Skip to main content

Instagram, yaptığı güncellemelerle kullanıcı sayısını ve kullanım süresini her geçen gün artırıyor. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu platformda öne çıkmak oldukça avantajlı. Instagram hesabı olan herkesin aklında aynı soru var; “instagram’da takipçi nasıl artırılır?” Markanızın takipçilerini organik olarak artırmak için bazı yöntemler uygulamanız gerekiyor. Bu yazımızda etkili bir hesap yönetimi yaparak takipçi sayınızı organik artıracak yöntemleri anlatıyoruz. Organik büyüyen bir Instagram sayfasına sahip olmak için tek yapmanız gereken 12 maddelik yönergeleri izlemek. Profesyonel bir destek isterseniz Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan veya Reklam Ajansı sayfamızdan detaylı bilgi alabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram İstatistikleri

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Daha çok takipçiye ulaşmak neden önemli? Instagram takipçilerimi nasıl analiz edeceğim gibi sorular oldukça fazla geliyor. Popüler bir mecra olması, hemen hemen her hedef kitleye ait kullanıcı barındırması da bunu sağlayan etkenlerden. Peki sayfanızın istatistiksel değerlerini hiç incelediniz mi? Sayfanıza ilgi gösteren kullanıcıların demografik bilgilerini, gönderi etkileşimlerinizin verilerini ve daha birçok istatistiksel değeri takip etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Eğer bir işletme hesabına sahipseniz profil ekranınızda “istatistikler” butonunu göreceksiniz. İstatistikler sayfasında karşınız çıkacak veriler;

İstatistikler - Genel Bakış

İstatistikler – Genel Bakış

Erişilen Hesaplar:

Tahmini olarak eriştiğiniz hesap sayısını bildirir. Kırılımlarla değişimleri gözlemlemenizi sağlar.

Hesabınızın genel erişimini, içeriklerin etkileşimini, toplam takipçi sayısını ve paylaşılan gönderileri gösterir. Hesap hareketlerinizi hızlıca gözden geçirebileceğiniz bölüm. Profilinizi ziyaret eden kullanıcıları, bio kısmına yazdığınız URL’e tıklayanları, varsa yol tarifi, e-mail, arama butonlarına basan kullanıcı sayılarını görebilirsiniz.  Ayrıca “başlıca gönderiler” bölümü içerisinde 3 değişkenle hesabınızın içeriklerini  analiz edebilirsiniz. Başlıca gönderilere tıkladığınızda karşınıza 3 bölüme ayrılmış seçenekler çıkacak; Post Tipi (fotoğraf, video, dönen gönderi, alışveriş gönderileri) Metrik Seçimi (arama düğmesi, yorumlar, e-posta, takipler, yol tarifi, gösterim, profil ziyareti, erişim) Seçilen Zaman Aralığı (Son 7 gün, son 30 gün, son 3 ay, son 6 ay, geçen yıl, son 2 yıl) Öğrenmek istediğiniz etkiletişimleri buradan detaylı olarak analiz edebilirsiniz.

İçerik Etkileşimi:

Post, Story ve IGTV Video içeriklerinizin performansını gösterir. Yorum, beğeni, paylaşım gibi verileri görebilirsiniz. Kaydetmeler ve yanıt sayılarını da görmeniz mümkün.

Toplam Takipçiler:

Hesabınızın toplam takipçi sayısını, takip etmeyi bırakanları, takipçilerinizin hangi ülke ve illerden olduğunu, yaş aralıklarını, cinsiyet dağılımını, en çok aktif oldukları zaman dilimlerini görebilirsiniz. Bu veriler, içerik planlamanız için çok önemli. Hedef kitle ayarlarınızı, paylaşım saatlerinizi ve hatta paylaşım sıklığınızı bile bu verileri gözlemleyerek oluşturmalısınız.

Instagram Hesabınızı Nasıl Kurgulamalısınız?

Sosyal medya Instagram üzerinden, bir marka hesabı yönetiyorsanız en öncelikli olarak “İşletme Profili” modülüne geçmelisiniz. Instagram, kullanıcılar ile marka hesaplarına farkı özellikler tanımlıyor. Eğer bir markaysanız ve işletme profilinde değilseniz öne çıkarma yapamaz, sayfa istatistiklerini detaylı gözlemleyemez ve bio özelliklerini (yol tarifi al, ara, mesaj at, mail vb.) kullanamazsınız. Mutlaka markanızın logosu ile profil fotoğrafı oluşturun. Kullanıcı adınız gereksiz sayı ve işaretler içermesin. Bio kısmına öne çıkan özelliklerinizi çarpıcı şekilde yazın. Adres ve web sitesi bilgilerinizi doğru olarak profil bilgilerinize girin ve mutlaka takipçilerinizle etkileşimde kalın. Takipçi kazanmak için iki farklı yol var;

1. Instagram Takipçilerini Organik Olarak Büyütmek

Instagram da takipçi nasıl artırılır? Sorusunun bu kadar çok sorulmasının en büyük sebebi organik büyümenin önemidir. Tutarlı bir hesap yönetimi yapmalısınız. Hedef kitlenizin önüne güçlü içeriklerle çıkmalısınız. Organik büyümek için hesabınızın ihtiyacı olan tüm verileri “istatistikler” butonundan görebilirsiniz. Önemli olan bu verileri anlamak, doğru yorumlamak ve etkili kullanmak. Hedef kitlenizi anladığınız zaman organik büyüme yakalamak için neler yapmanız gerektiğini daha rahat bulacaksınız.

2. Instagram Takipçileri Satın Almak

Takipçilerinizi artırmak için hiçbir şartta takipçi satın almayın. Neden mi? Onlarca web sitesi, takipçi, beğeni hatta bot yorum satıyor. Üstelik fiyatları da oldukça uygun olduğu için tercih edilmeleri kolaylaşıyor. Takipçi sayısının satış ve hizmet verilerinde doğrudan bir etkisi olmasa da; yüksek takipçili hesaplar daha çok itibar gördüğü için, takipçi sayısını herkes önemsiyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz; takipçi satın aldığınız anlaşılıyor! O zaman itibar göstergesi olan takipçi sayısı, sayfanızın itibarsızlaşmasına sebep oluyor. Dijital ortamda en önemli davranış biçimi dürüstlük ve samimiyet olduğu için potansiyel kitlenizi sizden uzaklaştırıyor, güven kaybettiriyor ve sahte görünmenize sebep oluyor. Sayfanın reklamsız gönderi etkiletişimi takipçisinin %2 kadarıdır. Eğer 245.000 takipçisi olan ancak gönderileri sadece 45 kullanıcı tarafından beğenilmiş bir hesap görürseniz takipçi satın aldığına emin olabilirsiniz.

Ne yazık ki takipçi satın almanın tek kötü tarafı itibar kaybı değil. Bizim için en büyük dezavantajı yukarıda anlattığımız sayfa istatistiklerini fena şekilde alt üst etmesi. Bot hesapların gönderdiği sahte kullanıcılar dünyanın dört bir tarafından geliyor, takip ve beğeni saatleri otomasyonla alakalı, demografik bilgiler karma, etkiletişim saatleri asılsız. Dolayısıyla Instagram istatistiklerinin size sunduğu veriler anlamını yitiriyor. Sizin hedef kitleniz olmayan bot hesapların saat, ülke ve demografik bilgileri; üzerinde çalışılması mümkün olmayan bir data yaratıyor. Hatırlatmakta fayda var, satın aldığınız takipçiler ciddi bir düşüşle tekrar silinecek. Hem paranız hem de en değerli veri kaynağınızı boşa harcamış olacaksınız. Böyle olmasını istemeyeceğinize eminiz. Kısaca asla takipçi satın almayın!

Rutin Instagram Paylaşımları

Rutin Instagram Paylaşımları

Instagramda takipçi nasıl artırılır?

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Gelin detaylarına birlikte bakalım. Hedef kitlenize göre değişen birçok yol bulabilirsiniz. Ancak hızlı bir artış istiyorsanız hızlı bir giriş yapmalısınız. Hedef kitlenizin mutlaka ilgi duyacağı içerikler üretmek, küçük çekilişler düzenlemek, yarışmalar organize etmek ve trafiği yükseltecek eğlenceli paylaşımlar oluşturmak takipçi kazanmak için maksimum hız yaratacaktır. Hashtag dediğimiz etiket çalışmaları yapın, takipçilerinizle ve potansiyel hedef kitlelerinizle etkileşimde kalın. Reklam verme, influencer üzerinden iş birliği yapma gibi birçok yöntem mevcut. Ancak hızlı takipçi artırmak için markanın değerini düşürecek hatalar yapmayın. Bloglarla tavsiye edilen, videolarda “takipçi artırma hilesi” olarak anlatılan, otomatik yorum, beğeni ve mesaj atan kötü uygulamalardan mutlaka uzak durun. Karşılıklı takipleşme de bizim için hata sayılabilecek adımlardan. Bir marka alt markası veya işbirlikçileri dışında hiç kimseyi takip etmemeli.

1. Bio URL’nin Potansiyelini En Üst Düzeye Çıkarın

Bio bilgilerinizde ana sayfa URL’inizi sürekli sabit tutmak yerine paylaştığınız postlara “Linki Bio’da” göndermesi yaparak, ana sayfaya değil, ilgili ürünün/hizmetin olduğu sayfaya yönlendirme yapın. Eğer bir de UTM kod ile web sayfanıza hangi postan ne kadar trafik gelmiş kontrol ederseniz harika bir süreç yönetmiş olursunuz. UTM oluşturmayı bilmiyor ancak web sitenize giden Instagram trafiklerini takip etmek istiyorsanız hemen “UTM Nasıl Oluşturulur?” yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Bir Gönderi Takvimi Oluşturun ve Ona Sadık Kalın

Sosyal Medya Instagram gönderilerinde tutarlı ve sadık olmak çok önemli. Etkileşim ve trafiği güçlü saatlerde haftalık bir düzene göre rutin olarak paylaşım yapın. Eğer sayfa rutinine bağlı kalmaz ve paylaşım aralarını açarsanız hesabınızın performansı düşecektir. En doğru paylaşım programı hazırlamak için hesap analizlerinizi kullanmayı unutmayın.

3. Video İçerikler Yaratın

“Instagramda takipçi nasıl artırılır?” Kaygısıyla çok fazla içerik üretmek ve yazmak isteyebilirsiniz. Ama kabul edin, okumuyoruz. İnsanlar okumak yerine izlemeyi tercih ediyor. Özellikle sosyal medya gibi çok dinamikli ve hızlı platformlarda neredeyse hiç okumuyoruz. Paylaşımlarınıza çok yazı yazmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Yazarsanız da okunmayacağını bilmelisiniz. Yazmak yerine içerikleri videolaştırmayı deneyin. Basit video uygulamaları ile sayfanız için videolar hazırlayabilirsiniz. Yazarak anlatmak istediklerinizi küçük videolar çekerek anlatabilirsiniz. Paylaşım için 1 dakika, story için 14 saniye süre sınırları var ancak IGTV üzerinden uzun versiyonlar paylaşabilirsiniz. IGTV uzun versiyonları desteklese de çok uzun video atmanızı tavsiye etmeyiz, Instagram dinamikleri uzun videolar için oluşturulmamıştır ve buna göre hareket etmek gerekir.

Video İçerikler

Video İçerikler

4. Özgün Olun, Kendi Instagram Tarzınızı Oluşturun

Kullanıcılar artık benzer içerik görmek istemiyor. Her sayfanın birbirine benzemesi artık kimse için kabul edilebilir değil. İçinde eğlenceli paylaşımların olduğu, tasarımsal yönü güçlü, markanızı iyi anlatan ama en önemlisi yenilikçi bir tarz yaratın. Lütfen hiçbir hesabı taklit etmeyin, esinlenin ama taklitten her zaman kaçının.

5. Influencer Marketing Yapın

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Sorusunun en garanti cevabı bu olabilir. Hizmet ve ürün sektörünün en güçlü silahı haline gelen influencer pazarlamadan yararlanabilirsiniz. Doğru influencer seçimleri yapmak için hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Hedef kitlenizin takip ettiği, ilgi duyduğu ve sevdiği isimlerle çalışmak takipçi sayınızı ciddi oranda artırabilir. En güzel tarafı bu artış genelde dönüşüm oranlarına da yansıyor 🙂

6. Çapraz Paylaşım Yöntemini Kullanın

İşbirliğiniz olan başka markalarla yapacağınız çapraz paylaşım yöntemi güzel bir tanıtım şekline dönüşebilir. Mesela sponsoru olduğunuz bir etkinliğin gönderisini paylaşabilirsiniz, etkinlik sayfası da sizin gönderinizi paylaşarak sayfanızı etiketleyebilir. Ya da ürünlerini kullandığınız bir marka için “ürünlerimizde X markası kullanılmaktadır.” Gibi bir paylaşım yapabilir, aynı şekilde X markasından “ürünlerimizi A markası tercih ediyor” gibi bir paylaşım isteyebilirsiniz.

7. Markalarla İş Birliği Yapın

Tıpkı influencer marketing ve çapraz tanıtım yöntemi gibi başka hesaplarla iş birliği yapmak tanıtım sağlar ve takipçi getirir. Markanızla ilgili başka bir hesapta ortak nokta yakalayın ve iş birliği başlatın. Takipçileriniz için başka marka ve mekanlarla anlaşıp, gönderiye “X Takipçilerine X İndirim” yazdırabilir, aynı şekilde “Takipçilerimize Özel X Markasından Özel İndirim” kurguları yapabilirsiniz.

