Skip to main content

Bu yazımızda holistik SEO nedir ve incelikleri nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz. Geleneksel SEO’dan alıştığımız adımların dışına çıkarak daha garantili ve başarılı SEO çalışmaları yapabileceksiniz. Holistik SEO çalışması kapsamında mutlaka başarılı bir SEO Firması ile çalışmanızı öneririz.

Holistik SEO Nedir?

“Holistik SEO” kullanıcıyı ön planda tutan ve klasik çalışmalarla arama motorlarını kandırmaya yönelik yapılan çalışmaları bırakan yönteme verilen isimdir. Geleneksel SEO’dan farklı olan holistik yani bütünsel SEO, temelde kullanıcı memnuniyetini baz alır. Alışmış olduğumuz geleneksel SEO’da, arama motorlarına uygun olacak şekilde anahtar kelime ve diğer SEO çalışmaları yapılırdı. Holistik ile artık arama motorlarına verilen önem ikinci sıraya düştü. Tamamen kullanıcıya yönelik anahtar kelime, backlink ve diğer SEO çalışmaları devreye girdi. Bu durum, Google’ın gerçekleştirdiği Panda ve Penguen algoritmalarının devreye girmesiyle daha güçlü bir hal aldı. Öte yandan holistik seo çalışmalarında her şey, olabildiğince organik olmalı. Bu çalışmalar, kullanıcıların hareketlerine göre şekil alır. Potansiyel kullanıcının davranışları değişirse holistik SEO çalışmaları da aynı oranda değişir. Sonuç olarak daha kalıcı ve garantili SEO çalışmaları için holistik SEO birebirdir. 

"<yoastmark

Holistik SEO ve Geleneksel SEO Farkı

Yukarıda da bahsettiğim üzere holistik SEO nedir ve ne işe yarar konusunda bir fikir sahibi olduğunuza göre şimdi geleneksel SEO ile arasındaki farka değinelim. Temelde çok basit bir farkı var o da, geleneksel SEO arama motoruna göre hareket ederken, holistik SEO, kullanıcı deneyimine göre çalışır. Ayrıca bu çalışma ile uzun vadede daha başarılı sonuçlar elde edebilir ve satış hacmini artırabilirsiniz. Öte yandan SEO deyince aklımıza ilk gelen anahtar kelime çalışması da farklıdır. Holistik’de daha uzun kuyruklu anahtar kelime grupları tercih edilirken, geleneksel SEO’da yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeler kullanılır. Burada ki amaç, kullanıcının sorusuna tam olarak cevap verebilmek ve böylece daha garantili ve kalıcı çalışmalar yapabilmektir.

Holistik SEO Çalışması İçin Neler Yapılabilir?

Holistik SEO nedir sorusu aslında onun için neler yapabileceğimizin kısa bir özetidir. Daha detaylı bakacak olursak holistik SEO için geleneksel SEO’dan farklı olacak şekilde bazı taktikler  uygulayabiliriz. Öncelikle anahtar kelime çalışmasından bahsedelim. Burada uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması yapmanız gerekir. Bu işlem, rekabeti düşük kelimelerden oluşabilir. Böyle olsa bile siz daha alakalı aramalarda çıkmış olacaksınız. Öte yandan içeriğiniz de son derece güncel ve ilgi çekici olmalı. Güncel içerik sunarak hem kullanıcıyı hem de Google’ı tatmin etmiş olursunuz. Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medyaya taşımayı unutmayın. Böylece hedef kitlenizin bulunduğu alanı da genişletmiş olursunuz. Ayrıca sitenize sosyal medya butonları eklemeyi unutmayın. Sitenizin link yapısı ve alacağınız backlinkler de oldukça önemlidir. Link yapınızda, alakalı anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Böylece arama motorları sizi daha kolay bir şekilde anlamış olur. Backlinkler sayesinde de Google sizin kalite puanınızı arttırır. Son olarak rakiplerinizi her alanda analiz edin. Site yapıları, sosyal medya hesapları ve kullandıkları link yapısı size yön veren unsurlar olacaktır.

İlgili Rehber: En Detaylı Google SEO Teknikleri (SEO Rehberi 101)

Holistik SEO Nasıl Uygulanır?

Holistik SEO nedir ve nasıl uygulanır sorusu sandığınızdan daha kolay. Yukarıda da belirttiğim gibi bazı alanlarda yapacağınız çalışmalarla, geleneksel SEO’dan daha garantili ve kesin sonuçlar elde edebilirsiniz. Dilerseniz bunları başlıklar halinde inceleyelim:

Burada yapacağınız backlink çalışması doğal olmalı. Kalite puanı yüksek ve olumsuz içeriklere sahip olmayan sitelerden olmalı. Ayrıca alakalı sitelerden de alındığı sürece organik bir backlink’e sahip olabilirsiniz. Aksi takdirde, alakasız ve olumsuz sitelerden backlink alırsanız Google bunu fark eder ve sıralamanızı düşürür.

Anahtar Kelime Seçimi

Geleneksel SEO’da alıştığımız üzere anahtar kelimeler arama motorlarına göre seçilirdi. Ancak burada, kullanıcının isteklerine göre şekillenmelidir. Yani aranma hacmi ve alaka düzeyi oldukça önemlidir. Fakat rekabeti yüksek olan ve sitenizle tam anlamıyla alakalı olmayan kelimeleri kullanmanıza gerek yok. Öte yandan, holistik SEO’da, bir kullanıcının sizi bulması için kullandığı kelimeleri analiz ederek, baz olarak alabilirsiniz.

Güncel İçerik Kullanarak Sitenizi Canlı Tutmak

Güncel içerik her zaman dikkat çekicidir. Özellikle kullanıcılar, sürekli canlı olan platformlarda zaman geçirmeyi severler. Bu nedenle içeriğinizi canlı ve güncel tutun. Sürekli olarak paylaşımlar yapın ve bunların sitenizle alakalı olamasına dikkat edin. Bu tür güncel ve canlı çalışmaları Google onaylar ve kalite puanınızın artmasına neden olur. Öte yandan arama sonuçlarındaki yeriniz de yükselir. Holistik SEO çalışmasında yapabileceğiniz en başarılı çalışmalardan biri budur.

Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olmak

İçeriğinizi mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan da yayınlayın. Ayrıca ilgi çekici gürsel ve videolarla sitenizi daha büyük kitlelere tanıtın. Böylece siteye tıklanma oranları da artmış olur.

Rakip Siteleri Doğru Analiz Edin

Rakiplerinizin attığı adımları dikkatlice izleyin. Ayrıca onların kullandığı anahtar kelimelerden yola çıkın ve arama sonuçlarındaki yerinizi yükseltin. Bulundukları sosyal medya hesaplarını, kullandıkları link yapısını ve aldıkları backlinkleri inceleyin. Sonuç olarak, bütün bunlardan yola çıkarak da kendi sitenizi güçlendirin. Böylece başarı garantili bir holistik SEO çalışması yapmış olursunuz.

"<yoastmark

Holistik SEO Yapmak için 12 Sebep

Bütün incelikleriyle holistik SEO nedir ve nasıl yapılır bildiğinize göre, neden kullanmanız gerektiğini sizlere 12 sebeple anlatalım.

 1. Teknik SEO açısından kullanıcı odaklıdır, böylece daha nokta atışı sonuçlar elde edersiniz.
 2. Alacağınız organik backlink’ler sayesinde sıralamanız ve kalite puanınız yükselecektir.
 3. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sayesinde arama sorgularında direkt olarak alakalı kullanıcıya görüneceksiniz. Ayrıca kullanıcılara aradıkları şeyi tam olarak sunabileceksiniz.
 4. Sitenizde sahip olacağınız içerik ve SEO sayesinde kullanıcıların oturum süresi artacak ve böylece çıkma oranı (Bounce Rate) düşecektir.
 5. Sürekli olarak güncel ve yenilikçi bir stratejiyle çalışacaksınız.
 6. Güncel içeriklere sahip olarak Google’daki sıralamanız yükselecektir.
 7. Adwords ile birebir çalışarak daha başarılı sonuçlar alabileceksiniz.
 8. Sahip olduğunuz kullanıcıyı anlayan bir dilde SEO çalışması yaparak, bir etkileşim içerisinde olmuş olacaksınız.
 9. Tamamen hedef kitleye odaklı bir holistik SEO çalışması yapacaksınız ve gereksiz tıklamaların önüne geçmiş olacaksınız.
 10. Reklam bütçenizi tam anlamıyla hedef kitlenizin içinde bulunanlara harcayarak, gereksiz bütçe harcamalarından kurtulmuş olacaksınız.
 11. Oluşturacağınız linklerle, site içi link hiyerarşisini sağlamış olursunuz.
 12. Sosyal medya hesaplarınızla markanızın bilinirliğini ve güvenirliğini arttırırsınız.

Artık Holistik SEO nedir ve adım adım nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Geriye bir tek profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmak kalıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply