Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Mendil ihtiyacınız olduğunda mendil mi yoksa Selpak mı istersiniz? Peki bir fast-food restoranında içecek sipariş ederken kola mı yoksa Pepsi mi istersiniz? Bu terimler özel adlar olarak bilinir ve bu markalar o kadar tanınır hale gelmiştir ki dilimizde benzer ürünler için kullanılan jenerik terimlerin yerini almıştır. Bir markanın veya ürünün tescilli bir isim haline gelmesi, hemen hemen marka bilinirliğinin zirvesidir. Bu tür bir zirveyi hayal ediyorsanız marka danışmanlığı almak oldukça önemlidir. Çünkü markanızın bilinirliğini artırmak için her zaman daha fazlasını yapabilirsiniz. Marka farkındalığı, bir şirketin tüketici bilinç düzeyidir. Potansiyel bir müşterinin yalnızca bir marka imajını tanıma yeteneğini değil; aynı zamanda onu belirli bir şirketin ürün veya hizmetiyle ilişkilendirme yeteneğini de ölçer. Bir sektördeki rekabet yüksek olduğunda marka bilinirliği bir işletmenin en büyük varlıklarından biri olabilir.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka farkındalığı basitçe insanların markanızın adını bilmesi veya markanızı tanıması olarak açıklanabilir. Ancak bunu bir adım daha ileri götüren ve belki de en önemli yönü olan marka bilinirliği, aynı zamanda ne ile tanındığınızla da ilgilidir.

Marka bilinirliği genellikle satın alma sürecinin ilk adımı ve en önemlisi olarak düşünülür. Farkında olmadan tüketici genellikle markanızı satın almak için dikkate almaz. Satın almanın marka hakkında önceden bilgi sahibi olmadan gerçekleşebileceği nadir durumlar (örneğin; anlık satın alma) vardır. Ancak marka bilinirliğini artırarak tüketicilerin sizi tesadüfen bulmasına olan güveninizi azaltırsınız. Marka bilinirliği, hedef kitlenizin markanızı ne kadar iyi tanıdığını ölçmek için önemli bir ölçümdür. Aslında marka performansını ve pazarlama etkinliğini değerlendirmek için araştırmalarda farkındalık ölçümleri sıklıkla kullanılır.

Ayrıca bunu iki düzeyde değerlendirebiliriz: Yardımsız ve yardımlı marka bilinirliği. Tercih ettiğiniz ölçü, markanızın boyutuna göre değişir. Örneğin daha küçük bir markaysanız o zaman yardımsız bilinirlik elde etmek özellikle zor olacaktır.

Yardımsız marka bilinirliği, marka adının veya ürünün bir ipucu ile (genellikle ürün kategorisi) istem dışı hatırlanmasıdır. Bu yaklaşımı, markanızın ne kadar akılda kalıcı olduğunu değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Ardından markanızın akılda kalan puanlarını diğer markaların akılda kalan puanlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Örneğin ‘Çamaşır makinelerini düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk marka nedir?’

Yardımlı marka bilinirliği ise bir marka adı veya logo listesi ile istendiğinde marka adınızın tanınmasıdır. Bu bilinirlik, yanıtlayan için yardım edilenden çok daha zor bir görev oluşturur ve marka boyutu genellikle dikkate alınması gereken bir faktördür. Tipik olarak markanız ne kadar büyükse yardım almadan bilinirliğe ulaşma olasılığınız o kadar yüksektir.

Marka Bilinirliği Neden Önemli?

Marka Bilinirliği Nedir, Nasıl Arttırılır?

İnsanların markanızdan haberdar olması gerekir. Bilinirlik olmadan tüketici markanızı satın almayı düşünmez ve bu nedenle marka bilinirliği çoğu zaman birden fazla marka değeri modelinin temeli olarak görülür.

Marka bilinirliğinin birçok farklı açıdan önemi vardır. İlk olarak bilinirlik oluşturmak (ve ölçmek) bir ekip ve organizasyonu bir araya getirmenin etkili bir yoludur. Yalnızca bir ölçüm olduğundan ve bir işletme olarak ilerlemenizi izlemek için kullanılabildiğinden üst düzey yöneticiler tarafından izlenen en yaygın ölçümdür. Kural olarak; eğer farkındalık artarsa bu bir gelişme işaretidir.

Marka bilinirliği oluşturmak, markanızın akılda kalmasını da sağlayabilir. Marka bilinirliğinin tek seferlik bir şey olmadığı unutulmamalıdır. Çünkü tüketiciler meşgul ve değişen ihtiyaçlara sahiptirler. Bu nedenle sürekli çalışma ve doğru zamanda doğru kişilere mesaj göndermek gerekir.

Ayrıca marka bilinirliği, pazarlama girişimlerinizin işe yarayıp yaramadığının da iyi bir göstergesidir. Marka bilinirliğinde bir gelişme görürseniz kampanyalarınızın yankı uyandırdığını bilirsiniz. Marka bilinirliği artmıyorsa bunların etkili olmadığını ve bir şeylerin değişmesi gerektiğini bilirsiniz.

Marka Bilinirliğini Nasıl Ölçülür?

Marka Bilinirliğini Nasıl Ölçülür?

Marka bilinirliği geleneksel anlamda ölçülemez. Ancak markanızın popülerlik ve tüketici farkındalığı açısından nerede durduğunu ölçmenize yardımcı olacak etkinlikler ve ölçümler vardır:

1. Nicel Marka Bilinirlik Ölçümleri

Bu sayılar, marka bilinirliğinizin genel resmini çizmenize yardımcı olabilir. Marka bilinirliğinizi nicel olarak ölçmek için şu metriklere göz atabilirsiniz:

 • Doğrudan trafik: Doğrudan trafik, insanların kasıtlı olarak URL’nizi yazıp web sitenizi ziyaret etmesinin sonucudur. Bu metrik, pazarlamanızın insanları web sitenizi ziyaret etmeye ne kadar teşvik ettiğini size söyler. Günümüzde birçok tüketici, markaları sosyal medya, reklamlar ve markanız veya ürününüzle ilgili anahtar kelimeleri yazarak keşfettiği için bu önemli bir ölçümdür. Tüketiciler doğrudan sitenize gittiğinde markanızdan önceden haberdar oldukları anlamına gelir.
 • Site trafiği: Bu metrik yalnızca genel site trafiğini yansıtır. Bu, genel internet popülasyonunun ne kadarının içeriğinizi kontrol ettiğini ve markanızla ne kadar zaman geçirdiğini size söyler. İnsanların nereden geldiğini size tam olarak söylemez ancak bunun bir önemi yoktur. Çünkü markanızı kontrol edecek kadar farkındadırlar.
 • Etkileşim: Etkileşim, takipçiler, beğeniler, retweetler, yorumlar ve daha fazlasını ifade eder. Bu, kaç kişinin markanızdan haberdar olduğunun ve onunla sosyalleştiğinin yanı sıra içeriğinizin ne kadar etkili olduğunun bir yansımasıdır.

2. Nitel Marka Bilinirlik Ölçümleri

Aşağıdaki taktikler kimlerin ve kaç kişinin markanızdan haberdar olduğunu ölçmenize yardımcı olabilir. Niteliksel olarak ölçüm yapmak için ise aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Google’da arama yapma ve Google uyarılarını ayarlama: Bunu yapmak, markanızın internette nasıl konuşulduğunu öğrenmenizi sağlar. Üçüncü taraf basın tarafından herhangi bir haber veya bahsetme söz konusu olduğu zaman sizi uyaracaktır.
 • Sosyal dinleme: Sosyal dinleme, organik olarak bahsetme ve katılım için sosyal medya yönetim araçlarını izlemektir. Markanızı kim etiketliyor, yorumlarda belirtiyor veya gönderilerinde hashtag’inizi kullanıyor? Bu araçlar bunu keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Marka bilinirliği anketleri yürütmek: Bu süreç, müşterilerinizden ve hedef kitlenizden doğrudan geri bildirim almayı içerir ve yalnızca markanızı kimlerin bildiğini değil; aynı zamanda onun hakkında ne düşündüklerini anlama konusunda da inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

Sonuç olarak bu nicel ve nitel metrikler, hedef kitleniz ve genel halk arasındaki marka bilinirliğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

İşletmenizin adını şehirdeki her reklam panosuna yapıştırabilirsiniz, ancak çoğu işletme sahibinin yüksek fiyatlı reklamlar için bütçesi yoktur. Ayrıca artan maruz kalma, mutlaka artan marka bilinirliği anlamına gelmez. Marka bilinirliği oluşturmanın daha basit ancak etkili yolları için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

İçerik Pazarlaması

Marka Bilinirliği Nedir, Nasıl Arttırılır?

Düzenli olarak içerik oluşturmak marka bilinirliğinizi büyük ölçüde artırabilir. Bu bağlamda içerik pazarlaması, bir markanın pazarlama stratejisinde yer alması gereken önemli konulardan biridir. İçerik oluşturma, internette bilinirliği artırmaya yardımcı olur. Böylece yalnızca web sitenize gelen trafiği organik olarak artırmakla kalmaz; aynı zamanda internette markanız hakkında daha fazla içerik görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca içerik oluşturma, yeni hedef kitlelere ulaşmak için arama sorgularını kullanarak markanızı tanıtmanıza ve içeriğinizde sektörün kanaat önderlerinden ve marka liderlerinden biri olmanıza olanak tanır. Sosyal medya platformlarınıza yüklediğiniz içeriğin hacmini artırın ve bu içeriğin yüksek kalitede olmasını ve müşterilerinizde yankı uyandırmasını sağlayın. Müşteriler gönderilerinizi beğendiğinde, başkalarıyla paylaşma olasılıkları artar ve sayfanıza daha fazla potansiyel müşteri çeker. Ek olarak; beğeniler, paylaşımlar, bahsetmeler ve yorumlar yoluyla artan etkileşim, marka bilinirliğinizi artıracaktır.

İnfografik İçerikler

İnfografikler, ilginç pazarlama verilerini ve istatistiklerini göstermenin renkli bir yoludur. Bu içerikler genellikle her yerde paylaşılır ve bu da onları marka oluşturma ve düşünce liderliği için harika bir araç haline getirir. Örneğin; medyada markanız, ürününüz, dönüm noktalarınız, başarılarınız, ödülleriniz ve haberlerinizle ilgili infografikler ve görsel içerikler oluşturmak ve bunları pazarlama kanallarınızda öne çıkarmak markanızı daha fazla kitleye ulaştırma şansınızı artıracaktır.

Kısaca infografik içerikler; web sitenizde, sosyal medyada, teknik incelemelerde ve daha fazlasında kullanılabilecek tüketilebilir, paylaşılabilir ve beğenilebilir içerik oluşturmanın harika bir yoludur. Harika olmalarının nedeni ise beynin görselleri düz metinden çok daha hızlı işlemesidir. Ayrıca görseller daha fazla etkileşim alma eğilimindedir ve bu, özellikle sosyal medya paylaşımları açısından çok önemlidir.

Birçok sosyal medya platformu, markaların gönderileri yerine arkadaşlardan ve aileden gelen paylaşımları tercih eder. Bu nedenle alıcıya odaklanmalı hedef kitleniz için gerçek değeri olan infografikler oluşturmalısınız.

Remarketing Çalışmaları

Marka Bilinirliği Nedir, Nasıl Arttırılır?

Remarketing, eski marka bilinirliğini artırmak için profesyonel bir stratejidir. Bu, sitenizi ziyaret eden ancak dönüşümden önce ayrılan kullanıcılara reklam göstermeyi içerir. Remarketing çalışmaları, tüm internette müşterilerinizin ziyaret ettiği sitelere yerleştirilir. Bu sayede markanızın gerçekte olduğundan çok daha büyük olduğu izlenimini verilir. Böylelikle dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Marka Bilinirliği Nedir, Nasıl Arttırılır?

Sosyal ağlarda düzenli paylaşımlar da marka bilinirliği için önemlidir. Sürekliliği korumak, markanızın mevcut kitleniz gözünde güvenilirliğini gösterir, ancak süreklilik aynı zamanda yeni kitlelere ulaşmanızı da sağlar. Yeni bir kitleye ulaşırken markanızın her zaman paylaşıldığından emin olmanız da önemlidir. Süreklilik olmadan markanızın hala faaliyette olup olmadığını merak edebilirsiniz. Üstelik bu süreklilik önemlidir çünkü tüketicilerin her zaman aklında kalması gerekir. Sürekliliği sağlamak için bir içerik takvimi oluşturulabilir.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, kendi şirketinize değer ve liderlik statüsü kazandırmak için sektörünüzdeki büyük markaların ve şirketlerin etkisini ödünç alabileceğiniz birçok yoldan sadece biridir. Bunun için ise ideal müşterilerinizin zamanlarını nerede geçirdiğini düşünün ve ardından markanızı belirli bir niş için daha tanınır hale getirmek için influencer’lara ulaşın.

Bu tür pazarlamanın birincil avantajı, markanıza yarattığı sınırsız güvendir. İnsanlar fikir liderlerinin tavsiyelerine neredeyse arkadaşlarına ve ailelerine inandıkları kadar inanırlar. Ancak influencer marketingden faydalanmak için birlikte çalışacağınız kanaat önderini iyice incelemeniz gerekir. Bağlı kalmanız gereken bir diğer kural, takipçi tabanı boyutuna göre katılım oranına öncelik vermektir.

Çekilişler ve Yarışmalar

Marka bilinirliğini artırmak için sosyal ağlardaki yarışmaları ve çekilişleri kullanabilirsiniz. Çekilişlerle daha fazla kitleye ulaşmak için çekilişe katılım şartı olarak markanızı takip etmek ve arkadaşlarınıza önermek için bir seçenek belirleyebilirsiniz. Ancak bu yarışmaları kalıcı olarak yapmaktan kaçınmanız önemlidir. Çünkü ücretsiz ürünler sunmaya devam etmek marka bilinirliğinizi olumsuz etkiler.

Reklamlar

Organik sosyal pazarlama gün geçtikçe daha zor hale gelmektedir ve daha fazla işletme ücretli reklamcılığa yönelmektedir. Facebook ve Twitter reklamları nispeten uygun fiyatlıdır. Ayrıca bu platformlar markanızın sosyal medyada iyi bir görünürlük elde etmesine de yardımcı olur. Kullanıcılar, anında dönüşüm gerçekleştirsin ya da gerçekleştirmesin, nihayet bir satın alma işlemi için hazır olduklarında aşinalık önemlidir.

Reklam, aynı anda kitlesel bir kitleye ulaşmanın etkili bir yoludur. En iyi reklamcılık, bir ürün veya hizmet hakkında insanların hatırlayacağı şekilde farkındalığı artırmak için bu taktiği kullanır. Markalar sürekli olarak tüketicinin dikkatini çekmek için savaşırlar, ancak yalnızca farklı olan ve kendilerini diğerlerinden farklılaştıran markalar hedeflerine ulaşmayı başarır.

Reklamınızı yapabileceğiniz ortamlar ise şunları içerir:

 • Televizyon
 • Radyo
 • Sosyal medya
 • Arama motorları
 • Dergiler ve gazeteler
İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content