Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Günümüz dünyasında markaların kendi seslerini yaratmaları gerekmektedir. Tüketiciler artık haberleri almak için günlük gazeteyi beklemez. Bunun yerine Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında manşetleri tararlar. Markanızı çevreleyen söylentileri kontrol etmenin bir yolu basın bülteni oluşturmaktır. Ayrıca işletmeniz için PR stratejisi düşünüyorsanız bu bültenleri yayınlamanız gerekir. Basın bülteni, bir olay, durum, ürün lansmanı veya başka bir olay hakkında belirli ancak kısa bilgileri bildiren yazılı bir iletişimdir. Genellikle bir işletmeye veya kuruluşa bağlıdır ve çeşitli yollarla medyaya sunulur. Bu sebeple günümüz dünyasında online itibar yönetimi süreçlerinde basın bültenlerinin özenle hazırlanması son derece kritik bir öneme sahiptir.

Basın Bülteni Nedir?

Basın Bülteni Nedir? Nasıl Yazılır?

Basın bülteni, belirli bir konu hakkında haber kaynaklarına bilgi aktarmak için kullanılan bir iletişim aracıdır. Halkla ilişkiler bağlamında sıklıkla kullanılan basın bültenleri, genellikle belirli bir hedef kitlede konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlar. Ayrıca marka bilinirliğini artırmak veya bir şirketin veya bireyin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için de kullanılabilirler. Basın bültenleri genellikle sosyal medyada yayınlanan uyarılar şeklinde gelir.

Basın bültenleri, gazetecilere veya medya yayıncılarına, içerdikleri haberleri yayınlayacakları umuduyla kasıtlı olarak gönderilen bir hikayeyi halka duyuran bir iletişimdir. İş dünyası veya hayır kurumları gibi kuruluşlardan veya politikacılar veya ünlüler gibi kişilerden gelebilirler. Basın bültenleri genellikle PR Ajansı tarafından yazılır ve bunların amaçları müşterilerinin mesajını iletmek veya itibarlarını korumaktır. Aynı şekilde bir ürünü tanıtmak veya bir konu hakkında farkındalık yaratmak için de yazılabilirler. Basın bültenleri haberlerden daha kısadır, genellikle yarım sayfa veya 120 kelime civarındadır.

Bazı basın bültenlerinin ambargosu vardır. Bu da bültenlerin içeriğinin belirli bir tarih ve saatten önce yayınlanmaması gerektiği anlamına gelir. Örneğin; bir politikacı yapması gereken konuşmayı içeren bir basın açıklaması gönderebilir. Böylece önce gazeteler haber yapabilir.

Ayrıca basın bültenleri birçok konuda yazılabilir. Temel olarak kişi veya olaylarla ilgili duyurular, basın değeri olan konularda bilgilendirme, kişi veya grupların kimliklerinin tespit edilmesi ve/veya kimliklerinin korunması hakkında olabilirler. Basın bültenleri temel olarak aşağıdaki konularda yazılabilir:

 • Yeni şube açma
 • Yenilikçi ürün/hizmetleri pazara sunma
 • Yönetim değişiklikleri
 • Yeni bir iş modelinin tanıtılması
 • Ürün yelpazesinin genişletilmesi
 • Araştırma sonuçlarının yayınlanması
 • Kampanya duyurusu
 • Ortaklık duyurusu
 • Birleşme veya şirket unvanı değişikliği bildirimi
 • Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili geliştirmeler
 • Gelecekteki iş geliştirme veya durumla ilgili resmi açıklama

Özellikleri

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir?

Basın bültenleri, kendi disiplini olan metinlerdir. Basın bültenlerinin belirli özellikleri vardır:

 • Basın bültenleri kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanır.
 • Genellikle belirli bir kitleyi bir konu hakkında bilgilendirmek için yazılır.
 • Bu bülten için bir başlık gereklidir. Başlıklar genellikle 5-6 kelimedir ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Basın bültenlerinin belirli bir formatı vardır. Başlıklar, yönlendirmeler ve alt başlıklar, bir bülten yazarken izlemeniz gereken biçimlerdir.
 • Bültenin amacı, satışları teşvik etmek veya artırmak değildir. Bu, genel olarak duyuru yapma ve bilgi sağlama amacına hizmet eder.
 • 5N1K unsuru, bültenin ilk paragrafı olan tanıtım paragrafında yer almalıdır.
 • Basın bültenlerinde kullanılan dil gösterişli ve gurur verici olmamalıdır. Genel bir kural olarak bilgilendirici düz metin kullanılır.
 • Bültenin alt kısmında, ilgili son dakika haberleri hakkında sizinle iletişime geçebilmek için kişisel iletişim bilgileriniz olmalıdır. (Ad, soyad, e-posta adresi, telefon numarası)

Türleri

Basın bültenleri, belirli bir olayı veya durumu açıklayan bir metindir ve amaçlarına göre sınıflandırılır. Basın bülteni türleri aşağıdaki gibidir:

 • Yeni Ürün Lansmanları: Ürün lansmanı türü bültenler, kuruluşunuzun tüketicilere sunduğu yeni çözümler hakkında bilgi almak için değerlidir. Ürünün teknik özelliklerini, fiyatını, bulunabilirliğini ve tüketiciler için değerli olabilecek diğer ayrıntıları vurgulamalıdır.
 • Birleşme ve Devralmalar: Organizasyonel değişim, özellikle mevcut ve gelecekteki paydaşları bir şirketin büyümesi ve gidişatı hakkında bilgilendirmek için önemlidir. Bir satın alma veya birleşmeyi duyurmak için dahil olan tüm kuruluşlarla ilgili ayrıntıları, birleşme veya devralmayla ilgili bilgileri ve liderlik ekiplerinden alıntıları ekleyebilirsiniz.
 • Ürün Güncellemeleri: Yeni bir ürün lansmanına benzer şekilde ürün güncellemeleri için de bülten kullanımı söz konusudur. Değişikliğin ne olduğunu, neden yapıldığını ve kullanıcıya nasıl fayda sağladığını açıklayabilirsiniz.
 • Etkinlikler: Basın bültenleri, haber kuruluşları ve diğer medya kaynakları aracılığıyla tanıtım yapmak için etkinlik pazarlamasının önemli bir bileşenidir.
 • Büyük Açılışlar: İster yeni bir ofis açmış olun ister taşınmış olun ayrıntıları büyük bir açılış bülteniyle duyurabilirsiniz. Büyük açılışın yapılacağı tarihi ve yeri, kimlerin dahil olduğunu, büyük açılışın nasıl kutlandığını ve bunun nedenini (varsa) açıklayabilirsiniz.
 • Yeni Ortaklıklar: Birleşme ve satın almalara benzer şekilde yeni ortaklıkları duyuran bir bülten, karşılıklı yarar sağlayan bir pazarlama taktiğidir. Bu tür yayınları etkin bir şekilde yürütmek için her şirket hakkında ortaklığın neden kurulduğu, kimlerin yararlandığı ve mevcut ve gelecekteki paydaşlar için önemli ayrıntılar hakkında bir özet yazdığınızdan emin olmalısınız.
 • Rebranding: Rebranding, herhangi bir işletme için yapması zor bir şeydir ve bazen kafa karışıklığına neden olabilir. Geçişi daha sorunsuz hale getirmenin bir yolu, neyin değiştiğine ilişkin ayrıntıları, değişikliğin yapılma nedenlerini ve değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihleri bir bülten ile duyurmaktır.
 • Yönetici Terfileri/İşe Alma: Yöneticiler genellikle şirketin yüzleri olarak hizmet eder ve bu rolü başlatmak için bir basın açıklaması işlevi görür. Bir fotoğraf ve diğer ilgili ayrıntılarla birlikte güvenilirliklerini sağlamak için biyografik bilgiler içerebilir.
 • Ödüller: Ödüller ve başarılarla ilgili basın bültenleri, kuruluşunuzu alanınızda bir otorite olarak güçlendirmeye hizmet eder. Bu tür bir bülten, şirket ve ödül hakkındaki bilgileri içerir.

Nasıl Yazılır?

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Bir basın bülteninin ilk paragrafı, tüm 5N1K sorularına (varsa) yanıt vermelidir. Bir gazeteci sadece ilk paragrafı kullanırsa bu mesajın yeterli bir şekilde iletilebilmesi için ana mesaj giriş paragrafında belirtilmelidir. Uygun bir format için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

Başlık

Duyurunuz aklınızda ve şimdi onu topluluğunuz, sektörünüz ve takipçilerinizle paylaşmak için kelimelere dökmenin zamanı geldi. Tıpkı mükemmel bir blog yazısı başlığı yazmak gibi başarı için bülteninizi hazırlamak da başlığınızla başlar. Üzerinde çalışmak için yalnızca bir satırınız var; bu korkutucu görünebilir ancak başlığınızı etkileyici hale getirmek için kelimelerinizi dikkatlice seçmeniz önemlidir. Başlığınızı öne çıkarmak için ise aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Eylem fiillerini kullanın.
 • Açık olun.
 • Kısa tutun.
 • İlginç hale getirin.

Öte yandan tüketiciler, zaman çizelgelerinin her yerinde haberleri görürler. Bu nedenle başlığınızın onları çekecek kadar ilginç olması gerekir.

Giriş

Basın bültenlerinin giriş kısmı çok önemli bir kısımdır. Bunun nedeni onu okuyan kişilerle durumlar ve olaylar hakkında bilgi paylaşmak için bir bölüm olmasıdır. Giriş bölümünde okuyucularınızın sorularını yanıtlamanız özellikle önemlidir. Bu nedenle okuyucunun sorusuna cevap veren 5N1K sorusunun cevabının giriş kısmında bulunması gerekir. Giriş bölümünde bu soruları dikkatli bir şekilde cevaplamanız büyük bir öneme sahiptir. Giriş metni orta uzunlukta ve okuyucunun ilgisini çekecek şekilde yazılmalıdır.

5N1K kuralı nedir?

5N1K kuralı; ne, nerede, neden, ne zaman, nasıl ve kim sorularının kısaltmasıdır. Bu yöntem sorunun gerçek doğasını belirlemek ve bağlamı tam olarak tanımlamak amacıyla bir dizi soru sormaktan oluşur.

Gelişme

Bir diğer bölüm ise gelişme bölümüdür. Gelişme bölümü, metnin gövdesi olarak düşünülebilir. Bu bölüm, 2-5 paragraf arasında tutulmalıdır. Ancak rapor ettiğiniz şeyi desteklemek için bu bölümde sayıları ve istatistikleri kullanmak çok önemlidir. Sayılar ve istatistiklerle desteklenen gelişme bölümü, okuyucuların konu hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

Ayrıca bu bölümde metnin hazırlanma amacı hakkında ayrıntılı bilgi verilir ve bu bölümün metni, fotoğraf ve görsel materyallerle zenginleştirilebilir. Bu, okuyucuların basın bültenine daha fazla dikkat çekmesini sağlar.

Kaynaklar

Kaynaklar, basın bülteni harici bir kaynağa dayandığında tipik olarak alıntılar için kullanılan referanslardır. Basın bültenleri makaleler, haberler ve dergi makaleleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir. Basın bültenlerinde kaynakların kullanılması, basın bültenlerini okuyan veya basın bültenleriyle ilgili haberleri gören kişilere inandırıcı bir izlenim vermede çok yardımcı olabilir.

