Skip to main content

EAT nedir? Nasıl çalışır ve ne işe yarar? İşte tüm bu soruların cevabı burada. Kaliteli ve alakalı içerikler oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu, EAT ile daha iyi anlayacaksınız. Daha fazlası için alanında uzman bir ajans ile SEO Çalışması yapmanızı öneririz.

E.A.T. Nedir?

SEO için oldukça önemli olan EAT nedir sorusunu gelin derinlemesine inceleyelim. Google tarafından oluşturulan EAT, arama kalitesini değerlendiren bir metriktir. Bu kısaltmanın gerçek uzantısı, Expertise (Uzmanlık), Authoritativeness (Yetkinlik) ve Trustworthiness (Güvenilirlik) olarak bilinir. SEO dünyasında çok sık duymasak da, çalışmalarımızda sürekli yer verdiğimiz bir olgudur. Bu üç unsur sayesinde SEO çalışmalarımızı çok daha kaliteli bir şekilde değerlendirir ve oluştururuz. İlk Google tarafından Search Quality Evaluator Guidelines (Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri) olarak EAT duyurulmuştur. Site içeriğiyle alaka düzeyi hesaplanır ve kaliteli bir sayfanın derecesi ölçülür. Kısaca bir sitenin öne çıkması için ihtiyaç duyduğu tüm faktörler göz önünde bulundurulur.

E.A.T. Nedir?

E.A.T. Nedir?

E-A-T Kriterleri (Sayfa Kalitesi) Nedir?

Genel olarak EAT SEO Google hakkında bir bilgi sahibi olduğunuza göre şimdi biraz açılımı detaylı bir şekilde inceleyelim. İlk olarak Expertise yani Uzmanlık kısmına bakalım. Burada Google, içeriğin uzman bir yapıda olmasını bekler. Yani oluşturmuş olduğunuz içerik yazısının gerçek anlamda bilgi veren ve değerli olan bir yapıya sahip olması gerekir. Her konuda yazılmış yazılar buna dahil olabilir. Fakat gündelik hayat veya eğlence gibi konular hakkında yazılmış yazılar bu alandan pek başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bir diğeri Authoritativeness (Yetkinlik). Bu noktada iki şey dikkat edilir. Birincisi, içerik üreten yazarların çalışmaları. İkincisi ise backlink çalışmalarının alaka ve kalite düzeyi. Referans veren sitelerin kalitesi de oldukça önemlidir. Özellikle sitenizle alakalı bir içeriğe sahip olması gerekir. Sitenize herhangi bir siteden referans almanız size faydadan çok zarar verir. EAT kapsamında bunların hepsini değerlendirir ve alaka ile kalite düzeyini ölçer. Son olarak Trustworthiness (Güvenilirlik). Gelen ziyaretçilere güvenli bir ortam yarattığınızdan emin olun çünkü bu, Google tarafından ölçülür. Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa güvenli bir alışveriş ortamına sahip olup olmadığınızı ölçer. Bu sistem sayesinde tüm güvenilirlik işlemleri detaylıca incelenir. Bunlara, site tasarımı da dahildir. Sitenizin tasarımı da kaliteli ve güven veren bir yapıda olmalıdır. 

EAT & YMYL Arasındaki İlişki

EAT nedir kısmını çözdüysek biraz da YMYL teriminden bahsetmek istiyorum. YMYL (Your Money & Your Life) olarak adlandırılır. Genel olarak kişilerin güvenli alışveriş koşullarına sahip olmasını ve tüm olumsuz finansal işlemlerden korunmasını sağlayan bir çalışmadır. Buna ek olarak kullanıcı deneyimini negatif etkileyen ve yanlış bilgiler sunan sitelerin analiz edilmesidir. Tüm gerekli güvenlik ve diğer unsurları karşılamayan siteler tespit edilir. Olumsuz karşılanan siteler EAT tarafından değerlendirilir. 

İlgili Makale: En Detaylı Google SEO Teknikleri (SEO Rehberi 101)

Hangi Web Siteleri YMYL Kapsamında Yer Alıyor?

EAT SEO Google ile YMYL bir arada çeşitli siteleri inceler. Bunlar genelde haber siteleri, devlete bağlı içerikler, sağlık veya finans sayfaları ve son olarak alışveriş siteleri gibi sürekli ziyaretçi çeken sitelerdir. Halka bilgi ve hizmet sunan siteler oldukları için tüm olumsuz durumlardan uzak durmalıdırlar. Daha detaylı bir şekilde incelemek gerekirse şu şekilde anlatabiliriz:

Kişisel sayfalar: Bu sayfalar YMYL tarafından incelenir ve içeriklerin kalitesi ölçülür. Burada sunulan içeriklerin durumu ve alaka seviyesi de analiz edilir.

Haber siteleri: Günlük son dakika haberleri, bilgi veren içerikler ve politika tarzı konular YMYL tarafından incelenir. Fakat magazin gibi şahsi konular bunun dışında kalır.

Devlet ve yasal işlemler ile ilgili siteler: Kanun, politika, devlet meseleleri gibi konular incelenir ve analiz edilir.

Finans siteleri: Ekonomik ile ilgili konular YMYL dahilinde incelenir. Ayrıca finans danışmanlığı veren siteler de buna dahildir.

Alışveriş siteleri: Buradaki tüm alışveriş süreci incelenir. Ödeme noktasına kadar tüm güvenlik özellikleri YMYL tarafından analiz edilir.

Sağlık sayfaları: Hastaneler ve sağlık hakkında tüm içerikler dahildir. İlaç sektörü, sağlık konularında danışmanlık veren içerikler ve acil durum konularını barındıran içerikler de YMYL tarafından izlenir.

Bunlara ek olarak, hamilelere yönelik bilgiler içeren, eğitim ve ebeveynlik sayfaları, forum ve yasal danışmanlık siteleri de bu listeye dahildir. 

Google EAT Yönergelerine Göre Optimizasyon Çalışmaları

Google EAT nedir konusu oldukça basittir. Bu konuda yapacaklarınız ise tamamen kaliteli ve alakalı içerikler üretmektir. Bu her zaman SEO açısından başarılı bir faktördür. Ayrıca EAT ile arama sonuçlarında ön sıralara çıkabileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm bu SEO çalışmaları sizi öne çıkarabilecek güçtedir. 

Google EAT Yönergelerine Göre Optimizasyon

Google EAT Yönergelerine Göre Optimizasyon

Uzman Olduğunuz Konu ve Konulara Odaklanın

Uzmanlık EAT SEO Google için gerekli unsurlardan biridir. Mutlaka uzman olduğunuz konular hakkında içerikler üretin. Yanlış bilgiler sunmaktan daima kaçının. Bu durum, itibarınızı sarsabilir. Ayrıca uzmanlığınızı içeriklerinizde kanıtlayarak daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Güncel olarak alanınızla alakalı olan içerikler paylaşarak sitenizi zenginleştirin. Google, zengin, kaliteli ve alakalı içerikle daima öne çıkarır. Çünkü bunlar okumaya değer ve bilgi katan içeriklerdir. Kısaca, sayfanızın daha sağlıklı gelişmesi için uzmanlığınızdan yararlanın ve yalnızca o alanda içerikler üretmeye odaklanın.

İçerik Kalitesi ve İçeriğin Yeniliği

EAT nedir sorusunun en doğru cevabı içerik kalitesidir. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken dikkat edin. Alakalı ve kaliteli olması sizi bir adım öne çıkarır. Mutlaka okunmaya değer ve SEO açısından başarılı olan, ziyaretçilerin dikkatini çekecek ve onlara faydalı bilgiler sunacak içerikler üretin. Bunun için in-house olarak yetkin bir ekibe sahip değilseniz uzman bir içerik ajansı ile çalışmakta son derece verimli olabilir.

İçeriğin kalitesini oluşturan birçok faktör vardır. Alakalı ve faydalı olması bunlardan biridir. Ayrıca içeriğinizde kullandığınız anahtar kelimelerin de bir o kadar güçlü olması gerek. İçeriğinizi öne çıkaracak şeylerden biri bu anahtar kelimelerdir. Bu yüzden odak kelimelerinizi seçerken trendlere de dikkat etmenizde fayda var. Son olarak yazım hatalarına mutlaka dikkat edin. Bu tür hatalara kesinlikle hata vermeyin. Bu, okuyucuyu sizden uzaklaştırabilir ve ciddiyetinizi sarsabilir. Ayrıca daima güncel kalın. Eskimiş bilgileri yenileriyle güncellemelisiniz. Gelen ziyaretçilere yanlış veya eskimiş içerikler sunamazsınız. Bu yüzden daima güncel ve canlı olmalısınız. Böylece daha fazla ziyaretçi de çekmiş olursunuz.

İlgili Makale: SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur? (Geliştirilmiş Yöntem)

Görüntülenebilir, Detaylandırılmış Yazar Kutusu

EAT nedir diye bahsederken hatırlarsanız uzmanlık alanına değinmiştik. Yazar kutusunda daima uzmanlığınızı belirtmelisiniz. İçeriği yazan kişinin, konuyla yakından ilgilendiğini ve üzerinde çalışmalar yaptığını belirtmelisiniz. Böylece okuyucuya güven duygusunu sağlamış olursunuz. Buradaki yazar kutusuna yazarın aldığı sertifikaları veya okuduğu bölümleri ekleyerek uzmanlığını kanıtlamış olursunuz. Kısaca CV tarzında kısa bir brief yazarak yazıyı desteklemiş olursunuz.

Hakkımızda Sayfalarınızı Optimize Edin

EAT SEO Google sitenin geneline bakar ve oradaki tüm içerik yazılarını ölçer. Buna, hakkımızda yazısı da dahildir. Bu yazıda detaylı bir şekilde varsa ekibinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsetmelisiniz. İçeriklerinizde bahsettiğiniz konular hakkındaki uzmanlık alanlarınıza değinebilirsiniz. Böylece sitenin arkasındaki ekibi gelen kullanıcılar çok daha detaylı bir şekilde tanımış olacak. Ayrıca her birinizin uzmanlığı hakkında bilgi sahibi olmuş olacaklar. Ek olarak hakkımızda yazısına geçmiş işlerinize de yer verebilirsiniz. Portfolyonuzdan bir takım işlerden bahsederek uzmanlığınızı ispatlamış olursunuz. Son olarak referanslarınızı da ekleyerek güven oluşturun. İnsanlar yaptığınız işleri görmek ve müşteri memnuniyetini de test etmek isteyeceklerdir. Tüm bunlar sitenizin güven faktörünü oldukça yükseltecektir.

Hakkımızda Sayfalarınızı Optimize Edin

Hakkımızda Sayfalarınızı Optimize Edin

Markalaşmaya ve Marka Sinyallerine Odaklanın

Online üzerinden markalaşma sürecinde mutlaka EAT nedir sorusunu kendinize sormalısınız. Özellikle içerikleriniz ile öne çıkacağınız bir siteniz varsa kesinlikle kaliteyi ön planda tutun. Markanızın hedeflerini ve sunduğu hizmetleri içerikleriniz aracılığıyla gelen ziyaretçilere aktarın. Yeni gelen bir kullanıcıya kendinizi en iyi şekilde tanıtın. Bunu yalnızca yazılarınızla değil, aynı zamanda tasarımlarınızla da gösterin. Akılda kalan bir markalaşma için tüm çalışmalarınızın kaliteli ve özgün olmasına özen gösterin. Son olarak verdiğiniz hizmetler hakkında detaylı bilgiler sunun. Böylece akıllarda hiçbir soru işaret kalmamış olur.

Site İçi Güvenliği Sağlayın

Güvenlik konusu, EAT SEO Google açısından en önemli noktalardan biridir. Sitenizin güven veren bir yapıya sahip olması gerekir. Hem tasarım, hem de teknik açıdan gelen ziyaretçilere güven duygusunu hemen vermelisiniz. İçeriklerinizle de özgün ve kaliteli olduğunuzu gösterin. Karmaşık site mimarisi yerine daha sade ve modern bir yapıda çalışın. Ayrıca SSL sertifikasını da mutlaka edinin. Bu, arama motorları tarafından sitenizin güvenli olduğunu gösteren bir sertifikadır. SSL’e sahip olmazsanız, arama motorları ziyaretçilere sitenizin güvenli olmadığını ve içerisinde spam veya virüsün olabileceğini belirtir. Bu da size ziyaretçi kaybı yaşatır. 

İtibarınızı Kontrol Altında Tutun

EAT nedir konusuna hakim olduktan sonra artık tüm bu işlemleri web sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Daima güncel ve öncü olmaya özen gösterin. Hakkınızda yapılan yorumları takip edin. Özellikle alacağınız backlinkler konusunda dikkatli olun. Hangi sitelerden geldiğini doğru analiz edin ve sizinle alakalı olup olmadığını öğrenin. Güncel içeriklerinizle markanızı önde tutun. Son olarak itibarınızı zedeleyecek tüm yazıları dikkate alın ve zayıf olduğunuz konularda güçlenmeye çalışın. Tüm yorumlar değerlidir ve sizin için birer ders niteliğindedir.

Artık EAT nedir biliyorsunuz. İçeriklerinizde dikkat etmeniz gereken noktaları keşfettiğinize göre geriye bir tek uygulaması kaldı. Web sitenizi güçlendirecek bir SEO çalışması için profesyonel destek almaya bugün başlayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply