Skip to main content

Google sıralama faktörleri, Google’ın web sayfalarını SERP ekranında sıralarken göz önünde bulundurduğu dinamiklerdir. Yazımızda sizler için maddeler halinde listeleyeceğimiz Google sıralama faktörleri toplamda 9 kategori altında incelenmektedir. Biz de 200’den fazla Google sıralama faktörünü söz konusu kategoriler altında ele alacağız. Listemizi sizlerle paylaşmaya başlamadan önce ise bir SEO Ajansı ile çalışarak web sitenizi tüm Google sıralama faktörlerini göz önünde bulundurarak optimize edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Haydi öyleyse şimdi başlayalım.

Domain Faktörleri

Domain Faktörleri

Domain Faktörleri

 1. Domain Yaşı: SEO uzmanları daha eski domainlerin Google gözünde daha güvenilir olduklarını ifade etmekte.
 2. Anahtar Kelimenin Üst Düzey Domain’de Görünmesi: Alan adında alakalı bir anahtar kelime bulunması Google’a bir alaka düzeyi sinyali göndermektedir.
 3. Alan Kaydı Uzunluğu: Google alan kaydı uzunluğunu alanın meşruluğunu tahmin etmede bir dinamik olarak kullanmaktadır.
 4. Alt Domain için Anahtar Kelime: Alakalı anahtar kelimenin alt alan adında da yer alması önemli Google sıralama faktörlerinden
 5. Domain Geçmişi: Olumsuz bir etki alanı geçmişi web sitelerinin sıralamasını da doğal olarak olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden domain geçmişini reddetme hakkına da sahipsiniz.
 6. Tam Eşleşmeli Domain: SEO’ya doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat düşük bir tam eşleşmeli domain güncellemelere karşı savunmasızdır.
 7. Herkese Açık ve Özel Whois: Özel whois tam anlamıyla olumsuz değildir. Fakat diğer Google sıralama faktörlerinden birkaçıyla aynı anda bulunması olumsuz bir etki yaratabilir.
 8. Cezalandırılmış Whois Sahibi: Google, spam gönderici olarak tanımladığı kişilere ait diğer web sitelerini de doğrudan inceleme altına almaktadır.
 9. Ülke TLD Uzantısı: Ülke kodu üst düzey etki alanına sahip olmak web sitenizin ülkenizdeki arama sonuçları sıralamasında yükselmesini sağlayabilir. Bununla birlikte dünya genelinde ise sıralama üzerinde tam tersi bir etkiye sahip olacaktır.

Sayfa Düzeyindeki Faktörler

 

Sayfa Düzeyindeki Faktörler

Sayfa Düzeyindeki Faktörler

 

 1. Başlık Etiketinde Anahtar Kelime: Başlık etiketinizde alakalı bir anahtar kelimenin bulunması önemli sayfa içi SEO sinyallerindendir.
 2. Başlık Etiketinin Anahtar Kelimeyle Başlaması: Başlık etiketlerinin anahtar kelime ile başlaması SEO konusunda diğer başlık etiketlerine kıyasla daha iyi performansa sahiptir.
 3. Açıklama Etiketinde Anahtar Kelime Bulunması: Açıklama etiketleri Google sıralama faktörlerinden değildir. Fakat Google sıralama faktörleri arasında önemli bir yere sahip olan tıklanma oranları üzerinde bir etkiye sahiptir.
 4. Anahtar Kelimenin H1 Etiketinde Yer Alması: Başlık etiketleri ve H1 etiketleri Google tarafından ikincil bir alaka düzeyi sinyali olarak kullanılmaktadır.
 5. TF-IDF: Bir kelimenin veya kelime öbeğinin bir web sayfasında fazla sayıda bulunması, söz konusu web sayfasının bu kelime ile daha fazla ilgili olduğunu gösterir.
 6. İçerik Uzunluğu: Google algoritması daha uzun içerikleri daha yüzeysel içeriklere tercih etmektedir.
 7. İçindekiler: Bağlantılı bir içindekiler tablosu sayesinde Google’ın web sitenizi daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.
 8. İçerikte Gizli Semantik İndeksleme Anahtar Kelimeleri (LSI): LSI, Google tarafından bir içerik kalitesi sinyali olarak değerlendirilmektedir.
 9. Başlık ve Açıklama Etiketlerindeki LSI Anahtar Kelimeleri: LSI, web sayfası içeriklerindekine benzer şekilde başlık ve açıklama etiketlerinde de bir içerik kalitesi sinyali olarak değerlendirilir.
 10. Sayfa Kapsamlı Konu Kapsamı: Web sayfanızda yer alan içeriklerin konu kapsamı Google sıralamalarını doğrudan etkilemektedir.
 11. HTML ile Sayfa Yükleme Hızı: Sayfa hızı her arama motoru için en önemli sıralama faktörlerinden birisidir.
 12. AMP Kullanımı: Temel Google sıralama faktörlerinden değildir. Google haber döngüsünün mobil sürümü için sıralamaya etkisi bulunmaktadır.
 13. Varlık Eşleştirme: Web sitesinin içeriğinin kullanıcının arama sorgusu ile eşleşmesi söz konusu anahtar kelime için sıralamada önemli ölçüde artış sağlar.
 14. Google Hummingbird: Bu, Google’ın web sitelerinin içeriklerini daha iyi anlayabilmesine yardımcı olan bir temel algoritma değişikliğidir.
 15. Yinelenen İçerik: Web sitelerinde tamamen kopya veya bir miktar değiştirilmiş içeriklerin kullanılması sıralamayı olumsuz etkileyen bir faktördür.
 16. Rel=Canonical: Amacına uygun bir şekilde kullanmak web sitenizin kopya içerikten dolayı cezalandırılmasının önüne geçebilir.
 17. Görüntü Optimizasyonu: Görsellerinize ait dosya isimleri, başlıklar, açıklamalar ve başlık etiketleri Google’a önemli sıralama sinyalleri göndermektedir.
 18. İçerik Yeniliği: Google, zamana duyarlı arama sorguları için daha güncel içerikleri sıralamada yukarılara taşıyan Kafein güncellemesini duyurdu.
 19. İçerik Güncellemelerinin Büyüklüğü: İçeriklerinizde düzenlemeler yapmak web sayfanızın güncelliğini etkileyen önemli bir faktördür.
 20. Geçmiş Sayfa Güncellemeleri: Web sayfanızda gerçekleştirmiş olduğunuz güncellemelerin sıklığı da aynı şekilde sıralamayı etkileyen önemli bir unsurdur.
 21. Anahtar Kelime Önemi: Bir web sitesinde yer alan içeriklerin ilk 100 kelimesinde alakalı anahtar kelimenin görünmesi sıralamayı önemli ölçüde etkiler.
 22. H2, H3 Etiketlerindeki Anahtar Kelime: Bu da web sitenizin söz konusu arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğuna dair Google’a sinyal gönderen önemli dinamiklerdendir.
 23. Giden Bağlantı Kalitesi: SEO uzmanlarına göre web sitenizden daha yüksek otoriteye sahip web sitelerine bağlantı verilmesi sıralamayı etkileyen önemli dinamiklerdendir.
 24. Giden Bağlantı Teması: Google, Hilltop Algoritması sayesinde bağlantı vermiş olduğunuz web sitelerinin içeriklerini de önemli bir alaka düzeyi sinyali olarak değerlendirmektedir.
 25. Dilbilgisi ve İmla: Dilbilgisi ve imla kurallarında hata bulunmaması Google’ın kalite sinyali olarak değerlendirdiği önemli etkenlerdendir.
 26. Ortak İçerik: Google orijinal olmayan içerikleri dizine eklemez.
 27. Mobil Dostu Güncelleme: Mobilegeddon olarak bilinen bu güncellemelere sahip web siteleri Google tarafından sıralama artışı ile ödüllendiriliyor.
 28. Mobil Kullanılabilirlik: Google’ın mobil öncelikli dizine geçmesiyle birlikte mobil kullanılabilirliğe sahip web siteleri sıralamalarda artık daha avantajlı bir konumda.
 29. Mobil Cihazdaki Gizli İçerik: Gizli içerikler kritik öneme sahip olmadıkları sürece sıralama üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildirler.
 30. Yararlı Ek İçerik: Web sayfalarında yer alan yardımcı içerikler Google Değerlendirici Yönergelerine göre sayfanın kalitesine dair sinyaller göndermektedir.
 31. Sekmelerin Arkasında Gizli İçerik: Sekmelerin arkasında gizli içeriklerin yer alması sıralama üzerinde olumsuz etkiye sahip etkenlerdendir.
 32. Giden Bağlantıların Sayısı: Aşırı sayılarda dofollow giden bağlantılar web sitenizin Google sıralamasını olumsuz etkileyecektir.
 33. Multimedya: Web sayfanızda yer alan tüm görseller Google’a içerik kalitesi hakkında sinyaller göndermektedir.
 34. Sayfaya Yönelik Dahili Bağlantı Sayısı: Web sayfanızın sahip olduğu geri bağlantılar sayfa otoritesi üzerinde önemli etkiye sahip faktörlerdendir.
 35. Sayfaya Yönelik Dahili Bağlantıların Kalitesi: Web sitenizin sahip olduğu geri bağlantıların kaliteli olması web sayfanızın otoritesini olumlu yönde etkileyecektir. Kalitesiz geri bağlantılar ise tam tersi bir etki yaratacaktır.
 36. Kırık Linkler: Web sitenizde kırık linklerin çok fazla olması Google algoritmasının gözünde olumsuz bir izlenim yaratacaktır.
 37. Okuma Seviyesi: Web sitenizde yer alan içeriklerin okunabilirlik düzeyleri de önemli Google sıralama faktörleri arasında yer almaktadır.
 38. Ortaklık Bağlantıları: Bir web sitesinde gereğinden fazla ortaklık bağlantısının bulunması Google algoritmasının web sitenizin dinamiklerini daha dikkatli bir şekilde incelemeye almasıyla sonuçlanacaktır.
 39. HTML hataları/W3C doğrulaması: Özensiz kodlama ve HTML hataları kalitesiz bir web sitesinin en önemli göstergelerindendir.
 40. Etki Alanı Otoritesi: Google sıralama faktörleri bakımından tamamen eşit iki sayfa arasında etki alanı otoritesi daha yüksek olan daha yukarıda sıralanacaktır.
 41. Sayfanızın Sayfa Değeri: Doğrudan etkili Google sıralama faktörleri arasında yer almaz.
 42. URL Uzunluğu: URL’nizin çok uzun olması sıralamanız üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 43. URL Yolu: Site mimarisinin derinliklerinde yer alan bir web sayfasına kıyasla ana sayfaya yakın sayfalar daha yüksek otoriteye sahiptir.
 44. İnsan Editörler: Google, insan editörlerin SERP’leri etkilemesi için çalışmalar yürütüyor.
 45. Sayfa Kategorisi: Web sayfalarının yer aldıkları kategoriler alaka düzeyi ile ilgili önemli sinyallerdendir.
 46. URL’deki Anahtar Kelime: URL’nizde anahtar kelimelerin yer alması da önemli alaka düzeyi sinyallerindendir.
 47. URL Dizisi: Google, URL dizisinde bulunan kategorileri okuyarak tematik sinyaller almaya çalışır.
 48. Referanslar ve Kaynaklar: Web sitelerinde yer alan içeriklerle ilgili kaynaklara atıflarda bulunmak önemli kalite sinyallerindendir.
 49. Madde İşaretleri ve Numaralı Listeler: Bu sayede içeriklerinizi ziyaretçileriniz için listeleyerek onları daha kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz.
 50. Çok Fazla Giden Bağlantı: Web sitenizde yer alan alakasız giden bağlantıların fazla olması ana içerikten uzaklaştıracaktır.
 51. Site Haritasında Sayfanın Önceliği: Sitemap.xml dosyasında bir web sayfasına öncelik sağlamanız sıralama üzerinde etkili olabilir.
 52. Diğer Anahtar Kelimelerden Gelen Kullanıcı Deneyimi Sinyalleri – Sayfa Sıralamaları: Aynı aramaları gerçekleştiren birçok kullanıcı için değerli sayfalar sıralamada daha avantajlıdır.
 53. Sayfa Yaşı: Sayfa yaşı yalnızca düzenli olarak güncellenmiş eski sayfalar için sıralamada avantaj sağlayacaktır.
 54. Kullanıcı Dostu Sayfa Düzeni: Sayfa düzeni ana içeriklerin görünürlüğünü doğrudan etkilemektedir.
 55. Parked Domain: 2011’den bu yana bu tür alan adlarının arama sonuçlarındaki görünürlüğü bizzat Google tarafından azaltılmıştır.
 56. Faydalı İçerik: Google algoritması faydalı ve kaliteli içerikleri ayırt edebilme konusunda son derece yeteneklidir.

Site Düzeyinde Faktörler

Site Düzeyinde Faktörler

Site Düzeyinde Faktörler

 1. İçeriklerin Değer ve Benzersiz İç görüler Sağlaması: Google, herhangi bir yenilik getirmeyen veya fayda sağlamayan içerikleri sıralamalarda daha aşağılara itmektedir.
 2. Etki Alanı Güveni/Güven Sıralaması: Neredeyse her SEO uzmanı güven sıralamasının en önemli Google sıralama faktörlerinden olduğu konusunda hemfikirdir.
 3. Site Mimarisi: Web sitesi mimariniz ne kadar iyi olursa Google da içeriklerinizi tematik bakımdan o kadar kolay düzenleyebilecektir.
 4. Site Güncellemeleri: Web sayfalarında sık sık güncellemeler gerçekleştirmek web sitenizin geneline bir güncellik sağlamaktadır.
 5. Site Haritasının Varlığı: Arama motorlarının botları web sitelerinde yer alan sayfaları tararken site haritalarından faydalanmaktadır.
 6. Site Çalışma Süresi: Bir web sitesinde sunucu problemleri veya site bakımlarından kaynaklı kesintiler kaçınılmaz olarak SERP sıralamanızı etkileyecektir. Hatta söz konusu problemler giderilmediği takdirde Google web sitenizi dizinden bile çıkartabilir.
 7. SSL Sertifikası: HTTPS bizzat Google tarafından onaylanmış oldukça önemli bir sıralama faktörüdür.
 8. Sunucu Konumu: Sunucuların konumları coğrafyalara özgü arama sorguları için sıralamaları etkileyen kritik faktörlerdendir.
 9. E-A-T: “Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness” = “Uzmanlık, Otoriterlik, Güvenilirlik”
 10. Site İçi Yinelenen Meta Bilgiler: Web sitelerinde bulunan meta verilerin yinelenmesi web sayfalarının arama sonuçlarındaki görünürlüğünü olumsuz yönde etkilemektedir.
 11. Breadcrumb Navigation: Kullanıcı dostu web sitesi mimarileri ziyaretçilerinin tam olarak nerede olduklarını anlamalarını sağlayabilmelidir.
 12. Mobil Optimizesi: Günümüzde gerçekleştirilen tüm aramaların yarısından fazlası eşsiz mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca da Google mobil cihazlar için optimize edilmemiş web sitelerini cezalandırmaktan geri durmuyor.
 13. YouTube: Google Panda ile birlikte YouTube videoları SERP ekranında gözle görülür bir biçimde avantaja sahip oldu. Bu durum Google’ın sahibi olduğu YouTube’un trafiğini de önemli ölçüde artırdı.
 14. Site Kullanılabilirliği: Web sitelerinin kullanılabilirliklerinin az olmaları Google sıralamalarını doğrudan etkileyen faktörler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 15. Kullanıcı incelemeleri / Site itibarı: Kullanıcı incelemelerinin yapıldığı sitelerdeki itibar Google’ın göz önünde bulundurduğu önemli sinyallerdendir.
 16. Google Analytics ve Google Search Console Araçlarının Kullanımı: Kimi SEO uzmanlarına göre bu iki aracın web sitelerine yüklenmesi Google’ın sonuç sayfası sıralamalarını etkilemektedir. Doğrudan olmasa da bu araçların sağlayacağı verilerle gerçekleştireceğiniz analizlerin sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacağı kesindir.
 17. Önemli Web Verileri: En önemli Google sıralama faktörlerinden
Backlink Faktörleri

Backlink Faktörleri

 1. Etki Alanı Yaşını Bağlama: Eski etki alanlarından sağlanan geri bağlantılar diğerlerine kıyasla daha avantajlı olabilir.
 2. Bağlanan Kök Etki Alanlarının Sayısı: En önemli Google sıralama faktörlerinden birisi de bağlanan kök etki alanlarının sayısıdır.
 3. Ayrı C-Sınıfı IP’lerden Gelen Bağlantıların Sayısı: Bu tür bağlantılara sahip olmak çok daha geniş bir site yelpazesi sunacağından sıralama üzerinde de etkili olacaktır.
 4. Bağlantılı Sayfa Sayısı: Web sitenize bağlantı veren sitelerin sayısı spam içerikli olmadıkları sürece önemli Google sıralama faktörlerindendir.
 5. Backlink Anchor Text: Google anchor text sayesinde web sitenizi daha iyi tanıdığını bizzat kendisi ifade etmiştir.
 6. Görüntü Bağlantıları için Alt Etiket: Alternatif metin, görseller için bağlantı metni fonksiyonuna sahiptir.
 7. .edu veya .gov Etki Alanlarından Bağlantılar: Bu etki alanlarının Google sıralama faktörleri üzerinde önemli bir etkisi bulunmamaktadır.
 8. Bağlantı Sayfasının Yetkisi: Google’ın en eski zamanlarından bu yana bağlantı sayfalarının yetkisi en önemli Google sıralama faktörlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir.
 9. Bağlantı Alanının Otoritesi: Bu faktör bağlantının değeri üzerinde bir etkiye sahip olduğu için bağlantıyı alan web sitelerinin üzerinde de dolaylı yoldan etkiye sahiptir.
 10. Rakiplerden Gelen Bağlantılar: Google’ın aynı arama sorgusu için SERP ekranında sıralamış olduğu web sitelerinden gelen bağlantılar diğer bağlantılara kıyasla daha etkili bir sıralama faktörüdür.
 11. Beklenen Web Sitelerinden Gelen Bağlantılar: Bu etkenin önemli Google sıralama faktörlerinden olduğu tartışmalıdır.
 12. Kalitesiz Sitelerden Gelen Bağlantılar: Bu tür bağlantılar web sitenizin otoritesi üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir.
 13. Misafir Gönderileri: Hakiki editoryal bağlantılar kadar olmasalar da misafir gönderileri üzerinden sağlanan bağlantılar da önemli Google sıralama faktörlerindendir.
 14. Reklamlardan Gelen Bağlantılar: Google, reklamlardan sağlanan linklerin nofollow olması veya rel=sponsor özelliğini kullanması gerektiğini bizzat ifade etmiştir.
 15. Ana Sayfa Otoritesi: Web sitenize bağlantı veren sayfaların ana sayfasının da sahip olduğu otorite, web sitenizin otoritesi üzerinde etkiye sahiptir.
 16. Nofollow Linkler: SEO konusunda uzmanlar arasında en fazla tartışmaya sebep olan konulardan birisi de nofollow linklerdir. Google Nofollow linkler hakkında bizzat onları takip etmediklerini açıklamıştır.
 17. Bağlantı Türlerinin Çeşitliliği: Organik yollarla kazanılmamış geri bağlantıların büyük bir bölümünün tek bir kaynak üzerinden sağlanması spam olarak algılanabilir. Google daha doğal bir bağlantı profilinin işareti olarak bağlantı kaynaklarının çeşitliliğini dikkate almaktadır.
 18. Sponsorlu veya UGC Etiketleri: Bu tür etiketlere sahip bağlantılar diğerlerinden daha farklı olarak değerlendirilmektedir.
 19. Bağlamsal Bağlantılar: Web sayfalarında içeriğe gömülü bir şekilde yerleştirilmiş bağlantılar diğerlerinden daha değerli bir Google sıralama faktörüdür.
 20. Web Sayfasına Aşırı 301 Yönlendirmeleri: 301 yönlendirmeleri yoluyla sağlanan geri bağlantılar PageRank üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.
 21. Dahili Bağlantı Metni: Önemli alaka düzeyi sinyallerinden olsalar da harici bağlantı metinleri kadar öneme sahip değildirler.
 22. Bağlantı Başlığı Niteliği: Bir kullanıcı mouse imleci ile bağlantının üzerine geldiğinde ekranda beliren minik metin az da olsa alaka düzeyi sinyali olarak değerlendirilir.
 23. Yönlendiren Etki Alanının Ülke TLD’si: Bu yolla ülkelere özel arama sorgularında daha yüksek sıralamalar elde edebilirsiniz.
 24. İçerikteki Bağlantı Konumu: İçeriklerde başlangıca daha yakın konumdaki linkler diğer konumlarda bulunanlara kıyasla daha etkilidir.
 25. Sayfadaki Bağlantı Konumu: En yüksek etkiye sahip bağlantılar web sayfalarının içeriklerine gömülü olarak konumlandırılmış bağlantılardır.
 26. Bağlantı Alanı Alakalılığı: Web sitelerinde yer alan geri bağlantıların alan alakalılığı ne kadar yüksekse o kadar etkilidir.
 27. Sayfa Düzeyinde Alakalılık: İlgili web sayfalarından kazanılan geri bağlantılar diğer geri bağlantılardan daha değerlidir.
 28. Başlıktaki Anahtar Kelime: Başlıklarda anahtar kelimelerin yer aldığı web sayfalarından gelen bağlantılar da sayfa otoriteniz üzerinde etkiye sahiptir.
 29. Pozitif Bağlantı Hızı: Pozitif bağlantı hızı bir web sitesinin popülerliğinin yükseliş gösterdiğini ifade eder. Bu da genellikle bir sıralama artışı ile sonuçlanmaktadır.
 30. Negatif Bağlantı Hızı: Pozitif bağlantı hızının tam tersi bir etkiye sahiptir.
 31. Hub Sayfalarından Bağlantılar: Özellikle niş konularda en iyi kaynaklardan veya resmi kaynaklardan bağlantı almak Hilltop algoritması için son derece değerlidir.
 32. Yetkili Sitelerden Bağlantı: Google kullanıcıları arasında otorite olarak kabul edilen web kaynaklarından sağlanan geri bağlantılar diğerlerine göre daha değerlidir.
 33. Wikipedia Kaynağı Olarak Bağlantılı: Wikipedia bağlantıları nofollow bağlantılardır. Bu sebeple yaygın inanışın aksine Google, bu bağlantıların sıralama üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını açıklamıştır.
 34. Eş Oluşumlar: Geri bağlantılarınızın alakalı anahtar kelimeleri de web sitenizin alakalılık değerini etkiler.
 35. Backlink Yaşı: Google, eski geri bağlantılarının yenilere kıyasla daha etkili olduklarını ifade etmiştir.
 36. Gerçek Sitelerden Gelen Bağlantılar ve Sploglar: Google gerçek blog ağları ile sahtelerini ayırma konusunda oldukça başarılıdır.
 37. Doğal Bağlantı Profili: Doğal bağlantı profili siyah şapka metotlarla oluşturulmuş bağlantı profillerine göre çok daha kıymetlidir.
 38. Karşılıklı Bağlantılar: Aşırı bağlantı alışverişi Google sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecek bir durumdur.
 39. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Bağlantıları: Google algoritması sıralamayı belirlerken gerçek web sitesi sahipleri tarafından yayınlanan içerikleri ayırt edebilme konusunda son derece başarılıdır.
 40. 301’den gelen bağlantılar: Her ne kadar doğrudan gelen bağlantılar kadar olmasalar da 301 bağlantıları da önemli Google sıralama faktörlerindendir.
 41. org Kullanımı: Mikro biçimlendirme yoluyla mikro formatları destekleyen web sayfaları diğerlerine göre daha iyi sıralamalar elde etmektedirler.
 42. Bağlantı Veren Sitenin TrustRank’i: Web sitenize bağlantı veren sayfaların Google gözündeki güvenilirlikleri, bu sayfalardan web sitenize aktarılacak olan TrustRank üzerinde son derece etkilidir.
 43. Sayfadaki Giden Bağlantıların Sayısı: Web sitelerine aktarılacak PageRank sınırlıdır. Bu sebeple yüzlerce geri bağlantıya sahip bir web sitesi ile birkaç geri bağlantıya sahip web sitesinin sizin sayfanıza aktaracağı PageRank arasında çok büyük farklar olmayacaktır.
 44. Forum Bağlantıları: Google bazı forumlardan sağlanan geri bağlantıların değerlerini endüstriyel düzeyde spam sebebiyle büyük ölçüde düşürebilmektedir.
 45. Bağlanan İçeriğin Kelime Sayısı: Daha uzun içeriklere sahip web sitelerinden sağlanan geri bağlantılar diğerlerine göre daha değerlidir.
 46. Bağlama İçeriğinin Kalitesi: Google algoritması iyi ve kaliteli içeriklerle diğerlerini mükemmel bir şekilde ayırt edebilmektedir.
 47. Site Genelinde Bağlantılar: Google, web sitesi genelinde yer alan bağlantıların tek bir bağlantı şeklinde sayılabilmesi adına sıkıştırıldıklarını resmi olarak ifade etmiştir.

Kullanıcı Etkileşimi

Kullanıcı Etkileşimi

Kullanıcı Etkileşimi

 1. RankBrain: Bu yapay zeka algoritması insanların arama sorguları ile ilgili sonuçlarla nasıl etkileşime geçtiklerini ölçmeye çalışmaktadır.
 2. Bir Anahtar Kelime için Organik Tıklama Oranı: Alakalı anahtar kelimelerle ilgili arama sorgularında daha fazla tıklanma oranına sahip web siteleri daha yükseklerde sıralanabilir.
 3. Tüm Anahtar Kelimeler için Organik Tıklanma Oranı: Organik tıklanma oranları kullanıcı tabanlı etkileşim sinyali, yani bir diğer deyişle kalite puanı olarak değerlendirilmektedir.
 4. Hemen Çıkma Oranı: Her ne kadar Google tarafından resmi olarak kabul edilmiş olmasa da Semrush’ın gerçekleştirmiş olduğu bir araştırma hemen çıkma oranının Google sıralamalarını etkilediğini göstermektedir.
 5. Doğrudan Trafik: Google, Chrome aracılığıyla web sitelerinin doğrudan trafiğini ölçtüğünü ifade etmiştir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Semrush araştırması aynı zamanda web sitelerinin doğrudan trafikleri ile Google sıralamaları arasında da bir bağlantı bulunduğunu açığa çıkarmıştır.
 6. Tekrar Trafiği: Eğer ziyaretçileriniz sıklıkla web sitenize geri geliyorlarsa bu durum web siteniz için son derece önemli bir sıralama artışı sağlayacaktır.
 7. Pogosticking: Özel bir hemen çıkma çeşididir. Bu durum kullanıcıların SERP ekranında tıklamayı tercih etmeden atladıkları web sayfalarının sıralamalarda daha aşağılara gönderilmesine sebep olmaktadır.
 8. Engellenen Siteler: Her ne kadar Google, Chrome tarayıcısında bu özelliği durdurmuş olsa da Panda algoritması bu özelliği bir kalite sinyali olarak kullanmaktaydı.
 9. Chrome Yer İşaretleri: Kullanıcıların yer işaretleri olarak ekledikleri sayfalar da sıralamalarda avantaj sahibidir.
 10. Yorum Sayısı: Bir web sayfasındaki kullanıcı yorumlarının sıklığı söz konusu web sayfasının Google gözündeki kalitesini artırmaktadır.
 11. Bekleme Süresi: Google, ziyaretçilerinizin web sitenizde ne kadar zaman harcadıklarına da dikkat etmektedir.

Özel Google Algoritma Kuralları

Özel Google Algoritma Kuralları

Özel Google Algoritma Kuralları

 1. Sayfa Yeniliği: Google algoritması özellikle güncel konularla alakalı bazı arama sorguları için daha yeni web sayfalarını tercih etmeye eğilimlidir.
 2. Sorgu Çeşitliliği: Google algoritması özellikle belirsiz anahtar kelimeleri içeren arama sorguları için çeşitlilik eklemeye eğilimlidir.
 3. Kullanıcı Tarama Geçmişi: Google, kullanıcıların tarama geçmişlerinde yer alan web sayfalarını kullanıcı özelinde gerçekleştirilen arama sorgularında daha yükseklerde sıralamaktadır.
 4. Kullanıcı Arama Geçmişi: Google üzerinde gerçekleştirmiş olduğunuz önceki aramalarınız gerçekleştireceğiniz aramaların sonuçlarını etkilemektedir.
 5. Öne Çıkan Snippetler: Semrush’ın konu ile ilgili gerçekleştirmiş olduğu araştırmasına göre Google snippetler’i seçerken belirli kombinasyonlardan faydalanmaktadır. Söz konusu bu kombinasyonlar HTTP kullanımı, içerik uzunluğu, sayfa yetkisi ve biçimlendirmedir.
 6. Coğrafi Hedefleme: Ülkelere özgü domain uzantılarına ve yerel sunucu IP’lerine sahip web siteleri coğrafi aramalarda daha avantajlıdır.
 7. Güvenli Arama: Güvenli arama özelliğinin açık olduğu aramalarda yetişkinlere yönelik veya küfürlü içeriklere sahip web sayfaları listelenmez.
 8. YMYL Anahtar Kelimeleri: Bu tür anahtar kelimelerle alakalı arama sorguları için yüksek kalitede içeriğe sahip olma kriteri bulunmaktadır.
 9. DMCA Şikayetleri: Meşru DMCA şikayetleri olan web sitelerine ait sayfalar arama sonuçlarında Google tarafından daha aşağılara itilmektedir.
 10. Domain Çeşitliliği: Bigfoot Update ile her SERP sayfasına artık daha fazla alan eklenmiş durumda.
 11. İşlemsel Aramalar: Google algoritması alışveriş amacıyla gerçekleştirilen arama sorguları için sonuçları sıralarken farklı kriterler kullanmaktadır.
 12. Yerel Aramalar: Yerel sonuçlar Google algoritması tarafından yerel aramalarda standart organik SERP’lerin üst kısmına yerleştirilmektedir.
 13. En Çok Okunan Haberler Kutusu: Bazı anahtar kelimeler zamana bağlı olarak Google’ın bir En Çok Aranan Haberler kutusunu tetiklemektedir.
 14. Büyük Marka Tercihi: Google, Vince güncellemesiyle birlikte bazı anahtar kelimeleri içeren arama sorguları için alakalı markalara sıralamalarda destek veriyor.
 15. Alışveriş Sonuçları: Google algoritması kimi durumlarda Google Alışveriş sonuçlarını da arama sorgularında göstermeye eğilimlidir.
 16. Görsel Sonuçları: Google algoritması arama sorgusu ile alakalı bulduğu görselleri bazı durumlarda standart organik arama sonuçlarında da göstermeye eğilimlidir.
 17. Paskalya Yumurtası Sonuçları: Google birkaç tane Paskalya Yumurtası sonuçlarına da sahiptir. Bu aramalarda arama sonuçları oynanabilir bir video oyununa dönüşmektedir.
 18. Markalar için Tek Site Sonuçları: Google algoritması marka veya domain odaklı arama sorgularında aynı web sitesinden birden fazla sayfayı SERP ekranında sıralamaya eğilimlidir.
 19. Maaş Günü Kredileri Güncellemesi: Bu güncelleme ile birlikte aşırı spam içeriklere maruz kalan arama sorgularını temizleyebilmeyi başaran bir algoritma devreye girmiştir.

Marka Sinyalleri

Marka Sinyalleri

Marka Sinyalleri

 1. Marka Adı Bağlantı Metni: Her ne kadar basit gözükse de markalı bir bağlantı metni etkili marka sinyallerindendir.
 2. Markalı Aramalar: Kullanıcıların Google markanızı aratmaları gerçek bir marka olduğunuza dair sinyaller gönderir.
 3. Marka ve Anahtar Kelime Aramaları: Google kullanıcıları markanızı sıklıkla belirli anahtar kelimelerle birlikte arıtıyorsa daha sonra marka adınız olmadan bu anahtar kelimelerle gerçekleştirilen aramalarda da sıralama artışı elde edersiniz.
 4. Web sitesinin Facebook Sayfası ve Beğenilerinin Olması: Markanıza ait yüksek etkileşimli bir Facebook sayfasının bulunması güçlü marka sinyalleri arasındadır.
 5. Web sitesinin Takipçili Twitter Profili Olması: Benzer şekilde markanıza ait bir takipçili Twitter hesabının bulunması da güçlü marka sinyallerindendir.
 6. Resmi Linkedin Şirket Sayfası: Gerçek markaların mutlaka bir LinkedIn profilinin bulunması gerekiyor.
 7. Bilinen Yazarlık: Doğrulanmış online profillere bağlı bilgilere sahip web sayfaları bu tür bilgilere sahip olmayanlara kıyasla arama sonuçlarında daha avantajlı konumdadır.
 8. Sosyal Medya Hesaplarının Meşruiyeti: Google, markalara ait sosyal medya hesaplarının meşruiyetini etkileşim oranlarıyla ölçmektedir.
 9. En Çok Okunan Haberlerde Marka İfadeleri: Markanızın En Çok Okunan Haberlerde yer alması güçlü marka sinyallerinden bir diğeridir.
 10. Bağlantısız Marka İfadeleri: Google, markaların bağlantı kurulmadan anılmalarını da bir marka sinyali olarak değerlendirir.
 11. Tuğla ve Harç Yeri: Google, söz konusu markaların gerçek olup olmadıklarını tespit edebilmek adına marka ofisleri ile ilgili konum verisi araştırmaları gerçekleştirmektedir.

Site İçi Webspam Faktörleri

Site İçi Webspam Faktörleri

Site İçi Webspam Faktörleri

 1. Panda Cezası: Google düşük kalitede içerikler yayınlayan web sitelerini Panda cezasına çarptırmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan bir web sitesi daha sonraki arama sorgularında daha düşük görünürlüğe sahip olacaktır. Google Panda algoritması mantığında temel amaç; bilgi sağlamayan, özgün olmayan ve kopya kategorisine giren içeriklerin sıralamalarını düşürmektir.
 2. Kötü Sitelere Bağlantılar: Spam içerikli web sitelerine bağlantı vermek web sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğü için olumsuz bir etkiye yaratacaktır.
 3. Yönlendirmeler: Web sitenize sinsi yönlendirmeler yapmanız Google’ın yakalaması durumunda cezalandırılmanızla sonuçlanacaktır. Kimi durumlarda web sitenizi dizinden bile silebilir.
 4. Pop-up’lar veya Dikkat Dağıtan Reklamlar: Google bunları düşük kaliteli web sitelerinin sinyalleri olarak değerlendirmektedir.
 5. Geçiş Reklamı Pop-up’ları: Google bu tür reklamlara sahip web sitelerini cezalandırmaktadır.
 6. Site Aşırı Optimizasyonu: Web sitenizi aşırı bir şekilde optimize etmeniz tam tersi bir etki yaratacaktır. Örnek vermek gerekirse içeriklerdeki anahtar kelimeleri kullanırken aşırıya kaçmak bu tür durumlardan birisidir.
 7. Anlamsız İçerik: Google algoritması otomatik olarak oluşturulan veya tamamen anlamsız içerikleri ayırt etme konusunda son derece başarılıdır.
 8. Doorway Page: Google, ziyaretçilerini doorway page türü sayfalara yönlendiren web sitelerini arama sonuçlarında daha aşağılara itmektedir.
 9. Ekranın Üst Kısmındaki Reklamlar: Bir web sitesinde az içerik bulunmasına rağmen fazla sayıda reklam olması, Google Sayfa Düzeni Algoritması tarafından tespit edilmektedir.
 10. Ortaklık Bağlantılarını Gizleme: Ortaklık bağlantılarını gizlerken de aşırıya kaçmak benzer şekilde Google tarafından cezalandırılmanıza sebep olabilecek davranışlardan birisidir.
 11. Fred: Fred güncellemesi, arama sorgusu gerçekleştiren insanlara yardımcı olmaktan uzak web sitelerini tespit ediliyor.
 12. Bağlı Kuruluş Siteleri: Bağlı kuruluş programları sayesinde kazanç elde eden web siteleri Google tarafından ekstra incelemeye tabi tutulmaktadır.
 13. Otomatik Oluşturulmuş İçerik: Google otomatik olarak oluşturulmuş içerikleri tespit ederek bu tür içeriklerin yayınlandıkları web sitelerini de dizinden kaldırmaktadır.
 14. Aşırı PageRank Şekillendirme: Bu işlemleri tüm giden bağlantıları takip etmeden gerçekleştirmek Google’ın gözünde düzmece bir izlenim yaratacaktır.

Site Dışı Webspam Faktörleri

Site Dışı Webspam Faktörleri

Site Dışı Webspam Faktörleri

 1. IP Adresi Spam Olarak İşaretlendi: Sunucuların IP adreslerinin spam olarak işaretlenmesi söz konusu sunucudaki her web sitesini de doğrudan etkileyecektir.
 2. Meta Etiket Spam Gönderme: Meta etiketlerde anahtar kelime doldurmada aşırıya kaçılması Google tarafından cezalandırılmanıza sebep olabilir.
 3. Hacklenmiş Web Siteleri: Google bilgisayar korsanları tarafından hacklenmiş web sitelerini arama sonuçlarında daha düşük sıralara yerleştirmektedir.
 4. Doğal Olmayan Bağlantı Akışı: Google, ani bir şekilde gerçekleşen doğal olmayan bağlantı akışlarını kesin bir sahte bağlantı akışı sinyali olarak değerlendirmektedir.
 5. Penguen Cezası: Google Penguen’den ceza almış web sitelerinin daha sonraki ilgili arama sorguları için gösterilecek sonuçlardaki görünürlüğü kritik seviyelerde azalır.
 6. Düşük Kaliteli Bağlantıların Yüksek Yüzdesi Olan Bağlantı Profili: Siyah şapka SEO amacıyla kullanılan bloglardan veya forumlardan elde edilecek bağlantılar sistemi kandırmaya yönelik oyunlar oynandığına dair ciddi sinyaller göndermektedir.
 7. İlişkisiz Web Sitelerinden Gelen Bağlantılar: Bir web sitesinde konu bağlamı ile alakası bulunmayan içeriklerin çoğunlukta olması söz konusu web sitesinin cezalandırılmasıyla sonuçlanabilir.
 8. Doğal Olmayan Bağlantılar Uyarısı: Google Search Console tarafından gönderilen doğal olmayan bağlantı uyarıları da Google sıralamalarını etkilemektedir.
 9. Düşük Kaliteli Dizin Bağlantıları: Google’ın düşük kaliteli olarak işaretlemiş olduğu dizinlerden sağlanan bağlantılar web sitelerinin cezalandırılmasına sebep olabilmektedir.
 10. Widget Bağlantıları: Google otomatik olarak oluşturulan widget bağlantılarına olumsuz bir gözle bakmaktadır.
 11. Aynı C Sınıfı IP Bağlantıları: Web sitelerinde aynı sunucu IP’sindeki doğal olmayan geri bağlantıların sayısının fazla olması Google’ın dikkatini çekecektir.
 12. Doğal Olmayan Bağlantı Başlangıcı: Google algoritmasında 2013 senesinde gerçekleştirilen bir güncelleme neticesinde bir web sitesine gerçekleşen bağlantı akışının doğal olup olmadığı tespit edilebilmektedir.
 13. Zehir Bağlantı Metni: Bu tür bağlantı metinlerinin web sitenize işaret ediyor olması bilgisayar korsanları tarafından hacklenmiş veya spam bir web sitesi izlenimi yaratacaktır.
 14. Makale Dizinlerinden ve Basın Bültenlerinden Bağlantılar: Google artık bu bağlantı kurma stratejilerini genellikle bağlantı şeması olarak tanımlamaktadır.
 15. Manuel Eylemler: Siyah şapka metotlarla bağlantı kurma amacıyla gerçekleştirilen manuel eylemler Google tarafından tespit edilmektedir.
 16. Bağlantı Satışı: Başka web sitelerine bağlantı satmak yakalanmanız halinde Google tarafından ciddi şekilde cezalandırılmanızla sonuçlanacak bir eylemdir.
 17. Google Sandbox: Bazı yeni web siteleri ani bir bağlantı akışı aldıkları zaman Google Sandbox’a eklenmektedir. Google Sandbox bu tür durumlarda web sitelerinin görünürlüğünü kısıtlayan bir algoritmadır.
 18. Google Dance: Bu güncelleme sayesinde Google web sitelerinin algoritmayı aldatmaya yönelik davranışlarını tespit edebilmektedir.
 19. Reddetme Aracı: Google Disavow sayesinde web sitenizin negatif SEO uygulamalarından kurtularak algoritmanın kısıtlamalarını kaldırabilirsiniz.
 20. Yeniden Değerlendirme Talebi: Web sitenizi Google’ın istediği şekilde düzenlemeniz halinde mutlaka bir yeniden değerlendirme talebinde bulunun. Bu sayede bazı cezaların ve kısıtlamaların kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.
 21. Geçici Bağlantı Şemaları: Spam içerikli bağlantılar oluşturup hızla kaldırmaya geçici bağlantı şemaları adı verilmektedir. Google bu tür durumları tespit etme konusunda uzmanlaşmıştır.
Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.