam nasıl verilir?

Google reklamcılığı, altı adımda başarabileceğiniz bir işlemdir. Son derece pratik ve hızlı bir şekilde reklamınızı oluşturabilirsiniz. Yukarıda size verdiğimiz taktikleri yeri getirdikten sonra, başarılı bir reklam çalışması yapmanız mümkün. Her şeyden önce mutlaka bir Google Ads hesabına sahip olmanız gerekir. Ardından ilerleyeceğiniz adımlar sayesinde eksiksiz ve başarılı reklamlar oluşturmanız mümkün. Dilerseniz Google Ads üzerinden nasıl reklam vereceğinizi adım adım inceleyelim.

1- Google Ads hesabı oluşturma

Google Ads reklam hesabı oluşturmak için, ads.google.com adresine gidin ve giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa, mail adresinizle kayıt olabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkacak adımları takip edin ve gerekli alanları doldurun. Özellikle faturalandırma kısımlarını doğru girdiğinizden emin olun.

2- Anahtar kelime seçimi

Bu noktada doğru bir Google Ads reklam verme işlemi için yapacağınız anahtar kelime çalışmasına dikkat edin. Reklamınızla alakalı olacak anahtar kelimelerin listesini oluşturun. Bunun için Google’ın anahtar kelime planlayıcısından faydalanabilirsiniz. İlk etapta, markanızla veya kısaca reklamını yapacağınız ürün veya hizmetle alakalı anahtar kelimeleri bu planlayıcıya girin. Burada, girmiş olduğunuz anahtar kelimelerin aranma hacmini ve rekabet değerlerini göreceksiniz.

Google Ads anahtar kelime seçimi

Google Ads anahtar kelime seçimi

Dikkat etmeniz gereken şey, anahtar kelime ne kadar uzun ve popülerliği azsa, o kadar TBM oranı düşük olur. Bu da sizin daha az bir bütçe ve rekabetle reklam oluşturabileceğinizi gösterir. Örneğin, “ Kırmızı Şapka” anahtar kelime grubu oldukça yüksek bir aranma hacmine ve doğal olarak rekabete sahip. Ancak “ Kırmızı Taşlı Örme Şapka” daha düşük bir TBM oranına sahiptir. Bu şekilde reklamınızı, daha düşük bir rekabetle daha fazla görünür kılabilirsiniz. Bunun dışında, çeşitli anahtar kelime yapısı vardır. Kısaca şöyledir:

 • Geniş eşleme: Anahtar kelimelerinizi hiçbir noktalama işaret kullanmadan oluşturursanız, bu kelimelerle yakın anlamlı bütün arama sorgularından reklamınız görünür. Ancak bu durum sizi alakasız sorgularda çıkmanıza sebep olabilir.
 • Geniş eşleme düzenleyici: Burada, anahtar kelimelerin başına “+” getirirseniz, reklamınızın yalnızca bu anahtar kelimelerin yer aldığı arama sorgularında çıkmasını sağlarsınız. Fakat arama sorgusunda oluşabilecek yazım hataları veya benzeri aramalarda reklamınız görünmeye devam edecektir.
 • Sıralı Eşleme: Anahtar kelimelerinizin başına (“) işaretini koyarsanız, kelimelerinizin arama sorgusunun başında veya sonunda bulunmasını gerektirir.
 • Tam Eşleme: Bu eşleşme türü, yalnızca anahtar kelime gruplarınızın bulunduğu aramalarda çıkmasını sağlar. Benzer veya alakalı kelimelerin arasında yer almaz.

3- Kampanya ayarlarını yapılandırma

Doğru bir Google reklamcılığı için bazı ayarlamalar yapabilirsiniz. Hedef kitle, reklam yayın saatleri, konum ve dil gibi seçeneklerle reklamınızı daha spesifik bir alana sunabilirsiniz. Böylece, daha doğru hedeflemeler oluşmuş olur. Aynı anda birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Bu şekilde reklam yayınlarınızı genişletirsiniz. 

Google Ads kampanya yapısı

Google Ads kampanya yapısı

4- Reklam Metni Oluşturma

Potansiyel kullanıcıların dikkatini, oluşturacağınız Google reklamcılığı ile çekmeniz gerekir. Burada uzunca yazılar yazabileceğiniz bir alan yok. Bu nedenle doğru kelimeleri kullanarak, kısaca ürününüzden bahsetmelisiniz. Alakasız veya reklamını yaptığınız ürün / hizmetin dışında kelimeler kullanmaktan kaçının. Öte yandan A/B testler yaparak, hangi reklam metninin daha iyi çalıştığını tespit edebilirsiniz. Son olarak, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerden de yola çıkabilirsiniz.

5- Reklam uzantılarının gücünden faydalanın

Google reklam verme işlemi sırasında, uzantılardan faydalanabilirsiniz. Bu uzantılarda kullanacağınız alakalı anahtar kelimeler, size yardımcı olacaktır. Böylece birçok yerden reklam çalışmanızı güçlendirmiş olursunuz. Öte yandan, Google’ın arama botları kullanacağınız uzantılar sayesinde, siteniz hakkında daha fazla bilgi edinir. Sonuç olarak sıralamadaki yerinizi yükseltebilir. Ancak bu durum, sıralamanızı kesin olarak yükselteceği anlamına gelmez. Yalnızca reklamınızın görünmesine katkı sağlayabileceğini söylemek mümkün.

Google Ads reklam uzantıları

Google Ads reklam uzantıları

5- Dönüşüm tanımlama ve entegrasyonu

Dönüşümler, sizin Google Ads reklam verme sürecini, en doğru şekilde tespit etmenizi sağlar. Bunun için, reklam hesabınızda bulunan araçlar sekmesinden, dönüşüm oluşturabilirsiniz.

Google ads dönüşüm takibi

Google ads dönüşüm takibi

Buradan dönüşüm türünü seçerek ayarlamalarınızı yapılandırın. Bu alanda bütün ayarlar tamamlandıktan sonra, Google size iki farklı kod verecek. Bunlar, Google Ads dönüşüm kodu ve Google Ads global site etiketidir. Google Ads dönüşüm kodunu yalnızca teşekkür sayfasına eklemeniz yeterli olacaktır. Böylece Google, dönüşümün tamamlandığını ölçmüş olacak. Google Ads global etiketini ise, sitenizin bütün sayfalarına ekleyin.

6- Faturalandırma ayarlarını tamamlayın

Şimdi son olarak, Google reklam verme işleminin son adımı olan faturalandırma kısmındayız. Burada yapmanız gereken tek şey, ödeme bilgilerinizi faturalandırma kısmına eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz olacaktır. Daha sonra bu bilgileri dilerseniz değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Sıkça Yapılan Google Ads Hataları Nelerdir?

Sıkça görülen bazı Google Ads reklam hataları bulunur. Bu hatalar, reklamınızın performansını azaltır ve kalite puanınızı düşürür. Öte yandan bu hatalar, Google tarafından kalitesiz ve negatif bir etki yaratmış olur. Reklam çalışması sırasında dikkat etmeniz gereken faktörler aşağıdaki başlıklar içerisinde detaylıca yer alır.

Yanlış anahtar kelime seçimi

Google Ads reklam verme işlemi sırasında en sık yapılan hata, gereksiz anahtar kelime kullanımıdır. Markanızla alakasız anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının. Bu bütçenizi, gereksiz arttırır ve yanlış arama sonuçlarında harcar. Doğru bir anahtar kelime çalışması yapmalısınız. Herkese hitap etmek için yanlış ve alakasız kelimelerden oluşan reklam çalışmaları yaratmayın. Google için de bu durum son derece önemlidir. Bildiğiniz üzere Google, kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Yanlış ve alakasız anahtar kelime çalışması, Google için kalitesiz ve olumsuz bir etki yaratır. Bu tarz sorunlar yaşamamak için kesinlikle alakasız kelimeleri kullanmayın.

Eşleme türlerini kullanmadan reklam vermek

Eşleşme türlerini kullanarak doğru bir Google reklam verme işlemi yapmış olursunuz. Anahtar kelimelerinizin arama sorgularında nasıl görüneceğini seçerek daha alakalı ve doğru hedeflenmiş reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu eşleşme türlerini kullanmadan anahtar kelime çalışması yaparsanız, reklamınızın hangi arama sonuçlarında, nasıl görüneceğini netleştirememiş olursunuz. Böylece sıkça değindiğimiz bütçe sıkıntısıyla karşılaşmış olursunuz. Yani, bütçeniz alakasız arama sorgularında harcanmış olur. Bu da, sizin kalite puanınıza olumsuz yönde etki etmiş olur.

Negatifleme yapmamak

Arama sorgularında Google reklamcılığı size negatif kelimeleri seçmenizi sağlar. Yani, arama sorgularında çıkmak istemediğiniz anahtar kelimeleri işaretleyerek, reklam alanınızı daraltmış ve daha alakalı yerlerde çıkmasını sağlamış olursunuz. Öte yandan. bütçenizi de korumuş olursunuz. Negatif anahtar kelime işaretlemesi yapmadığınızda ise, alakasız arama sonuçlarında yer edinerek istenmeyen bütçe harcamalarına girebilirsiniz. Google, belirlediğiniz bütçeyi en doğru şekilde harcamak ister. Bu nedenle, negatif anahtar kelime planlaması yapmak hem sizin hem de Google’ın işine yarayacaktır.

Anahtar kelimeleri ilgili gruplara kategorize etmemek

Google Ads reklam süresince, kullanıcıları yanlış kelimelerle yönlendirmemelisiniz. Yani kadın elbisesi arayan birine erkek gömleği sunmamalısınız. Reklam metinlerinizde, sunduğunuz ürünün dışında açıklamalar yapmaktan kaçının. Yalnızca reklamı yapılan ürüne veya hizmete odaklanın. Google, olumlu kullanıcı deneyimine son derece önem verir. Yanlış ve alakasız anahtar kelime kullanımı, kullanıcıyı olumsuz yönde etkiler. Bu da, Google tarafından kabul edilmeyen bir davranış olur. Sonuç olarak, kalite puanınız azalabilir ve arama sonuçlarındaki sıralamanız etkilenebilir. 

Anahtar Kelimeleri İlgili Gruplara Kategorize Etmemek

Anahtar Kelimeleri İlgili Gruplara Kategorize Etmemek

Reklam uzantılarını kullanmamak

Reklam uzantıları, Google reklam verme açısından ek bir yardım elidir. Açıklama yazısına sığmayan alakalı kelimeleri burada kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uzantılar, arama sonuçlarında da çıkmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan bunları kullanmamak bir fırsatı geri çevirmek gibi olur. Google, uzantılara erişmemize izin vererek, şansımızı arttırmamıza yardımcı olur. Fakat doğru anahtar kelimeleriyle kullanmamız oldukça önemlidir. Reklam uzantılarını kullanmamak sizi ciddi kayıplara sürüklemez ancak reklamınızın görünme olasılığına etki eder.

Hedefle ve teklif ver seçimi

Google Ads reklam verme özelliğiyle, reklamı görüntüleyen kullanıcılara hedefleme ve teklif verme seçeneğiyle ulaşabilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bir nokta var. “ Hedefle ve teklif ver” ayrı sadece “ Teklif ver” ayrı bir seçenektir. Bunlar, genelde karıştırılan iki farklı araçtır. İlk seçenekte, sadece hedeflenen kitleye teklif sunarsınız. Yani reklam içerisinde anahtar kelimeleriniz yalnızca hedeflenen kitleye ulaşır ve teklif verme işlemi sadece dönüşümü sağlayabilecek olan kullanıcılara iletilir. Diğer seçenekte ise, reklamın göründüğü her arama sorgusuna teklif verirsiniz. Bu da sizi olumsuz bir reklam çalışmasına yöneltir. Çünkü herkese teklif vermeniz potansiyel bütün kullanıcılara ulaşabileceğiniz anlamına gelmez.

Yanlış landing page seçimi

Landing Page olarak bilinen açılış sayfaları, Google reklam verme sürecinin işleyişini hızlandırır. Bahsedilen açılış sayfaları, kullanıcıyı esas siteye göndermeden önce, kısa bir tanıtım yapmasını sağlar. Landing page’e örnek olarak, bir makarna çeşidinin reklamını yaptığınızı varsayalım. Reklama bağlı olan landing page sayfasının makarnayla alakalı olması gerekir. Böylece kullanıcı yalnızca ilgilendiği konuyla alakalı bir sayfaya yönlendirilmiş olur. Öte yandan, reklamınızda direkt olarak sitenizin ana sayfasına bağlantı kurmayın. Mutlaka sunduğunuz ürün veya hizmetle alakalı bir açılış sayfası olmalı.

Otomatik kuralları yanlış kullanmak

Otomatik kurallar, Google reklamcılığı için oldukça pratik bir çözümdür. Tek bir hamleyle reklamınıza kurallar ekleyerek daha net bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi kurarken dikkatli olmanız gerekir. Aksi halde, reklamınızda olmasını istemediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Konum seçeneklerini yanlış kullanmak

Google reklam verme süresince sistem sizden belirli konumlar seçmenizi ister. Reklamınızın yayınlanacağı konumları dikkatli ve alakalı seçmeniz gerekir. Böylece bütçenizi yalnızca potansiyel kullanıcılara göstermiş olursunuz. Bu noktada Google, bizi yönlendirecek iki farklı seçenek sunar. İlki, hedeflenen konumla alakalı arama yapan kullanıcıları işaretlemek, ikincisi de, hedeflenen konumda yaşayan kullanıcıları seçmek. Bu iki faktörü göz önünde bulundurarak reklam konum seçeneklerini işaretlemelisiniz. Böylece daha alakalı hedeflemeler yapmış olursunuz.

Top/Other istatistiklerine bakmamak

Google Ads reklam verme işlemi sırasında seçtiğiniz anahtar kelimelerin bulunduğu konumları incelemelisiniz. Böylece, hangi anahtar kelimenin ne kadar başarılı veya başarısız olduğunu keşfetmiş olursunuz. Her anahtar kelimenin, arama sonuçlarında bulunan bir konumu vardır. Bu konum, bazen üst sıralardayken bazen de düşük sıralarda olabilir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi doğru anahtar kelime planlaması yapmanız oldukça önemlidir. Öte yandan düşük bir sıralamaya sahip anahtar kelimeler, reklam performansınızı da düşürebilir. Reklamınızın görünme olasılığını azaltarak, sıralamadaki konumunuzu da düşürür.

Dönüşümleri hatalı takip etmek

Dönüşüm takibini doğru yapabilmek, Google reklam verme için oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz bu dönüşümler, reklamın doğru çalıştığını ve hedefimize ulaştığımızın bir kanıtıdır. Bu hedeflemeler sitede bulunan bir formun doldurulması, ürünün sepete eklenmesi ve satılması gibi işlemler olabilir. Ancak hatalı dönüşüm takibi, sizi yanlış yönlendirebilir. Dönüşüm oranlarına etki edebilecek unsurlar sizi yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle, dönüşüm metriklerini sürekli olarak kontrol edin. Böylece, karşılaşacağınız anormallikler karşısında bilinçli olmanızı kolaylaşır.

Artık kolayca Google Ads üzerinden nasıl reklam oluşturabileceğinizi biliyorsunuz. Reklam vermenin bütün detaylarına ve inceliklerine sahip olduğunuza göre geriye bir tek profesyonel bir Google Ads Ajansı ile çalışmak kalıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply