Skip to main content

Instagram kullanıcılarının ve marka yöneticilerinin en büyük soru işareti genellikle “Takipçi satın almalı mıyım?” Konusunda oluyor. Gözlemlerimize göre instagram bot takipçi zararları hakkında tecrübesi olmayan kullanıcılar hayatları boyunca bu hataya mutlaka bir kez düşüyorlar. Peki neden takipçi satın alınmamalı? Sosyal Medya Ajansı nasıl takipçi artırır? Takipçi satın alırsam zararları ne olur? Hepsi ve daha fazlası yazımızda sizi bekliyor.

Instagram Takipçileri Satın Alabilir Miyim? 

Son yıllarda markalar veya kullanıcılar güvenilirliklerini artırmak ve talep gören sayfa imajı yaratmak için sık sık takipçi satın alıyorlar. Bu hileli davranış aslında imajınıza veya ticaretinize bir katkıda bulunmuyor ancak Instagram takipçilerinin satın alınabilir olması bu yolu tercih etmeyi kolaylaştırıyor. Kısa bir Google aramasından sonra birçok takipçi sitesine denk gelebilirsiniz. Elbette bu sitelerin sebep olduğu instagram bot takipçi zararları hakkında tüm detayları inceleyeceğiz ancak öncesinde bu siteler için birkaç noktaya değinmekte fayda var. Takipçi satın almak instagram sayfanıza zarar verecektir ayrıca bunun yanında kredi kartınıza hatta bilgisayarınıza da büyük zarar verebilir. Instagram’ın, instagram bot takipçi zararları için karşı çıktığı ve mücadele ettiği takipçi satan sitelerin güvenilirliği ciddi derecede düşüktür.

Hesabınıza takipçi satın almak isterken kartınızın bakiyesinden olabilirsiniz. Üstelik reklam sayfalarının virüslerinden bilgisayarınızın etkilenmesi ise an meselesi. Bu sayfalar düşük güvenilirliği olan sayfalardır. Eğer instagram bot takipçi zararları hakkında tüm görüşlere rağmen takipçi satın almak isterseniz bunu mutlaka sanal kart ile güvenlik duvarı açık bir bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz. Takipçi sınıflarının yerli, yabancı, organik, spot şeklinde ayrıldığını hatta bu sınıflardan beğeni ve yorum bile alabileceğinizi söyleyebiliriz. Üstelik türüne, coğrafyasına ve eyleme göre tuhaf bir bütçelendirmeleri de var.  Ama bot hilelerin yaptığı onlarca kötü işlemden sonra markanızın bir itibari ya da güveni kalır mı işte ondan emin değiliz 🙂

Instagram Takipçileri Satın Almalı Mıyım?

Kesinlikle hayır. Bilmenizi isteriz ki instagram bot takipçi zararları hem hesabınızın güvenilirliğini yıkacak hem de hedef kitlenizi şaşırtarak gelecek reklam çalışmalarınızda sizi büyük ölçüde yanıltacaktır. Bot beğenmelerin ve takiplerin olması bir instagram sayfası için asla tek başına birşey ifade etmez. Bot beğeni ve takipler satışa dönüşmez, dönüşüm oranlarınızı iyileştirmez, reklam maliyetlerinizi düşürmez hatta düşürmediği gibi yanlış hedef kitle analizi yüzünden reklamlarınızı boşa harcamanıza bile sebep olur. Peki instagram bot takipçi zararları nelerdir? Gelin maddeler halinde bu zararlara birlikte değinelim;

Instagram Takipçileri Satın Almalı Mıyım?

Instagram Takipçileri Satın Almalı Mıyım?

Yanlış Hedef Kitleye Erişim Sağlarsınız

İlk olarak instagram bot takipçi zararları hedef kitle erişimini nasıl yanıltıyor ona bakalım. Satın alma seçenekleri içerisinde bulunan global takipçi örneğine bir bakalım. Diyelim ki İstanbul sınırlarında bir spor salonunuz var. Instagram’da düzenli olarak içerik üretiyorsunuz. Hindistan’da yaşayan bir kadın neden İstanbul’daki spor salonunuzun içeriklerini görsün ki? Eğer takipçi satın alırsanız tam olarak böyle olacak. Dünyanın bambaşka yerlerinden sizin markanız, ürününüz hatta hedef kitleniz bile olmayan biri sizin içeriklerinizi görecek. Türk takipçi satın alsanız da bu zarar değişmeyecek. İzmir’de yaşayan bir kadın da sizin İstanbul’daki spor salonunuzla asla ilgilenmeyecek ve fark ettiği anda takipten çıkacaktır.

Düşük Reklam Performansına Sahip Olursunuz

Buna ek olarak instagram bot takipçi zararları kategorisinde bir de düşük reklam performansı bulunuyor. Reklam çalışmalarınız hedef kitlelere ulaşmak için planlanıyor. Bir reklamın performans verebilmesi ve bütçesini en etkili şekilde kullanabilmesi için hedef kitle çalışması oldukça önemlidir. Instagram hesabınızın reklamlarını planlamada önce analizlerini yaparak hangi kitleye reklam çıkacağınızı belirlemek isteyeceksiniz. Instagramda sizi kimler takip ediyor? Hangi yaş aralığı sizin instagram takipçi kitleniz? Hangi lokasyonlardan ulaşıyorlar? En çok hangi içeriğinize etkileşim yaratıyorlar? Hangi sürelerde size ulaşıyorlar? Gibi onlarca soruya cevap vermeniz gerek. Bu soruların cevapları ise sadece sayfa analizlerinizde. Hem bu veriler sizi yanıltacak hem de içerikleriniz ulaşması gereken kesime ulaşmayacaktır.

Yanıltıcı İstatistiklere Sahip Olur, Yanlış Analiz Yaparsınız

Instagram sayfanızda içerik üretmek için takipçilerinizin analizlerini sık sık incelemelisiniz. Hangi yaş aralığına ve hangi coğrafyaya hitap ettiğiniz içerik oluşturma aşamasında çok önemli. İçeriklerinizin beğenilmesi, sayfanızın büyümesi ve en önemlisi dönüşüm oranlarınızın artması için hedef kitlelerinizi analiz etmelisiniz. Peki satın alınmış takipçilerin olduğu instagram hesabında sayfayı nasıl analiz edeceksiniz? Hangi veriye güvenebilirsiniz? Cevabını biz verelim; satın alınmış takipçi olan sayfanın istatiksel verilerine asla güvenemezsiniz. Üstelik bu veriler belirli bir dönemden sonra da düzelmeyecek ve takipçiler hesabınızdan silinene kadar verilerinizi yanıltmaya devam edecektir. İşte instagram bot takipçi zararları bu aşamada da karşımıza çıktı ve içeriklerimizin kalitesi etkiledi. Gerçek takipçili hesapların verileri o hesap hakkında ciddi ipuçları verir. Eğer bu verileri doğru okursanız dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

instagram bot takipçi ile Yanıltıcı İstatistiklere Sahip Olur, Yanlış Analiz Yaparsınız

instagram bot takipçi ile Yanıltıcı İstatistiklere Sahip Olur, Yanlış Analiz Yaparsınız

Instagram Takipçileri Satın Almaya Alternatifler

Takipçi satın alma zararları ve bu zararların sonuçları hakkında detaylı bilgi paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Zararlardan bahsetmişken pozitif bir yaklaşımla önerilerde de bulunmak istiyoruz. Eğer takipçilerinizi artırmak, güçlü ve ilgi gören marka olmak, daha çok insanın radarına girmek istiyorsanız size kısaca birkaç öneride bulunacağız. Öncelikle takipçi satın almayın 🙂 İçeriklerinizi tasarlayıp üretmeden önce detaylı hedef kitle çalışması yapın. Doğru zamanda doğru içerikle reklam yayımları yaparak hedef kitlenize en etkili yoldan ulaşın. Düzenli içerik üretin ve rakip analizlerini önemseyin. Organik takipçi artırmanıza en büyük yardım influencer marketing gibi 3. Kişi yönlendirmeleri sayesinde olacaktır. Markalarla, ünlü isimlerle veya projelerle iş birliği yapın. Göreceksiniz çok daha fazla insana en doğru ve etkili biçimde ulaşmış olacaksınız.

Son olarak, sosyal medya yönetimi için instagram bot takipçi zararları hakkında okuduklarınıza inanın ve “takipçisiz hesap mı olur?” Korkusuna kapılarak sahte takipçi satın almayın. Organik takipçi artırmak için bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz. Detaylı bilgi için “Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz. Markanızı en güçlü ve doğru şekilde büyüteceğine emin olabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply