Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Dijital pazarlama uzmanı maaş oranları ne kadardır? Nasıl dijital pazarlama uzmanı olunur? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. Ayrıca bir uzmandan daha çok profesyonel bir ekiple ilerleme gibi bir niyetiniz varsa da bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Özellikle son zamanlarda oldukça güçlenen dijital pazarlama uzmanı ünvanı, markanızın gelişimini üstlenen kişilere denir. Online dünyada, marka bilinirliğini sağlayan ve özellikle hedef kitle üzerinde yoğunlaşan bir meslek türüdür. Burada, hedef kitle çalışması yaparak doğru içerik üretimini sağlar. Ayrıca, markanın ihtiyaç duyabileceği reklam çalışmalarını düzenler. Kısaca  dijital pazarlamacı, markanızın doğru bir hedef kitleye güçlü bir şekilde seslenebilmesine olanak tanır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Neleri Bilmelidir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanlığı, markanızı güçlendirir. Daha doğru kitlelere seslenerek doğrudan başarı elde etmenizi sağlar. Hem organik, hem de reklam çalışmalarıyla markanızın, rakip markaların önüne geçmesini kolaylaştırır. Detaylı bir şekilde dijital pazarlama uzmanının neler yaptığını sıralayalım:

  • SEO ve SEM ile hem organik hem de ücretli kampanyalar sayesinde markanızın büyümesini sağlar. Google Analytics ve Search Console gibi araçlarla da markanızın analizini yapar.
  • Hedef kitle çalışması yapar. Alakalı içeriklerle, doğrudan kitlenize ulaşmanızı sağlar.
  • E-mail ve SMS pazarlama ile çeşitli pazarlama stratejileri kurgular.
  • Marka bilinirliğiniz için düzenli içerik fikirleri üretir. Ayrıca çeşitli etkinliklerle kitlenizi markanıza bağlar.
  • Trendleri takip eder. Özellikle dijital dünyanın yeniliklerini keşfederek, markanızı güncel tutar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Yetkinlikleri Nelerdir?

Bir dijital pazarlama uzmanı birden çok yetkinliğe sahip olabilir. Genel olarak uzmanlaşması gereken bazı alanlar bulunur. Örneğin, SEO ve SEM, içerik pazarlaması, analiz ve raporlama gibi. Bütün bunlar, dijital pazarlamanın birer parçasıdır. Hepsi hakkında fikir sahibi ve kabiliyeti olmalıdır. Bunlar, ayrılmayan bir bütündür. Bunlara ek olarak, yazılım, blog yazarlığı, grafik tasarım ve sosyal medya da bilinmesi gereken diğer alanlardır. Tüm bunlar, markaları güçlendirecek temel ve gerekli unsurlardır. Hepsini oluştururken aynı zamanda başarılı bir bütçe yönetimi de yapabiliyor olması gerekir. Ücretli kampanyaların bütçe çalışması oldukça önemlidir. Markayı başarıya götüren yolda yormamalı ve olabilecek en rahat yoldan götürmelidir. Ayrıca özellikle SEO konusunda uzmanlaşmış olması, markanın organik büyümesi için gerekli bir yetkinliktir. SEO, ücretsiz bir büyüme tekniğidir. Bu yüzden, doğru ve etkin bir şekilde çalışılması gerekir. Böylece, markayı organik bir şekilde büyütebilsin.

Özellikle dijital pazarlama uzmanı maaş açısından verimli olan bir meslektir. Bu nedenle oldukça fazla talep görmekte. Dijital pazarlama uzmanlığı yukarıda belirttiğim tüm alanlarda bilgi sahibi olmalıdır. Fakat ilk olarak, özgüvenli ve iletişim kabiliyeti güçlü olması gerekir. Bu, pazarlama için en temel özelliktir. Ayrıca, İngilizce gibi yabancı dilleri iyi biliyor olması hem kariyeri için, hem de alacağı eğitimler için oldukça faydalı olacaktır. Dijital pazarlama üzerine mutlaka eğitimlere katılmalıdır. Hem ülkemizde hem de yurt dışında bu alanda yüzlerce eğitim programı bulunur. Tüm bunlar, kariyeri için birer basamak olacaktır. Fakat eğitimleri tamamlamak yeterli değildir. Pratikte elde edeceği başarılar da oldukça önemlidir. Yalnızca bilgi sahibi olmak, sektörde başarıya götürmez. Bir dijital pazarlamacının bilmesi gereken şeyler arasında, SEO ve SEM, sosyal medya pazarlama, içerik yönetimi, hedef kitle analizi ve raporlama bulunur. Tüm bunlar, başarılı bir kariyer için gereklidir. Eğer hepsinde hem teoride hem de pratikte başarılar elde ederse, o kişi, alanında iyi bir dijital pazarlamacı olabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Neleri Bilmelidir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Faydaları Nelerdir?

Biraz zor bir alan olsa da, dijital pazarlama uzmanlığı oldukça keyifli ve canlı bir meslektir. Sürekli yenilikçi ve heyecanlıdır. Bu alanda geliştikçe, iletişim ve ikna becerileriniz de gelişecektir. Ayrıca ne kadar başarılı işler çıkarırsanız, alacağınız ücret de aynı oranda artar. Bazen zor ve yorucu projelerle karşılaşabilirsiniz. Ancak günün sonunda, kariyerini güçlendirecek dev bir başarıyla karşılaşabilirsiniz. Öte yandan, bu alanda çevreniz de oldukça artacaktır. Kazanacağınız müşteriler, ileride size referans olabilir. Böylece, ağızdan ağıza başarılarınız yayılacak ve yeni işler almaya başlayacaksınız. Her şey, sizin başarınıza ve iletişim gücünüze bağlıdır. Alanınızda bilmeniz gereken tüm teknik bilgilere sahip olup, bunları başarıyla işliyor olmanız, sizi her geçen gün çok daha iyi bir dijital pazarlamacı yapacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Bilmeli?

Bu sektörde bir dijital pazarlama uzmanı birçok alanda bilgi sahibi olmalı ve bunları başarıyla işliyor olması gerekir. Daime sektörü takip ederek ve yeniliklerden haberdar olması gerekir. Ayrıca, dinamik ve kendini sürekli geliştiren biri olmalı. Bu alanda bilgiler sınırlı değildir. Her gün gelişen bir sektör olduğundan, kendisini buna hazırlaması gerekir. Ayrıca, sosyal medyayı da iyi bilmesi gerekir. Oradaki algoritmayı ve reklam çalışmalarını doğru analiz etmeli. Web site reklam çalışmaları için çeşitli araçları kullanabiliyor olması gerekir. Google Analytics gibi araçlarla doğru analizler yapmalı. Ek olarak, e-mail ve mobil pazarlama alanlarında bilgili olmalı. Son olarak başarılı hedef kitle çalışmaları yapmalı. Çeşitli stratejiler üreterek, markanın bilinirliğini artırmalıdır. Ancak dijital pazarlamadan bağımsız olarak marka kimliği ve marka stratejisine de hakim olabilen, daha karmaşık düzeyde marka geliştirme stratejileri noktasında da firmanın marka danışmanlığı alarak tüm iletişim mecralarında ortak ses tonunu kullanmayı telkin etmesi de önemlidir. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Neleri Bilmelidir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Nasıl Bir Kariyer Gereklidir?

Dijital pazarlama uzmanı maaş açısından çok daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu da alanı çekici kılan bir başka özelliktir. Fakat bu kariyere sahip olmak için ihtiyacınız olan bazı yetkinlikler bulunur. Özellikle iletişim açısından başarılı bir birey olmalısınız. İkna kabiliyetiniz ve özgüveniniz yüksek olmalı. Ayrıca yukarıda belirttiğim alanlarda başarılı olmanız gerekir. Tüm bunlara sahipseniz, bu alanda uzun ömürlü bir kariyere sahip olabilirsiniz. Bu işi hem bir ofiste çalışarak, hem de freelance bir şekilde yapabilirsiniz. Edindiğiniz tecrübelere dayanarak çalışma şekliniz zamanla değişebilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bir dijital pazarlama uzmanı maaş konusunda hiçbir zaman net değildir. Bu, tamamen tecrübeye ve sahip olduğu yetkinliklere göre değişkenlik gösterir. Başlangıç olarak 2019 yılında 3.000 ile 4.500 arası bir ücret olarak biliniyordu. Fakat günümüzde bu oran çok daha farklı olabilir. Kişinin hangi alanda hizmet vereceği ve bu alandaki performansına göre alacağı maaş tutarı farklılık gösterebilir. Genelde maaş ücreti, dijital pazarlamacı tarafından belirlenir. Bu da yine, kişinin tecrübesine ve aldığı eğitimlere göre şekillenir. Kısaca, bu konu hakkında kesin bir oran yoktur. Tamamen dijital pazarlamacının durumuna göre değişir.

Artık bir dijital pazarlama uzmanı kimdir ve nasıl olduğu konusunda bilgi sahibisiniz. Tek bir uzmandan daha çok bir ekip ile markanızı büyütmek istiyorsanız alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content