8. Kitlenizle Etkileşime Geçin

Her zaman takipçilerinizi önemseyin, yorumlarını beğenin ve mutlaka cevap verin. Sempatik davranın, eleştiri gibi cevap vermesi zor konularda bile mutlaka müşteri/takipçi kazanma gayreti ile açıklama yapın gönül alın, ikna etmeye çalışın. Takipçilerinizi önemsediğinizi belli eden paylaşımlar yapın, sorular sormalarına izin verin. Sektörünüzle alakalı başka kişiler veya etkinlikler ile etkileşime geçmek de takipçi kazanmanızı sağlayan yöntemlerindendir.

9. Yaratıcı Gönderi Açıklamaları Yazın

Gönderilerinizi paylaşırken hedef kitlenizle orantılı şekilde yaratıcı ifadelere yer verin. Açıklamalarınızda bilgi paylaşmaya, eğlenceli emojiler kullanmaya özen gösterin. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmayın. Sıkıcı, tekdüze olmayın. Sosyal medya hesabınızı resmi kurum havasında yönetmeyin, eğlendirmeyi hedefleyin. Gündemden alıntılar, esprili cümleler ve teşvik edici anlatımlar kullanın. Kural çok basit: özendirin ve eğlendirin.

10. Instagram Hikayelerini Kullanın

Instagram hikayeleri, gönderilerden çok daha hızlı takipçilere ulaşıyor, daha çok seviliyor ve daha çok etkileşim yaratıyor. Sayfanızda mutlaka hikayeleri aktif kullanın. Hikaye paylaşımı sayfanın etkileşimde olduğunu gösteren en önemli yollardandır. Öne çıkanlar bölümü oluşturun, belli kategorilerde hikayelerinizi sabitleyerek tekrar izlenebilir hale getirin. Soru cevaplar, anketler ve yarışmalar düzenleyin. Markanızla ilgili mini araştırmalar yapmak için story soruları ve anketleri eğlenceli bir yöntem. Yeni gönderilerinizi hikaye ile duyurun. “instagramda takipçi nasıl artırılır?” sorusu için sıklıkla verilen cevaplardan biri story etkiletişimidir.

Instagram Fotoğrafçılığı

Instagram Fotoğrafçılığı

11. Kaliteli Fotoğraflar Kullanın

Instagram, görselliğin en ön planda olduğu platformdur. Artık kullanılan cihazların ekran kalitesinin ne kadar ilerlediğini düşünürsek fotoğraf kalitesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Asla pikselleşmiş görseller kullanmayın. Yaratıcı çekimler, etkili ışık ayarları ve doğru kadrajlanmış fotoğraflar kullanın. Stok içerik paylaşacaksanız mutlaka değiştirerek özelleştirin. İlgi çeken görseller oluşturabilmek için sahneler kurun, değişik ışıklar kullanın ve yüksek pikselli kaydedin.

12. Gönderilerinize Konum Bilgisi Etiketleyin

“Instagramda takipçi nasıl artırılır?” Sorusuna verilebilecek güzel cevaplardan biri; konum bilgisi etiketleyin! Böylece o konumda olan insanların sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Konum aramalarında çıkabilir, konumda bulunan kişilerin akışlarına düşebilir, konumdan trafik alabilirsiniz. İşiniz ve sayfanızla alakalı konumlar kullanabilirsiniz ancak illa doğru konum bildirimi yapmak zorunda değilsiniz. İstanbul’da olsanız bile İzmir konumunu kullanarak konumdan trafik almak için paylaşım yapabilirsiniz.

Bonus:

instagram’da takipçi nasıl artırılır?

Instagram gönderilerinizi çapraz paylaşım özelliği ile Facebook sayfanızda da paylaşabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz. İki sayfanın farklı kitlesi olduğunu unutmayın ve ikisi içinde aktif olarak hesap yönetimi yapın. Facebook gönderileri genellikle Instagram hesabınıza takipçi olarak katkı sağlıyor. Markanızın bir Instagram hesabının olduğunu ve orada eğlenceli içerikler paylaştığınızı göstermek takipçi kazanmak için güzel yöntemdir. Gönderilerinize bizi “Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın” gibi harekete geçirici cümleler yazabilirsiniz.

Facebook Çapraz Paylaşım

Facebook Çapraz Paylaşım

Tüm detayları ve püf noktalarıyla “instagramda takipçi nasıl artırılır?” Sorusuna cevaplar verdik. Sosyal medya Instagram, etkili yönetildiği zaman takipçileriniz organik olarak büyüyecektir. Zor ve kıymetli olan şey; hedef kitlenize en uygun yaratıcı ve yenilikçi gönderileri oluşturabilmektir. Eğer profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply