Skip to main content

Anahtar kelime planlayıcı sayesinde reklamlarınız için yeni anahtar kelime fikirleri keşfedebilir, kullandığınız anahtar kelimelerin hacimlerini öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda Google anahtar kelime planlayıcısının nasıl kullanıldığına bakacağız, haydi başlayalım.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Kelime Planlayıcısına Giriş Yapın

Google anahtar kelime planlayıcı, iki farklı araçla çalışıyor. Google Ads hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede “Araçlar ve Ayarlar” ikonunu genişletip, “Planlama” bölümünden “Anahtar Kelime Planlayıcı” sekmesine tıklayın. Sizden iki seçenek içerisinden seçim yapmanız istenecek. “Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfedin” ve “Arama Hacmi ve Tahminleri Alın” araçlarından birini seçerek başlayabilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler keşfetmek, yeni kullanıcılara ulaşmanızı kolaylaştırır. Arama hacmi ve tahminler ise, daha önce belirlediğiniz anahtar kelimelerin tıklama, dönüşüm ve gösterimle ilgili tahminleri iletir. Bu tahminler doğrultusunda yeni reklam kampanyalarınıza yön verebilirsiniz. Google Ads Ajansı, Google kelime planlayıcı aracını her reklam grubunda mutlaka kullanıyor. Bu sayede reklamların değişen hacim ve bütçelerini en etkili şekilde yönetebiliyor.

Google Kelime Planlayıcısına Giriş Yapın

Google Kelime Planlayıcısına Giriş Yapın

Aracınızı Seçin

Google anahtar kelime aracı nasıl çalışıyor? “Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfedin” ve “Arama Hacmi ve Tahminleri Alın” araçlarına detaylı bakalım.  Yeni anahtar kelime aracı, size bazı sonuçlar sunmak için iki yöntem kullanır. 1. Yöntemde ürün ya da hizmetinizi anlatan anahtar kelimeleri belirleyip panele yazmanızı ister. Bu sayede yeni önerileri keşfetmenizi sağlar. Web site adresini girdikten sonra hizmetiniz dışında kalan terimleri eleyerek “hariç tutmayı” dener. Yeni anahtar kelime edinmenin diğer yöntemi ise, istediğiniz bir web sitesini anahtar kelime analizi için panele girmeniz. Benzer hizmet veya ürün kategorisinde olduğunuz sitenin anahtar kelimelerini içeriklerden analiz eder ve size sonuçları gösterir.

2. Yöntem; “Arama Hacmi ve Tahminleri Alın” aracı, anahtar kelime bulmaz. Ancak daha önce bulduğunuz anahtar kelimeleri analiz ederek dönüşüm ve tıklama ile ilgili tahminlerde bulunur. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir anahtar kelime dosyasını içeriye yüklemek. Csv formatta, dosya yükleyecekseniz, başlığı “anahtar kelime” olan bir sütunda anahtar kelimelerin tek sıra formatla yazılı olduğundan emin olun. Dosya yüklemek istemezseniz kelimeleri aralarına virgül koyarak tek tek yazabilir ya da düz bir metinden kopyala-yapıştır yaptıktan sonra düzenleyebilirsiniz. Sistem çalışmaya başladıktan sonra harcama rutininize göre tıklama ve dönüşüm tahminleri yapmaya başlar. Tahminleri anlamak için bazı metrikleri bilmek gerekiyor. Google kelime aracı size sunacağı sonuçlarda “en iyi performansla ilgili tahmin” yapmaktadır. Mevcut reklam harcamalarınıza bakılarak elde edilen tahminlerin bütçenizi değiştirdikten sonra farklı sonuçlar yaratacağı unutulmamalıdır.  Ancak, tıklamalar ve dönüşümler sütununda bazı değişkenleri yeniden değerlendirebilirsiniz. Tıklama başı maliyet değerlerini minimum ya da maksimum olarak görebilir, sütünün para değerlerini değiştirebilirsiniz.

Aracınızı Seçin

Aracınızı Seçin

Anahtar Kelime Sonuç Sayfasını Kullanın

Anahtar kelime planlayıcı çalışmalarını tamamladıktan sonra sonuç ekranını karşınıza getirecek. Bu ekranda göreceğiniz metrikler hedeflemelere göre değişiyor. Konum, dil ve arama ağı hedeflemelerini, hedef kitlenizdeki verilere göre oluşturur. Diğer metriklere baktığımız zaman; Ortalama arama sayısı, rekabet, reklam gösterim payı, sayfanın üst – alt teklifleri ve hesaplamalar göreceksiniz.

Ortalama Arama Sayısı:

Belli bir arama hacmi dışında kalan anahtar kelimelerle çalışmak istemediğinizi varsayalım, aylık 1.000 arama sayısına ulaşmayan kelimeleri hariç tutmak için rekabet oranını 1.000 yapmalısınız. Bu metrik bir filtreleme yöntemidir.

Rekabet:

Rakiplerinizin reklam yatırımlarıyla paralel olarak güçlenen anahtar kelimelerin rekabet gücünü belirleyen 3 ölçüm vardır; Yüksek, orta, düşük. Google Ads rekabeti üzerinde kurulu bir kampanya yürütmüyorsanız bu metriği boş bırakmanızı tavsiye ederiz.

Reklam Gösterim Sayısı:

Reklamınızın gün içerisinde ne sıklıkla gösterileceğini belirlediğimiz alan.

Üst ve Alt Teklifler: En düşük ve en yüksek tıklama maliyetlerini görebileceğimiz alan.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Seçmelisiniz?

Anahtar kelime seçimleri reklam performansınızı doğrudan etkileyeceği için çok önemli. Çalışmaya başlamadan önce tek sütun bir liste hazırlamanızı ve anahtar kelimelerinizi tek tek listeye girmenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonra belirli ayarları yapıp, anahtar kelime paneline doğrudan yükleyebilirsiniz. Rakiplerinizi iyi gözlemlemeli ve araştırmalısınız. Doğru anahtar kelimelere sahip olmada en büyük pay etkili rakip analizidir. Kelimelerin zorluk ve rekabet seviyelerini incelemelisiniz. Diğer kelimeler içerisinde benzer olanları mutlaka elemelisiniz. Zorluk seviyelerine dikkat ederek anahtar kelimelerinizi yaratmalısınız. Tek sözcükten oluşan anahtar kelimeler çok fazla aramaya sahip olduğu için rekabeti yüksektir. Bu anahtar kelimelerin sizin için etkili olacağını düşünüyorsanız, zorluk ve rekabet seviyesine orantılı olarak maliyetinizi de artırmalısınız. 2-3 kelimeden oluşan anahtar kelimeler ise daha çok satış odaklı ve doğru trafiği yakalayan kelimelerdir. Genel olarak anahtar kelime planlarınızı bu gruptan yaratmanız faydalı olacaktır.

4 ve daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerse arama trafiği oldukça düşük olduğu için fazla tercih edilmemektedir. Eğer 4-5 sözcükten oluşan bir anahtar kelime kullanacaksanız hacminin diğer gruplara göre düşük olacağını unutmamalısınız. Bir örnekle anlatalım; “ayakkabı – kırmızı ayakkabı – kırmızı deri ayakkabı satın al” Bu sıralamada hacim gittikçe daralmaktadır. Anahtar kelime çalışmalarınıza “Google” arama çubuğuna kelimenizi yazarak başlayabilirsiniz. “Kullanıcılar bunları da aradı” yönlendirmesi ile yeni fikirler edinebilir, hedef kitlenizin sorularını bulabilirsiniz. Google anahtar kelime planlayıcısına ek olarak Google Search Console ile anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Seçmelisiniz?

Anahtar Kelimeleri Nasıl Seçmelisiniz?

Anahtar Kelime Hacimlerini Öğrenin

Reklamlarınızda kullanacağınız anahtar kelimelerin hacimleri performans değerleri için çok önemlidir. Hem rekabet edebileceğiniz anahtar kelimeler belirlemek hem de trafiği olan anahtar kelimelerde görüntülenmek için kullanacağınız kelimelerin hacimlerini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Google kelime planlayıcı, anahtar kelime hacimlerini geçmiş arama sonuçlarına analiz eder. Seçtiğiniz kelimelerin tıklama, gösterim ve maliyetlerini önceden görmeniz reklam bütçenizi daha etkili kullanmanız için faydalı olacaktır. Kelimelerin hacimleri trafik verileriyle belirlenir. Ne kadar kullanıcı tarafından ne sıklıkla arandığı, gösterim değerlerinin ne olduğu, tıklama başı maliyeti ve tahminsel dönüşüm oranları anahtar kelimenin hacmini belirleyen unsurların başında geliyor. Etkili anahtar kelime kullanmak için hacim metriklerini doğru analiz etmeli ve gerekli değişiklikleri yaparak reklam performansınızı yükseltmelisiniz. Google onlarca farklı değeri bize veriyor olsa dahi, anahtar kelime çalışmaları profesyonel bir Google Adwords Ajansı ile yürütülmelidir. Metrikleri doğru anlamak ve en doğru değişkenleri yaratmak sadece bir Reklam Ajansı‘nın profesyonel bakış açısı ile mümkün olacaktır.

Leave a Reply