Ayrıntılar

Basın bültenleri söz konusu olduğunda ayrıntılar oldukça önemlidir. Basın bültenindeki bilgiler okuyucuya gerekli detayları verir. Basın bülteninin neden rapor edilmeye değer olduğunu açıklayan ayrıntılı bir bölüm, okuyucuların bilgi almasını kolaylaştırır. Ayrıntılar alanında okuyucularınız için temel bilgileri içeren bir bölüm oluşturarak bülteninizi zenginleştirebilirsiniz.

Alıntılar

Alıntılar, okuyuculara metne farklı bakış açıları kazandırır. Bunlar, basın bültenlerini okuyucular için daha ilginç hale getirir, ancak aynı zamanda okuyucuların ilgili konularda farklı kişilerin görüşlerini görmelerini sağlar.

İletişim Bölümü

Basın bülteni bazı gazetecilerin ilgisini çekerken bazılarının ilgisini çekmez. Ancak dikkatlerini çekerse bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konuyla ilgili bir röportaj yapmak için sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir. İletişim bilgileri bölümü, gazetecilerin sizinle iletişim kurma olasılığını artırır. Bu nedenle basın bültenleriyle ilgilenen firmaların çalışanları, verilen iletişim bilgilerini kullanabilirler. Bu yüzden bu bölümde;

 • Ad ve soyad,
 • E-mail adresi,
 • Telefon numarası,
 • Şirketteki pozisyon gibi bilgilerin paylaşılması oldukça önemlidir.

Tüm basın bültenlerinin bir iletişim bilgileri bölümü içermesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Aksi takdirde bu bölüm bulunamazsa ilgili yayını yayınlama imkanınız olmayacaktır.

Hakkımızda Bölümü

Basın bülteninin ‘Hakkımızda’ bölümü, şirketiniz ve sizinle ilgili bilgilerin verildiği bölümdür. Ayrıca bu bölümü metninize ekleyerek yayın potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Neler İçerir?

Basın bültenleri belirli bir şablona göre oluşturulur. Kısaca bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Logo: Şirket logosu bültenin sol üst veya üst orta kısmına yerleştirilmelidir.
 • Başlık: Bülteninizi özetleyen ve eylem fiillerini içeren ilginç bir başlık olmalıdır.
 • Alt Başlık: Başlık daha detaylı anlatılmalıdır.
 • Yer ve Tarih: Haber bülteninin yayın tarihini ve yerini içerir.
 • İçerik: 5N1K soruları yanıtlanır ve sayısal veriler gibi bilgilerle detaylandırılır.
 • Firma Bilgisi: Basına bilgi vermek için firmanız hakkındaki kısa bir metni içerir.
 • Medya İletişim Bilgileri: Halkla ilişkiler personeli ile iletişim kurmak için gereken bilgileri sağlar.

Markanız için Neden Değerlidir?

Bir sektörde veya belirli bir konuda marka olmak isteyen kişi veya kurumların medya kanallarından bir mesaj iletmesi ve itibar açısından en iyi referanslarla kitlelere kendisini ifade etmesi önemlidir. Günümüzde tüketici davranışlarına baktığımızda hizmet ve ürünlerin ağırlıklı olarak internet üzerinden araştırıldığını ve elde edilen bilgi ve izlenimlerin hayata geçirildiğini görmek mümkündür. Bu açıdan internetteki varlığınız aynı zamanda firmanızda nerede durduğunuzun da bir göstergesidir. Basın bülteninin markanız için değeri aşağıdaki gibidir:

 • Geleneksel çevrimiçi medyada görünürsünüz.
 • Marka bilinirliğini artırırsınız.
 • Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanırsınız.
 • Mevcut müşteriler ve iş ortakları için bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirirsiniz.
 • İçerik pazarlamanızı ve arama motoru optimizasyonu çabalarınızı desteklersiniz.
 • Minimum bütçe ile uygun maliyetli PR faaliyetleri gerçekleştirebilir ve daha fazla tüketiciye ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz.
 • Markanız için bir kriz yönetimi planlaması yapabilirsiniz.
 • Kurumunuza/markanıza güvenilirlik katarsınız.
 • Sosyal medya hesaplarınız için etkili içerik üretirsiniz.
 • Web sitenize gelen trafiği ve ziyaretçileri artırırsınız.
 • Web siteniz için backlink verebilirsiniz. Backlink, Google aramasında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Basın Bülteni Göndermelisiniz?

Basın bülteninin ana amaçları, bireyler, kurumlar veya STK’lar ile hedef grupları arasında basın aracılığıyla kurulan iletişimdir. Bu bağlamda haber bülteninin kapsadığı kişi, kurum veya STK çeşitli amaçlar güdebilir. Bu sayede hedef kitlenizle iletişim sıklığını artırabilir, imajınızı geliştirebilir, itibarınızı ve marka bilinirliğini artırabilir, gündem konularını dile getirebilir, marka bilinirliğini değiştirebilir ve PR faaliyetlerini duyurabilirsiniz. Basın bülteni göndererek ulaşılan hedefler aynı zamanda basın bülteninin yazılacağı konuyu ve yapıyı da belirler. Burada belirleyici faktör ele alınan konudur. Ayrıca paylaşmaya değer bir fırsatta bir basın bülteni göndermek mümkündür. Aşağıdaki durumlarda basın bülteni gönderebilirsiniz:

 • Ödüller: Şirketinizin veya çalışanlarınızın aldığı ödülleri hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz. Ödüllü markalar potansiyel müşterilere güven verir.
 • Ürün Lansmanı: Yeni ürününüzü tanıtmak için bülten gönderebilirsiniz.
 • Yatırım Haberleri: Yatırım alan şirketler her zaman heyecan verici olur.
 • Satın Alma: Yeni ortaklıklar dikkat çekebilir.
 • Etkinlik: Markanızı duyurur ve etkinliğinize yeni katılımcılar çekebilirsiniz.
 • Yeni Çalışanlar: Marka yönetimi personeli değişiklikleri her zaman medyanın ilgisini çeker.
 • Kriz Yönetimi: Bir hata yaparsanız stratejik bir basın bülteni ile işleri tersine çevirebilirsiniz.

Basın Bülteni Yayınlamaya Dair İpuçları

Basın bülteni yayınlamak, gazetecilerle yakın bir ilişki kurar. Ancak yayınlamadan önce uyulması gereken bazı kurallar vardır. İlk olarak bir haber bülteni yayınlamak için belirli bir gazeteciyle iletişime geçmeniz gerekir. Projeniz için doğru gazeteyi seçerek daha fazla okuyucuya ulaşabilirsiniz. Gazetecilerle iletişim kurmak için kişisel görüşmeleri veya e-postayı kullanabilirsiniz. Bülten, gazetenin yayımlanmasından bir gün önce gazetecilere gönderilmelidir. Bu şekilde metnin son hali size en ideal anlatım biçimini verecektir. Ayrıca yayınlanacak zaman da çok önemlidir. Birçok medya kuruluşu hem basılı hem de online olarak basın bültenleri yayınlar. Online yayın için rakiplerin ve büyük firmaların yayın saatlerinin dışında bir saat seçmelisiniz. Genelde büyük firmalar 13:00 ve 20:00 gibi tam saatleri tercih ederler. Ayrıca bültenin yayınlanmasından sonra daha fazla erişime ulaşmak için yapılması gereken işler vardır. Bülteninizi sosyal medya hesabınızda veya web sitenizde paylaşarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Basın bülteninde tarih ve iletişim bilgilerinin yer alması güncellik ve erişilebilirlik açısından önemlidir. Burada yer alacak tarih, bültenin dağıtıldığı tarih olmalıdır. Bu sayede hem basın hem de okuyucular haber bülteninin ilerleyişinin güncelliği hakkında bilgilendirilir. Burada yer alacak iletişim bilgileri, haber bültenine konu olan marka hakkında daha fazla bilgi almak isteyen basının uygun kişiyle iletişime geçebilmesi için gereklidir. Haber bülteninde yer alan iletişim bilgileri, PR ajansının medya ilişkileri uzmanının uygun adına veya markanın kendi organizasyonu içindeki iletişim departmanına ait olabilir.

Ayrıca basın bülteninin mesajının içeriği mümkün olduğunca akılda kalıcı olmalıdır. Bu noktada görsellerin kullanılması önemlidir. Kullanılan görseller okuyucunun konuyu kafasında canlandırmasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda okuma yorgunluğunu da azaltır. Kullandığınız görselin konuyla eşleşmesi ve mantıklı olması önemlidir. Bültendeki görsel, marka sözcüsünün fotoğrafı, son dakika haberine konu olan raporun infografiği veya konuya uygun herhangi bir görsel olabilir.

Metinde dil ve imla hatalarına yer verilmemelidir. Tipografik veya dilbilgisi hatası olan metinler, gazeteciler ve medya yayıncılığı yapan haber bültenleri tarafından tercih edilmez.

Bunların yanı sıra etkili bir bülten oluşturmak için konunuzu düzgün bir şekilde düzenlemeniz ve hikayedeki giriş, gelişme ve sonuçların sırasını izlemeniz gerekir. Basın bülteni başlığı altında gazetecinin dikkatini çekmenin, konunun genel hatlarını ilk paragrafta göstermeli ve ardından olayın ayrıntılarını vermelisiniz. Bülten geliştirme, okuyuculara önem sırasına göre iletilmelidir.

Son olarak marka sözcünüzden alıntılar yapabilirsiniz. Marka sözcüsü, marka adına konuşmaya yetkili kişilerdir. Bu kişiler, basının uzun vadeli fikir gerektiren konuları tartışmak için yetkili bir isim olarak da hatırlanır. Marka sözcüsünün beyanına ek olarak konu ve konuşmacının uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Bültenin içeriğine bağlı olarak sözcü olarak yer alan taraflar değişebilir. Örneğin; markasının sözcüsü CEO olan bir şirket, teknolojiye yatırım hakkında bir haber bülteni yazarken şirketin CTO’sunu sözcü olarak konumlandırabilir.

Nasıl Dağıtılır?

Basın bülteninizi, söyleyeceklerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan haber medyasının ellerine teslim etmek, bir sonraki adımdır. Basın bülteni dağıtmak için ise aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • Yerel iş topluluğunuz,
 • Müşterileriniz,
 • Influencerlar,
 • Potansiyel iş ortakları,
 • Satıcılarınız,
 • Sektörünüzdeki diğer şirketler,
 • Alanınızdaki düşünce liderleri.

Ardından potansiyel olarak kullanabilecek haber medya kuruluşlarının bir listesini yaparak bülteni dağıtabilirsiniz. Ancak basın mensupları ve haber ajansları ile yakın ilişkileriniz olmadıkça haber bültenlerinin medyaya girmesi çok zor olabilir. Bu aşamada bülteninizi PR ajansları aracılığıyla yüzlerce haber sitesinde yayınlamayı tercih edebilirsiniz.

Dijital Çağda Online Basın Bülteni Yayınlamak

Bugün birçok kişi, geleneksel basının bir parçası olarak basın bültenine bakar. Online medyada doğru ilerleyen bu çağda ise bu bültenler her an yayınlanabilir. Ayrıca online basın bültenleri, kullanıcıların güncel bilgilere ulaşmasını kolaylaştırır. Modern dünyanın değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için PR ajansları da video bültenler tercih edebilirler. Bu bültenler, haberleri ve projeleri daha dinamik bir şekilde iletmenize izin vererek daha fazla etkileşim alabilir.

Online Basın Bülteni Nedir?

Online Basın Bülteni Nedir?

Etkili bir bülten yazmak ve onu zamanında ve etkili bir şekilde online olarak dağıtmak, şirketlerin, bireylerin ve projelerin imajını ve itibarını geliştirmek için en hızlı ve en yaygın kullanılan iletişim aracını temsil eder. Basın bültenleri; gazeteciler, editörler ve medya kuruluşları ile olumlu ilişkiler kurarak kişilerin ve tüzel kişilerin online görünürlüğünü artırabilir.

Online basın bültenleri, gelenekselden tamamen farklı değildir ve etkili bir bülten yazmanın olağan kuralları, online bültenler için de geçerlidir. Her iki durumda da 5N1K sorularının yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Temel fark, online basın bültenlerinin arama motoru algoritmaları göz önünde bulundurularak ve arama motoru optimizasyon tekniklerinin kullanılmasıyla yazılması gerektiğidir.

Online basın bülteni aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Online basın bültenleri, özellikle deneyimli online PR ajansları tarafından hazırlandığında tipik olarak dinamik, kullanıcı dostu ve ekonomik bir yapıya sahiptir. İş iletişiminde bültenler, diğer bir deyişle profesyonel PR dağıtım hizmetleri, en etkili çevrimiçi kanalları kullanarak bir markanın imajını ve itibarını iyileştirebilir.
 • Online basın bültenleri, belirli hedef kitleniz için en uygun çevrimiçi kanallar aracılığıyla markanızın görünürlüğünü artırmanıza olanak tanır. Ayrıca sizi haber ajansları ve diğer medya kuruluşlarıyla düzenli olarak iletişim halinde tutarlar ve son kullanıcıyla iletişim kurmanızı sağlayabilirler.
 • Yüksek maliyetli çözümler ve paketler sunarak dijital platformların sağladığı ekonomik avantajlardan yararlanmanızı sağlar.
 • Online basın bültenleri, etkili arama motoru optimizasyonu tekniklerini kullanarak markanızın görünürlüğünü artırır. Basın bültenlerine, birkaç yıl önce yayınlanmış olsalar bile, genellikle çevrimiçi olarak erişilebilir.
 • Bu bültenler, gelişmiş raporlama sistemlerinin kullanımı yoluyla özel olarak uyarlanmış içerik pazarlama stratejileri geliştirme fırsatları sunar.

Basın Bülteni Örnekleri

Bir ürün lansmanından veya yeni işe alım duyurularından son ödüllere, birleşme veya satın almalara veya yaklaşan bir etkinliğe kadar birçok farklı türde bültenler vardır. Bu basın bültenlerine örnek olarak ise aşağıdakiler verilebilir:

Genel haber konulu:

 • Marka: Happsy
 • Başlık: Happsy Organik Yatakları Herkes İçin Erişilebilir Hale Getiriyor
 • Bağlantı: Link

Etkinlik konulu:

 • Marka: Heinz
 • Başlık: Heinz İlk ‘Head Burger Artist’ini Arıyor
 • Bağlantı: Link

Kriz yönetimi konulu:

 • Marka: Tesla
 • Başlık: Tesla Araçlarında ‘İstenmeyen Hızlanma’ Yok
 • Bağlantı: Link

Yardım konulu:

 • Marka: DonateLife America
 • Başlık: Beyaz Saray Organ Zirvesinde Vurgulanan Yeni DonateLife America Girişimleri
 • Bağlantı: Link

İşe alma konulu:

 • Marka: eBay
 • Başlık: eBay Inc., Jamie Iannone’u İcra Kurulu Başkanı Olarak Atadı
 • Bağlantı: Link

Ürün lansmanı konulu:

 • Marka: Chevrolet
 • Başlık: İlk 2020 Chevrolet Corvette Hazırlanıyor
 • Bağlantı: Link

Ödül konulu:

 • Marka: NASA
 • Başlık: Virginia Ortaokulu Öğrencisi, NASA’nın Bir Sonraki Mars Gezgini’ni Adlandırma Onurunu Kazandı
 • Bağlantı: Link

Ortaklık konulu:

 • Marka: Kohl’s
 • Başlık: Kohl’s ve Lands’ End Yeni Ortaklığını Duyurdu
 • Bağlantı: Link
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content