Skip to main content

Organik arama nedir ve ipuçları konusunda sizler için detaylı bir içerik hazırladık. Bu yazımızda, web sitenizi organik bir şekilde nasıl öne çıkaracağınızdan bahsedeceğiz. Böylelikle ücretsiz ve başarılı bir şekilde web sitenizi öne çıkarabileceksiniz. Dahası için alanında uzman bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlamanızı öneriyoruz.

Ne tür organik arama sonuçları var?

Google’da yapılan organik arama nedir sorusu bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bunu detaylıca açıklayarak sizlere tam olarak organik arama sonuçların nelerden oluştuğuna değinelim. Kendi içinde birçok farklı kategoriye ayrılır. Her biri farklı arama sonuçları için entegre edilmiş özelliklerdir. Genellikle özelleştirilebilir ve reklam çalışmalarıyla öne çıkarılabilir. Kendi web sitenizi kolayca bu tür arama sonuçlarında öne çıkarabilirsiniz. Gelin şimdi hepsine tek tek bakalım, ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

Öne çıkan snippet’ler

Organik arama nedir diye araştırdığımızda karşımıza ilk olarak snippetler çıkar. Bunlar, web sitenizde bulunan içeriği çeşitli eklentilerle öne çıkaran kodlardır. İçeriğiniz hakkında arama yapan kullanıcıya daha detaylı bilgiler sunar. Böylece sitenize daha çok trafik çekersiniz. Ayrıca alakalı aramalarda da kolayca yer alırsınız. Genel olarak bu snippetler, yapılan aramaya istinaden, içeriğinizde bulunan alakalı kısmı öne çıkarır. Böylece arama yapan kullanıcı, aradığın şeyin sizde olduğunu görebilecek. Bunun gibi daha birçok farklı açıdan yardımcı olan çeşitli snippetler bulunur.

Öne çıkan snippet'ler

Öne çıkan snippet’ler

YouTube hesabında içerik yayınlayanların da organik arama nedir konusunu bilmesinde fayda var. Bu noktada Google, videolu içerikleri arama sonuçlarında öne çıkaran bir kod oluşturdu. Bu sayede, YouTube kanalları, alakalı sonuçlarda videolu içeriklerle destek verebilecek. Eğer sizin de bir kanalınız varsa, organik arama sonuçlarında kolayca alakalı sonuçlarda yer alabilirsiniz.

Video carousel

Video carousel

En iyi haberler

Güncel veya en sık etkileşim toplayan haberler de organik arama nedir konusunun bir parçasıdır. Bunlar da alakalı arama sonuçlarında yer alarak, yapılan organik aramayı destekler. Çeşitli güncel haber sitelerinin sıkça yer aldığı bu sekmede, yapmış olduğunuz arama hakkında eski veya yeni haberlere ulaşabilirsiniz. Bu da organik bir arama çeşididir ve oldukça verimlidir.

İnsanların Sordukları

Organik arama nedir konusu, tamamen kullanıcıların sergilemiş olduğu hareketlere göre şekillenir. İnsanların, yaptıkları aramalar sonucu yapmış oldukları yönelmeler bunları şekillendirir. Sıkça sorulan sorular sekmesi de aynı şekilde bir organik arama türüdür. Bu alan genelde, yaptığımız bir arama eğer sıkça aranan bir terimse hakkında sıkça sorulan sorularla desteklenir. Böylece hakkında çok daha geniş bir bilgiye ulaşmış oluruz. Bu da, yapmış olduğumuz aramayı doğal olarak destekler ve çok daha fazla web sitesine ulaşma şansını verir. 

İnsanların Sordukları

İnsanların Sordukları

Organik arama neden önemlidir?

Genel olarak organik arama nedir sorusunu çözdüysek, şimdi biraz nedenine bakalım. Web sitenize trafik çekmek ve arama sonuçlarında en ön sıralara yerleştirmek her zaman kolay olmaz. Fakat bu alanı çeşitlendirirsek işiniz kolaylaşır. Google, sunmuş olduğu hizmetle artık doğal yöntemlerle web sitenizi çeşitli alanlarda gösterme imkanı sunuyor. Alışılmış yöntemlere ek olarak videolu snippetler, haber ve yazı alanları gibi seçenekler sayesinde birçok alanda içeriklerinizi tanıtabiliyorsunuz. Organik dememizin sebebi, herhangi bir ücret ödemiyor olmamızdır. Organik bir şekilde web sitenize hızlıca trafik çekebilir ve içeriklerinizi hedef kitlenize sunabilirsiniz. Bu yöntemi organik değil de parayla yaptığınızı varsayalım. Böylesi bir çalışmayı başarılı bir şekilde tamamlamak için, Google reklam hizmetinden yararlanmalısınız. Bu da size yüklü bir bütçeye mal olabilir. Fakat aynı işlemi organik olarak yapmak da mümkün. Bu nedenle web sitenizi olabildiğince öne çıkaracak organik arama yöntemlerini mutlaka deneyin.

İlgili Makale: Kurumsal SEO Nedir ve Geleneksel SEO’dan Ne Kadar Farklıdır?

Organik arama sıralamaları nasıl kontrol edilir ve izlenir?

Bu işin kontrolünü ve analizini yapabilmek için ilk önce organik arama nedir konusunda net olmalısınız. Ardından analiz işine geçebilirsiniz. Bunun için çeşitli araçlar bulunur. Web sitenizin bağlantısını ekleyerek organik arama sonuçlarındaki konumunuzu ve verimliliğinizi ölçebilirsiniz. Eğer hoşunuza gitmeyen bir şeyler tespit ederseniz içeriklerinize yeniden göz atabilirsiniz. Ayrıca Google SEO çalışmalarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bu, tamamen organik bir çalışma olduğu için SEO çalışmalarınızın da doğru ilerlediğinden emin olmalısınız. Bu şekilde başarılı ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Organik arama sonuçlarında nasıl daha üst sıralarda yer alırsınız?

Yalnızca organik arama nedir konusunu bilmek, üst sıralarda yer almaya yeterli olmaz. Web sitenizi öne çıkaracak çalışmalarla bu yöntemi desteklemeniz gerekir. Bunun için çeşitli yollar var. Backlink, HTTPs, mobil uyumluluk ve dahası gibi yöntemlerle SEO’nuzu güçlendirin. Ayrıca bu alanlarda başarıyı yakalarsanız, web siteniz çoğu organik arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilecektir. Şimdi dilerseniz bu yöntemleri tek inceleyelim.

Organik arama nedir konusu, SEO ile aynı çizgide ilerler. Backlink’ler ise SEO açısından her zaman önemlidir. Özellikle kalite puanı yüksek ve alakalı sitelerden geliyorsa, web siteniz için çok verimli bir SEO olmuş olur.  Bu konuda yapacağınız çalışmalarda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Backlink alacağınız sitelere dikkat etmelisiniz. Kalite puanı yüksek sitelerden alacağınız linkler sizi de etkiler. Fakat virüslü veya kalite puanı düşük olan sitelerin sizden bahsetmesi daima zararlıdır. Bu yüzden daima backlink aldığınız sitelere dikkat edin ve onları iyice araştırın. Ek olarak bu sitelerin, sizin içeriğinizle alakalı olması gerekir. En azından sizden bahsederken sizin içeriklerinize değinerek alakalı anahtar kelimelerden yaralanmalıdır. Bu şekilde organik aramalarınız güçlenebilir ve daha üst sıralarda yer almaya başlayabilirsiniz.

Backlink

Backlink

İlgili Makale: Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

HTTPs

Güvenlik, organik arama nedir konusunun kilit noktasıdır. eğer güvenli bir siteniz yoksa, arama sonuçlarındaki yeriniz gerileyebilir. Google, arama yapan kullanıcılara en iyi hizmeti vermek için güvenlik konusunu en ön planda tutar. Web sitenizin güvenli olduğunu ve herhangi bir virüsten uzak olduğunu göstermelisiniz. Bunun için en iyi ve güvenilir yöntem SSL sertifikasıdır. HTTPs yapısına sahip siteler, arama motorları tarafından güvenli olduğu bilinir. Ek olarak gelen ziyaretçilere de sitenin güvenli olduğu bildirilir.

Mobil uyumluluk

Şimdi biraz mobile uygun bir web site ile organik arama nedir konusuna değinelim. Web sitelerine gelen ziyaretçilerin çoğu artık mobilden erişim sağlıyor. Bu durumda tüm web sitelerinin mobil uyumlu olması oldukça önemlidir. Özellikle kullanıcı deneyimi açısından mobilde rahat bir kullanım sağlamalısınız. Tasarım ve site haritası, tüm mobillerde düzgün çalışacak şekilde oluşturulmalıdır. Aksi takdirde çıkan aksilikler nedeniyle, ziyaretçi kaybı yaşayabilirsiniz. Bu da, SEO’nuzu olumsuz etkiler.

Güncellik

Güncel içerikler üretmek organik arama nedir sorusunun bir diğer cevabıdır. İçerik yazılarınızın daima güncel olduğundan emin olmalısınız. Daha önceden yazmış olduğunuz bir yazıda değişen bir durum varsa bunu, yeni bir içerikle güncellemelisiniz. Ayrıca, bunu başlıklarınızda da belirtmelisiniz. Örneğin güncel bir yazı yazdıysanız başlığınıza yılı ekleyebilirsiniz. Ek olarak, web sitenizin tasarımını da daima güncel tutmalısınız. Özellikle SEO uyumlu ve kullanıcı deneyimi açısından işlevsel olması önemlidir. Bu kriterleri düzenli olarak güncellerseniz ziyaretçi oranında bir artış yaşayabilirsiniz. Son olarak SEO yazılarınızı da güncel tutmaya özen gösterin. Değişen anahtar kelime oranlarını hesaba katarak düzenli olarak bir SEO güncellemesi yapmanızda fayda var.

Güncellik

Güncellik

Organik aramadan nasıl daha fazla tıklama alabilirim?

Organik arama nedir sorusu çoğu zaman SEO nedir sorusuyla benzer olabilir. Bu noktada daima SEO’nuzun ne kadar güçlü olduğuna bakmalısınız. Bu açıdan yapacağınız tüm çalışmalar, web sitenizin öne çıkması için birer sebep haline gelir. Özellikle arama sonuçlarında görünen tarafa ağırlık vermeyi deneyebilirsiniz. Meta başlık ve açıklamalar, tıklanmalarınızı arttırabilir. Bu konuda hem kullanıcı, hem de arama motoru odaklı çalışabilirsiniz. Böylece web sitenizi daha hızlı bir şekilde öne çıkarmış olursunuz.

Başlık etiketi en iyi uygulamaları

Organik arama nedir konusunu detaylıca anlattığımıza göre şimdi biraz ipuçları verelim. Bu alanda yapabileceğiniz en iyi şey, meta yazılarıyla oynamak olacaktır. Burada yazacağınız cümleler web sitenizi öne çıkaracak türden yazılar olacaktır. Bu yüzden daima alakalı ve güçlü anahtar kelimelerden yararlanın. Dahası için gelin hepsini maddeler halinde inceleyelim:

  • Meta başlıkları çok uzun olmamalı. 50 ile 60 karakter arası bir yazı kullanmak en doğrusu olacaktır. 
  • Alakalı anahtar kelimelerinizi bir iki kere yazının içerisinde kullanmayı deneyin.
  • Arama yapan kullanıcılara aradıkları şeyi net bir şekilde anlatın.
  • İlgi çekici ve benzersiz başlıklar ekleyin. Özellikle farkınızı yansıtacak kelimelere dikkatleri üzerinize çekin.
  • Dürüst olun. Clickbait yapmaktan kaçının. Yalnızca içeriğinizde yer alan konulara değinin.

Meta açıklama en iyi uygulamaları

Meta başlıklardan sonra açıklamalar da oldukça önemlidir, özellikle organik arama nedir konusunda bu ikisine de dikkat etmelisiniz. Bu alanda da dikkat etmeniz gereken faktörleri gelin kısaca sıralayalım:

  • Başlık yazısına sığdıramadığınız önemli detayları açıklamaya ekleyin.
  • Arama yapan kullanıcılara, aradıkları şeyin sizde olduğunu açıklayın.
  • Kullanıcıya doğrudan hitap edin. Onlara seslenin.
  • 120 karaktere yakın yazılar ekleyin.
  • Anahtar kelimelerinizi alakalı olacak şekilde bir iki kere açıklama yazınıza ekleyin.

URL en iyi uygulamaları

Organik arama nedir konusunun son başlığı olan URL yapısı, SEO açısından daima önemlidir. Sayfanızın URL yapısı SEO’nuzu etkiler. İçeriğinizin öne çıkmasını sağlar ve daha alakalı arama sonuçlarında yer verir. URL kısmında alanınız kısıtlı, bu yüzden az kelimeyle oldukça açıklayıcı olmaya çalışın. İçeriğinizi en alakalı anahtar kelimelerle anlatın. Ek olarak yazılarınızda evergreen olmaya çalışın. Yani, daima doğru olan açıklamalar veya başlıklar kullanın. Böylece güncellemek zorunda kalmazsınız. Son olarak tekrarlanmış kelimelerden uzak durun. Bu, sizi spama düşürebilir.

Organik arama nedir sorusunun cevabını sizlere tüm detaylarıyla açıkladık. Şimdi geriye bir tek bu alanda size yardımcı olacak bir SEO Hizmeti almak kalır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply