Skip to main content

Bu içeriğimizde Google Analytics nedir, Google Analytics nasıl kullanılır, bu tool üzerinde hangi analizleri yapabilirsiniz, Google’ın bu tool’u ücretli midir değil midir gibi konular üzerinde duracağız. Bunlarla hiç uğraşmak istemiyorum, ben kendi işime odaklanmak istiyorum diyorsanız eğer size öneri olarak başarılı bir Google Adwords Ajansı ile ilerlemenizi önerebiliriz. Neyse konuyu dağıtmadan ve hiç vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir sorusunun cevabı aslında tam olarak şu şekildedir; Google’ın sizin sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olup, çalışmalarınızı ona göre yapabilmeniz adına tasarlamış olduğu bir analiz aracıdır. Bu araç sayesinde kullanıcı incelemesi yaptığınız zamanlarda kullanıcıların fotoğrafları haricinde gereken her bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Analytics, ayrıca firmaların ya da kişilerin yaptıkları reklam ve tanıtım çalışmalarında doğru bir şekilde yol almasına yardımcı olur. Konuyu bir cümleyle ifade etmek gerekirse Google Analytics servisi bir firmanın gelişmesine ve tanınmasına ciddi katkı sağlar diyebiliriz.

Neden Google Analytics Kullanmalısınız?

Google Analytics nedir sorusunu cevapladığımıza göre artık sıra geldi Google Analytics’i neden kullanmanız gerektiğini anlatmaya. Özellikle pandemi dönemi bize çevrimiçi pazarın önemini göstermeye başladı. Bir şey hakkında öğrenmek istediğimiz bilgiyi, satın almayı düşündüğümüz ürünü veya hizmeti online ortamda rahatlıkla bulabiliyoruz. Hal böyle olunca artık buralarda olmamak da imkansız hale dönüşüyor. Bu durumda şu soruyla başbaşa kalıyoruz; dijital pazarlama yapan kişiler için sadece bu ortamlarda bulunmak yeterli midir? Bu sorunun cevabı çok net aslında. Kesinlikle yeterli olmayacaktır. Rakiplerinizin önünde olabilmek ve hedef kitlenizi kendinize daha fazla çekebilmek için aldığınız feedbackler doğrultusunda internet siteniz üzerinde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Aslına bakarsanız bu feedbackleri de veriler halinde toplayacağınız araç Google Analytics’dir.

Google Analytics aracı web sitenize gelen kullanıcıların sitenize hangi kanallardan geldiğini, sitelerde bulunan hangi içerikte ne kadar vakit geçirdiğini, daha çok hangi sayfalar üzerinde durduğunu vb. gibi birçok farklı veriyi elde etmenize imkan tanır. Bu hizmetten faydalanmak için yapmanız gereken tek şey ise Google Analytics kodunu sitenize eklemektir.

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics nedir ve neden Google Analytics kullanmalısınız sorularını cevapladığımıza göre artık sıra geldi kurulumunu anlatmaya. Google Analytics kurulumu şu şekilde yapılmaktadır;

 • Öncelikle ilk yapmanız gereken şey Google Analytics sitesine gitmek olmalı. Ardından sağ üst kısımda bulunan “oturum aç” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Kayıt işlemi yaparken 2 seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçenekler şu şekilde; web sitesi ve mobil uygulama. Hangisi sizin için uygun olacaksa seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. Devam eden süreçte dikkat etmeniz gereken husus, web sitenizin bilgilerinin doğru girilmiş olması, yaşanılan ülkenin doğru girilmiş olması, tarih ve saatin doğru girilmiş olmasıdır.
Google Analytics Kurulumu

Google Analytics Kurulumu

 • Kayıt işlemini tamamlandıktan sonra panel sizi “Mülk Yönetimi” alanına yönlendirecektir.
 • Bu alanda yapmanız gereken şey ise “Mülk Yönetimi” sayfasında karşılaştığınız kodun tamamını kopyalayıp web sitenize yapıştırmak olmalıdır. Karşılaştığınız bu kodu isterseniz manuel olarak sitenizde bulunan tüm sayfalara ekleyebilir ya da GTM (Google Etiket Yöneticisi) aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Kodu sitenize ekledikten sonra web sitenizin trafiğini takip etmeye başlayabilirsiniz.

Google Analytics Verileri

Google Analytics’de 2 türlü veri bulunmaktadır. Bu veriler boyutlar ve metrikler şeklindedir.

Google Analyticste Boyut ve Metrik

Google Analyticste Boyut ve Metrik

Boyutlar (Dimensions)

Bu veri bize kullanıcıların özelliklerini, gerçekleştirilen oturuma ait bilgileri sunmaktadır. Cihaz, lokasyon, cinsiyet, yaş gibi Google Analytics içerisinde tanımlanmış olan bazı boyutları vermektedir. Yapılan birçok Google Analytics raporlamasında boyutlara ikincil boyutlar eklenerek çalışma daha da detaylandırılmaktadır. Örneğin seçmiş olduğunuz belirli bir tarih aralığında web sitenize gelen kullanıcılar için cihaz raporunu incelemeye başlayıp ayrıca ikincil boyutta da kullanıcıların yaşını inceleyebilir ve bir ortak nokta bulmaya çalışabilirsiniz.

Metrikler (Metrics)

Web sitenizde gerçekleştirilen oturumların sayısal olarak değerlerini ölçümlemeye yarar. Yapılan hareketlerin hangi sıklıkta, kaç kere yapıldığını sunar. Ayrıca ortalamaları da göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, dün web sitenizde gerçekleşen oturum sayısını, dün web sitenizde gerçekleşen siparişlerin ortalama sepet tutarlarını, Google reklamları ile web sitenize gelen kişilerin web sitenizden hemen çıkma oranları gibi çeşitli verileri size sunar.

Google Analytics Nedir? Google Analytics’in Avantajları Nelerdir?

Google Analytics bir web sitesini daha ileriye taşıma konusunda web sitesi tasarımcılarının yolunu aydınlatmaktadır. Bu araç web sitenize kimin girdiğini, giren ziyaretçilerin sitenizi ne kadar süre boyunca ziyaret ettiğini, hangi sayfalarda daha fazla vakit geçirdiğini, hangi sayfalar daha fazla, hangi sayfalarda daha az ziyaretçi olduğunu, ziyaretçilerin hangi kanallar üzerinden geldiğini, hatta hangi anahtar kelimeler üzerinden geldiğini öğrenebildiğiniz tool’a işte Google Analytics diyoruz. Yani işin özü web sitesi kurma amacınız ne olursa olsun Google Analytics tool’u planladığınız amaca daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Google Analytics Üzerinde Hangi Analizleri Yapabilirsiniz?

Google Analytics’in yaptığı analizler şu şekilde;

 • Anlık ziyaretçi analizi
 • Kitle ziyaretçi analizi
 • Özelleştirme analizi
 • Davranış analizi
 • Organik, direkt, referans, sosyal medya kanalları üzerinden gelen kullanıcıların analizi
 • Dönüşüm analizi

Google Analytics Kodu Oluşturma

Google Analytics kodu oluşturmak için yapmanız gerekenler şu şekilde;

 1. Google Analytics hesabı oluşturmak için öncelikle kaydolmalısınız.
 2. Karşınıza gelen pencere sizden web sitenizin adını, bulunduğunuz sektörü, raporlama saat dilimi gibi birtakım şeyleri doldurmanızı talep eder.
 3. İzleme kimliği seçeneğinin üzerine tıklayıp, üstten Türkçe seçeneğini seçmelisiniz. Ardından da kabul ediyorum butonuna tıklamalısınız.
 4. Sonrasında karşınıza Google Analytics kodu oluşturma ekranı gelecektir.
Google Analytics Kodu Ekranı

Google Analytics Kodu Ekranı

Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics kodu ekleme işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı ince noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekildedir;

 1. Google Analytics kodu kesinlikle sitenizde bulunan her sayfada olmalıdır. (Takip etmek istediğiniz her sayfada olmalıdır.)
 2. Google Analytics kodunu <head> </head> etiketlerinin ortasını yerleştirmeniz gerekmektedir.
 3. Eğer ki farklı siteleriniz varsa her site için farklı analytics kodu eklemeniz gerekmektedir.
 4. Analytics kodunu doğru bir şekilde ekleyip eklemediğinizi öğrenebilmek için mutlaka “Tag Assistant” eklentisini Google Chrome tarayıcınıza eklemeniz gerekmektedir. Bu eklenti tarayıcınıza eklendikten sonra sağ üst kısımda mavi bir kutucuk halinde karşınıza çıkacaktır. O kutucuğun üzerine tıkladığınızda alt kısımdaki fotoğraf gibi Google Analytics yazısının yanında yeşil ışık yanıyorsa kodu doğru bir şekilde eklemişsinizdir. Eğer ki yanan ışık yeşil değilse bir yer de hata yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Google Analytics Ücretli midir?

Google Analytics web sitenize ya da mobil uygulamanıza giren kişilerin etkileşimleri hakkında sizi aydınlatan, size raporlar sunan ücretsiz bir analiz aracıdır. Buna ek olarak Analytics 360 adı altında ücretli versiyonu da bulunmaktadır.

Leave a Reply