Bu içeriğimizde Google Analytics nedir, Google Analytics nasıl kullanılır, bu tool üzerinde hangi analizleri yapabilirsiniz, Google’ın bu tool’u ücretli midir değil midir gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir sorusunun cevabı aslında tam olarak şu şekildedir; Google’ın sizin sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olup, çalışmalarınızı ona göre yapabilmeniz adına tasarlamış olduğu bir analiz aracıdır. Bu araç sayesinde kullanıcı incelemesi yaptığınız zamanlarda kullanıcıların fotoğrafları haricinde gereken her bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Analytics, ayrıca firmaların ya da kişilerin yaptıkları reklam ve tanıtım çalışmalarında doğru bir şekilde yol almasına yardımcı olur. Konuyu bir cümleyle ifade etmek gerekirse Google Analytics servisi bir firmanın gelişmesine ve tanınmasına ciddi katkı sağlar diyebiliriz.

Google Analytics Nedir? Google Analytics’in Avantajları Nelerdir?

Google Analytics bir web sitesini daha ileriye taşıma konusunda web sitesi tasarımcılarının yolunu aydınlatmaktadır. Bu araç web sitenize kimin girdiğini, giren ziyaretçilerin sitenizi ne kadar süre boyunca ziyaret ettiğini, hangi sayfalarda daha fazla vakit geçirdiğini, hangi sayfalar daha fazla, hangi sayfalarda daha az ziyaretçi olduğunu, ziyaretçilerin hangi kanallar üzerinden geldiğini, hatta hangi anahtar kelimeler üzerinden geldiğini öğrenebildiğiniz tool’a işte Google Analytics diyoruz. Yani işin özü web sitesi kurma amacınız ne olursa olsun Google Analyticsc tool’u planladığınız amaca daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Google Analytics Üzerinde Hangi Analizleri Yapabilirsiniz?

Google Analytics’in yaptığı analizler şu şekilde;

 • Anlık ziyaretçi analizi
 • Kitle ziyaretçi analizi
 • Özelleştirme analizi
 • Davranış analizi
 • Organik, direkt, referans, sosyal medya kanalları üzerinden gelen kullanıcıların analizi
 • Dönüşüm analizi

Google Analytics Kodu Oluşturma

Google Analytics kodu oluşturmak için yapmanız gerekenler şu şekilde;

 1. Google Analytics hesabı oluşturmak için öncelikle kaydolmalısınız.
 2. Karşınıza gelen pencere sizden web sitenizin adını, bulunduğunuz sektörü, raporlama saat dilimi gibi birtakım şeyleri doldurmanızı talep eder.
 3. İzleme kimliği seçeneğinin üzerine tıklayıp, üstten Türkçe seçeneğini seçmelisiniz. Ardından da kabul ediyorum butonuna tıklamalısınız.
 4. Sonrasında karşınıza Google Analytics kodu oluşturma ekranı gelecektir.
Google Analytics Kodu Ekranı

Google Analytics Kodu Ekranı

Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics kodu ekleme işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı ince noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekildedir;

 1. Google Analytics kodu kesinlikle sitenizde bulunan her sayfada olmalıdır. (Takip etmek istediğiniz her sayfada olmalıdır.)
 2. Google Analytics kodunu <head> </head> etiketlerinin ortasını yerleştirmeniz gerekmektedir.
 3. Eğer ki farklı siteleriniz varsa her site için farklı analytics kodu eklemeniz gerekmektedir.
 4. Analytics kodunu doğru bir şekilde ekleyip eklemediğinizi öğrenebilmek için mutlaka “Tag Assistant” eklentisini Google Chrome tarayıcınıza eklemeniz gerekmektedir. Bu eklenti tarayıcınıza eklendikten sonra sağ üst kısımda mavi bir kutucuk halinde karşınıza çıkacaktır. O kutucuğun üzerine tıkladığınızda alt kısımdaki fotoğraf gibi Google Analytics yazısının yanında yeşil ışık yanıyorsa kodu doğru bir şekilde eklemişsinizdir. Eğer ki yanan ışık yeşil değilse bir yer de hata yaptığınızdan emin olabilirsiniz.
  Etiket Yardımcısı

  Etiket Yardımcısı

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.