Skip to main content

Bu yazımızda görüntülü reklamcılık çalışmalarında neler yapılması gerektiğini, GDN nedir sorusunun cevabını, görüntülü reklam boyutlarını ve görüntülü reklam ağının nasıl çalıştığını anlatmaya çalışacağız. Hadi öyleyse hemen detayları anlatmaya başlayalım.

Google Display Network (GDN) Nedir?

GDN Reklam, milyonlarca web sitesi, uygulama ve video ekranlarında yayımlanabilen en geniş ölçü skalasına sahip yüksek performanslı bir Google Ads reklam modelidir. Google Ads paneli içerisinden “Görüntülü Reklam Ağı” modeli seçilerek kullanılır. En büyük arama motoru olan Google, bünyesinde milyonlarca web sitesi barındırıyor. Bu web sitelerinin birçok alanına farklı ölçüler ile reklam vermek mümkün. GDN nedir? Google Display Network açılımının kısaltması olan GDN, dilimize de “Görüntülü Reklam Ağı” olarak çevrilmiştir. Diğer reklam modellerine göre daha fazla reklam ölçüsü sunar, daha çok gösterim alır. Her cihazdan bu reklam modelini görebilmek mümkündür. Farklı reklam alanı ölçüleri sayesinde tüm ekran boyutlarında anlam kargaşası yaratmayan, anlaşılır reklamlar gösterilir. Google Ads Ajansı kampanyalarda görsellerin performansı ve bütçe optimizasyonlarını değerlendirerek reklam performanslarını geliştirir.

Görüntülü Reklam Boyutları

Google Ads Görüntülü Reklam boyutları oldukça değişken ölçülerde ve sayıca fazladır. Tamamen kare ölçüleri görebildiğimiz gibi ince uzun dikdörtgen ölçüleri de görebiliyoruz. Reklam boyutlarındaki bu çeşitlilik görüntülü reklamcılık modelinin performansını arttırıyor. Ürün/hizmete göre, seçilen hedef kitleye göre, reklam mesajına göre ölçüler seçmek mümkün. Ancak bu geniş ölçü skalasında bazı ayrımlar var. Bilgisayardan ve mobilden gösterilen reklamların ölçüleri farklıdır. Eğer sadece mobil cihazlar için görüntülü reklamcılık çalışması yapmak isterseniz 200 ile 350 piksel arası ölçüleri tercih etmeniz gerekmektedir. Görüntülü Reklam sık kullanılan, daha yüksek performans veren ölçüler ile yayımlandığında etkileşim ve dönüşüm oranı da artmaktadır.

Kare ve Dikdörtgen: 

200 × 200

240 × 400

250 × 250

250 × 360

300 × 250

336 × 280

580 × 400

Dikey:

120 × 600

160 × 600

300 × 600

300 × 1050

Leaderboard:

468 × 60

728 × 90

930 × 180

970 × 90

970 × 250

980 × 120

Mobil:

300 × 50

320 × 50

320 × 100

Görüntülü Reklam Boyutları

Görüntülü Reklam Boyutları

En Çok Performans Veren ve Sık Kullanılan Google Ads Görüntülü Reklam Boyutları

Mobil:

300 x 250

320 x 50

320 x 100

250 x 250

200 x 200

Bilgisayar:

300 x 250

336 x 280

728 x 90

300 x 600

160 x 600

970 x 90

468 x 60

250 x 250

200 x 200

Reklam vermek istediğiniz ölçü ne olursa olsun, tüm GDN reklam çalışmalarınız Google Ads Politikalarına uymak zorundadır. Buna ek olarak görüntülü reklamcılıkta geçerli olan format şartları bulunmaktadır. Google uzantı ve hacim konusunda katı kurallıdır. Tüm çalışmalarınızın GIF, JPG ya da PNG uzantılı, mutlaka 150 KB altında olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Yoksa reklamlarınız yayımlanmayacaktır.

Artık kampanyanıza en uygun Google Ads görüntülü reklam boyutları seçebilir ve daha çok insana ulaşabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Görüntülü Reklam Ağı modeli belirlediğiniz hedef kitleye, bütçe planlamanız dahilince reklam görsellerinizi gösterir. Reklamlarınızın müşterilerinize ulaşması için GDN reklam algoritmaları bazı hedef kitle ve bütçe optimizasyonları kullanır. Görseller sayesinde reklamınıza en çok ilgi duyması beklenen kitlere ulaşır, farklı ölçülerde ve farklı lokallerde reklamlarınızı yayınlar. Satın alma kararına giden yolda en büyük farklılığı kullanıcıların dikkatini çekmeyi başararak yakalar. Performans ölçme aşamasında hangi sitelerde hangi maliyetler ile reklamlarınızın gösterildiği, hangi ölçülerin en çok etkileşim ya da dönüşüm aldığını görebilirsiniz. En çok tıklanan ürününüze göre yeniden pazarlama kurgulayabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri

GDN Hedeflemeleri belirlediğiniz anahtar kelime ve ilgi alanları özelliklerine göre reklamlarınızı hedef kitlenize uygun sitelerde, hedef kitlenizin etkileşim saatlerinde yayına alır. Belirlediğiniz bir hedefleme var ise (bu anahtar kelime olabilir bir eylem olabilir), bu hedeflemeyi optimize ederek yeni hedefleme tavsiyelerinde bulur. Reklamları nerelerde göstereceğini belirler. Hedeflemeler, algoritma öğrenmesine göre gözlemler belirleyerek en doğru bütçe ile en etkili kampanya yayımı yapmanıza olanak sağlar. Marka kampanyalarınızda amacınız çok fazla kullanıcıya ulaşmak ise, çok fazla hedefleme kullanmanız bunu zorlaştırabilir. Hedef kitlenizi sık hedefleme girerek daraltabilirsiniz, bu hedeflemede istemediğimiz bir dezavantaj. Hedefleme ile hedef kitlenizi daraltırsanız etkileşim ve dönüşümleriniz düşecektir. Daha etkili hedefleme yapmak için; reklam gruplarınızı ürün ve kampanya özelinde oluşturmanız en doğru hedeflemeleri seçmenizi kolaylaştırır. Yine de hedef kitlenizin genişliğinden emin olamadıysanız Google Ads Görüntülü Reklam Ağı panelinden erişim tahminlerini inceleyebilirsiniz. Size en yakın tahminler ile bir değerlendirme sunacaktır.

Görüntülü Reklam Ağının Avantajları

Görüntülü Reklam Ağı, doğru hedef kitleyi bulmayı kolaylaştırır. İlgi alanları hedeflenmiş kullanıcıları, ilgi duydukları ürün ya da hizmetin görsel uyaranlarına maruz kalınca tıklama oranları artacaktır. Bir diğer deyişle, doğru hedef kitleyi bulmanızı kolaylaştırır. Sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılara yeniden pazarlama kampanyası oluşturuyorsanız, ürün/hizmetinizi daha önce görmüş bir kullanıcının yeniden pazarlama reklamlarıyla etkileşime girme ihtimali artar. Web sitenizi hatırlatarak satışa teşvik etmiş, görsel uyaranlarla cazibe noktası yaratmış ve marka bilinirliğine yatırım yapmış olursunuz.

Görüntülü reklamcılık modelinde ürününüzle ilgilenen kitlelere ulaşmak çok daha kolaydır. Reklamlarınız hem markanızla ilgilenme olanağı en yüksek kişilere görüntülü olarak gösterilir. Bu sistem dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlar. Böylece yeni hedef kitlelere ulaşarak potansiyel müşterilerinizi bulabilir ya da mevcut müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Farklı birçok ölçüde reklam boyutlarının olması markanızın reklam performansını belirlemek için oldukça önemli. Bir markanın yüksek performans veren ölçüleri başka markalardan farklı olabilir. Reklam dilinize, ürününüzün fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Değişkenleri izleyerek bütçenizi ve hedef kitlenizi güncelleyin, böylece en yüksek dönüşümü elde edebilirsiniz. Ayrıca Google’ın görüntülü reklam ağının avantajlarından faydalanıp vereceğiniz reklamlarda başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka performans pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Görüntülü Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Ads panelinden oluşturacağınız Görüntülü Reklam modülü ile kampanyanızın kurgusuna başlayabilirsiniz. Sizden farklı ölçülerde reklam tasarımları alarak içeriğe yükleyecek ve gerekli hedef kitle bütçe planlaması, link ayarlamaları yaptıktan sonra ön kontrol için onay sürecine gönderecektir. Reklamlarınızı yayınlamadan önce tamamını kontrol etmeniz yayın sırasında güncelleme vermenizi önler. Yayına giren reklamlara güncelleme yaptığınız taktirde tekrar onaya gidecek ve bu reklamlarınızın belirli bir süre durması anlamına gelecektir. Reklam kampanyanızı oluştururken sizden çok fazla değişken belirlemenizi isteyecektir. Uzantılar, hedeflemeler, cihazlar, diller, coğrafi bilgiler, zamanlamalar gibi uzun bir liste sizi karşılar. Bu aşamada mutlaka bir Google Adwords Ajansı desteği almanızı öneriyoruz. Hem reklam tasarımları ve bütçe yönetimi için profesyonel destek reklamlarınızın kalitesini artıracaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply